Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
 dpop
#24340
marathon95 napisal/-a: Probaj da čim manje dižeš noge, više da ih vućeš.


TOČNO TO!!

Je enkrat Dušan Mravlje povedal isto... inu se mi zdi bi on
brez TAKŠNE tehnike težko premagoval 100 in več km! :wink:

1182 Darko

P.S. Meni je prav hecno, ko gledam ljudi, ko tečejo pa "poskakujejo"
kot da delajo troskok :wink:
Uporabniški avatar
 Staša
#24343
Zase vem, da preveč rame obračam - bila tudi opozorjena na taboru. Sem dobila na eni od analiz nek nasvet, kako naj vadim, da se tega znebim (da imam obtežitev v rokah). Nisem še probala, se pa zavestno trudim, ampak se hitro izgubim... Ali potem otrdim ali pa ponavljam napako. Je kar težka spremeniti nekaj, na kar si navajen.

Sem pa opazovala tehnike teka tekačev sedaj na maratonu. Zanimivo je, da imajo eni res že prav smešen način teka (od držanja rok naprej, kot bi nekaj odklanjali, do čudnega postopanja levo desno...), a niso zato nič počasnejši, čeprav se na videz zdi, da ne gredo nikamor. In obratno. Se mi je zdelo zanimivo.
Uporabniški avatar
 marathon95
#24344
Staša napisal/-a:Zase vem, da preveč rame obračam - bila tudi opozorjena na taboru. Sem dobila na eni od analiz nek nasvet, kako naj vadim, da se tega znebim (da imam obtežitev v rokah). Nisem še probala, se pa zavestno trudim, ampak se hitro izgubim... Ali potem otrdim ali pa ponavljam napako. Je kar težka spremeniti nekaj, na kar si navajen.


To je stvar koncentracije. Pokušaj se na nekoliko treninga s koncentrirati na to i bude sigurno išlo. Provjereno.
Ak ti koncentracije ne ide, probaj s yogom da ju popraviš.
Uporabniški avatar
 marathon95
#24346
dpop napisal/-a:TOČNO TO!!

Je enkrat Dušan Mravlje povedal isto... inu se mi zdi bi on
brez TAKŠNE tehnike težko premagoval 100 in več km! :wink:


Moguće da sam to čuo od njega i probao. Nekad su bile dokumentarne emisije o njemu i 1000 milja kroz Australiju
Uporabniški avatar
 bozo
#24350
Ne strinjam se da je tehnika teka peta-prsti pravilna.
V osnovi sta dva nacina pristajanja peta-prsti in prsti-peta.
VSI boljši tekači tečejo prsti-peta, tudi maratonci.
Še bolj kot to se mi pa zdi, da je pomembno da je dotik s tlemi pod težiščem telesa in ne pred njim. Če je pred z vsakim korakom zaviraš.

Sicer pa je zelo zanimivo opazovati tekaško prireditev, kjer vidiš skoraj toliko različnih "tehnik" kot je samih tekačev.
Uporabniški avatar
 Andrejc
#24411
Ne vem, če sem jaz prava referenca za te stvari, pa vseeno skromen poskus pomoči še z moje strani.

Ko sem vadil tehniko sem imel v mislih, da mora težišče telesa iti naprej v ravni liniji, kot bi ga peljal s kolesom (torej ne gor-dol ali levo-desno in tudi naprej s čim bolj enakomerno hitrostjo), vse ostale točke telesa pa v čimbolj sinusiodnih krivuljah (čim manjših) plešejo okrog, kar v bistvu pomeni, da so vsi ostali gibi čim manj dušeni (ampak nekako krožni, eliptični,...). Noge prestavljaš v stilu hitre hoje, torej naprej in ne navzgor. Torej naj bi tek potekal precej pri tleh s čimmanjšimi nihanji gor-dol. ri postavljanju nog na tla sem imel v mislih, da naj me čim manj zabija v tla, pri večjih hitrostih naj bi potem izgledali odrivi od tal podobno kot porivanje skiroja (pri manjših pa z ustreznimi prilagoditvami).
Ko sem poskušal tako tečt, sem naenkrat začutil cel kup ostalih mišic, ki so pri tem sodelovale (zaradi nesproščenosti), ko sem se pa pri tem nekoliko sprostil in "ulaufav" pa nič več, ampak sem imel občutek, da delajo zares samo najnujnejše mišice, kar najmanj sil pa deluje v nasprotni smeri gibanja (mislim na zabijanje) in gre tako kar najmanj energije v prazno. Imel pa sem občutek, da pri isti hitrosti lahko dlje časa tečem, da dosežem primerljivo utrujenost.
Letos po 42km na LM nisem dobil nobenega žulja in nobene druge poškodbe (nič bolečih kolen, nog,...), oba kroga pa sem tako lahko odtekel v istem tempu (včasih pa me je pri daljših tekih vedno nekaj bolelo).
Aja še to. Meni se zdi zelo pomembno, kako se teče po klancu navzdol. Moje pravilo je: ne na peto in ne na stegnjeno nogo (in me nikoli ne bolijo kolena).

Lahko pa vse sploh ni res.

PS: Saj to je v bistvu nekaj po Mravljetu z dodatnimi vizualizacijami.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA