Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
 tekacsimon
#18656
Dober dan!

Mene zanima če ve kdo kako je z temi urami polar!?
Namreč hočem si kupi polar uro S520 (v sloveniji nevem če jo majo našel pa sem jo na polarovi starni http://www.polar.fi/bin/get/id/4VEPtgrk ... anced.html) ki je kolesarki model in me zanima če lahko uporabljam to uro kot za tek kot za kolesarjenje ali je samo za kolesarjenje? Namreč ker pri kolesarjenju in pri teku ne porabiš enako število kalorij? kako je s tem?

Že v naprej se VAM zahvaljujem za odgovore!!

lp

simon
Uporabniški avatar
 bojanu
#18671
Pa glih kalorije te skrbijo :lol:
OK, eni pravijo, da je maksimalni srcni utrip odvisen od panoge in da je pri kolesarjenju za 5 udarcev nizji kot pri teku. Zadnjc sem tudi slisal, da naj bi pri kolesarjenju povecal podatek za svojo maso v urci se za maso kolesa, da bi pri kolesarjenju bil izracun kalorij bolj natancen :shock: :idea:

Zdaj pa k bolj resni temi: kolesarski model je dober tudi za tek. Ce se gres bolj gorsko, rabis visinomer, kar S520 nima. Optimalna varianta (a nekoliko drazja) za oba sporta je S625 z dodatnim kolesarskim setom. cenovno ugoden je tudi S710, ki ga prek neta dobis za kaksnih 240 EUR.

Zastopnik za Polar pri nas je Intakt iz Lj, urce pa prodajajo po boljsih sportnih stacunah
Uporabniški avatar
 Filipid
#18675
Strinjam se z odgovorom Bojanu. Bolj podrobne podatke o merilcih Polar pa najdeš tudi na tej strani http://www.racunalnistvo-potocnik.si/polar/
Uporabniški avatar
 mare
#18767
bojanu napisal/-a:Pa glih kalorije te skrbijo :lol:
OK, eni pravijo, da je maksimalni srcni utrip odvisen od panoge in da je pri kolesarjenju za 5 udarcev nizji kot pri teku. Zadnjc sem tudi slisal, da naj bi pri kolesarjenju povecal podatek za svojo maso v urci se za maso kolesa, da bi pri kolesarjenju bil izracun kalorij bolj natancen :shock: :idea:

Zdaj pa k bolj resni temi: kolesarski model je dober tudi za tek. Ce se gres bolj gorsko, rabis visinomer, kar S520 nima. Optimalna varianta (a nekoliko drazja) za oba sporta je S625 z dodatnim kolesarskim setom. cenovno ugoden je tudi S710, ki ga prek neta dobis za kaksnih 240 EUR.

Zastopnik za Polar pri nas je Intakt iz Lj, urce pa prodajajo po boljsih sportnih stacunah


Mislim, da je stvar malo drugačna. Maksimalni utrip je pri obeh športih enak, le količina prečrpane krvi pri takem ali drugačnem utripu je v kolesarjenju večja, zaradi bolj ležečega položaja in lažjega kroženja krvi. (manjša razlika v potencialni energiji)

Števec porabljenih kalorij je pri večini merilcev bolj približek in je bolj nateg, da bi merilce kupili tisti, ki hočejo shujšati.
Uporabniški avatar
 lojzeP
#18769
M 52 je model, ki ga uporabljam, in ima občasne "čudne" intervale.

Glede merjenja kalorij bi rekel le to, da so to stvari bolj info. značaja, in se nikoli NE obremenjujem glede natančnosti podatkov. Ko človek pride v določeno fazo treninga ve približno količino porabljenih kalorij in % maščob, za katera podatka pa jaz nikoli ne dam roke v ogenj.
Več ali manj gre pri vseh stvareh za marketinške "cake".

2x LP
Uporabniški avatar
 bojanu
#18772
@mare: malo sem teoretiziral o možnih razlikah porabe kalorij (čeprav je to en precej približen podatek in ga gre jemati zgolj relativno-recimo za primerjavo med dvema turama). Vsak oceni, zakaj kupi merilec in če je glavni kriterij prikaz porabljenih kalorij, naj ga pa ima.

Tisto o odvisnosti maksimalnega pulza od panoge sem zasledil na http://www.brianmac.demon.co.uk/maxhr.htm in zraven tudi pripisal "eni pravijo", saj je formul za MHR in raznih teorij kar precej.
Pri malo boljših Polarjih so številke porabljenih kalorij za aerobne športe kar logične in tudi relativno primerljive za različno težke/velike/stare osebke (vse te podatke in neko oceno telesne pripravljenosti vtipkaš v polarja), kar smo primerjali po raznih turah. Tudi poraba kalorij na uro se kar sklada s podatki iz literature. Kakšna druga urca pa povsem udari mimo. Bolj pa se mi zdi važno, da vsaka urca pokaže nekaj porabe kalorij in če s tem lastnika vspodbudi za še večjo porabo je glavni cilj dosežen.
 tekacsimon
#18780
No jaz mam uro polar s410 in sem preteko kar nekaj polmaratonov in mi prav pride da vem kdaj morem vzeti kakšen gel kajti če ga nebi vzel bi samo izčrpal telo! Ura ima da nastaviš svoje podatke: višino, težo, starost, VO2max,.....
Mislim da je to dokaj realno da ti pokaže kolko kalorij si potrošo!
Meni se ne gre za shujšati gre se da vidiš koliko si potrošo in koliko moreš nadoknaditi da dobijo mišice dovolj hrane! (OH, in beljakovin,..)

lp
simon
Uporabniški avatar
 Matevz
#18828
Telo ob vadbi pokuri od 600-800 kCal na uro. To je čisto dovoljšna informacija. To, kdaj moraš pa gel pojest je od tega popolnoma neodvisno. En Gel (powergel npr.) ima namreč okrog 100 kCal in če misliš, da boš porabo kalorij med aktivnostjo nadoknadil s hrano, se motiš, saj ne moreš pojest 7 gelov na uro.

V splošnem lahko telo predela cca. 60g ogljikovih hidratov (CHO) na uro, ob pravi strukturi sladkorjev (kombinacija maltodextrina glukoze in fruktoze) se lahko dvigne za kakšnih 20%, to je cca 70g oziroma tja do 300kCal.

Pa pomembna je še koncentracija CHO v želodcu, ki v splošnem ne sme biti višja od 8% (to pomeni 80g CHO na 1l vode, kar pomeni, da moraš tudi ustrezno količino vode zraven spiti.

Ima pa seveda telo skoraj neomejene zaloge energije v obliki maščob. Le-te pa telo lažje razkraja ob prisotnosti CHO, zaradi česar gel pomaga pri daljših aktivnostih. Ampak za to ne rabiš ure, da ti pove ali si pokuril 600 ali 800 kCal (koliko je pa podatek ure natančen pa nimam pojma - ampak to velja tudi če je 100% natančen).

Zato res ne razumem, zakaj bi bil podatek, ki ti ga da ura, kaj drugega kot marketinška finta.
Uporabniški avatar
 mare
#18873
bojanu napisal/-a:@mare: malo sem teoretiziral o možnih razlikah porabe kalorij (čeprav je to en precej približen podatek in ga gre jemati zgolj relativno-recimo za primerjavo med dvema turama). Vsak oceni, zakaj kupi merilec in če je glavni kriterij prikaz porabljenih kalorij, naj ga pa ima.

Tisto o odvisnosti maksimalnega pulza od panoge sem zasledil na http://www.brianmac.demon.co.uk/maxhr.htm in zraven tudi pripisal "eni pravijo", saj je formul za MHR in raznih teorij kar precej.
Pri malo boljših Polarjih so številke porabljenih kalorij za aerobne športe kar logične in tudi relativno primerljive za različno težke/velike/stare osebke (vse te podatke in neko oceno telesne pripravljenosti vtipkaš v polarja), kar smo primerjali po raznih turah. Tudi poraba kalorij na uro se kar sklada s podatki iz literature. Kakšna druga urca pa povsem udari mimo. Bolj pa se mi zdi važno, da vsaka urca pokaže nekaj porabe kalorij in če s tem lastnika vspodbudi za še večjo porabo je glavni cilj dosežen.

Bojanu, nočem polemizirati ali pametovati, mi je prav žal, če je bil moj prejšnji post razumljen tako. Je pa res, da je o srčnem utripu toliko neumnosti napisanih. V glavnem MHR je samo maksimalno število utripov srca, ki je za vsakega človeka ena sama številka. Ima pa MHR veliko približkov, dobljenih z raznimi formulami in testi. Tako lahko pri različnih športih dosežeš različen utrip (pri šahu je najbrž nižji).

Glede kalorij in merilcev se strinjam s tabo in tista moja pripomba ni letela nate. Tudi jaz mislim, da če bo kdo zaradi merilca kalorij malo več migal, so merilci vsekakor koristni. Številke pa so malo dvomljive. Sem še malo pogledal en tak merilec, ki ga imam ravno pri sebi. Ta meri porabo kalorij na podlagi srčnega utripa, teže, časa vadbe in vrste aktivnosti. Glede na vrsto aktivnosti je potrebno vnesti korekcijski faktor, ki je različen za različne športe. Tako so ti faktorji za en šport v odvisnosti od intenzivnosti 0,20-0,30, za drug pa 0,40-0,50 (ne vem točnih podatkov, ker nimam tabele pred sabo). V prvem primeru je razlika med spodnjo in zgornjo mejo korekcijskega faktorja 50% (oz. 33%), odvisno kako gledaš. To pa je že takšna razlika, da so rezultati precej neverodostojni

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA