Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
Uporabniški avatar
 strelec30
#15248
Zanima me,ali kdo od vas,ki bolj resno in redno tečete,diha skozi nos ali vsi samo skozi usta.Jaz sem se namreč odločil,da bom zaradi težav z astmo poskušal preiti na dihanje skozi nos in zaenkrat moram rečti,da mi zelo dobro uspeva,še več,šele sedaj vidim,da ima dihanje skozi nos nekatere prednosti pred dihanjem skozi usta.Seveda pa tudi slabosti,ampak težav z astmo sedaj med tekom skoraj nimam več.
Zanimivo,da tudi nekateri vrhunski maratonci dihajo skozi nos (med tekom).Odločil sem se,da bom tako poskusil teči tudi letošnji ljubljanski maraton.
Zanimajo me vaša mnenja in izkušnje v zvezi s tem!Čao
 Lučko
#15251
Hm, kaj je boljše dihanje skozi nos ali usta. Ne poznam prednosti in me tudi vsekakor čudi, kaj je tako dobrega v dihanju skozi nos? Ali kdo ve :shock: ?Jaz pozimi diham skozi nos in to iz preprostega razloga: mrzel zrak. Poleti in na tekmah, kjer laufam na ful, pa diham skozi usta, pa še takrat dobim premalo zraka. :wink:
Uporabniški avatar
 strelec30
#15276
Avtorja v knjigi Sproščeni tek pišeta,da ravno pri dihanju sjkozi nos dobimo več kisika kot če dihamo skozi usta,to pa zato,ker vdih skozi nos traja dlje.Dihanje skozi nos je trebušno dihanje (s prepono),za razliko od dihanja z usti,ki je bolj plitvo (prsno) in le-to zaradi preplitvega vdivavanja zanemarja spodnji del pljuč,ki dobro skrbi za zamenjavo kisika in oglj.dioksida.Poleg tega trebušno dihanje pomirja in znižuje frekvenco srčnega utripa.
Kakorkoli že,tudi jaz ga bom moral šele osvojit ampak verjamem da bo šlo.Seveda pa je pri kakšnem hitrejšem tempu to zelo težko in si je treba pomagat z usti.Ampak mene to ne skrbi,ker sem po ,,specializaciji" bolj maratonec in ko diham skozi nos,sem približno pol minute počasnejši-pol minute na 10km,da se razumemo.Te pol minute pa meni pri maratonu ali polmaratonu itak ne pomeni kaj dosti.
 Lučko
#15279
Strelec30 hvala za pojasnilo, to pa res nisem vedel. To tehniko se splača osvojiti :wink:
PS
Tudi meni pol minute dol visi :rol:
:wink:
Uporabniški avatar
 strelec30
#15300
Res ta minuta ali pa pol minute ne pomeni nam rekreativcem oz.amaterjem,še posebej pa tistim,ki s(m)o ali pa ste bolj maratonsko usmerjeni,čisto nič.
Uporabniški avatar
 strelec30
#15301
Če koga zanima kaj več o tej tehniki dihanja,pa naj se oglasi na moj email,pa mu povem kaj več o tem,ali pa mi pošlje zasebno sporočilo.

strelec30@email.si
Uporabniški avatar
 cyc
#15304
Jaz zadnjih nekaj tekov "eksperimentiram" in zdaj še sam ne vem kako pravzaprav tečem, na začetku sem se držal izključno dihanja čez nos, zdaj pa malo mešano na žaru takorekoč :?
Bi se moral spet malo nadzorovat, ... kaj pa kombinacija, poskušal sem tudi kombinacijo - vdih čez nos, izdih čez usta. Ampak brez vsakršnih merilcev utripa in tega težko primerjam kaj se pravzaprav dogaja.

strelec30 - zakaj pa ne bi kar na forum napisal kaj več? ;) Mene bi zanimalo, marsikoga drugega verjetno tudi. :)
Uporabniški avatar
 Erika
#15307
že od začetka sem se navadila tečt tako, da dvakrat vdihnem zrak skozi nos, pa izdihnem skozi usta in tako naprej v ritmu hitrosti teka

LP, e. :wink:
Uporabniški avatar
 cyc
#15311
Jogging je bil pri meni 2 vdiha, 4-je izdihi. Potem je sledilo manjše število izdihov ko je tempo narastel. Vse to čez nos ... in sčasoma je ratalo kr-neki iz tega, bom naslednjič spet pazil na dihanje.
 Lučko
#15324
strelec30 napisal/-a:Če koga zanima kaj več o tej tehniki dihanja,pa naj se oglasi na moj email,pa mu povem kaj več o tem,ali pa mi pošlje zasebno sporočilo.

strelec30@email.si


Mene in nas vse zanima :shock: . Strelec30 ti samo napiš, obelodani tehniko dihanja vsem nam, kar tule. Pišiiiiii :lol: :wink:
Uporabniški avatar
 Z*
#15327
Kar piši, beremo in se učimo. Sama večinoma diham skozi usta, včasih, pri manjših obremenitvah, skozi nos, predvsem izdihujem skozi nos, ko je pa sila, in kisika od nikoder, bi pa "vlekla" tudi skozi vse druge špranje, če bi se dalo. :oops: :lol:
Je pa res, da sem tudi sama ugotavljala, da me dihanje skozi nos sili k bolj umirjenemu, po svoje pametnejšemu teku, da ne pretiravam s hitrostjo, kar pride prav predvsem pri dolgih tekih.
Uporabniški avatar
 strelec30
#15350
Vsem,ki bi radi kaj več zvedeli o tem,toplo priporočam knjigo Sproščeni tek,avtorja sta Wim Luijpers in Rudolf Nagiller.
Lahko pa naredim par izvlečkov,kar se dihanja skozi nos tiče in upam,da vam bo kaj pomagalo oz.da boste tisti,ki ste zainteresirani za ta način dihanja dobili kake koristne informacije.
V knjigi piše,da večina tekačev dela tri napake:dihajo skozi usta,dihajo prehitro in pa preplitvo.S tem obremenjujejo srce ter slabo izkoriščajo pljuča in vdihani zrak.Zato je treba pri teku dihati počasi in globoko.
Mnogim se zdi dihanje skozi nos nemogoče,ker se bojijo,da bi dobili premalo zraka-brez bojazni,zraka bo dovolj!Dihanje skozi usta ni potrebno in in ni koristno,poleg tega so tekači,ki dihajo skozi usta slabše oskrbljeni s kisikom,kot tisti ki dihajo skozi nos.O trebušnem in prsnem tipu dihanja pa sedaj ne bi,ker sem o tem pisal že v prejšnjem prispevku.
Treba je vedeti,da lahko proces preusmeritve iz dihanhja skozi usta na dihanje skozi nos traja kar precej časa,od enega tedna do dveh mesecev ali še kaj več.Od začetka ima veliko tekačev mogoče manjše težave,ker nosne poti niso navajene na tako velik pretok zraka,vendar se tudi to sčasoma uredi.Ne glede na težave je treba s procesom preusmeritve nadaljevati.Težave bodo,če seveda ni kakih zdravstvenih ovir,sčasoma minile.Poleg tega je dihanje skozi nos tudi zdravilo za nos:Pomaga proti zaprtemu nosu in alergičnim nahodom,pri problemih z obnosnimi votlinami ali če so zakrneli dihalni kanali.
Zelo pomembno je,da zaradi ritma dihanja ne padamo v stres;Najdimo svoj lastni naravni ritem dihanja in poskusimo med tekom čim globlje dihati.Ko se navadimo takega dihanja,se vse uredi.žNekateri tekači pravijo celo,da so potem,ko so osvojili ta način dihanja,postali celo hitrejši.
To bi bilo nekaj o tem,upam,da sem komu vsaj malo pomagal.Seveda pa osebno še vedno mislim,da si je treba pri hitrejšem tempu teka ali pa pri kakih ciljnih šprintih še vedno pomagat z usti.Ampak dihanje skozi nos bi naj bila prioriteta.
Jaz se tudi šele privajam na ta način,ampak lahko pa povem,da sem presenečen,ker po teku nisem več tako utrujen,kot sem bil,ko sem dihal skozi usta.Poleg tega lažje kontroliram tempo,ko diham skozi nos.
 Lučko
#15482
O hvala strelec30, za tole. Že danes se bom na mojem aerobnem teku skoncentriral na dihanje skozi nos. Čez čas bom pa sigurno napisal moje izkušnje z dihanjem.
PS
Evo koliko zanimivih podatkov, literature, mnenj, izkušenj, priporočil... je na tem Forumu, samo prebrat jih je treba. :lol:
Uporabniški avatar
 cyc
#15488
Bolj ko tole berem, bolj mi je žal, da sem zadnjih nekajkrat zanemarjal kako pravzaprav diham ... bom v bodoče spet pazil. ;)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA