Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
Uporabniški avatar
 vidkul
#23938
Raje se vprašaj kakšne treninge imajo :?: :?: :roll:
Uporabniški avatar
 tomaz ny
#24076
guinness napisal/-a:kaksno drogo jemlje tisti kenijec, ki je pretekel normalen maraton v 2h in 13min? ker to je povprecje preko 20kmh :lol: jest mam tok z bajkom po poldnevnem preganjanju cez polhograjske dolomite


A si že kdaj odtekel 20 krat 400m v povpr. času pod 70 sekund s tem da je pavza 1,5 min hoje vmes? Ne. Potem ti ne more bit jasno.
A si kdaj pretekel 150 km v enem tednu? Ne. Potem ti ne more bit jasno.
Ni pošteno, da obsojaš nekoga, da je dopingiran, če nimaš predstave o človeških zmožnostih. Jaz 100% verjamem, da je čist.
Tudi meni ni jasno kako lahko nekdo premaga Giro ali Tour...
Uporabniški avatar
 bozo
#24081
Mimogrede.

Rezultat 2:13:13 na 42195m pomeni:
- hitrost 18.96 km/h
- 3"10' na km
Uporabniški avatar
 Filipid
#24083
Če koga zanima zakaj, naj si prebere knjigo z naslovom: Treniraj trdo, zmaguj z lahkoto. Za avtorja pa se zdajle ne morem spomnit. Dobi se v knjižnicah.
Uporabniški avatar
 tomaz ny
#24089
Filipid napisal/-a:Če koga zanima zakaj, naj si prebere knjigo z naslovom: Treniraj trdo, zmaguj z lahkoto. Za avtorja pa se zdajle ne morem spomnit. Dobi se v knjižnicah.

Avtor je Toby Tanser, če koga zanima jo lahko tudi kupi(mislim, da v kompletu s knjigo Plavaj, teci, kolesari) pri uredniku Vrhunskega dosežka-Janez Penca. Mislim, da je cena obeh knjig okoli 3000 sit, jaz sem ju kupil.
janez.penca@guest.arnes.si je njegov e-naslov.
Uporabniški avatar
 guinness
#24104
tomaz ny napisal/-a:A si že kdaj odtekel 20 krat 400m v povpr. času pod 70 sekund s tem da je pavza 1,5 min hoje vmes? Ne. Potem ti ne more bit jasno.
A si kdaj pretekel 150 km v enem tednu? Ne. Potem ti ne more bit jasno.
Ni pošteno, da obsojaš nekoga, da je dopingiran, če nimaš predstave o človeških zmožnostih. Jaz 100% verjamem, da je čist.
Tudi meni ni jasno kako lahko nekdo premaga Giro ali Tour...


kaj pa tebi ni jasno? ne vidis, da je bilo misljeno v hecu!? :?
svojih treningov raje niti opisoval ne bom, ker jih tudi ne bos dojel.

o tistih 150km na teden lahko otrokov v vrtcu pravis. znani ultra(!)maratonec je nekoc dejal, da on za res tezke teke trenira na teden do 70km, kar je ze hudo nad zmogljivostjo povprecnega cloveka. zatorej vsi tisti, ki nakladate o svojih 60 in vec tedenskih kilometrih, zbudite se :P
Uporabniški avatar
 Matevz
#24106
Haloooooooo !!!!

Tebi pa res ni nič jasno. Vzami kakšno knjigo v roke pa boš videl kaliko je potrebno laufat na teden za spodoben rezultat.
Uporabniški avatar
 tomaz.zupancic
#24108
Matevž je zelo doboro povedal, da je treba pogledati samo koliko in kako trenirajo ti tekači oziroma maratonci.Samo en podatek, da tisti tekači, ki tečejo na 800m ali 1500m pretečejo povprečno na teden v vsej svoji enoti treninga tudi do 150km.
Avstrijski maratonec, ki je nekaterim znan, ko so tekli v Celovcu in je imel balon za 1:30, ali veste da jih ona preteče na teden do 240km.
Potem si lahko predstavljaš kaj je to za njega doseči tak rezultat.
Resda pa oni delajo samo to.No ni samo v tem poanta.Je tudi v tem, da imajo neko genetsko zasnovo, to je nekaj.Drugače se pa popolnoma nič ne razlikujejo od belcev, kaj preveč, razen barve kože in še kaj.
Si predstavljate, da ko oni trenirajo, trenirajo tako, da 30 - 40% tedenskega treninga pretečejo s obremenitvijo do med 100% - 120 %.Da so tukaj notri vključeni intervali dolgi, kratki.Taboljši Evropejci pretečejo na teden do 20% tedenske kilometraže v nam norem tempu.Bilo je že nekaj belcev tam doli v Keniji na pripravah, ker so hoteli trenirati z njimi pa so po enem tednu že umirali, tako hude treninge imajo.To je pa stvar sistematskega dela, ki se že vleče cirka 30let in sedaj so rezultati.No začeli so se že pred cirka 20 leti, ko so začeli zmagovati in prodirati na svetovno atletsko sceno.Pa tudi to je vzrok, da tam trenirajo skupaj recimo izredno dobri laufarji kakih 30 - 50 tekačev skupaj, mogoče kakšen manj ali več.Zato so pa potem tudi tako dobri rezultati kažejo.Saj oni veliko treningov kar tekmujejo med seboj.
Pa kar se mi zdi izredno pomembno tudi to, da znajo oni skromno živeti.Ne pa tako, kot pri nas, ko mogoče kak atlet ne dobi kake materialne dobrine, ko doseže mal boljši rezultat pa ne vem kakšen denar in podobno pa je že vse narobe.Saj ne rečem, da naši niso sposobni, če se le pogleda Jolando Čeplak itd.Kako ona gara.
No toliko za danes.
ČAO!
Uporabniški avatar
 tomaz ny
#24119
guinness napisal/-a:
tomaz ny napisal/-a:A si že kdaj odtekel 20 krat 400m v povpr. času pod 70 sekund s tem da je pavza 1,5 min hoje vmes? Ne. Potem ti ne more bit jasno.
A si kdaj pretekel 150 km v enem tednu? Ne. Potem ti ne more bit jasno.
Ni pošteno, da obsojaš nekoga, da je dopingiran, če nimaš predstave o človeških zmožnostih. Jaz 100% verjamem, da je čist.
Tudi meni ni jasno kako lahko nekdo premaga Giro ali Tour...


kaj pa tebi ni jasno? ne vidis, da je bilo misljeno v hecu!? :?
svojih treningov raje niti opisoval ne bom, ker jih tudi ne bos dojel.

o tistih 150km na teden lahko otrokov v vrtcu pravis. znani ultra(!)maratonec je nekoc dejal, da on za res tezke teke trenira na teden do 70km, kar je ze hudo nad zmogljivostjo povprecnega cloveka. zatorej vsi tisti, ki nakladate o svojih 60 in vec tedenskih kilometrih, zbudite se :P


Kako naj vidim, da je mišljeno v hecu?
Kar se tiče 150km na teden, ti bom povedal, da nimaš pojma o vrhunski atletiki, v našem klubu j tudi Boštjan Buč, slovenski olimpijec, 8:16 v steeplechessu (v daljših disciplinah sploh ne tekmuje) pa bo letos delal 150 km na teden.Kolega, ki je letos tekel berlin 42km, je delal tudi več, dosegel pa je čas 2:31...

70 km na teden sem delal jaz lani, v prvem letu svojega treninga :shock: -prej pa nikoli nisem tekel.
Uporabniški avatar
 guinness
#24162
vau, same legende ste na tem forumu. uzivajte v svojem "jaz sem as, ti debilcek, kaj se sploh pogovarjam s tabo" odnosu se naprej. vidim, da tu vlada podobna politika kot v sportu, ki se ga jaz grem.
Uporabniški avatar
 pementos
#24164
Meni je jasno, da je v sportu veliko dopinga in nihce me bo preprical, da to ni res. Poznam dost sportnikov in oni to vejo, ceprav redko pride v javnost. Poleg dopinga, moras veliko trenirati, ce hoces priti do uspeha. 70 kilometrov na teden je zelo malo za vrhunske sportnike. Spanska in europska prvakinija v 5.000, Marta Dominguez je enkrat dejala, da ona tece vec kot 200 kilometrov na teden. To vsebuje dolge in kratke intervale. Zdaj, ko sem se jaz pripravljal za maraton sem tekel okrog 60-70 kilometrov na teden. Program, ki sem ga sledil ja na voljo v reviji Runner's World. Doping obstaja, pa je treba veliko trenirati.
Uporabniški avatar
 bojanu
#24166
guinness napisal/-a:kaksno drogo jemlje tisti kenijec, ki je pretekel normalen maraton v 2h in 13min? ker to je povprecje preko 20kmh :lol:


V principu ne maram citatov, a tokrat pride kar prav. Bolj tehnično gledano je v drugem stavku res smeško, kar pomeni, da trditev ni potrebno jemati povsem resno. Če bi ne bilo vprašaja, ali pa bi bil smeško na mestu vprašaja, bi bilo to še bolj očitno. Res pa je tudi, da je potrebno včasih malce pomisliti, kako te bodo ostali razumeli :wink: Če bi namesto doping uporabil kakšno drugo besedo, bi jo bolje odnesel :lol: :lol:

Okoli količine treninga pa je že 70 km tedensko zame zgolj pobožna želja :lol: Ampak nekateri se s tekom ukvarjajo bistveno bolj resno (beri vrhunsko) in že vedo, kako se stvarem streže.... Pridi kdaj zraven, pa boš še kaj zanimivega zvedel 8)
Uporabniški avatar
 Manika
#24170
Mislim, da nam navadnim smrtnikom, ki niti pri sprintanju ne dosežemo hitrosti 20 km/h (mimogrede, jaz sem na obremenitvenem testu dosegla max. pri 14 ali 15 km/h :oops: ), večkrat pride na pamet, kako je mogoče več kot 2 uri teči v takem tempu. :shock: :shock:

Pa tudi preteči več kot 70 km tedensko. Za take stvari rabiš čas, veliko volje in tudi velike cilje.

In mislim, da guinness res ni mislil nič slabega. Pa tudi tale forum do zdaj ni bil kraj, kjer sproščamo slabo voljo in odvečno energijo. Ker mi jo sproščamo pri teku. :wink: :) :)
Uporabniški avatar
 Airskull
#24209
marathon napisal/-a:Si predstavljate, da ko oni trenirajo, trenirajo tako, da 30 - 40% tedenskega treninga pretečejo s obremenitvijo do med 100% - 120 %.Da so tukaj notri vključeni intervali dolgi, kratki.


Sej se z vsemi strinjam, da majo hude treninge itd., samo trening na 120% obremenitve ne obstaja.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA