Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
 žabc
#31390
Lep pozdrav od Žabca iz Ljubljane!
Ker sem nov na forumu in se še ne znajdem dobro, se sprašujem, če bo to sporočilo sploh prišlo do vas. Upam, da bo.
Naj se najprej na hitro predstavim. Sem profesor športne vzgoje zaposlen v Slovenski vojski kot inštruktor športa, oče tri leta stare punčke in navdušen športnik, ki ima rad športne podvige.
Za letošnje leto sem si izbral tek od Ljubljane do Portoroža (cca 120km) in tako pridno nabiram kilometre za ta moj podvig. Ker pa so mi "dobri" ljudje povedali, da se na tekaškem forumu skrivajo izkušeni tekaški mački (oprostite, tudi mačke), sem se odločil, da vas poprosim za kakšen koristen nasvet. Zanima me trening (vem, da je to v glavnem odvisno od vsakega posameznika, a vseeno), prehrana, razni drugi napotki, ki bi mi lahko pomagali.

Že vnaprej hvala lepa za vaše odgovore in upam, da vam jih bom lahko kdaj povrnil.

Športni pozdrav od Žabca[/b]
Uporabniški avatar
 tomaz.zupancic
#31394
Ti meni maj dir žabc povej kdaj misliš narediti ta podvig, če bo obstajala kaka možnost da se ti priklopim.
Mislim odklopljen sem tako ali tako že od rojstva :lol: :wink: .
Tukaj bo predvsem delovala tvoja glava kako se boš psihično pripravil.
In če si res 120% da ti bo uspelo in si to srčno želiš, potem ti bo uspelo.
Tak tek je odvisen tudi kakšno bo vreme na dan izvedbe.
Potem kako tvoje telo reagira na posamezne podnebne razmere (mraz, vročina, vlaga in tako dalje).
Skratka zelo je dobro da spoznaš koliko tvoje telo potrebuje tekočine in kakšno sestavine odgovarjajo tvojemu telesu.
Nekako sam prakticiram tako približno kot pri maratonu.Se pravi da pije človek že prvih 20minut oziroma nekje na 4 ali 5km najprej samo vodo do nekje 25km ali kak kilometer več.
Potem pa lahko dodajaš vodi, ali še bolje če imaš že pripravljeno tekočino, kot na primer zmešan maratonik, isostar ali enervit.
Med tako dolgim tekom praktično ne rabiš nikakršne hrane.
Tvoje telo potrebuje samo tekočino.
To velja za prvih 24ur, če bi tekel na takem teku.
Ni dobro da piješ kake gazirane pijače, razen če jo tvoje telo res dobro prenese samo to je malo verjetno.Ker dobiš neke vrste udarec nazaj v drugi obliki v telesu.
Dobro je da se za tak tek malce prej naješ ogljikovih hidratov, da te potem ne zmanjka hitro.To je seveda pogojeno tudi s kakšnim tempom misliš tečti do Portoroža.
Vmes bi bilo mogoče dobro da zaužiješ tudi kak gel da ti nivo energije ne upade tako hitro.
Je še veliko drugih zanimivih in seveda pomembnih podatkov, ki se jih moraš nekako držati, če želiš potem še uživati v samem teku.
Moraš biti kar se da spočit.Potem že pred tem podvigom moraš cel teden, če se le da načrtno vsak dan piti tekočino.To bi moralo biti ti sicer vsakdanja navada, da imaš telo prepito s tekočino.Tako ti bo telo tudi lažje prenašalo vse te napore in se ti bo primerno ohlajalo, se ti ne bo pregrelo.
Seveda je tudi pogojeno z določeno količino kilometraže, ki jo boš imel za seboj.Tako, da se tudi sam osebno veselim, da ti bo to uspelo.
Če bom imel čas in bom vedel kdaj to misliš speljati bi se pa dalo zgoditi, da se ti pridružim z veseljem.
Samo najprej bi se morala dogovoriti kako in kaj.
Lahko mi pošlješ na ZS sporočilo in se domeniva kako in kaj.
ČAO!
 žabc
#31428
Hvala lepa za odgovor. To je že moje četrto pisanje tebi (trikrat mi ni hotelo poslati), tako da upam, da boš to sedaj dobil.

Najprej sem ti dolžan nekaj pojasnil, da mi boš lažje svetoval. Podviga se bom lotil v začetku junija. Moja hitrost teka je cca 12km na uro pri pulzu 140. delam cca 50km tedensko (sposoben sem več, le ne vem kje je meja), poleg tega pa se poslužujem tudi treninga hitrosti in treninga gorskega teka enkrat na 14-dni (ali je to pametno glede na to, da me tekme ne zanimajo). Kar se tiče pijače se privajam na pitje (včasih nisem med 42km tekom popil nič).

Danes zjutraj mi je spustil zrak na supergi (adidas torsion), tako da bi te najprej prosil za nasvet glede nakupa superge za tak tek. Svetuj mi prosim tudi glede pulza in hitrosti teka, ter priporočljive kilometraže.

Zaročenka je doma Iz vasi Kovor pri Tržiču, tako da sem kar nekajkrat tekel mimo tvoje vasi. Lahko bi se enkrat ustavil in greva na kafe, da mi iz prve roke podaš nekaj »malih tajn velikih majstora«.

Hvala že vnaprej in lep pozdrav od Žabca
Uporabniški avatar
 primus
#31435
Predlagam ti, da vseeno prideš na kakšno rekreativno tekmo ali pa vsaj na kakšen skupen TF trening.
Izkušnja uči, da B vitamin po dogodku katalizira sproščanje velikih tekaških modrosti, ki ti utegnejo priti še kako prav.
:D :D :D

primus
Uporabniški avatar
 Manika
#31440
primus napisal/-a:Predlagam ti, da vseeno prideš na kakšno rekreativno tekmo ali pa vsaj na kakšen skupen TF trening.
primus


žabc, idealna priložnost za spoznavanje novih ljudi bo že tole soboto po tekmi na Šmarno goro. Ker te glih poznam :wink: , ti lahko predstavim Tomaža, pa se bosta kar takoj kaj zmenila.
Uporabniški avatar
 tomaz.zupancic
#31474
Mislim, da moraš kilometražo vsaj malo dvigniti, ker 50km tedensko je absolutno premalo za tak podvig.
Ker stvar je v temu, da je to skoraj 3krat toliko kolikor ti pretečeš v enem tednu.Problem je tudi v psihi, ki te bo zdelovala v zadnjih kilometrih ali mogoče že od 42km naprej, ponavadi se to zgodi na dveh tretinah proge tudi.
Paziti moraš predvsem, da ne začneš preveč hitro, ker boš zadnje kilometre skoraj hodil, ker te bojo tako bolele noge.
Kar boš naredil treningov v hribe ti bo pomagalo razvijati moči, ki ti bo še kako prav prišla predvsem v zadnjem delu oziroma v drugi polovici teka.
Hitrost pri takih tekih sicer ni tako važna.Samo če se dobro počutiš ko delaš hitrosne treninge jih enostavno delaj.
Nočem ti preveč soliti pameti.Ampak stvar je v tem, ko boš to stvar opravil, da se ti ne bo tek podomače zagnusil in te postavil v sedeči polažaj za nekaj časa.
Seveda se lahko domeniva za kako kavo, ali pa čaj.
V rubriki člani tekaškega foruma imaš tudi mojo telefonsko gsm-ja in se lahko domeniva tudi za kak skupen trening.
Saj treningi skupaj so veliko bolj dobri pa še hitreje mine.
Se pišemo in slišimo, če ne prej pa takrat kot je omenila Manika na rekordu za Šmarno goro.
ČAO!
 bojanm
#31484
Dobra zamisel,le pogumno.Jest bom tkole reku,če je kaj v pomoč in seveda,če si za se lahko pridružim za del poti,tekači so povsod in mislim,da se ti bojo priključevali po celem teku,seveda,če je to dovoljeno,samo potem bi moral objaviti traso in približne čase.To je pa že mal več dela,če boš imel solo tek pa želim uspeh. lp
Uporabniški avatar
 tomaz.zupancic
#31555
Ja Žabc dej se zmeniva in to stvar malce zorganizirava in spedeneva.Če bo pa lepo vreme bo pa sploh bomba zadeva.
Če se bo ta stvar odvijala v začetku junija bo kar v redu ker bi tudi takrat meni še odgovarjalo, ker potem imam en zelo dolg tek na sporedu.
In bi se rad pripravil kar se da dobro.Tako mi taka družba zelo dobro dene in je sploh super zadeva za hitrejše minevanje časa.
Ti se samo oglasi na moj GSMl- telefon: 040-236-081, pa se bova stvari lahko bolj detajlno domenila.
ČAO!
 sempja
#31558
Žabc, z veseljem se ti tudi jaz pridružim... to bi bla super stvar, če bi se jo udeležili skupinsko... vsaj del poti, res...

no, drugače pa pa je odvisno od tebe... če želiš družbo, se da namenit... vem pa tudi kako je to, ko želiš določen podvig izpeljati čisto sam in le zase, tako da bomo vsi tudi to razumeli....

you go....
 žabc
#31563
Lep pozdrav!

Hvala vsem za odgovor in lepe želje. Do sedaj sem razmišljav o tem, da bi tekel sam, vendar to zato ker nisem poznal take sebi enake. Nekateri ste seveda še trikrat bolj nori, ampak pazite se saj zna Žabc tudi teči ne sam skakati. Tomaž, zadal sem si cilj, da (čeprav sem slišal, da si res ekstremist) postanem še bolj nor kot ti.
Mislim, da bi bil tak "skupinski" tek, tudi s promocijo teka in tekaškega foruma, ena super lepa preizkušnja. Morda lahko celo od tega teka kaj iztržimo in podarimo tistim, ki to potrebujejo. Zame ni lepšega, kot nekoga osrečiti, če pa to narediš zgolj s tekom je pa zmaga popolna.

Fantje, držim vas za besedo, in ko bo organizacijsko in dokončno časovno malo bolj jasno, vas o tem obvestim. Tomaž, midva se lahko slišiva in vidiva konec tedna ko pridem v tvoj konec. Morda lahko v nedeljo narediva kak skupen trening.

Hvala še enkrat za vse in lep pozdrav od Žabca
 žabc
#31566
Lep pozdrav!

Hvala vsem za odgovor in lepe želje. Do sedaj sem razmišljav o tem, da bi tekel sam, vendar to zato ker nisem poznal take sebi enake. Nekateri ste seveda še trikrat bolj nori, ampak pazite se saj zna Žabc tudi teči ne sam skakati. Tomaž, zadal sem si cilj, da (čeprav sem slišal, da si res ekstremist) postanem še bolj nor kot ti.
Mislim, da bi bil tak "skupinski" tek, tudi s promocijo teka in tekaškega foruma, ena super lepa preizkušnja. Morda lahko celo od tega teka kaj iztržimo in podarimo tistim, ki to potrebujejo. Zame ni lepšega, kot nekoga osrečiti, če pa to narediš zgolj s tekom je pa zmaga popolna.

Fantje, držim vas za besedo, in ko bo organizacijsko in dokončno časovno malo bolj jasno, vas o tem obvestim. Tomaž, midva se lahko slišiva in vidiva konec tedna ko pridem v tvoj konec. Morda lahko v nedeljo narediva kak skupen trening.

Hvala še enkrat za vse in lep pozdrav od Žabca
Uporabniški avatar
 tomaz.zupancic
#31574
Ja Žabc ni poanta, da se ljudje merimo kdo je bolj nor, kdo bo naredil bolj noro zadevo.Ampak poanta je v tem kaj si želiš, kaj lahko zmoreš oziroma kaj zmore tvoje telo.Vsako telo ima nekje meje fizične in psihične.
Seveda te meje lahko premikamo ljudje, to je dejstvo.
Jaz sem šel zadnjič pri -10stopinjah tečti 94km in se nisem počutil norega, ampak sem enostavno nabiral izkušnje za naslednje dolge dirke, ki jih imam v planu, kot je dirka res brez primere tek po Dolini smrti v Ameriki, in pa dirka Atene - Šparta ki je dolga cirka 254km.In jo je Dušan Mravlje že pretekel.Potem imam v planu naslednje leto se udeležiti dirke okoli Mont Blanca, to je tudi resnično ekstremne dirka, saj je dolga 155km.
Letos bom ponovil vseh 10 Tržiških vrhov v enem kocu in to v manj kot 24urah, ta trasa pa je dolga 75km, ampak poanta je v tem da se dviguješ gore, dole in to samo gor za skoraj 7500m nadmorske višine, ravno toliko je spustov, kot če bi šel na Mont Everest.
Ni kaj, ljudje smo zato, da premikamo meje nemogočega z mogočim.
Ja če nekako razpredem plane imam pa tudi v planu če bo posreči tudi organizacijsko, da ponovim tek po E-6 poti od Radelj ob Dravi do Strunjana.Pa potihem upam še na podoben tek od mojega doma v Podbrezjah do Portoroža.Mogoče malce premišljujem, da bi stvar malce podaljšal in prestavil štart na mejni prehod Ljubelj.
Bom videl kako se bodo stvari odvijale.
Po glavi mi roji polno idej in projektov, ki pa so povezani tudi z ostalimi stvarmi v vsakdanjiku.
Seveda sem za to da se ti pridružim za celotno pot, pa da vidim če je morje še slano :lol: :wink: .
ČAO!
 Ninocka
#31582
tomaz.zupancic napisal/-a: ni poanta, da se ljudje merimo kdo je bolj nor, kdo bo naredil bolj noro zadevo.Ampak poanta je v tem kaj si želiš, kaj lahko zmoreš oziroma kaj zmore tvoje telo.Vsako telo ima nekje meje fizične in psihične.Seveda te meje lahko premikamo ljudje, to je dejstvo.



Zlata, a dostikrat premalo ozaveščena resnica!

Še vprašanje pri tej ultra-temi :wink: : V februarskem Runners magazinu je 16 tedenski plan za"ultramaraton": 50 mile.Pač eden izmed programov, a ker se mi ni zdel preveč zahteven (tečem vedno bolj dolge razdalje), me zanima kakšno mnenje.
Uporabniški avatar
 tomaz.zupancic
#31601
Poanta pri ultra zadevah je ta kot sem omenil se večina stvari dogaja v glavi in deloma seveda v nogah.
Dobro je da odtečeš tudi kak klasičen maraton in mali maraton, saj ti to potem nekako pride tudi prav pri ultrazadevah vsaj v psihičnem pomenu.
Potem je odvisno tudi pri ultrazadevah koliko kilometrov imaš do tistega podviga v nogah.In na koliko si se pripravil v glavi.
Ker med glavo in nogami je samo en debel kabel, ki ga ne smeš pretrgati in to je tvoja samozavest in prepričanje o tvojih lastnih sposobnostih.
ČAO!

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA