Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
#347536
Predpraznični čas sem izkoristil za uresničitev dolgoletne želje - za ultratrail po LPP v enem kosu. Sicer vremenska prognoza ni bila najbolj ugodna, jasno so vremenarji spet kiksnili, saj sem si želel, da drugi, najbolj zahtevni dan ne bi imel slabega vremena, pa se je zgodilo seveda prav to, čeprav napoved ni bila taka.

Startal sem v soboto 23.04.2016 ob 5.01 zjutraj v Škofji Loki in prispel v cilj na isto mesto v ponedeljek 25.04.2016 ob 14.36. Torej sem potreboval vse skupaj 57 ur in 35 minut za vseh 32 kontrolnih točk LPP. Če odštejem oba spanja ( Hotavlje in Prtovč) sem potreboval 39 ur in 6 minut, če pa sem še bolj natančen in odštejem postanke po poti, pa približno 33 ur, kar je čisti neto čas.

LPP je krasna krožna planinska pot za ultratrail in ima skoraj za 10.000 m vzponov in je dolga več kot 200 km. Vsebuje nekaj kar zahtevnih točk - recimo Porezen, Blegoš in Ratitovec, pa tudi še nekaj drugih, ki so zelo zanimivi. Poteka po Polhograjskem, Škofjeloškem in Idrijsko Cerkljanskem hribovju.

Začetni in končni del sta nekoliko lažja, srednji del pa je zahteven zaradi višinskih razlik. In prav za ta srednji del sem imel ekstemno vreme. Blegoš me je pričakal z ledenim severnim vremenom, na Poreznu sem že imel močno sneženje, prečenje od Lajnarja do Ratitovca pa je potekalo v polarnih razmerah - leden veter, sneženje, gaženje in zameti. Kljub temu sem uspel se privleči pozno zvečer do Prtovča.

Na sami trasi sem izredno užival, le omenjeno prečenje in bolečine na sprednji strani gležnjev zadnji dan, ki mi niso dovoljevale več teka, so mi nekoliko pokvarile razpoloženje. Posledice ( oteklost v predelu gležnjev) pa so me tudi prisilile v tedenski počitek, kar pred Vipavo ni preveč dobro.

Sicer pa toplo priporočam ultratrailerjem- jaz sem užival maksimalno.
#347587
Živjo Uroš in čestitke za odlično opravljen ultro...kaj odlično, vrhunsko! :clap: :cast1: Me resnično veseli, da si spet opravil z eno takšno, po lastni zamisli, začrtano potjo. Nekaj podobnega kot je jan_jan naredil tukaj http://janimarn.blogspot.si/2013/07/kor ... eloti.html
Za bonus si imel pa še precej ekstremne razmere, za test volje in trme :wink:
Ker si splošno znan kot vrhunski spremljevalec, me zanima komu si tokrat zaupal funkcijo, ki si jo tolikokrat uspešno odigral sam? :D
Sicer ti pa želim, da se čimprej uspešno sestaviš in še enkrat odlaufaš Vipavo tako, kot si jo lani :wink:
Drž' se rocknroller!
#347601
Hvala vsem za čestitke.

V pojasnilo kakšne razmere so bile na relaciji Lajnar - Ratitovec naj še povem, da sem imel obraz povsem zakrit - s kapo, s trakom okoli ust in celo s smučarskimi očali.

Nekaj sem se trudil tudi z meritvijo dolžine in vzponov. Ker nimam podatka od Blegoša do Zgornje Davče ( nimam pojma, zakaj se je ura ustavila) čisto točnega podatka nimam.
Višinskih metrov vzpona je zanesljivo 10.000 m, mogoče zgolj nekaj metrov manj ali več, ampak res samo nekaj metrov. Dolžina pa zanesljivo ni več daljša od 200 km, ampak je nekje med 170 in 180 km.

Spremljavo sem imel bolj po špartansko, ker se nisem hotel s tem preveč ukvarjati, sploh pa sem se za projekt odločil na hitro in brez priprav, kot neka oblika treninga za Vipavo. Največ posla je seveda opravila Anita. Prvi dan zvečer v Hotavljah, drugi dan na Petrovem brdu do Sorice, pa še zvečer na Prtovču. Tretji dan pa me je spremljala do cilja. Sin Gal pa naju je prišel iskat v Loko. In to je to.

Ultratrail sem si zamislil z dneva spanjema in ne kot neprekinjen tek, zato je tudi čas temu primeren. Če bi hotel boljši čas potem brez stalne spremljave ne bi šlo, Jani pa je imel na KPP seveda to vrhunsko urejeno. Res se lahko LPP in KPP primerjata, seveda pa je KPP kar nekaj daljša.
#347603
Uroš, dokazal si, da ti tudi ¨nevreme¨ ne pride do živega. Večina nas že pri nekaj urni moči odneha. Škoda, da sem toliko opešal, sicer bi šel v kakšno krajše spremstvo...
Čestitke!
#347671
Čestitke. Po mojih meritvah je dolžina trase kak km manj kot 200 km, višincev pa okoli 10200.
Si imel kakšne težave z iskanjem trase? Kakšen vodnik si uporabil? Midva s punco sva imela knjižico LPP in zemljevid Idrijsko-cerkljanskega hribovja. S pomočjo obeh sva zašla enih 5x, od tega 3x med Pasjo Ravnijo in Smrečjem. :)
#347683
Višinskih vzponov je zanesljivo skoraj točno 10.000 m - to se ujema. Pred startom sem imel podatek, da je km več kot 200, sam pa menim, čeprav sem imel problem z uro drugi dan, da verjetno več kot 180 km ne more biti. No, lahko se motim se za kakšen km, ker sem razdaljo, ki mi manjka (med Blegošem in lovsko kočo pod Poreznom) izračunal ročno.

LPP sem tokrat končal že petič, vendar pa prvič v enem zamahu. In tudi nimam podatka, če jo je že kdo odtekel pred mano.

Absolutno nisem našel povezave od razcepa LPP in PPP pri Sivki do Suhega dola. Slabo je označeno skozi vasi Podvrh in Četena Ravan, skoraj ni označeno pred in za Jemcem v Davči, problematičen je vzpon na Lajnar iz Sorice in še odsek med Podlonkom in Novakom.

Karte in vodnika nisem imel, ker imam vse v glavi. So pa vtisi enkratni.
#347720
Čestitke. Še posebej zato, ker si s potjo opravil praktično sam, brez spremljevalcev.

Jaz sem sicer pot prehodil (bolje rečeno zbral žige) že 3x, ampak še nikoli kot transverzalo pač pa kot posamezne izlete. Mogoče enkrat...
#347746
Po mojem mnenju je LPP ena od tistih krožnih veznih planinskih poti v Sloveniiji, ki jo je absolutno vredno opraviti v enem zamahu.

Obvezno so tu predvsem še:

KOROŠKA PLANINSKA POT
KAMNIŠKA PLANINSKA POT
TRŽIŠKA PLANINSKA POT
JEZERSKA PLANINSKA POT

pa tudi
POLHOGRAJSKA PLANINSKA POT
KOMENDSKA PLANINSKA POT
pa še kakšna.....

Nujno je seveda, da gre za krog.
#367215
Loška planinska pot (LPP) v enem zamahu: v obratni smeri kot v originalu :)
Pozdravljeni,
S kolegom sva čez vikend (start v petek zjutraj in konec nedelja popoldan) v samooskrbi in v enem zamahu opravila s LPP.
LPP sva izmerila in je dolga 197 km ter ima 10300 m vzpona. Če slučajno kdo potrebu GPS sled je na voljo. :wink: Če potegnem črto je LPP noro lepa, hkrati pa ekstremno slabo označena obhodnica. Največji problem so povezave med posameznimi segmenti poti. Tukaj se lepo vidi koliko markacistov ima določeno planinsko društvo in kako skrbijo za svoje planinske poti. :) Izgubljala se ekstremno nisva saj sva določene odseke poznala iz prejšnjih projektov, določene pa sva spoznala na oglednih turah. Brez orientacije s pomočjo vodnika in GPS sledi na aplikaciji Locus pa ne bi šlo. Zato vam svetujem, da na LPP ne hodite brez poznavanje trase oz brez omenjenih pripomočkov. Domačinov pa rajši ne sprašujte kje poteka originalna LPP, ker vas bodo narobe napotili. :)
Deli, ki so ekstra potrebni rok markacistov so:
- Dražgoše - > Prtovč
- Lajnar - > Zg. Sorica
- Zg. Sorica - > Petrovo Brdo
- V Zg. Davči od Jureža do Zakovkarja
- Iz Davč v smeri domačije Vrhovc (po mostu, na razcepišču je potrebno zaviti desno!)
- Gora (Malenski vrh) - > Karbvec (če slučajno kdo najde v tistem zaraščenem delu očala bi jih bil zelo vesel) :)
- Karbvec -> Suša
- Suša - > Čabrače
- itd. :evil:
Prav tako vam priporočam, da začnete v originalni smeri saj boste tako deležni boljše možnosti za samooskrbo. Vode oz izvorov ter kmetij/gostiln/koč v tem začetnem delu skoraj da ni. Žigov pa ne iščite pri kmetiji Koren (Črni vrh nad Polhovim Gradcem) in Petrač (Vrh nad Rovtami) saj jih ne boste našli/dobili. Oskrbnikom poti pa svetujem, da naj pogosteje preverjajo aktualnost ti. turističnih kmetij oz naj kontrolne točke organizirajo na bolj smiselnih mestih. Prav tako bi bil osebno zelo vesel če bi se določene obvezne kontrolne točke odstranile (npr. Smrečje, Sorica) saj obstajajo lepše variante za nadaljevanje poti in posledično kvarijo tako lepo obhodnico. :evil:
Drugače pa je LPP zelo bogata z naravnimi, geografskimi in zgodovinskimi znamenitosti, v tem času pa je ekstremno bogata tudi s klopi. Pinceta za klope je nujno potrebna! Osebno sem najbolj užival na grebenu od Blegoša do Starega vrha in od sv. Jederta do Govejka. Gospa iz Križne gore bi rekla: »Nebesa«. :clap:
Se strinjam z Urošom, tudi jaz vam LPP toplo priporočam :laola
Lp, Nino
Nazadnje spremenil Ninđa, dne 15 Jun 2020, 19:47, skupaj popravljeno 2 krat.
#367220
:laola
:clap: :clap: :clap:

Delno moji tereni. Sicer moram priznat, da pojma nimam, kje točno poteka LPP, včasih, ko sem še živel v Dražgošah (in tega je v resnici že dolgo nazaj), smo se še spraševali, kaj pomenijo te oznake na znamenju ob hiši, kasneje sem vendarle izvedel...
Ne vem niti tega, kdo naj bi bil skrbnik poti, področje pokriva več planinskih društev in mislim, da je glavni problem označevanja v tem, da pač vsako društvo prednostno označuje poti od izhodišča do svojih koč, vezne poti pa ostanejo v drugem planu.
Domačini vas bodo narobe napotili zato, ker pač ne vedo. Poznam številne poti, markirane in nemarkirane, da pa je določena pot tudi del LPP, vem zgolj zato, če je tako tudi označena. Če ni, nisem povsem prepričan, ali poteka LPP po tej ali pa po kakšni drugi varianti, prav tako pa ne morem vedeti, ali je prišlo do kakšne spremembe trase.
Kar se tiče označevanja bi se bilo, glede na spletno stran https://obhodnice.pzs.si/index.php?pid=14
najbolje obrniti na planinska društva Škofje Loke in obeh dolin, Poljanske in Selške, kot ustanoviteljev LPP...

Še enkrat čestitke za opravljeno pot!!

LP, vencelj

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA