Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
Uporabniški avatar
 ero
#22208
OK, kodeks zgleda rabi 'klasifikacijo'. en predalček bi lahko bil 'odnos do ...'

- sebe, okolja, tekačev, pešcev, živali, ...

nulto pravilo pa bi lahko bilo nekaj v smislu 'teci tako, da ne smetiš ...'

'smetiti' je tu mišljeno v zelo širokem pomenu: ne motiš, ne uničuješ, ne oviraš, ne težiš, ....

predgornje tri pikce pa lahko tudi zelo široko pomensko nadomestimo s subjekti, s katerimi prihaja do interakcije med izvajanjem

hja, že vidim, da se bom zaplezal.
Uporabniški avatar
 H2O
#22248
ne, ne, ne, ko sem pisala svoj odgovor glede pozdravljanja, nisem mislila na neko prisilo, ki bi jo kodeks vnašal v naše vedenje. če ti je do tega, da se z ljudmi pozdraviš pač se, če ti ni se pač ne. jaz sem večkrat tečna kot ne in večkrat med tekom bentim kot ne. :? ampak kljub temu pozdravljam ljudi. jasno, da ne kričim v pozdrav vsakemu, ki se sprehaja, teka, izvaja hitro hojo ali biciklira v nedeljah popoldne po PST-ju, za kaj takega bi mi zmanjkalo sape :wink: ampak, če srečam tu in tam kakšnega zemljana, pešaka ali divjaka :wink: ga pač pozdravim. :D
eno najlepših presenečenj doživim, ko se peham po rožniku in me začne zategovati v desni nogi. tako zelo, da se ustavim. sezujem. pričnem masirati stopalo. moj otrok ves nesrečen na biciklu gleda, če bo moral sestavljati nosila iz šibja, da me odvleče domov. :? oblečeno imam TF majčko. pa prileti mimo ššššššviiiiiiiiiiiizzzzzzzzzzzzz nihče drug kot, takrat še dolgolasi, primož kališnik. se med tekom ustavi, vpraša, če je kaj za pomagat, če bo šlo, če bom zmogla. zajavkam in pritrdim, da bo nekak že šlo. naj kar nadaljuje tek. in se mu kriče in od srca zahvalim za skrb. za skrb za neko obnemoglo tekačico, ki je sploh ni poznal. če to ni lepo!!! pa rečte kr čete! :D in prepričana sem, da bi vprašal, če potrebujem pomoč tudi, če ne bi imela na sebi TF majčke.
s kolesarji nimam izkušenj glede pozdravljanja. se pa motoristi v 99,9% pozdravijo z dvigom roke. kar se mi zdi v redu. :D
tjaša, runner, hvala :D
 mojA
#22252
H2O napisal/-a: prepričana sem, da bi vprašal, če potrebujem pomoč tudi, če ne bi imela na sebi TF majčke.D


To je pa več kot 100 %. Kalček – pobudnik vseslovenskega tekaškega sindroma - je zelo fer in sploh človek na mestu. Malo takih. Sedajle se verjetno navdušeno trudi na Tekaškem taboru in navdušuje vse okoli sebe. Tudi sama ga večkrat srečam ali na Rožniku ali PST-ju. Taki ljudje vedno pozdravijo, vedno odzdravijo. Drugače je pa tako: na manj prometnih tekaških stezah vedno pozdravim. Včasih butasto odtečem naprej, ker ne dobim odgovora, pa nič hudega. Mislim si pač svoje, včasih kdo tudi ne utegne odzdravit. Na prometnicah kot je PST je pa tako: zgodaj zjutraj vedno vsak odzdravi ali pozdravi, pravzaprav smo veseli drug drugege,češ: Ej ga! Živjo! A ti tudi tako zgodaj!! Kasneje, ko se prebudi množica je pa drugače. Pozdravim pač tistega, ki me pogleda, ki se mi zdi znan, ki se mi nekako zdi »ta prav«. Se pa tudi zgodi, da ne odzdravim, če ne utegnem, ker ravno hlastam za zrakom, ker sem požrla muho (zadnje čase prav pogosto, ne vem kako to). Dolge teke včasih delam po PST-ju – krožna 6 km pot – je grozno zanimivo. Prvi jutranji krogi z jutranjimi redkimi tekači do kasnejših že skoraj opoldanskih krogov, ko je PST polna sprehajalcev, psov, kolesarjev, »tekačev« in tekačev. Da o naravi ne govorimo! Sploh ni dolgčas ! H2O – sigurno sva se že srečali ! Kakšen skrivni pozdrav bi si bilo pa le dobro omisliti.
 Lučko
#22261
Moram povedat, da glede pozdravljanja v Litiji med tekači ni nobenega problema, vsi se med sabo redno pozdravljamo. :shock: Kako tudi ne, ker tečemo samo tisti Litijani (razen redkih, redkih izjem), ki smo na forumu, se pravi forumci. :lol:
Me pa na morju ko tečem vedno preseneča, kako tujci, pa naj bo tekač čisti rekreativec ali že malo "boljši" rekreativec (se ga takoj opazi 8) ), vedno pozdravijo in to ali z dvigovanjem rok ali te pozdravijo z "trek".
Ker sem sam zelo "družabno bitje" in nimam nobenih predsodkov, vedno pozdravim prvi, kar se mi zdi tudi prav. :lol: Pozdravil sem velikokrat tudi koga, ki je gledal/a ob tla, pa se je takoj ob mojem pozdravu "prebudil", mu spravil nasmešek na obraz. Ja kaj češ, nekateri med tekom malo sanjajo, razmišljajo, so v svojem svetu. Tudi meni se dogodi kdaj ta odsotnost od bližnje okolice. :roll:
Sam pa sem zelo vesel, ker me na teku po cestah (skoraj) vedno pozdravljajo kolesarji, včasih me celo vprašajo če potrebujem pijačo ali kaj podobnega. :lol:
Vsekakor pa je velika razlika pozdravljanja v Lj, kjer je ogromno tekačev ali v tako malem mestu kot je Litija, kjer se skoraj vsi poznamo med sabo. :wink:
Uporabniški avatar
 miro
#22266
Tudi jaz na teku obvezno pozdravim , če ne drugače vsaj z dvigom roke.Tudi na morju ali kje drugje tujci pozdravljajo v svojem jeziku in z dvignjeno roko.
Mene je v Ljubljani vedno motilo , da ljudje v veliki večin gledajo drugam , ter se brigajo za svoje "posle" , kot , da ne bi bili iz tekaške družine .
Torej predlagam Nataši , da uvrssti pozdravljanje v tekaški kodeks.
Ko bodo - če bodo, pravila objavljena sem prepričan , da se jih bomo "forumovci" držali, ter tako pripomogli , k upoštevanju " naših "pravil.
Lp
Miro
 dpop
#22269
mojA napisal/-a: Kakšen skrivni pozdrav bi si bilo pa le dobro omisliti.


Ker tudi jaz tečem skoraj identične relacije (PST, Mostec, Rožnik) verjetno
srečujem podobne ljudi... ampak v 8 letih kar sem začel teči v Šiški sem
dobil "odzdrav" mogoče od vsakega 30-ega... hja... da ne omenjam da so
bili to v glavnem moški... ženske me samo ZELO GRDO POGLEDAJO in
gredo dalje... in... kako potem človek ne bi bl "zakompleksan" :wink: :lol:

Aja... preden sem ratal Šiškar sem pa letal po Golovcu.. tam so smo bili
"kao na kmetih", kultura pozdravljanja pa je bila mnogo višja...

1106 Darko

P.S. Ampak... "baš me briga"... jaz "joggam" pa če me kdo šljivi ali pa ne 8)
Uporabniški avatar
 samo
#22270
Najlepši tek do sedaj sem doživel v Švici v Apenzellu. Prvič zaradi nepopisno lepe narave, drugič pa, ker so me vsi, ki sem jih na 17km dolgem teku srečal, pozdravili. Res nekaj neverjetnega in to otroci pa 80 letniki s palčko. Večinoma so to bili domačini in to ne tekači ampak naključni sprehajalci in to v vaseh, mestu in vmes. Resnično nepopisno za nekoga, ki teka po PST-ju in tekačem dvigne roko v pozdrav. Pa saj tudi na PST veliko tekačev odzdravi, kar je res je res. A vseeno, ko smo zapuščali tisti prečudoviti Apenzell se mi je kar milo storilo.

Kar se tiče etike, me pa zanima mnenje o spuščanju vetrov oziroma prdenju med tekom. Ko si sam in spustiš rafal v 10-ih korakih (s poudarkom na odrivu), ni problema, a kaj ko tečeš v družbi? Kaj bo o tem rekel tekaški kodeks?
Uporabniški avatar
 samo
#22271
Aja, pa še o pljuvanju bi lahko kakšno rekli. Da te nekdo, ki ga ravno prehitavaš pljune v obraz, ni ravno prijetno.
Uporabniški avatar
 ero
#22278
samo napisal/-a:Aja, pa še o pljuvanju bi lahko kakšno rekli. Da te nekdo, ki ga ravno prehitavaš pljune v obraz, ni ravno prijetno.

gotovo to ni namerno in kot dobro vzgojen tekač lahko storitelju zlahka oprostiš, a ne?

se pa včasih zgodi, da pošteno pljuneš, pljunek pa noče od tebe. tako popljuvaš samega sebe. kaj narediš v tem primeru? oprostiš si, ne?

tudi izvenkrmni turbo pogon je zanimivo vprašanje in sodi v 'mojo' kategorijo 'smetenja okolice' v več pogledih :wink: a mislim, da je tudi tu odnos podoben kot zgoraj - narava pač zahteva svoje in čez komot ga ni. kako so že rekli stari Rimljani - prdi in pusti prdeti?

ne, zdaj pa resno - uvidevni tekač take 'izbruhe' zlahka ignorira, ker ve, da so sestavni del naravnega delovanja telesa pri teku.

a če je to smiselno zapisati v kodeks? mogoče kot splošno pravilo o telesnih 'proizvodih'. kdo bi to znal formulirati?
Uporabniški avatar
 lojzeP
#22288
Tema je zelo na mestu - pa še moje videnje

Glede pozdravljanja je vsaj malce odvisno od dneva in razpoloženja, pa to ni glavno vodilo, ki naj bi bilo še vedno spoznavanje in spoštovanje enako mislečih in delujočoh - tekačev.
Ker sem precej aktiven na Brdu, poznam obrazov že kar precej, tako, da se zgodi, da tekača ideniticiraš že precej pred srečanjem, in se lahko pripraviš na "srečanje".
Specifika je naša nekoč zelo znana atletinja, ki te ne pozdravi ( ODZDRAVI ) tudi, če bi ji plačal.
Celo letošnjo sezomo jo ne pozdravljam ( princip ), čeprav sem jo lani stalno, pa se kar da tudi tako preživeti, čeprav nisem najbolj zadovoljen.

Umikanje na ozkih predelih je zelo lahko rešljiva situacija, le malce iznajdliv je potrebno biti, pa jezika ne šparat - lepa beseda lepo mesto najde.

Glede relacije ženske - moški se da marsikatero reči. Bi se pa strinjal z Darkotom, da se na periferiji kultura "bitke med spoloma" precej dvigne.

Pljuvanje, kot zelo moško kulturno udejstvovanje med tekom je bolj stvar uvidevnosti pljuvatelja in ne zamerljivosti "tamokrega". Stvar se rahlo zaplete, ko takega "izdihovalca" prehitiš, pa se kolo sreče malce obrne.

Sicer sem mnenja, da je kodeks bolj stvar prepričanja določenih posameznikov, kajti tudi častnega razsodišča ( menda ) še nimamo.


2x LP
Uporabniški avatar
 runner
#22293
Kodeks, bonton, pravila (da bi nas udavila, ili kičmu savila)...

Po "ta novem" bontonu so vsi zvoki, ki jih telo proizvaja normalen pojav in se ignorirajo. Torej, če nekdo kihne - niti "na zdravje" ni potrebno reči (ni pa prepovedano).

So pa tudi izjeme…

Recimo pilotom je prepovedano zadrževati prdec (pardon my French). Na višini je pritisk nižji in nakopičeni plini v trebuhu se morajo izenačiti. Posledico "izenačevanja" ne rabim podrobno opisovati, verjamem, da si lahko predstavljate kako to "diši" v majhnem letalu ali v kokpitu. Celo več, učili so nas da "prijavimo" izenačevanje. To ima korenine v električni odpovedi, katere posledica je lahko smrad. Tako da pilot, ki "izenači" glasno pove: "prijavljujem" da kopilot ve, da ne gori kakšna inštalacija (kot da bi se elektrod najedel). Hecno kaj?

IZENAČEVANJE PRITISKOV – PRVI DEL

Menim, da izenačevanje pritiskov na odprtem, kjer je posledica predvsem zvok, sploh ni potrebno "prijaviti" … sam samo rečem "pardon" bolj zase kot za druge in nadaljujem, kot da se nič ni zgodilo. Včasih se obrnem, kot da bi na kaj stopil, in rečem :"Žaba!" No ta trik ne pride prav pri izenačevanju pritiskov "per partes" (zelo dobro opisano v enem od prejšnjih postov). Takrat bi sotekač lahko podvomil v verodostojnost da sem stopil na tako veliko količino žab.

IZENAČEVANJE PRITISKOV – DRUGI (ZGRONJI) DEL

Izenačevanje pritiska na "ta gornji strani" je lahko tudi umetnost. Samo "trained professionals" vedo kako pravilno "podreti kupčka", da se to sliši kot muzika. Kot eden od njih, vam zagotavljam, da se da tudi čisto potiho podreti kupčka. To izenačevanje se veliko lažje kontrolira kot "ta spodnje".

No najbolj smrdljivo temo sem končal… Sedaj pa se skoncentrirajmo na kaj bolj sočnega.

EXTRAKCIJA ODVEČNE SLINE

Pljunek. Torej na športnih igriščih je dovoljeno pljuvati. Spomnite se kakšne baseball tekme, kjer je to nekaj čisto normalnega. V zaprtih prostorih, na parketu recimo, pa ne. Ko pa igramo hockey na rolerjih "patka" spustim preko "bande".
Ko tečem poskusim nanišaniti kakega pol metra pred sabo. (pazite ne veter)

Prihajamo na naslednjo temo, ki je tudi sočna, samo da prihaja iz nosa.
Začnimo to resno temo s šalo, humoresko ali poskočnico.
Mujo je šel v Ameriko, pa je izpihal nos na način, ki ga bom v nadaljevanju bolj podrobno opisal. Nekdo ga je nagovoril: "Đe si ba zemo!". Ko ga je Mujo vprašal, kako ga je spoznal, je odgovoril: "Pa po maramici, bolan" (o.a. prevod lahko dobite po ZS)

TEHNIKA EKSTRAKCIJE ODVEČNE SLUZI

Pravilna tehnika izpihovanja nosu zahteva dolgoleten trening, torej prosim ne obupajte takoj na začetku. Začnimo z osnovami.
Pravilen položaj.
Pravilen položaj je "bruhalni" položaj. Torej "život" (he, he to mi je ena od najbolj hecnih slovenskih besed) je postavljen pod pravim kotom glede na noge, glava je rahlo dvignjena in pogled usmerjen v daljavo. Za bolj "umjetnički dojam" predlagam "zamišljeni" pogled v daljavo. Z LEVO roko (to je tista roka katere palec je obrnjen na notranjo stran) se primemo za nos. POZOR, komolec dvignemo do višine glave! Začetniki to ne naredijo in kot posledico imajo poslinjene dlani. Torej, dovolite mi da še enkrat ponovim, komolec dvignite v višino glave. Posledično bo spodnja stran dlani LEVE roke sledila komolcu in vaša dlan bo ostala suha, kar ni rečeno za vaša oblačila če niste v, že prej omenjenem, "bruhalnem" položaju.

Tehnika izpihovanja.
Pravilno izpihovanje nosu se vrši izključno skozi eno nosnico. Nikoli istočasno skozi obe. Predlagam, samo zaradi enotnosti in uniformnosti, da se zmenimo in kot člani TF-a izpihujemo prvo DESNO nosnico. (khm, mogoče bi to moral dati na glasovanje?). Globoko vdihnemo skozi usta (nos nam je itak zabasan) in s palcem LEVE roke (preverite položaj komolca) pritisnemo na LEVO nosnico. Eksplozivno izpihnemo skozi DESNO nosnico. (Po potrebi to ponovimo še enkrat). Sedaj s kazalcem LEVE roke pritisnemo DESNO nosnico in energično pihnemo. (po potrebi ponovimo).
S hkratnim stiskom palca in kazalca LEVE roke (za razlago katera je leva roka poglej gor v tekstu) nežno, da ne poškodujemo delikatno nosno sluznico potegnite proti dol. Ta gib proti ustnicam služi za odvajanje odvečne sline, ki je še v nosnici (nosnica, nosnice, dvojina je … nosnici). Torej s tem prijemom obe nosnici (kako rasturam dvojinu) dodatno in dokončno očistimo.
Na koncu ostane le poteza s LEVO roko, ki ima za cilj odstraniti morebitno slino zalepljeno na kazalcu in palcu. Čeprav ne toliko pomembno, ta končna poteza pokaže, do katere mere izpihovalec obvlada tehniko izpihovanja. Torej, ko kazalec in palec LEVE roke (za razlago katera je leva roka poglej gor v tekstu) pridejo do konca nosu (približno par milimetrov nad zgornjo ustnico) je pravi trenutek za izvedbo tega končnega giba. Roka se odmakne od obraza (kot da bi vlekel čigumi) in rahlo v elegantnem loku malo privzdigne. Ko pride v zgornjo mrtvo točko sledi še energičen stresljaj. To zadnjo kretnjo najlažje opisujemo skozi primerjavo s dirigentom ki želi naznaniti cressendo. Palec in kazalec lahko potem obrišete ob sotekačev dres ali jih poližete.

Zavedam se da zgornji opis ne zadostuje, tako da bomo s dpop-om (če bo imel čas) naredili še fotografije, ki bodo ponazarjale posamezne položaje v upanju, da boste ob njih lažje pridobili potrebno teoretsko znanje. No, seveda, brez rednih vaj ne boste napredovali. Trenutno sem v pogovorih s :polet-ovim strokovnjakom (prof. dr. Šmrkelj), ki bo pripravil par vaj in treningov na Kodeljevem.

Obstaja še par nepomembnih tem, kot recimo: pozdravljanje, vljudnost, pomaganje, fairplay …etc. o katerih bom govoril ob kaki drugi priložnosti.

LP runner
Uporabniški avatar
 Matej
#22295
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Prispevek leta!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:laola
Uporabniški avatar
 oranzni_slon
#22301
:rol: :cast:
:D Jao, runner, bolan, te lepo prosim, da svoje prispevke v bodoce opremis s potrebnimi opozoril, da se 'nedolzni' bralci ne bomo med branjem onecedili zaradi smejanja. :) :) :D Vsekakor se strinjam, da tole sodi med prispevke leta. :) :rol: :cast: :hehe:

lp, oranzni slon

p.s.: Cimeroticka, preberi si tole in upostevaj navodila. :rol:
Uporabniški avatar
 tomaz ny
#22305
:cast1: druže runner :!: Mislim, da je tole za CNN - Play of the day! :D :rol:
 dpop
#22316
Runner... ti si eden od "top liste nadrealista"... a ne? :wink: :lol:

Hudoooo... "a bogami i smiješno" :wink:

1107 Darko

P.S. Ma ti ne rabiš slik... ti z besedami opraviš vse!!! :wink:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA