Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
#231533
Sem ena tistih, ki ji je nekoliko pozno naredilo v klik. Realizacija tega klika ali bolje rečeno novoletne obljube je vidna tako na moji zunanjosti kot v mojih zmedenih možganih.
V začetku leta sem namreč ugotovila, da tako naprej ne gre. Drastično prekomerna teža, služba, kjer se 8 ur sedi, ogromen apetiti in moje telo brez popolne kondicije. Pričela sem počasi z manjšimi obroki z izločanjem nekaterih živil, s sprehodi. S kleti sem v dnevno prinesla steper in ga končno pričela uporabljat. No v glavnem tako se je pričelo. Kasneje (zgodaj spomladi ) sem pričela teč in kolesarit. Sprva malo in postopoma vse dlje. Do danes je rezultat – 17 kg in veliko boljša fizična kondicija.
Ker sem tek preprosto vzljubila in sem bolj zvedave sorte si sedaj želim nabavit športno uro. Potrebujem tako, ki bo poleg srčnega utripa, porabe kalorij merila tudi razdaljo. Želim v teku napredovati saj sem dobila še dodaten zagon, ko sem dosegla dober rezultat na teku v Radencih. Bila sem uvrščena med prvih 50 od vseh 327 ženski, ki je teklo na 5,5. Poraja se vprašanje katero. Pri tem postanem zmedena. Že 2 meseca se ukvarjam s tem in preprosto ne vem katero uro naj izberem. Prebiram forume, berem kaj vse vsebujejo ure in se izgubljam. Toliko novih izrazov, toliko različnih mnenj… Vse bolj se mi zdi, da vsak navija za »svojo« uro. Jaz pa še kar ne vem. Ura mora biti preprosta za uporabo in funkcionalna. V nasprotnem primeru potrebujem inštruktorja za uporabo.
Naredila sem en tak malo ožji izbor in sicer med:
1. Polar RS 300x z G1
2. polar RS 400 sd
3. Garmin FORERUNNER 110
4. Sunto t3d z GPS (tekaški paket)

Naj povem, da na stezi še nisem tekla (če odštejem OŠ). Tečem po cest in gozdnih poteh, pod nadvozi, ob reki, okoli jezer. Med vikendi tečem po hribih in odsekih kjer ni niti mobitel signala. Zato me zanima kako bi delovala gps povezava. prav tako si ne znam predstavljat kako dobiš s pomočjo štetja korakov pravilno pretečeno razdaljo, saj je dolžina koraka v hrib krajša kot navzdol. Prav tako se občasno zgodi, da korak zaradi kakšnega kamenja ali korenine skrajšaš ali podaljšaš. Brala sem o kalibraciji a je ne razumem popolnoma. Tudi to mi ni jasno kako bi jo sama izvedla (prebrala, da na tekaški stezi nad 1200 m teka….) Resnično sem bila leva za šport vse od OŠ in do sedaj. A časi se spreminjajo in sama tudi. Zato prosim za pomoč o izberi ure.
#231546
levinja70 napisal/-a:prav tako si ne znam predstavljat kako dobiš s pomočjo štetja korakov pravilno pretečeno razdaljo, saj je dolžina koraka v hrib krajša kot navzdol. Prav tako se občasno zgodi, da korak zaradi kakšnega kamenja ali korenine skrajšaš ali podaljšaš.


Prvi odvod poti po času je hitrost, drugi odvod poti po času je pospešek, oziroma prvi odvod hitrosti po času je prav tako pospešek. Foot-pod deluje na principu merjenja pospeška, ki ga v nadaljevanju integriraš prvič, da dobiš hitrost in drugič, da dobiš razdaljo. A si v osnovni šoli špricala fiziko? :)
Uporabniški avatar
 Biz
#231548
Jaz imam garmina in ga tudi ne bi zamenjal. Ostalih ur nisem imel, tako da nimam s čim primerjat. Vseeno pa razlika med urami ni vredna 2 meseca razbijanja glave.

Glavna prednost teh ur je po mojem tudi v kasnejši obdelavi na računalniku in uporabi teh podatkov za izboljšanje treninga in razumevanje trenutnega fizičnega stanja.

Zato so torej pomembni točni podatki - če vsega tega ne rabiš, je dovolj ura (kronometer) s HR pasom za 20 eur.

Če malo poenostavim...
 bla
#231563
Navijam da kupiš polarja, ker so te urce moj mali fetiš, sedaj imam namreč v uporabi že drugo, prvo so mi namreč zmaknili, ne bi o tem , kolk znam bit nepazljiv... So pa Polar ure oblikovno in tehnično dovršeni izdelki, sicer se ne spoznam na garmin in sunto ure, a vseeno, se mi zdi da polarjeva tradicija prevaga. Poleg tega so specializirani za te ure, garmin pa počne še marsikaj drugega. Katero boš izbrala prepuščam tebi, če imaš pa probleme z kalibracijo je pa prav tako dober gps, ki ti prav tako pove pretečeno razdaljo. Gozd pa ne bi smel bit problem, če js kaj vem iz drugih forumov, sam namreč nimam gps dodatka da bi lahko iz prve roke trdil, mojo FT80 uporabljam zgolj za merjenje utripa in kalorij. Pa veliko užitkov pri teku : )
Uporabniški avatar
 Pina
#231575
Garmin rules.....imaš vse v uri....ne rabš kupovat ne vem kakih in dragih (suntov GPS 200€) dodatkov, ki si jih potem nasadiš na rame, noge...itd :)
#231577
Skorc - fizike nisem špricala, se pa tudi nisem trudila okoli nje. Naučila kar je bilo treba, (v tem sem bila pridna) in nato kar se je dalo hitro tudi pozabila.
Biz - v tem je poanta. Eno tako uro za 40 Eur sem si v januarju kupila v Intersportu. Za utrip in porabljene kalorije. Služila mi je 3 mesece in nato spustila dušo. Sicer sem jo reklamirala in dobila kupnino nazaj v obliki dobropisa. Prav zato sedaj iščem nekaj boljšega. In prav zato tudi sprašujem, ker ne vem.
Resnično je tako bolj ko sprašujem bolj sem zmedena. Več ko se mi zdi, da vem manj mi je jasno.

Bla tudi moja predizbira št 1 je polar. Vendar kateri? Tisti z GPS ali tisti s foot-podom? Tudi
Sunto ima različico iste ure z gps in foot-podom.

Pia od sodelavca sin ima Garmina for... a mi je to uro odsvetoval. Zakaj ne vem.

Suntov komplet pa dobiš po 300 Eurov in sicer sem cene gleda na best shopu. (218,41 EUR za foot-podom in 265,99 z GPS). Torej cene Suuntoja so identične ceni Garmin FORERUNNER 110, medtem, ko je Polar RS 300x z G1 200 EUR + podatkovni kabel za prenos na PC medtem ko polar RS 400 sd 300 EUR, paket pa vsebuje vse.
Upam, da sem prav napisala. Predvsem kaj vsebuje v paketu? Če sem kje mim falila me prosim popravite. Po temtakem bi lahko dala vse te ure v isti koš. Tisto, ki jo potegnem ven pa vzamem? No brez heca...

Sicer se sama tudi nagibam k polaju. Vendar h katerem? Če kupim prvo (z GPS) moram dokupit še dodatek za prenos podatkov na PC(če sem prav seznanjena). Če kupim tisto z foot-podom ime vse v kompeltu. Torej sta cenovno skoraj identični zato vas sprašujem ali naj tečem s senzorjem gps ali s foot-podom. Predvsem prednosti in slabosti Gps in food. poda.
Uporabniški avatar
 Wega
#231585
    Polar RS300x ima samo senzor srčnega utripa
    Polar RS300x sd ima poleg takoimenovani footpod (S1), senzor za na nogo
    Polar RS300x G1 pa namesto footpoda uporablja GPS signal s senzorjem, ki ga pripneš na roko
Prvi košta cca 115 €, druga dva pa 170€. Precej natančno so lastnosti napisane tule, je pa res, da kar preveč natančno in se hitro zmedeš in izgubiš.

Morda bo res najbolje če prebereš temo, ki ti jo je polinkala Loni zgoraj. Na kratko pa takole:
Footpod meri razdaljo precej natančno. Nekalibriran se zmoti za 3%, kar ni katastrofa, kalibriran pa je še bolj natančen. Kalibracija ni nič strašnega in imaš dve možnosti: ročno, kjer v bistvu pretečeš znano razdaljo, in preveriš koliko se je merilec zmotil. recimo, da si pretekla 2 kilometra, merilec pa je nameril 2,02 km, vneseš v uro (zelo enostavno) faktor napake (2 deliš z 2,02, = 0,9901), pri avtomatski kalibraciji pa pritisneš gumb ko začneš teč na 1200 metrski progi in ponovno ko končaš, in ura sama vnese faktor.
Zadeva je torej dobra in dovolj natančna, deluje tudi v gozdu, pod podvozi in podobno in na spremembe reagira malenkost hitreje kot GPS. Baterijo menjaš enkrat na 100 let. (Uro pa lahko uporabljaš neomejeno tudi sicer, ko ne tečeš)
Slaba stran je: ker je razmeroma velik nekatere moti na supergah, stopnice, hitre ostre spremembe smeri in podobno ga zmede. Pri teku v klanec in navzdol se zmoti približno toliko kot GPS. V nobenem primeru ni katastrofa.

GPS senzor pripneš s posebnim trakom na roko, izkušenj pa sicer nimam. Na splošno GPS signal loviš povsod na odprtem(tudi tam kjer ne lovi mobitel). Pogoj je, da se vidi nebo, saj senzor išče satelite. Več satelitov ko najde, lažje in bolj natančno izračuna tvoj položaj in spremembo le tega. Drevesa v gozdu načeloma niso problem, podhodi, tuneli, zelo visoke in gosto posejane stavbe pa so - signal se izgubi.
Prednost je, da je uporaben tudi za ostale športe na prostem, ne samo za tek.
Na žalost pa Polarjev GPS ne omogoča prenosa posnetka pretečene poti na računalnik in ogled na zemljevidu kot recimo Garmin, je pa bolj avtonomen in ena baterija zdrži 20 ur treninga, samo uro pa lahko neomejeno uporabljaš tudi sicer ko ne treniraš.

Za garmina bodo morali povedati drugi. Na splošno je tako, da jih težje uporabljaš kot navadno uro saj jih je potrebno polniti (110ka zdrži kot ura 3 tedne, z eno polnitvijo pa opraviš 8 ur treninga). Fino je, da lahko preneseš svojo pot na zemljevid, še bolj super pa, da nimaš ničesar drugega na copatu ali na bicepsu, ampak samo uro na zapestju.

Takole, na hitro. Na splošno pa: jep, res je jeba. Proizvajalci po moje zanalašč komplicirajo z modeli, oznakami, opisi kaj ma in kaj nima in podobno. Od nas, uporabnikov boš na splošno težko dobila objektivna mnenja - tako kot povsod, vedno bomo Polarjevci in Garminovci...

na koncu se boš pač odločila sama. Še malo pobrskaj po forumu, tem na to temo je bilo že veliko!
#231592
Wega za hvala izčrpen odgovor, ki ga razume tudi laik kot sem sama.
Potemtakem je nakup Polarjeve RS400sd (na kar se tehtnica pri meni malo nagibala) kar dobra zadeva.?. Oziroma zame še predobra :lol: . Je pa na tej spletni strani (ki si jo podal ti) bistveno cenejša kot pri Potočniku http://www.agp-pro.si/polar/RS400/rs400sd.htm v Kranju (kamor sem hotela it ponjo zaradi njihove prijaznosti, ki se je kazala preko telefonskega pogovora).
Zanima me še nekaj kaj pomeni ( s tvojega linka)V set je sedaj v promocijski akciji vključen tudi Polar IrDA USB 2.0 vmesnik? Kaj ga v paketu pri Potočnik ni in kaj se dela z njim? Ja butasto vprašanje od butastega človeka vendar če ne želim butasta tudi ostati moram spraševati. In verjemi, da bom tu postavila še veliko butastih vprašanj., vsaj za vas , ki že vse veste.

Zakaj me je toliko zanimal ta foot pod? Zato, ker sem veliko tekla v družbi 3 prijateljic. 2 sta imeli za pasom števec korakov. Na koncu sta dobili obe dokaj različno pretečeno razdaljo. Nato smo jo izmerile s kolesom in je bil pretečen krog dolg 8260 m. rezultat merilca korakov pa je bil pri eni 5820m pri drugi pa 7240m. Torej očitna razlika. In roko na srce si nekaj podobnega nebi kupila niti v sanjah.

In še nekaj praviš, da ga ostri ovinki zmotijo? Kako in na kakšen način? Torej če tečem od točke A do B in se pri B zasukanem in tečem nazaj, kako bo to vplivalo na food pod?

Hvala
#231606
Nabavi si garmin forerunner 305, ti obljubim, da neboš razočarana. Meri razdalijo, hitrost, kalorije, čas....vse, kar ti srce poželi :) ima ultra pregleden ekran-naenkrat lahko gledaš 4 stvari-npr. razdalijo, hitrost,čas in utrip in je preprost za uporabo. Ni primeren, da bi ga nosila samo kot uro, ampak bolj kot ne samo za treninge. Baterije so na polnjene, če ga v štartu polneš pravilo, potem kar za nekaj naslednjih tekov ne rabiš skrbet. Glede povezave s sateliti se mi še ni zgodilo, da bi ostala brez, lovi kot velik ;) (seveda na odprtih lokacijah, v hišah itd ne, če tečeš pod kakim mostom in to, takrat ga zna zmanjkat, ampak ga poišče takoj ko prideš spet izpod "strehe") ves trening pa potem lahko daš na računalnik in vidiš vso statistiko pa tudi pretečeno pot na zemljevidu. Če si kupuješ tako stvar, se vsaj meni zdi najbolj smiselno, da nabaviš nekaj podobnega in ne vseh teh senzorjev itd. da jih imaš potem vsepovsod. Uro daš lepo na roko in je to to.
Jaz ga nebi zamenjala za čisto nič drugega, niti nov model...Meni je zakon.
Uporabniški avatar
 Biz
#231610
Kaj pa garmin 310xt - baterija drži 20 ur, z njo lahko tudi plavaš, ima vse kot garmin 405. Velikost in barva - stvar okusa. Ta je sicer že kar drag...
Uporabniški avatar
 Wega
#231611
Polar pri tem modelu uporablja infrardeči način prenosa podatkov. Ker vsi računalniki nimajo vgrajenega IR sprejemnika, je tu priložen poleg: vtakneš ga v računalnik kot katerikoli drug USB ključek in pošiljaš podatke iz ure brezžično na PC. (še več: ne samo iz ure, pošiljaš lahko tudi iz drugih naprav recimo slike iz mobitela, če ima IR oddajnik). Če imaš torej računalnik z že vgrajenim IRom (ponavadi so to prenosniki) potem ga načeloma ne potrebuješ. Ker pa je že itak zraven in najbrž komplet, ki ga nima ni nič cenejši ga vzemi.

Še o footpodu (S1 senzor pri tem modelu) in števcih korakov: gre za dve popolnoma različni stvari. Pedometer ali števec korakov enostavno samo meri št. korakov (notri ma npr. eno kroglico ki ob vsakem poskoku skače gor in dol in sproža signale) in kakšno razdaljo iznmeri je odvisno od tega, kako natančno poznaš dolžino svojega koraka, ki si jo vnesel. Seveda pa se dolžina med hojo, pa tudi med samim tekom spreminja in od tod napake. Footpod deluje na podlagi pospeška, v notranjosti ima merilec pospeška (Acelerometer), ki zaznava spremembe v pospešku glede zemeljsko težnost. Zadeva torej ni kar tako. Malo poglej modele z novejšimi footpodi (zdi se mi da imajo oznako S3, nisem pa ziher) ki so že veliko manjši.
(Mimogrede: obstajajo tudi kobinacije - GPS in footpod za obe znamki)
#231630
Wega napisal/-a: Malo poglej modele z novejšimi footpodi (zdi se mi da imajo oznako S3, nisem pa ziher) ki so že veliko manjši.
(Mimogrede: obstajajo tudi kobinacije - GPS in footpod za obe znamki)


Kombinacije teh dveh ur s senzorjem in footpodom nisem zasledila. Ja senzor S3 pa je kompatibilen le z eno uro in skupaj v paketu je cena vauu skoraj 500 Eur. In moja ušesa bi bila tarča marsikatere močne na ta račun s strani mojega dragega možeka, če bi si nabavila tako drago uro, ki jo BDW sploh ne potrebujem. Kot sem rekla nekje do 300 Eur še ja dalje ne grem.
#231632
ajdica napisal/-a:Nabavi si garmin forerunner 305, ti obljubim, da neboš razočarana. Meri razdalijo, hitrost, kalorije, čas....vse, kar ti srce poželi :) ima ultra pregleden ekran-naenkrat lahko gledaš 4 stvari-npr. razdalijo, hitrost,čas in utrip in je preprost za uporabo. Ni primeren, da bi ga nosila samo kot uro, ampak bolj kot ne samo za treninge. Baterije so na polnjene, če ga v štartu polneš pravilo, potem kar za nekaj naslednjih tekov ne rabiš skrbet. Glede povezave s sateliti se mi še ni zgodilo, da bi ostala brez, lovi kot velik ;) (seveda na odprtih lokacijah, v hišah itd ne, če tečeš pod kakim mostom in to, takrat ga zna zmanjkat, ampak ga poišče takoj ko prideš spet izpod "strehe") ves trening pa potem lahko daš na računalnik in vidiš vso statistiko pa tudi pretečeno pot na zemljevidu. Če si kupuješ tako stvar, se vsaj meni zdi najbolj smiselno, da nabaviš nekaj podobnega in ne vseh teh senzorjev itd. da jih imaš potem vsepovsod. Uro daš lepo na roko in je to to.
Jaz ga nebi zamenjala za čisto nič drugega, niti nov model...Meni je zakon.


Kako pa si se navadila na njegovo obliko? Je prav čudne oblike vsaj zame.
#231634
levinja70 napisal/-a:
ajdica napisal/-a:Nabavi si garmin forerunner 305, ti obljubim, da neboš razočarana. Meri razdalijo, hitrost, kalorije, čas....vse, kar ti srce poželi :) ima ultra pregleden ekran-naenkrat lahko gledaš 4 stvari-npr. razdalijo, hitrost,čas in utrip in je preprost za uporabo. Ni primeren, da bi ga nosila samo kot uro, ampak bolj kot ne samo za treninge. Baterije so na polnjene, če ga v štartu polneš pravilo, potem kar za nekaj naslednjih tekov ne rabiš skrbet. Glede povezave s sateliti se mi še ni zgodilo, da bi ostala brez, lovi kot velik ;) (seveda na odprtih lokacijah, v hišah itd ne, če tečeš pod kakim mostom in to, takrat ga zna zmanjkat, ampak ga poišče takoj ko prideš spet izpod "strehe") ves trening pa potem lahko daš na računalnik in vidiš vso statistiko pa tudi pretečeno pot na zemljevidu. Če si kupuješ tako stvar, se vsaj meni zdi najbolj smiselno, da nabaviš nekaj podobnega in ne vseh teh senzorjev itd. da jih imaš potem vsepovsod. Uro daš lepo na roko in je to to.
Jaz ga nebi zamenjala za čisto nič drugega, niti nov model...Meni je zakon.


Kako pa si se navadila na njegovo obliko? Je prav čudne oblike vsaj zame.


Ma zgleda že čudne oblike in res je malo velik ampak je vseeno naret tako, da se fajn uleže na roko. Ker ga nosim sam kadar športam mi zato ne dela to problemov. Mislim da vseen, čeprav ma svojo velikost kot minus je pa plus ta, da je ekran velik- men je fajn to, da med tekom ne rabim nekaj preklapljat pa stiskat gumbov, da vidim različne podatke, ampak da mam vse naenkrat gor in še fajn se vidi. Jaz sem res zelo zadovoljna z njim, zato ga vedno vsakemu priporočam.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA