Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
Z večino napisanega se sicer strinjam, toda stvar ni tako enostavna. Res je, da nekateri, ki predvem trenirajo po ravnem, dobro tečejo tudi na nekaterih gorskih tekih, toda to ni pravilo, ki bi veljalo za vse. Če se želiš (kolikor toliko uspešno) udeleževati tekem v gorskem teku, brez gorskih treningov ne bo šlo. Zelo veliko je seveda odvisno od tega, katerih oziroma kakšnih gorskih tekov se nameravaš udeležiti. Če boš tekmoval pretežno na manj zahtevnih, bolj položnih tekih, ki vsebujejo tudi ravnine in spuste, jih boš lahko "pokril" s pretežno ravninskim treningom. To, kar boš izgubil na hujših vzponih, boš zlahka nadoknadil na ravnini in spustu. Žal je takih tekov kar precej, saj so organizatorji tekem pričeli prilagajati teke ravninskim tekačem, da bi povečali število prijavljenih. Če boš hotel biti dober na tistih gorskih tekih, ki so brez spustov in skoraj brez ravnin ter imajo precej visok procent vzpona, potem boš moral večino treningov opraviti na takih trasah. Jaz tečem skoraj izključno v hrib, zadnje čase pa sem začel za povečanje hitrosti občasno vključevati tudi nekaj malega ravniskih treningov, toda še vedno komaj omembe vredno. Res je, da sem precej nekonkurenčen na položnih razgibanih trasah in pri tekih gor-dol, tuda v najhujših strminah zlahka prehitevam večino "ravninskih tekačev".
Treningi za gorski tek so različni in najbolje je, da jih izmenjuješ. Intervalni tek (kratka strma trasa (do 2 km), ki jo pretečeš večkrat zaporedoma), fartlek tek (daljša, krožna, razgibana trasa, ki vsebuje čim več krajših vzponov in spustov), gorski tek (vsaj nad dva km dolg strm tek, pretežno navzgor) lahko izmenjuješ krajše (2 - 5 km) in daljše (nad 5 km) teke.
mac napisal/-a:Pozdrav! :wink:

S tekom po ravnini in v klanec se rekreativno ukvarjam že kar nekaj časa, cca 10 let, vendar nikoli posebej tekmovalno. Ker se letos nameravam redno udeležavati predvsem gorskih tekov (primorske novice) me zanimajo vaše izkušnje, kakšno je najboljše, razmerje, način treninga oz. količina enega in drugega treninga. Zanima me tudi količina, stopnja intenzivnosti intervalnega treninga v klanec. :argue:

Hvala za odgovore! :D

Od zadnjega odgovora v tej temi je več kot dva meseca, tekme so blizu...žal se takrat nisem spomnil na članek o treniranju gorskega teka, ki ga je napisal zelo uspešen tekač Boštjan Novak (večkratni zmagovalec slovenskega pokala v gorskem teku...) in je bil objavljen na spletni strani združenja za gorske teke pri AZS... http://www.gorski-teki.info/ (zavihek zanimivosti- treniranje GT). Veliko kombiniranja in različnih pristopov, tudi atletske steze...

LP, vencelj
Lepo da je tema prišla iz podstrešja, ja lep članek, nekaj teh prvin treninga seveda že uporabljam nekaj jih ne bom, ker ni višjih tekmovalnih ciljev, volje...

Kljub temu so "vipavske klasike" že tu: Vipavski ravninski, Gradiški Nanos, Javornik, pripravljenost pa ocenjujem na solidno...
tako da se vidimo :D

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA