Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
#293133
klatez napisal/-a:Pravi izziv za vse, ki tečete dejansko čisto bosi, je lahko maraton v Dublinu.



Pravzaprav smo v Dublinu že tekli bosi, na polmaratonu leta 2007. Je pa res, da je bilo večino proge po parku, kjer je asfalt nekoliko lepši. Dublin je fajn za laufat :D

In čestitam za podvig! :clap:
#297113
Res je odbito! :)
Po branju knjig in tega foruma (hvala vsem navdušencem) sem nabavil prvi par minimalk (domača manufaktura: Peko Sole Runner, tanizek model). Takoj sem šel odtečt kakih 5 do 6 km. Čisto nov občutek, kot bi tekel prvič. Pa sem že prej mislil, ko sem tekal v običajnih, podloženih supergah, da ne tečem "na peto" - ma kaki, šele minimalke (ali bosa noga) te "prisili" v tak tek. Jasno, sedaj bolijo meča, najbrž je bilo malo čez mero za prvič.
Tudi na tehniki teka bom moral kaj narediti. Od običajnega teka sem navajen skoraj ne dvigati nog, kaj šele brcati nazaj, kot sem gledal nekatere bosonoge na posnetkih. Poskusil sem tudi tako, pa mi je hitro pošla kondicija (zaradi hude poškodbe dolgo časa nisem tekel. Dolgo pomeni več kot sedem let. :? )
Tako, sedaj sem med (skoraj) bosimi.

Pa še nekaj: ko sem gledal (in kupil) tele minimalke se nisem mogel znebiti občutka o komercializaciji tudi tega segmenta teka. Sedaj postaja to trend in firme pristavljajo svoj lonček. Kar je čisto OK, naj živi tržna ekonomija (še posebej fino se mi je zdelo, da se je vključil tudi slovenski Peko). Vseeno pa mislim, da jih bom naslednje poskusil naresti kar sam. Ali pa jih kupil poleti na štantu, kjer prodajajo natikače za v morje. :D
#304040
- Po mehkem kubanskem pesku odtekel 'prvih' 75km (najdaljši tek 14 km).
- Dolgoletne težave s stopali v 10 dneh postale bistveno 'manjše'.
- Naravna masaža nog mi je neverjetno prijala.
- Na desnem palcu fasal velik pekoč žul (krvav) - boločina ni bila prehuda.
- Meča me niso nič bolela.
- Sem v fazi prebiranja literature.
- Odločiltev, da bom 1 x tedensko tekel z minimalistično opremo je padla že na Kubi.
- Tudi bos bom šel kdaj ven. :D
- Naslednji korak je obisk trgovine v Kranju. :wink:
***
- Kot izrazit pronator sem do sedaj tekel z močno blaženimi copati (Asics kayano, 21XX).
- To razvado bom opuščal ZELO POČASI.
- Domače copate so pospravljene v omaro. :mrgreen:
#304128
@peter_s: pridi v Kranj, v Maratonca, pa ti pokažem, kako si narediš poceni lastne sandalčke - huračije za tekanje in hojo :D
Opomba k SoleRunnerjem: Peko jih samo dela za nemškega naročnika, niso slovenska pogruntavščina. Pravzaprav so pokopirana varianta nekdanjih finskih Feelmax, ki smo jih v SLO pripeljali leta 2009, potem pa so žal 2011 propadli (zdaj spet nekaj brcajo, a so predragi..)

@liquid: moj poklon za super začetke! Postopnost je ključ, to si pravilno zastavil.
V Kranju pa dobrodošel :D

Oba in vsi ostali pa vabljeni na tole ;)
http://bositek.si/?p=741
#311759
Pozdravljeni vsi skupaj!

Ta vikend je za mano prva bosonoga nočna 10ka in sem prišel na idejo, da bi na nočnem teku ob Ljubljanici (http://www.ljubljanica.net/prijava-na-3 ... 12/razpis/) sestavil bosonogo štafeto na 21 km (4 x 5,25 km). Se pravi, iščem še tri junake, ki bi z mano sestavili štafetno ekipo Bosonogcev.

Prijavnina za na štafeto je 100 € in je, vsaj kolikor razumem razpis, neodvisna od datuma prijave. Prijavimo se lahko osebno v četrtek 5.9. (10.00-20.00) in petek 6.9. (10.00-20.00) na Prešercu.

Naj poudarim, da je edini pogoj, da tečemo bosi in da tempo ne igra posebne vloge!

No, če je kdo pripravljen, pišite, da se zmenimo kdaj se gremo prijavit :D

Bodite v cvetju!
#318830
Včeraj pretekel prvih 15km v barefoot obutvi...pred 2 letoma, ko sem treniral za svoj prvi in edini maraton sem odtekel nekaj km bos in bil sem navdušen...a takrat ni bilo dovolj časa, da bi do LM nadaljeval in resno razmišljal o bosonogem teku...tokrat sem bil v bosonogi tek prisiljen, ker me, ne glede na teren, tempo teka in poučtje po 2h teka vedno začne pikat levo koleno...in sem si rekel, grem poskusit z minimalistično obutvijo, ker prehod direkt na bose noge v tem času IMHO ni najbolj pametn..zima in mokrota bi bili za moja stopala prehud šok.

In občutki?

NAVDUŠEN! Vedel sem, da je bosi tek prava stvar, ker sem že prvič po tistih 3km predlani opazil in občutil bistveno razliko v teku, a kljub vsemu je tole včeraj kot bi odkril Ameriko. :mrgreen:

Čeprav so meča in stopalni lok danes malce boleča in sem fasal dva žulja na palcih vem, da grem jutri spet...ker tole je čist nova DIMENZIJA teka... :laola

P.S. Ne vem, če je to kako merilo in ali je to morda samo posledica navdušenosti, ampak ni zanemraljiv podatek, da sem 15ko zmogel kar 5min hitreje kot pred nekaj dnevi, ista trasa, isti pogoji...pa sploh nisem imel občutka, da hitim, ampak sem enostavno pustil nogam, da me nesejo... :clap:
#329333
Pozdrav!
Zanimivo in poučno branje.

Naj še jaz opišem svoje skromne izkušnje s tega področja. Tečem s prekinitvami že nekaj časa, zadnje leto pa bolj konstantno. S tehniko se do letošnje pomladi nisem kaj dosti ukvarjal; bolj sem se zanašal na copate, ki naj bi reševali probleme namesto mene, res pa je tudi, da kakšnih poškodb ni bilo, zato sem mislil, da prav slabo tudi ne more biti. Motilo me je edino to, da sem dokaj hitro uničil copate. Potem pa sem se spomladi le ojunačil in udeležil tekaške delavnice Urbana Praprotnika, ki je bila zame 'eye-opener'. Ugotovil sem namreč, da je moja tehnika katastrofalna: pristajal sem namreč izrazito na peto, na skoraj povsem iztegnjeno nogo. V bistvu še sreča, da ni bilo kakšnih resnejših poškodb. Počasi sem nato začel z uvajanjem sprememb v tehniki in mislim, da je zdaj že precej bolje. Drug prelomen dogodek pa je bila Lidlova akcija 'barefoot' copat pred nekaj tedni, ko sem si nabavil par za test, kako bi to šlo. In šlo je precej bolje, kot bi si mislil. Ti copati, čeprav imajo nekaj milimetrov padca, mi namreč precej natančneje sporočajo, kako je z mojo tehniko, kdaj je korak dober, kdaj pa malo popustim, kot pa stari Acisc GT-2000. Razlika med paroma je torej ogromna.

Glede tega pa imam dilemo, oz. vprašanje. Kolikor sem uspel pridobiti informacij na internetu, obstajata glede prehoda na minimalističen tek dve struji. Zmerna, ki pravi, da je potrebno od bolj blaženih copat preiti postopno na manj blažene, nato na kakšne tekmovalne in šele nato na minimalistične. Zdi se mi, da je za struja močnejša. Druga struja pa je radikalna in pravi, da je potrebno takoj preiti na minimalistične copate in ustrezno (močno) zmanjšati obseg teka ter ga postopno spet povečevati. Glede na izkušnje sem bliže radikalni struji. Kot rečeno, se mi zdijo lidlce trenutno veliko boljša izbira kot Asics in ne vidim smisla, da bi kupoval še ne vem kakšne copate, ki bi bile bolj podobne Asicsovim kot Lidlovim. Vseeno pa tudi pri novih copatih nisem povsem brez težav. Poleg bolečih meč, ki so pač trenutno nekaj, kar je potrebno prenesti in se temu prilagoditi, me bolijo tudi stopala, in sicer bolj v sprednjem delu, kjer pristajam. S stopalnim lokom kljub sicer ploski nogi nimam več težav; bilo jih je nekaj malega na začetku, zdaj pa je v redu.
Dilema je torej naslednja. Naj si kupim par t.i. 'prehodnih' copat (Brooks Pure Flow/Cadence, Asics Gel Super J33/Excell 33 ipd.), kar bi mi (morda) omogočilo rahlo hitrejše povečevanje obsega vadbe, ali raje kar takoj kakšne povsem minimalistične?
Sicer sem do sedaj največ tekel okrog 40 km na teden, zdaj pa tečem nekje 10 do 15 km na teden in res počasi povečujem razdaljo. Težak sem okrog 90 kg tehnika pa razumljivo (še) ni optimalna. Zaenkrat bi rad prišel na 40 km na teden v minimalistični obutvi. Povsem bosega teka ali več km na teden pa zaenkrat nimam v načrtu.

Že vnaprej hvala za odgovore,
Leon
#329402
Leon81 napisal/-a:Glede tega pa imam dilemo, oz. vprašanje. Kolikor sem uspel pridobiti informacij na internetu, obstajata glede prehoda na minimalističen tek dve struji.

Druga struja je po moje pravilna, pa tudi Urban je dajal nasvete glede prehoda v smislu druge struje (ja, tudi jaz sem z njegovo delavnico spremenil tehniko). Če se prav spomnim, nam je Urban svetoval, da naj začnemo s kakim kilometrom teka "po novem", preostalo razdaljo pa pretečemo na stari način, oboje pa odtečemo v "navadnih" copatih.

Pri teku na sprednji del stopala so meča, ahilova tetiva in stopalo dosti bolj obremenjeni kot pa pri teku "na peto". Jaz sem imel na začetku grozljive "muskelfibre" po predolgih tekih z novo tehniko. S tem, da je bil na začetku predolg tek že 3 km strogo po novem... Pri tem ti nobeni copati na svetu ne pomagajo. Je pač treba najti svojo mejo, ostati pod njo in jo počasi, a vztrajno povečevati. Jaz sem tako rabil dobro leto (od februarja do aprila naslednje leto), da sem lahko pretekel celoten polmaraton z novo tehniko. Aja, kljub menjavi tehnike obujem "minimalke" samo za kratke treninge in tekmovanja.
#329428
Leon81 napisal/-a:Dilema je torej naslednja. Naj si kupim par t.i. 'prehodnih' copat (Brooks Pure Flow/Cadence, Asics Gel Super J33/Excell 33 ipd.), kar bi mi (morda) omogočilo rahlo hitrejše povečevanje obsega vadbe, ali raje kar takoj kakšne povsem minimalistične?


Kar takoj minimalistične.
#329430
Pa mogoce se v premislek kot protiutez vsem internetnim "strokovnjakom" ki tako veselo zagovarjajo "vrnitev k naravi" ;) Odkar je to vracanje k naravi tako popularno, se je stevilo poskodb kolen in kolkov pri tekacih povecalo za cca. 75%. In to v samo nekaj letih, kaj bo na daljse obdobje si lahko samo predstavljamo. Velika vecina poskodovanih je ravno pri tekacih, ki se gredo bosonogi tek. Res da podatki veljajo za ZDA, ampak dvomim, da so kje drugje prav veliko drugacni... razen v to, da sem skoraj 100% preprican, da podobne statistike pri nas ne vodi nihce, kar potem avtomatsko pomeni, da je pri nas vse ok :)
#329432
[quote="tadejz"] Leon81 Napisal/-a:Dilema je torej naslednja. Naj si kupim par t.i. 'prehodnih' copat (Brooks Pure Flow/Cadence, Asics Gel Super J33/Excell 33 ipd.), kar bi mi (morda) omogočilo rahlo hitrejše povečevanje obsega vadbe, ali raje kar takoj kakšne povsem minimalistične?

Moje mnenje:
Asics Excell 33 in Asics Gel Volt 33 so zelo mehki copati. Ta dva modela sem imel in mi nikakor nista sedla na nogo pa sem zamenjal kar veliko copat od Asicsa (serija 1100, 2100, Cumulus...). Mogoče se motim, ampak kot, da je celotna serija 33 narejena nekak na silo in so jo lansirali, ko so ugotovili, da vedno več oseb kupuje take copate. Težava ni v višinski razliki peta-prsti, ampak v blaženju, ki je vsaj meni občutno premehko, kar mi ne ustreza pri tekih 15-20 km in dalje. Skratka ene 33 sem že podaril, za druge pa se še ne morem odločiti kaj bom z njimi.

Sicer pa zadnji dve leti tečem kar veliko tudi s Fivefingersi pa nimam nobenih težav in bi mogoče poiskusil kaj v tej smeri.

Ob zamenjavi copat pa velja le ena beseda: postopnost. Naredi prehod v nekaj mesecih. Saj to ni tako dolgo.

lp
#329468
Še moja izkušnja!
Z tehniko teka na sprednji del stopala sem začel novembra lani po Sladkih6. Od takrat tečem samo še v tej tehniki. Odložil sem vse močno blažene copate, za treninge uporabljam nove in stare ON-ke (mislil sem, da so že odslužene), za tekme pa stare "odslužene" Saucony Kinvara. Res je, da sem že pred tem počasi dodajal kakšnih par sto metrov do kilometra te tehnike in da ne delam neke tekaške kilometrine (od 50 do 130 km na mesec). Ta prehod je dolgotrajen in tako sem se ga tudi lotil. Najdaljši trening je bil 15 km. Prva daljša tekma bo letos Luče - Logarska (17 km). Sedaj tečem le na 5 km tekmah (triatlonih), kjer sem že dosegel lansko hitrost (ob dosti manjšem obsegu treningov).
Bolečin v kolenih ne poznam več. Prav bos pa ne tečem (razen iz jezera v menjalni prostor :lol: ), hodim pa dosti bos in v Vivobarefootkah.
Odkar tečem v tej novi tehniki, se počutim, kot da bi stalno tekel po mehki podlagi, tudi če tečem po asfaltu!
:D
#329476
Da se spet malo javim.
Sam sem se prehoda lotil najprej kar malo na pamet, po občutku, potem sem pa videl, da tako ne bo šlo. Zato sem nadaljeval kar po znamenitem 13-tedenskem programu za začetnike; sicer ne prav od začetka, ampak držati se ga nameravam kot pijanec plota. Če le ne bodo meča protestirala - zdaj imajo glavno besedo. To seveda pomeni drastično zmanjšanje kilometrine, z nekje 130 km na mesec sem zdaj približno na polovici te razdalje. Nekako pa upam, da bom do LM pripravljen za desetko.

Glede copat še nisem čisto odločen, ampak najbrž bom t.i. 'prehodne' modele kar preskočil in šel takoj na minimalistične. Se pa priporočam še za kakšno mnenje.

Kar se tiče občutkov po teku, pa imam precej podobne izkušnje kot Miroslav. Ne glede na podlago imam občutek, da tečem po mehkem. Utrujenost po teku je drugačna; včasih so bili bolj utrujeni sklepi, zdaj pa mišice. Predvsem pa opažam, da se hitreje regeneriram.

@ogi: Od kod pa je ta študija? Znanstvene raziskave so me vedno zanimale in bi jo res rad prebral, čeprav se opisani rezultati zelo razlikujejo od mojih občutkov.
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA