Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
#10316
Hoj,

nisem našel podobne teme. Če sem jo zgrešil in taka tema že obstaja, naj moderator tole prosim premakne na ustrezno mesto. :oops:

No, mene zanima, koliko je treba teči, da se na telesu poznajo rezultati, ki jih želiš. Ali pa da nima zadeva nezaželjenih učinkov. Ker me zdajle gotovo nihče še ne razume, bom opisal to kar na svojem primeru.
Teči sem začel zato, da bi si izboljšal kondicijo. Z malo sarkazma bi lahko napisal kar da jo kaj dobim sploh. Nočem pa, da bi tek slučajno imel kake shujševalne efekte, t.j. izguba teže na račun mišične mase. Že tako ali tako sem precej suh, tako da je izguba mišične mase zadnje česar si želim :D Če se pa s tekom pokuri tista malenkost maščobe, kolikor je je na trebuhu pa nimam nič proti, bo manj dela na fitnessu. :twisted:

In drugi del vprašanja - tek nameravam kombinirati s fitnessom. Zdaj me zanima, kako naj to izvedem, da ne bom z eno roko podiral kar gradim z drugo ... :? Vaje na fitnessu bodo namreč za pridobivanje mišične mase.

Tečem pa 3x tedensko, za zdaj po začetniškem programu na nikerunning.com. Slišal sem, da če ne tečeš vsaj 40min, se maščobe še ne kurijo, tako da dokler ne bom tega sposoben ne mislim še fitnessa sem tlačit, ker bi bila zguba časa :D Še to - nekdo je v temi "Kako pretečt 42km" napisal, da se maščobe šele po cca. 30km teka začnejo kurit, je to res??

No ja, kaj si vi mislite :?:
 Nataša
#10322
Mislim da za vsako aerobno vadbo velja, da se maščobe začnejo kurt šele po 40 min.

po moje bo pri tebi veliko odvisno od prehrane...bo kdo drug povedal.
:? srečno!! :P
Uporabniški avatar
 cyc
#10327
Nataša napisal/-a:po moje bo pri tebi veliko odvisno od prehrane...bo kdo drug povedal.

To definitivno, skrbim za vnos beljakovin po teku 8) Mi na kraj pameti ne pade da bi pojedel samo malo sadja in šel spat (tečem pozno popoldne/zgodaj zvečer). :D
Uporabniški avatar
 Matevz
#10329
Kurjenje maščob je bolj kot s trajanjem povezano z intenzivnostjo. Višja kot je intenzivnost, bolj hitro energijo rabi telo. Glikogen = (približno)sladkorji (ogljikovi hidrati) je za telo najlažji vir energije, potem so beljakovine in na koncu maščobe.

Vendar pa bo telo porabilo tudi maščobe ne glede na trajanje in intenzivnost, če bo zato izpolnjen naslednji pogoj:

Vnos kalorij < Poraba kalorij

Zelo enostavno. :D :D :D :D

Če je ta pogoj izpolnjen potem se ti ni treba sekirat kaj in koliko časa počneš.

Vendar pa ne vem, če se splača za manj kot 40 min sploh švicat. (glede na relativno fiksen čas, ki ga rabiš po teku (tuširanje ipd.)
Uporabniški avatar
 cyc
#10330
Hehe, zgleda nisi dobro prebral - jaz ga z raznimi manjšimi vnosi kalorij ne mislim srat :lol: Jaz bom se povecal vnos kalorij, skrbeti mislim pa za to, da bo maščob čim manj in dovolj beljakovin. 1g/kg mase pač, govorim za čas fitnessa.

Glede smiselnosti <40min s epa strinjam, ampak ker nikoli prej nisem redno tekel moram pač priti na nivo da sem tega sploh sposoben. Za sedaj kaže dobro in lepo napreduje stvar. 8) Čeprav dosti več kot uro ne vem če bom kdaj tekel, potem bi raje skušal hitrost teka povečevati. Bomo videli.
Uporabniški avatar
 Matevz
#10331
Pri pisanju o vnosu kalorij sem bolj odgovarjal Nataši.

Sicer pa glede tvojega vprašanja:

Izgled telesa se začne spreminjati šele po veliko treninga in zato, da en bodybuilder dobi tekaško postavo, mora kar nekaj let veliko laufat, obratno pa je zadeva podobna.

Vendar, če imaš kot pišeš na trebuhu odvečne maščobe, še vedno velja moja formula. Se pa z večjim vnosom beljakovin lahko pomaga telesu pri povečevanju mišične mase. Seveda v kombinaciji s treningom.

V splošnem pa tek in kvihtanje nikakor nista izključujoča, če je tvoj cilj biti predvsem fit, relativno suh in kolikor toliko mišičast.

Trikrat tedensko tek/kolo in dva do trikrat kvihtanje sta po mojem kar v redu kombinacija za to, kar se mi zdi, da je tvoj cilj.

Pa še to: 40 min pa lahko teče vsak, problem je bolj v tem, da tekači začetniki velikokrat nimajo občutka kako počasi morajo laufat, da bodo lahko tekli 40 min. (nekaj o tem smo se že v eni drugi temi razpisali)
Uporabniški avatar
 oranzni_slon
#10333
Pozdrav!

Hmm, ce jaz kaj vem potem cyc nima problemov s trebusckom (prekla PRESS) ampak ga zanima povecanje misicne mase, da bo potem lazje krotil konje pod ritjo. :-) In pa seveda vzdrzljivost, da bo lahko to pocel dolgo. Morda se pa tudi motim. :-)

lp, oranzni slon
Uporabniški avatar
 cyc
#10336
@oranzni_slon: točno tako, edino seveda če vztrajam pri ideji o "six packih" na trebuhu :lol:
Aja glede konjev - ni toliko problem moč, zadeva me dejansko hitro zmatra na resnem terenu, zato pa sem začel razmišljat o pridobivanju kondicije. No, zdaj tudi delam na tem, ne samo razmišljam. :) Pridobivanje mišične mase je iz drugega vica, ampak vsekakor ostaja problem :)
Uporabniški avatar
 cyc
#10337
Matevz napisal/-a:Vendar, če imaš kot pišeš na trebuhu odvečne maščobe, še vedno velja moja formula.


Ah, to je bolj muha za katero je morda bolje da si jo izbijem iz glave. Mišljeno je bilo zmanjšanje plasti maščobe do te mere da se dejansko vidi trebušne mišice :lol: Nisem slučajno zaležane sorte da bi imel wamp in bil hkrati suh, tega problema res nimam! ;)
Uporabniški avatar
 oranzni_slon
#10342
Pozdrav!

Cyc ne kompliciraj prevec. ;-) Poglej, za povecanje moci je fitnes vredu ampak kaksna domaca opravila, ki vklucujejo lopato, kramp in podobne rekvizite imajo zelo podoben efekt, s tem, da se kaj koristnega naredis. Ce nimas doma kaj za kopat, grem stavit, da imajo prijatelji in znanci ziher. :-) Pa se nasoncis se. :-) Tek, kot oblika vecanja vzdrzljivosti nog je vredu zadeva in to tudi potrebujes za stanje na motorju. Le toliko glej da se ne prekuris. Torej zlagoma in brez kaksne panike. :-) In tista o mascobi na trebuscku je pa dobra. ;-) To bi pa se jaz rad videl. :D Bi je rabil se precej, da bi ti nehal kombinezon plahutat. :D

lp, oranzni slon
Uporabniški avatar
 cyc
#10348
Ne maraš ti fitnessa a ne :P No, meni se zdi fino, z izjemo sobnih koles in raznih steperjev, tisto se mi zdi pa butasto, ko hrček na kolesu bi se počutil na tistem :twisted:
Še ob slabem vremenu se mi zdi to butasto, ob lepem je pa sploh višek kretenizma :twisted: No, ampak treningi za moč so že OK. Trajajo max. eno uro ("kratko a sladko" kot pravi trener na Taboru :lol: ) in je to to. 8)
Uporabniški avatar
 oranzni_slon
#10358
Pozdrav!

Maram jaz fitnes zlo, samo meni se zdi tudi kvihtat tam malo tako butasto, kot recimo tebi sobno kolo. Menim, da zamah s krampom in saflanje z lopato razvija vec misicnih sklopov na enkrat kot kaksno kvihtanje. Koncni produkt pa tako ni za odmet. Pa se psihicno stabilnost treniras, ko se ne ustrasis kaksnega dolgega jarka, da o vztrajnosti sploh ne govorimo. :-) Ni za zanemarit, da ob kopanju za druge lahko racunas na ustrezno placilo v fitnesu moras pa sam placat. (skrtica PRESS)
Seveda so pota razlicna in v zamrznjeno zemljo ne mores kopat, takrat pa seveda pridejo prav take reci kot so fitnes itd..

lp, oranzni slon
Uporabniški avatar
 Tjaša
#10362
Matevz napisal/-a:Pa še to: 40 min pa lahko teče vsak, problem je bolj v tem, da tekači začetniki velikokrat nimajo občutka kako počasi morajo laufat, da bodo lahko tekli 40 min. (nekaj o tem smo se že v eni drugi temi razpisali)

Matevž, žal se s tvojim prepričanjem nikakor ne strinjam. Z gotovostjo ti lahko povem, da čisti tekaški začetki ne morejo teči tako počasi, da bi lahko zdržali 40 minut skupaj, ne da bi vmes hodili.

CYC na tvoje vprašanje boš zanesljivo dobil pravilen odgovor na forumu MOJ TRENER, kjer imajo nekateri trenerji fitnesa, ki odgovarjajo, odlično strokovno podlago, predvsem pa bogate izkušnje. Ti kar kvihtaj in hkrati teci in bo vse OK. :D

Op. meni se na zdi, da TF občasno dobi ošpice, če kdo omeni fitnes ali hojo s palicami ipd. :wink:
Vsi smo enaki in hkrati različni, vsak od nas pa ima svoje veselje. :lol:
Uporabniški avatar
 cyc
#10364
Tjaša napisal/-a:Op. meni se na zdi, da TF občasno dobi ošpice, če kdo omeni fitnes ali hojo s palicami ipd. :wink:

Da ne govorimo o hard enduru, prejle sem se komaj zadržal da v "GOLOVEC JE RAJ" nisem napisal da se vidimo tam na motorjih :lol: :lol: Bi kdo še resno vzel :twisted: Sicer pa - mene na motorju ni na priljubljenih pešpoteh. Obstajajo pa baje izjeme ...

Bom povprašal še na onem forumu 8)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA