Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
Uporabniški avatar
 žure
#17941
Pozdravljeni, ljubitelji teka!

Sem tekaški začetnik, ki je do lanskega leta še popolnoma 'sedimentiral'. S pomočjo Poleta sem naredil prve tekaške korake, ki so se preoblikovali v prve kilometre, nekako do pod 10.
Letos pa imam cilj mali maraton v Lj, tako da sem začel podaljševati en tedenski tek, tako da sedaj pretečem že celih 18 km, za kar porabim kako urco in tričetrt.

Ker ste tekaško precej izkušenejši me zanima, kako se dolgih tekov lotevate vi, pa še nekaj, mogoče se vam bo zdelo smešno, kaj jeste in pijete med takim tekom. Sicer sem prebral že par knjig ('Od joginga do maratona', 'Treniraj trdo, zmagaj z lahkoto', 'Plavaj, kolesari, teci' in še eno o maratonu, katere naslova se ne spomnim), pa je vseeno lepše slišati (oz. prebrati) nasvet večih rekreativcev.

Torej do sedaj sem poskušal par stvari:

1. piti samo čisto vodo
2. Vodo sem obogatil s parimi žlicami sladkorja in malce soli
3. V vodo sem dal še manj sladkorja kot pri točki 2, sem pa po poti polizal kak bonbon, ki me je postopoma zalagal s cukrom.

Vse to stlačim v torbico in jo zavežem okoli pasu.

Kot sem že napisal, izkušenj nimam, mi pa nekako najbolj odgovarja točka 3, bom še eksperimentiral (samo voda in bonbon).

Ali tudi kaj konkretnega jeste med tekom, ali samo pijete energetske napitke?

Vsakega vašega mnenja ali povratne informacije bom zelo vesel
LP
R 1 to
Uporabniški avatar
 tadejk
#17971
Lep pozdrav!

To je vprašanje na katerega boš dobil toliko odgovorov, kolikor ljudi boš vprašal. Vsak dela po svoje, zato ti bom tudi jaz napisal kaj jem in pijem jaz.

Treningi do cca 1,5h- ne potrebujem ničesar, razen v veliki vročini pijačo (lahko tudi samo vodo)

Treningi od 1,5h dalje- pijača kakšen izotonični napitek (powerbar, isostar), hrana pa kar gel (powerbar, sportvital,enervit,...), ki ga najlažje prebavim in uporabim.

Veliko je tudi odvisno od same intenzivnosti treninga. Pri daljših tekih v hrib pojem gel na krajše časovno obdobje, pri ravninskih tekih pa se ta čas podaljšuje. Jem in pijem pa absolutno po potrebi in ne tako kot pišejo proizvajalci na emabalažo.

Pa veliko lepih km!

Tadej
Uporabniški avatar
 ero
#17989
hoj,

še moj recept za dolge teke (nad uro in pol).

najprej tempo - tečem res počasi, okoli 6:00 min/km.

sistem napajanja je pa takle:

po vsakih 14 min teka pride minuta hitre hoje, ko naredim dva požirka iz bidona, v njem pa je blagi isostar ali enervit

v vsaki drugi pavzi poleg pijače vzamem pol tablete enervita

vsako četrto pavzo namesto tabletke vase stisnem nekaj gela (powergel ali enervit)

that's it. vsa roba gre v planinski pohodni pas - en žep za bidon, tudi litrski stoji v njem brez težav, in dva žepka z zadrgo za tabletke in gele. pas se da dobro zategniti, tako da bidon ne mahedra gor dol po hrbtu in riti. poskusil sem tudi že s tekaškim pasom a ta za večje bidone ne pride v poštev...
Uporabniški avatar
 bota
#18571
drugače je zelo priročen čisto mali nahrbtnik , ki je namenjen teku in je zelo priročen ker imaš notri 1 liter ali 2 litra, piješ po taki cevki in voda v njem nič ne skače tako kot v bidonu ker je vakumsko narejen
Uporabniški avatar
 strelec30
#18775
Lepo,da tako fajn napreduješ.No,pa ti bom še jaz dal kak nasvet.S tekom se intenzivno ukvarjam okrog pet let in v tem času imam pretečenih okrog 10 uradnih malih maratonov in en maraton (42km),ter cel kup kraj ših tekov (okrog 10km).Seveda so to nastopi,kilometrina na treningih je pa spet čisto nekaj drugega.
Na polmaratonu ponavadi vzamem kak izotonični napitek ali vodo,ter par kock sladkorja (2 ali 3).
Če pretečeš 18km brez večjih problemov,se pa seveda lahko mirno podaš na ljubljanski polmaraton.Samo pazi,da se ne boš preveč zagnal na startu,ker kasneje lahko pregoriš.21km je vseeno kar precejšnja razdalja in je treba iti z glavo tečt tako progo.

Dober tek želim,

Benjamin
 Grega
#20085
Jaz bi imel pa eno vprasanje, namrec tecem ze priblizno 1 leto in pol, vendar ne tako pogosto, vcasih recimo 14 dni nic, drugic spet v enem tednu sestkrat. Moje proge so do 10 km. Tecem pa po gozdu ali po stezi na stadionu.

Rad bi zacel teci na malo daljse proge, pa ne vem, kako, namrec ker tecem kratke proge se zazenem prehitro in potem je tezje teci dlje. Drugace pa je npr. moj cas na 10 km tam ok. 38 minut, vcasih kaksno manj.

Pohvalil bi tekaski forum, zanj sem izvedel sele pred kratkim.
Pa se nekaj, kaj se vam zdi, kdaj imate vec motivacije, ko ste sami ali ko tece se kdo z vami. Jaz jo imam vec, ko tecem sam, je pa rec, da tecejo ponavadi z mano pocasnejsi.

Lp, Gregor
Uporabniški avatar
 ero
#20116
hojla!

Grega napisal/-a:Rad bi zacel teci na malo daljse proge, pa ne vem, kako, namrec ker tecem kratke proge se zazenem prehitro in potem je tezje teci dlje. Drugace pa je npr. moj cas na 10 km tam ok. 38 minut, vcasih kaksno manj.


s takšnim časom si za večino nas tukaj pravi šprinter :)

mogoče bo zato zate pravilo za dolgi tek še težje izvedljivo - teci ZELO počasi. to lahko pomeni tempo do 6min/km. teoretično je stvar odvisna od tvoje starosti in maksimalnega utripa, v praksi pa pomeni, da ne presežeš 145 do 150 Hz.

sam se v začetku sezone (pozimi) dolge teke delal na način 5min teka, 1min hitre hoje, kasneje pa 14min teka, 1min hitre hoje. v teh pavzah sem si privoščil tekočino, tablete, gele, kar sem pač nosil s seboj v pasu.

bistvo dolgih tekov je, da telo navadiš na čas obremenitve. če tečeš 4 ure s tempom 6min/km, je to še vedno spoštljivih 40km :wink: pazi - tak, enakomeren tempo tečeš od samega začetka in ne šele takrat, ko si že utrujen od prehitrega začetka...

drugo pravilo je, da dolžino dolgih tekov stopnjuješ vsak drugi teden v korakih 2 do 3 km. običajno so to nedeljski (ali sobotni) jutranji teki. v vmesnih vikendih pa si privoščiš kak tempo ali intervalni tek s skupno razdaljo (z ogrevanjem in ohlajanjem vred) tja do 15, 17km - kar tebi verjetno ni problem.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA