Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
 riqwertz
#368402
Zdravo,

torej 2.12.2020 enkrat sem začel s hojo. 3 kilometre, 4, 5.. Potem sem šel na tempo, pod 10 minut/km mi je ratalo 5 kilometrov, potem sem poskusil 10 pa sem na koncu malo tekal da sem prišel pod povprečje 10 in sicer 9"58/km. Pa sem se lotil easy to 5k, pa mi je kar šlo... :D

Potem me je pa na novega leta večer zagrabil virus ki me je "žvečil" 14 dni. In sem spet šel, tokrat v breg. 2 kilometra, 150 metrov višinca, 15 minut. Potem pa naslednji dan 7 kilometrov, 1 uro, 30 minut.

Ne vem kak je dober tempo zame, imam 183 cm in 100 kg, sicer pridobivam na kilah ker sem dal razvade kot so pijača in ostalo stran, se pa počutim bolje. A naj grem na razdaljo (torej postopoma do 10 kilometrov?) ali tempo? Cilj mi je shujšati vsaj 20 kilogramov potem pa pridobiti na mišični masi ki je že zdaj ni malo ker delam fizično precej težka dela v službi :)

Kako naj si konstruiram treninge?
#368406
Najprej nam vam čestitam, da ste se odločili za aktivnost. :)

Priporočam vam postopno uvajanje vedno daljših obdobij teka z izmenjavo hoje, vaš cilj naj bo postopno povečevanje aktivnih minut. Tako boste tudi telesu dali čas za prilagoditev. Fokusirajte se na to, da ste aktivni pogosto in se ne obremenjujte s tempom - cilj naj bo čas trajanja aktivnosti, sčasoma pa bodo prišli tudi km in hkrati napredek v tempu. :clap:
 rio
#368419
najvažneje je to, da pozabiš na ego in nehaš gledat drugih rezultatov. ne glej tempa, ki ga tečeš, glej srčni utrip in sveto spoštuj regeneracijo, ki jo predlaga ura. 2 meseca in bo mal bolje pol leta in boš mel že eno bazo. prehrana, veliko spanja. sem omenil, da pozabi na ego in imej svoj tempo. pri 'tanovih' je dostikrat to, da se zaženejo, in bi radi v 14 dneh postali vrhunski atleti. skor vsak dan tečt in pospeševat, telo pade v začaran krog utrujenosti in namesto napredovanje je nazadovanje, nespanje, kronična utrujenost....nakoncu se ti pa vse zameri in spet čips in daljinec zvečer pred tv
 vinkop
#368421
@rio, vse kar si napisal drži kot pribito...sam sem ze nekaj let redni tekac in imam se vedno napako, da se obremenjujem s casi drugih, boljsih od mene....iz tega kroga na pridem vec nazaj....zaenkrat je se volja tista, ki uravnava ta proces, ko pa se volje ne bo vec bo pa kavc in daljinec.... :TF)
#368450
Dobro, hvala za napisano.

Zanima me še nekaj stvari:

Kak je dober tempo za začetnika? Lani sem sicer 1000 kilometrov naredil s kolesom ampak hodil nisem pa že več let. Štartam vedno v klanec (1 kilometer, 10-15%) potem pa gozdna pot, gor/dol.

Kolikokrat na teden je priporočljivo? Jaz delam zdaj 2x na teden 5 km+, 2x na teden 2,5 kilometra krog (s katerim sem začel, mi vzame dobrih 20 minut), 3 dni pa počivam oz. pač fizično kolikor delam.
#368455
Dober tempo je zelo subjektivna stvar in ti ti nihče ne bo mogel podati iskanega odgovora. Nekdo, ki je suh in nižji ali pa obratno močnejše postave, bosta lahko imela zelo različen tempo. Tempo je res stvar posameznika in o njem jaz ne bi razmišljala. Sama na začetku nikdar nikoli nisem gledala na uro.
#368462
Tempo min/km pride bolj v poštev pri teku po ravnini, ko je vsak korak bolj ali ne enak. Pri hoji/teku v hrib pa je od tega odvisno veliko dejavnikov. Kot ste že ugotovili igra veliko vlogo telesna teža, naklonina in seveda podlaga. Po asfaltu in makadamu hitreje napredujemo kot pa po neki skalnati/koreninasti poti.

Če želiš shujšati bi ti jaz priporočil, da se poizkušaš čim večkrat na teden gibati. Ampak ne tako kot to delaš sedaj, ko greš verjetno vedno na max, ampak naredi krog vsak dan v kakšnih 5 minutah slabšem času kot je tvoj najboljši čas. Tako ne boš utrujen in boš lahko naslednji dan ponovno stal na štartu. Enkrat na teden pa pojdi do daske, pa magari počivaj potem naslednji dan. Ob vikendih, če imaš več časa si lahko privoščiš tudi daljši pohod. Zapisuj si čase na en list papirja in boš po enem mesecu videl, kako hitro napreduješ in kako izboljšuješ povprečje svojih časov. Tempo je res stvar posameznika. Naši najboljši gorski tekači bi tvojih 2km in 150vm verjetno pretekli krepko pod 8 min, z njimi se pa seveda še ne moreš primerjati. :--

Samo vztrajaj in ne vrzi puške v koruzo. Svoje čase boš kot začetnik ob povečevanju tedenske kilometrine in števila aktivnih dni z lahkoto izboljševal
#368476
KadilecSamo napisal/-a:Tempo min/km pride bolj v poštev pri teku po ravnini, ko je vsak korak bolj ali ne enak. Pri hoji/teku v hrib pa je od tega odvisno veliko dejavnikov. Kot ste že ugotovili igra veliko vlogo telesna teža, naklonina in seveda podlaga. Po asfaltu in makadamu hitreje napredujemo kot pa po neki skalnati/koreninasti poti.

Če želiš shujšati bi ti jaz priporočil, da se poizkušaš čim večkrat na teden gibati. Ampak ne tako kot to delaš sedaj, ko greš verjetno vedno na max, ampak naredi krog vsak dan v kakšnih 5 minutah slabšem času kot je tvoj najboljši čas. Tako ne boš utrujen in boš lahko naslednji dan ponovno stal na štartu. Enkrat na teden pa pojdi do daske, pa magari počivaj potem naslednji dan. Ob vikendih, če imaš več časa si lahko privoščiš tudi daljši pohod. Zapisuj si čase na en list papirja in boš po enem mesecu videl, kako hitro napreduješ in kako izboljšuješ povprečje svojih časov. Tempo je res stvar posameznika. Naši najboljši gorski tekači bi tvojih 2km in 150vm verjetno pretekli krepko pod 8 min, z njimi se pa seveda še ne moreš primerjati. :--

Samo vztrajaj in ne vrzi puške v koruzo. Svoje čase boš kot začetnik ob povečevanju tedenske kilometrine in števila aktivnih dni z lahkoto izboljševal


Jah, BMI imam 33. Pa sem zlezel "že" na 20 kilometrov na teden.
Nevem, mogoče je problem ker hočem vedno hitreje. Sem pa za 15 minut izboljšal svoj krog, kar se mi je zdelo nemogoče v enem mesecu, pa še korona vmes.

Kakorkoli, ja. Sem si vzel ta vikend pavzo, danes pa po službi hotel it tadolg krog (ki je 9 kilometrski). Nemogoče, kot da 1 teden ne bi stopil koraka, zadihanost... Zašvical sem se, ampak sem tudi tempo imel najhitrejši odkar sem začel. In pa utrip na 170 večino vadbe, ki je potem trajala samo 30 minut in 2,5 kilometra (150 višinca 1, 3 kilometra). Tečt pa poskušam vedno več. V hrib imam tempo prvi kilometer 13 minut, potem pa čez gozd svoj krog stisnem pod 9 minut že, če se fajn zaženem.

Nevem pa kako se mi je ratalo pri vsej tej aktivnosti, (zadnjih 14 dni januarja sem naredil 40 kilometrov) in sem se odrekel še marsikateri hrani in opustil razvade svoje, zredit za 5 kilogramov.

Bomo videli, bom jutri poskusil it tadolg krog. Naredim pa tudi v službi par kilometrov peš, se pa tudi pozna se mi zdi.
 rio
#368478
Pa nisi prebral kaj sem napisal zgoraj, saj se te dobesedno opisal (nenamerno). V glavnem si točno na poti, ko počneš vse narobe. Moje predvidevanje je pa takole: če boš tako nadaljeval boš trajno končal s tekom čez 1-3 mesece. Zakaj? Zato, ker boš čedalje bolj utrujen po teku, čedalje bolj siten zakaj ni rezultatov, težko bo, utrip v mirivanju se ti bo dvignil, utrujenost se bo čedalje stopnjevala, morda še kaka poškodba pride in tek se ti bo trajno zameril. Začetnik in tečt na 170 utripa je norost. nič ne delaš na bazi in krepitvi, samo utrujaš se do onemoglosti. Saj vem, saj vem, lov za rekordi je važen in v 1 mesecu je treba postat atlet :)
#368480
rio napisal/-a:Pa nisi prebral kaj sem napisal zgoraj, saj se te dobesedno opisal (nenamerno). V glavnem si točno na poti, ko počneš vse narobe. Moje predvidevanje je pa takole: če boš tako nadaljeval boš trajno končal s tekom čez 1-3 mesece. Zakaj? Zato, ker boš čedalje bolj utrujen po teku, čedalje bolj siten zakaj ni rezultatov, težko bo, utrip v mirivanju se ti bo dvignil, utrujenost se bo čedalje stopnjevala, morda še kaka poškodba pride in tek se ti bo trajno zameril. Začetnik in tečt na 170 utripa je norost. nič ne delaš na bazi in krepitvi, samo utrujaš se do onemoglosti. Saj vem, saj vem, lov za rekordi je važen in v 1 mesecu je treba postat atlet :)


2 meseca že hodim vsaj 3-4x na teden. Povprečje (kilometrina) se dviguje.
Po športu nisem utrujen sem pa zašvican in zadihan. Ne ženem se na polno, imam pa nekaj podlage (kondicije) od kolesa lani.
Na 130 utripa mi po domače povedano nič ni. Poskusim pa vsaj 30 minut met vadbo, več kot uro in 30 minut pa tudi ne (ker delam v službi fizično zahtevna dela in nočem bit preutrujen).

V enem mesecu sem pa dejansko pridobil 10 minut na času in uspel it v enem šusu cel krog okoli čez hrib in nazaj. Tako da se opazi sprememba.

Meni je cilj da se ženem toliko da se fajn zašvicam in zadiham ne da bom kje sredi poti padel v nezavest.
#368481
rio napisal/-a:Pa nisi prebral kaj sem napisal zgoraj, saj se te dobesedno opisal (nenamerno). V glavnem si točno na poti, ko počneš vse narobe. Moje predvidevanje je pa takole: če boš tako nadaljeval boš trajno končal s tekom čez 1-3 mesece. Zakaj? Zato, ker boš čedalje bolj utrujen po teku, čedalje bolj siten zakaj ni rezultatov, težko bo, utrip v mirivanju se ti bo dvignil, utrujenost se bo čedalje stopnjevala, morda še kaka poškodba pride in tek se ti bo trajno zameril. Začetnik in tečt na 170 utripa je norost. nič ne delaš na bazi in krepitvi, samo utrujaš se do onemoglosti. Saj vem, saj vem, lov za rekordi je važen in v 1 mesecu je treba postat atlet :)


Me pa zanima, če si pripravljen svetovati, kako se dela na bazi in krepitvi?

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA