Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
Uporabniški avatar
 strelec30
#30169
Ker sem se letos poleg običajnih tekaških prireditev odločil osvojiti tudi tak triatlon,bi vas prosil,še posebej tiste,ki ste na kakem triatlonu že bili,da mi posredujete kaj več informacij o tej zanimivi disciplini.Ker poleg rednega tekaškega treninga tudi kolesarim in občasno plavam,bi poskusil.
Zanima me predvsem,kje in kdaj je v Sloveniji kakšen triatlon,razdalje in pa logistika;predvsem to,ali moraš imeti s sabo svoje kolo ali si ga lahko izposodiš tam.Ali moraš tekmovati s specialko ali je dobro tudi kakšno drugo kolo?Sam imam treking kolo.pa se mi zdi,da bi s tem bil malce prepočasen.Se plava izključno v neoprenkah ali so dobre tudi navadne kopalke?
Pričakujem vaše odgovore in nasvete ter se vam za vse informacije že vnaprej zahvaljujem!
Uporabniški avatar
 Binch
#30173
Strelec, pozdravljen med nami!

Triatloni so v SLoveniji mesecno od maja naprej. Mislim, da je bil v prejsnjem Poletu razpored vecine rekreativnih prireditev (hint: a lahko to kdo skenira pa na net vrze????), tam bi morali biti tudi triatloni. Drugace bo uradni program tekem objavljen tudi na strani Triatlonske zveze.

http://www.triatlonska-zveza.si/
http://www.trisport-klub.si (veliko info, sam trenutno so hacknjeni :(

Se neuradni razpored:
7.5. duatlon (šprint, superšprint, cici) Ribnica
15.5. triatlon (šprint), akvatlon (superšprint) Ptuj
20.5. akvatlon (šprint, superšprint) Snovik
22.5. duatlon (šprint, superšprint, cici) Kamnik
4.6. akvatlon (superšprint) Ribnica
10.6. akvatlon (superšprint, šprint) Krško
18.6. triatlon (šprint) M. Sobota
19.6. akvatlon (superšprint) Celje
26.6. triatlon (šprint) + akvatlon Maribor
11.7. akvatlon (šprint, superšprint) Velenje
17.7. triatlon (olimpik), akvatlon (šprint) Celje
14.8. akvatlon (šprint, superšprint) Krško
21.8. triatlon (šprint, superšprint)+akvatlon (superšprint)Kočevje
27.8. triatlon "Jekleni" Bohinj
27.8. triatlon (olimpijski, superšprint) Bled

Verzije/discipline/izpeljanke
Duatlon: tek, kolo, tek
Akvatlon: plavanje, tek
Trialon: plavanje, kolo, tek

Razdalje:
Ironman: 3800m plavanje, 180km kolo, 42km tek
Olimpik: 1500m plavanje, 40km kolo, 20km tek
Šprint: 750m plavanje, 20km kolo, 5km tek
Superšprint (aka triatlon za vsakogar): 300-400m plavanje, 9-10km kolo, 2-3km tek

Ce hoces tekmovati na triatloni potrebujes osnovno lastno opremo in sicer:

Plavanje:
- kopalke
- plavalna očala
Dodatno neobvezno: neopren (dovoljen samo pri nizjih temperaturah vode), plavalna kapa

Kolo:
- lastno kolo (specialka, ce ne mislis resno brez problema tudi gorsko kolo, trekking ipd)
- celada
Dodatno neobvezno: kolesarske rokavice, kolesarski cevlji

Tek:
- tekaski copati

Ostalo:
- kratka majica in hlace ali dres (za na kolo in tek)
- dobra volja
- trma

To je bil zdej tehnicni del...
--------------------------------------------------------------------
Tole bo pa cist moj izkustveni in prakticen ...

Prvi superšprint triatlon oz. triatlon za vsakogar sem preživela dve leti nazaj. Odlocitev za udelezbo je padla mimogrede par tednov pred samim tekmovanjem. Skrbel me je tek, ker nisem tekla in teka nisem marala a sem verjela, da lahko z dovlj trme in vztrajnosti prezivim tudi to disciplino.

Na Bled sem pripeljala gorsko kolo (s tasirokimi valarji), kopalke in plavalna ocala, kapo, celado, t-shirt, kratke hlace in rokavice za na kolo. Takih "padalcev", ki so se prvic preizkusali na triatlonu nas je bilo kar nekaj.
Izkazalo se je, da ni bil problematicen tek ampak plavanje! 350m plavanja se ne slisi veliko, ampak zame je to takrat (brez treninga seveda) pomenilo celo muko. No, malo kravlanja, malo hrbtnega plavanja in precej zabice me je v ne prevec zglednem casu pripeljalo do menjave. Tam sem se ponovno v neprevec zglednem casu lepo pocaaaaasi obrisala, nadela majico, pa stumfe, superge in celado, ter zajahala kolo. Prezivela vse tri klance in zamenjala kolo za tek. Prezivela tudi tega in prisla v cilj. Sicer v dvakratnem casu zmagovalca, ampak zame je bil to cel uspeh.

Drugo leto sem na Bled pripeljala specialko, kolsarske cevlje, laufarske superge in minimalno druge opreme. Pa me je spet plavanje sesulo totalno. Spet je bilo ogromno ljudi z gorskimi kolesi, trekking kolesi, starejsih, mlajsih...

Letos ze en mesec (pa pol?) plavam pod strokovnim vodstvom triatlon trenerja Igorja Kogoja in priznam, da takih (pozitivnih) rezultatov nisem pricakovala - dejansko se mi zdi, da sem kot riba v vodi. Tehnika plavanja je izjemno pomembna, sploh pri triatlonu ker ce prevec energije izgubis ze na zacetku, si na kolesu mrzel, da o teku ne govorim. Tako da letos ze sanjam o sprint triatlonu (750, 20, 5), ki bi ga morala uspesno prestati glede na vse priprave in treninge. Na fitnesu se bom pocasi lotila treniranja menjav (najbolj zoprn prehod je iz kolesa na tek), kar bo upam, pregnalo moja zbita meca in tezke noge na tekaskem delu.

Strelec...preberi si ze Zasebno sporocilo.
Uporabniški avatar
 Veggie
#30187
Kopalke so za plavanje ok. Zelo priporocena so plavalna ocala!

Z navadnim kolesom bos tezko konkuriral tistim s specialkami. Na olimpiku sigurni izgubis kakih 10min! ('ve been there, done that... :D )

Razen ce jih na koncu v teku pofinisiras :wink: :D

Pri prehodu iz vode se par trenutkov telo privaja na gravitacijo... Po kolesarjenju pa ugotovis, da ne znas tect :D

Pa ni tak strasno, kot se cuje - vse to ima svoj car - zanimivo za poskusit!
Uporabniški avatar
 potepinko68
#30230
Jest bi tud!!!.. triatlon.. ta kratek.. sice rze kakih 10 let sanjam o tem.. p mi nikakor ne rata.. premal trmast pa redoljuben :oops: , da bi v eni sezoni vse tri discipline malo prakticiral... mogoce bi se pa kdaj skupaj dobili na kak trening..mal s kolesom pa nato kaj potekat kje..
lp,
potepinko
Uporabniški avatar
 runner
#30267
Binch,
super si tole napisala.

Kako kaj treningi plavanja? Pegasus in ti se vedno hodita ob ponedeljkih?
Uporabniški avatar
 Binch
#30268
runner, a seveda. Ob ponedeljki in sredah! Baje se nam obeta konec meseca en "test" ... oz. strokovno receno "tekma s samim sabo" ali po trenerjevo "ce ne preplavas 750m pod 15 min dobis kazenskih 750m takoj za tem".

Me je kr mal strah .... :lol:

Sicer pa zdele studiram Weight training for triathlon...da probam mal tadolga misicna vlakna okrepit pa jim mal enduranca dodat, da bom lazje plavala in tekla in kolesarila...Vsaj tko pise no... :)

--------
Vsi, ki sanjate ze xxx let o triatlonu...JUST GO 4 IT...jest sem tut sanjala in sanjala in sanjala in pol sem bla stara kar naenkrat 24 let in sem ugotovila da je fajn v zivljenju se kej narest, ne sam sanjat. Vsak izgovor vedno prov pride.... recimo, tipicni slabi izgovori:

-nimam pravega kolesa (30% udelezencev je na gorcih!!!)
-ne znam dobro plavat (kombinacija zabice, kravla, hrbtnega ... in prezivis)
-pa nocem bit zadnji (ja vse je enkrat prvic in prvic je cilj priti do konca, ne glede na to a si zadnji ali ne)
-pa nisem dovolj treniral (za super sprint ne rabis treninga da prides cez)
-pa nimam tega ali onega ali tretjega (vse se da sposodit in zrihtat, ceprav si ni priporocljivo sposodit specialke dva dni pred tekmo, ker na specialko se mors ipak mal navadit)
-joj kaj pa ce jest to ne zmorem (valda da lohk, sam ne it iz prve na olimpika ce prej nisi nc treniral)

Jest lohk sam recem, da tist obcutek ... ko priteces cez cilj, se (itak) takoj in prehitro ustavis ter ti pobere sapo, da ne ves a bos prec padu dol al takoj, pa tri meglene poznane face (meglene zarad pomanjkanja kisika, pa so mozgani mal na standbyu) ki skacejo (ker ti itak ne mores) od navdusenja ... ma, to je en najlepsih filingov ki sem jih dozivela. Na koncu sedis, se vedno lovis sapo in si ves zadet od adrenalina ... Sej ne mors nic, sploh ne pet minut po koncu ... sam znotri je pa en (naiven) slavospev: i did it i did it juhuuuuuuuuu zakon seeeeeeem drug let pa na daljsega ... ja ja, tale je bil res mal prekratek (ker instant pozabis, da si se u bistvu kr fajn namatral in zgonil). In potem te kak potencialni muskelfiber in splosna misicna utrujenost the next day opometa, da bo za tadaljsga (sprinta that is) treba drug let mogoce res mal vec trenirat - sploh plavanje ... In pol smo tle...

But then again...it's just me :juhuhu:
Uporabniški avatar
 potepinko68
#30276
Hoj!
Lepo si napisala Binch... bom bolj "priden"... mogoce bi bilo pa tko..ce bi recimo TF-jevci izbral kak triatlon iz koledarja (bolj proti koncu sezone).. kjer je mozno it tud takratkega... pa bi ga tko vzel.. za TF-jevce, ki si zelijo it na triatlon..
lp,
potepinko
Uporabniški avatar
 pementos
#30277
Jaz pa sem ze nekajkrat sel na duatlon in je bilo zelo zanimivo. Plaval sem dost let ampak nikoli se me ni dalo iti na triatlon in ko sem hotel iti ( dobil sem tudi obleko) so triatlon odpovedali (isti dan). Zdaj ne najdem casa za plavanje. Razmislial sem, da bi se vam pridruzil ampak ne vem kako me bi uspel. Ob ponedeljkih in sredah imam obveznosti do sedmih. Ob kateri uri plavate?

Oprema je pomembna ampak ni tok kot izgleda. Draga specialka ponavadi pomeni lahki materiali in vcasih za 2kg manj placas dvakrat vec. Za duatlon/triatlon tega ne rabis, ker vecina tekm so po ravnem. Je res, da razlika med specialko in gorskim kolesom je bistvena posebej, ce nimas cesnih gum. Ce je voda mrzla potem rabis neopren, ki je kar drag. Znanec, ki je sel na ironmen v Celovec, je dal za njega okrog 80.000SIT.
Uporabniški avatar
 Binch
#30279
Ja...po moje je najboljse, ce lahko izberemo Bled, ki je zadnji triatlon na koledarju in ima napovedan tudi super sprint.

Plavanje (treningi) so ob ponedeljkih in sredah, ena skupina ob 20h-21h, druga skupina od 21h-22h. Tako da izgovori odpadejo :) Najbolje da kontaktiras trenerja Igorja (031 288-544) in se dogovorita v katero skupino bi te dali, cimprej!

Oprema je pomembna, ko se zenes za rezultati, uvrstitvami, za pokal. Kar se neoprena tice pri nas je tako, da prezivis tudi ce ga nimas. Kot receno, ce se ne zenes za pokalom enostavno izpustis tiste tekme, kjer ima voda res malo stopinj in je neopren skoraj obvezen. Glede na to, da se plava tudi v bazenih, neopren res ni super nujen. Ce pa gres na ironmana je pa ze res skoraj nujno, da poskrbis za maksimalno opremljenost. Dokler pa se pogovarjamo o kratkih triatlonih je pa vsa ta "profi" oprema bolj za duso kot kako pravo korist :)
Uporabniški avatar
 potepinko68
#30280
Lepo. Mogoce se pa res pridruzim na plavanju... pa za zacetek bom probal res tiste ta kratke triatlone.. da vidim ce se to da prezivet..
lp,
potepinko
Uporabniški avatar
 strelec30
#30285
Jaz sicer ne dvomim v to,da ne bi šlo,vsaj meni.Sprint bi z nekaj več plavalnega treninga v bodoče ziher zmogel.Moraš verjet da bo šlo.Ista zadeva je z maratonom.Ne smeš niti za moment pomislit,da ne bo šlo.Če dvomiš,potem to pomeni,da si se že vnaprej odločil,da ne bo šlo.
Uporabniški avatar
 mare
#30316
Ali kdo kaj ve, ali letos bo bohinjski triatlon. Jaz sem hotel iti že lani, sem si ga izbral za prvi triatlon ker ne znam plavati (veslati sicer tudi ne kaj dosti bolje, ampak vsaj utonem ne).
Uporabniški avatar
 mare
#30325
Thx. Upam da bo res. Čeprav sem zdajle videl da je veslanja kar veliko (8km), 2x čez celo jezero, tako da bo najbrž res treba že prej katerikrat prijeti veslo v roke.
Uporabniški avatar
 pia
#30377
Najenostavnejši odgovor na vprašanje, kako na triatlon se glasi:

v avto napokaš opremo in se odpelješ tja. Brez kompliciranja opraviš s preizkušnjo in analiziraš, če te stvar sploh veseli. Ko to pri sebi razčistiš in si ZA, ugotoviš, da boš na vsakem naslednjem triatlonu boljši, saj slabši tako ne moreš biti. Začel si iz dna. In lahko se veseliš, da boš zaradi vadbe zelo napredoval.
Veliko triatloncev, ki jih poznam, je začelo tako. Zakaj ne bi tudi ti?

Glede Jeklenih pa: vsak superšprint, šprint oz. 3za vsakogar je mnogo manj naporen od jeklenih! Kaj se ni Mare hvalil, da je v njegovem čolnu prostor še za 4- smer Malta??? Že na Jeklenih bodo roke cvetele zaradi vesla...

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA