Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
#21580
Pozdravljeni. Sem nov na tem forumu, dokaj zelen v teku, ampak prekaljeni kolesar.

Zanima me če je kdo že uporabljal/izvajal Conconi test s kakšnim Polarjevim HRM-jem, s pomočjo njihovega programa Polar precision software?

Imam pa še eno vprašanje za tekaške mojstre: na kakšen način se pri teku pridobi največ na moči? Želel bi hitro teči gorske teke s približno 300-500m vzpona.

lp
Uporabniški avatar
 GaGa
#21581
Ta test smo naredili vsi udeleženci Poletove ekipe. S pomočjo tega testa so nam približno določili hitrost za mali maraton.

Razdalja med enim in drugim merjenjem je bila 200m. Za vse tiste, ki ne veste zakaj se gre... Mi smo test opravljali na stadionu (so najbolj idealni pogoji). V eno roko dobiš plonk listek s časi na vsakih 50m. Teh časov se mora testiranec držati. Postopoma se hitrost tekača zvišuje. Začne se s hojo, na koncu pa šprint (max. moč). Na podlagi srčnega utripa, približno določijo maksimalni limit, anaerobni in aerobni limit (prag).

Upam, da sem bila vsaj malo v pomoč.

Če te pa zanima še kaj, se obrni na strokovnjake (dr. Škof).
Uporabniški avatar
 vidkul
#21582
In kje bi se dalo dobiti te čase oz bolj podroben opis tega testa?

lp Vid
#21585
modri_dirkac napisal/-a:Pozdravljeni. Sem nov na tem forumu, dokaj zelen v teku, ampak prekaljeni kolesar.

Zanima me če je kdo že uporabljal/izvajal Conconi test s kakšnim Polarjevim HRM-jem, s pomočjo njihovega programa Polar precision software?

Imam pa še eno vprašanje za tekaške mojstre: na kakšen način se pri teku pridobi največ na moči? Želel bi hitro teči gorske teke s približno 300-500m vzpona.

lp

Ni mi čisto jasno o kakšni moči govoriš.
Menim, da se pri teku največ dobi na moči s tekom :roll: . Poskusi s teki v klanec. Če si začetnik pri teku je bolje, da se na osredotočiš na razvoj aerobne vzdržljivosti, kajti to je baza za vse nadaljne treninge. Sicer pa moč lahko razvijaš na različne načine-šprinti (v klanec), poskoki, vadba z utežmi...
Uporabniški avatar
 Filipid
#21587
vidkul napisal/-a:In kje bi se dalo dobiti te čase oz bolj podroben opis tega testa?

lp Vid


En obrazec imam tudi jaz, ga poiščem in jutri dam na net :D .
 modri_dirkac
#21588
Hočem razviti kratkotrajno moč. Moj problem je sledeč. Zaradi precej pogostega gorskega kolesarjenja (na teden cca 10-15ur) imam dokaj dobro razviti aerobni sistem. Zadnje čase sem pa opazil da nikakor ne morem doseči svojega maksimalnega pulza ki je približno 194. Tudi pri maksimalnem naporu vožnje v hrib mi pulz komaj pride na 180. Zato bi rad preko zime pričel s gorskim tekom in postopoma zviševal moč, saj sem ugotovil da je na ta način lažje okrepiti mišice in s tem pridobiti na moči.

Vid: čase za conconi test si lahko določiš s pomočjo Polarjevega programa.

GaGa: so vam morda kaj povedali glede točnosti in zanesljivosti tega preizkusa? A to recimo vsak krog za določen čas pospešiš tempo?

lp
Uporabniški avatar
 vidkul
#21589
Filipid napisal/-a:
vidkul napisal/-a:In kje bi se dalo dobiti te čase oz bolj podroben opis tega testa?

lp Vid


En obrazec imam tudi jaz, ga poiščem in jutri dam na net :D .


HVALA :P
Uporabniški avatar
 Filipid
#21594
Dodajam mojo tabelo in opis. Upam da bo Gaga povedala če na tak način izvajajo test. Mogoče imajo novi merilniki Polar že vgrajen ta test v svojih urah in pa v računalniškem programu. Jaz imam starejši model in takrat tega še ni bilo. Zato sem dobil v pomoč to tabelo za izvajanje tega testa.

Slika
Uporabniški avatar
 bojanu
#21597
O testu je veliko napisanega po netu, recimo
http://www.brianmac.demon.co.uk/coni.htm ima bolj podroben protokol testa s kalkulatorjem za hitrosti za posamezne odseke. Test naj bi bil dober za določitev anaerobnega praga, kar razbereš in grafa odvisnosti pulza od hitrosti.
Uporabniški avatar
 vidkul
#21606
Informacije se kar množijo :D le tako naprej

lp Vid
Uporabniški avatar
 mare
#21651
vidkul napisal/-a:In kje bi se dalo dobiti te čase oz bolj podroben opis tega testa?

lp Vid

Conconija je veliko lažje izvesti na biciklu, lahko na sobnem. Na posebnem sobnem biciklu izvajajo test tudi na kardiološki kliniki v Bolnici petra Držaja, vendar ne v športne namene. Na biciklu je to dosti lažje, ker je lažje kontrolirati hitrost. Test izvedeš tako, da na krožni stezi 500-1000 m povečuješ hitrost za 1-2 km v vsakem krogu. Na koncu kroga zapiše pomočnik pulz. Ko vneseš podatke v graf vidiš, da je v večjem delu razmerje linearno, nekje pa nastopi prelom, po katerem se utrip povečuje počasneje kot hitrost. To je anaerobni prag.
Uporabniški avatar
 Matevz
#21656
Problem je pa v tem, da LT ni pri vseh športih enak.
Uporabniški avatar
 MihaPR
#24896
Matevz, po tvojih navodilih sem dons naredil test na fitnesu. Mal me čudi, ker sem prišel do rezultata, da je laktatni prag pri 190 utripov/min, kar je kar visoko, ce predpostavimo, da je LM na 90% max srčnega utripa, kar pomeni, da imam max HR 209 :?: :?:
Uporabniški avatar
 MihaPR
#24899
A, s tole tabelo na internetu popravil mal svoje izračune, prišel do rezultata 182 bpm je LM, VO2max pa 63,26 ml/kg/min, kar se priblizno sklada z mojim max pulzom 199 bpm :)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA