Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
 rošca
#349048
Zdravo,
sem nova na forumu in upam, da dobim kakšen uporaben nasvet :D

Torej že nekajkrat sem se neuspešno spravila tečt saj sem se zagnala in hotela preteči npr 2 km brez, da bi se ustavila. Seveda ni šlo.. niti 500m mi ni uspelo preteči, saj je bila moja kondicija na nuli. Med tekom sem nepravilno dihala, tekla prehitro, bolelo me je vse, imela sem občutek, da mi bo vse organe pometalo ven... Vrgla sem superge v kot in odnehala.
Včeraj me je prešinilo ob 21:30, da bi šla tečt! In sem šla. Seveda sem se najprej ogrela in začela s hojo, ki sem jo izmenjevala s počasnim tekom. Ni trajalo dolgo saj sem šla le en kratek krog med našimi ulicami. Vse skupaj s hojo nekeje 15min. Danes zjutaj sem šla spet, takoj, ko sem začela teči sem vedela, da mi bolj odgovarja večer. Danes sem več tekla kot včera, naredila sem pa isi krog in pri tem mislim vztrajat dokler celega ne bom pretekla brez ustavljanja.

Sem pa opazila, da me po določenem času začnejo boleti gležnji, je to lahko zaradi napačnega teka, mogoče nepravilnega ogrevanja?

Zanima me še, kolikokrat na teden je priporočljivo teči za začetnika, vsak dan, vsak drugi dan? In ali je npr 15min na dan premalo? Kot začetnik si ne predsatvljam, da bi tekla več kot pol ure...

Upam, da se bom teka držala več kot 3 dni :D :D :D
Uporabniški avatar
 vencelj
#349049
:arrow: Lep pozdrav na :TF)

:arrow: Nasveti za tekaške začetnike :arrow: http://www.tek.si/clanek.php?id=131
Upoštevaj jih, ker tek moraš zaznati kot veselje in užitek, ne pa kot eno samo matranje :!: Že sama si ugotovila, kako je bilo, ko si v prvo pretiravala in potem vrgla copate v kot.

LP, vencelj
 guki muki
#349050
Zanima me še, kolikokrat na teden je priporočljivo teči za začetnika, vsak dan, vsak drugi dan? Vsak posameznik je zgodba za sebe. Tečeš toliko, da se ne poškoduješ in da se ne nasitiš teka. Če te bolijo gležnji to pomeni, da bo počasi prišla poškodba, če boš nadeljevala v tem tempu boš hitro končala s tekanjem.
Uporabniški avatar
 vencelj
#349051
Res je, vsak tekač je zgodba zase.
Če prebereš nasvete na povezavi, potem je to za začetek 3X tedensko v kombinaciji tek/hoja, vendar nikoli več kot dva dni zapored. Seveda je razlika, če je nekdo že od prej v gibanju ali če se je nekdo pobral s kavča in začel s tekom. Tudi nasveti se različni. Zgornji je le en primer, nekdo drug bo morda menil, da je to premalo in preveč na izy, vendar je bolje tako, kot takoj pretiravati in tvegati poškodbe.
 guki muki
#349054
Pa še to. Ne vse stavit na tek. Malo je takih, ki se lahko "dolgo"ukvarjajo samo z eno športno aktivnostjo, še posebej začetniki se hitro nasitijo. Izberi si več različnih aktivnosti (tek, kolesarjenje,hribi, badminton, odbojka,,,) Bolj je pomembno da uživaš ob aktivnostih, kot pa da jih zasovrašiš in da dela čim več različnih mišic na dolgi rok je to boljša rešitev.
 mdebelak
#349057
Pozdravljena Frišna.
Naj ti najprej povem, da ko sem jaz začel tečt (po prenehanju s kajenjem) sem uspel skupaj spacat celih 400metrov, ali pa še celo manj.
Ampak sem vstrajal, so prišli tudi tedni ko nisem šel tečt in so bili tedni ko so me bolele noge u 3p.... m.....
No zdaj je že minilo 5 let odkar sem začel kot ti , ko še nisem vedel kako si naj pravilno zavežem vezalke, kakšno muziko naj poslušam in kaj si sploh moram obleči za tek. sedaj po petih letih pa se lahko pohvalim, da sem uspešno premagal 3 klasične maratone, nekje 10 polmaratonov, Sladkih 6, Formaraton in letos prvič tek od Zagreba do Čazme (60km).
Hočem povedati, da vstrajaj in se ne obremenjuj z drugimi, kajti kaj paše meni ne pomeni, da bo tudi tebi.POSLUŠAJ SVOJE TELO in tako boš še najbolj uživala v teku in njegovig lepotah.


P.S. aja pa ne obremenjuj se s časom in hitrostjo.
Teči kot ti v danem trenutku paše. :laola
 MaliFric
#349060
Jaz sicer nisem frišni tekač, sem pa vmes nehal teči in spet prišel iz 10km na samo 2km, vmes se zredil za 20kg. Ko sem začel čisto na frišno pred 2 letoma, pa sem prav tako imel 20kg več in sem shujšal z tekom in vajami za 20kg + pretekel 10km pod 1 uro kar je bil neverjeten dosežek. Vsaj zame. Moraš pa vedeti, da sem se poškodoval zaradi prepogostega treninga. Treniral sem namreč tek 3x na teden, vmes 2x nogomet, 1x šel na hrib. Torej bil samo 1 dan prost. Posledica? Vnetje ahilove tetive. K sreči sem nehal še pravi čas trenirati, ter začel z rehabilitacijo, a vseeno je ta trajala 6 tednov. Verjemi, ubijalo me je 6 tednov brez treningov.

Priporočam ti, da si izposodiš knjigo Tek za začetnike. Tam imaš zadaj načrt teka in hoje za začetnike, ki ga tudi sam izvajam. Telo potrebuje čas, da se navadi na nove gibe, obremenitve...torej kite, mišice, kosti, vse to potrebuje čas, da si zapomni vse te nove gibe, hkrati pa rabiš dobre raztezovalne vaje pred treningom. 2 tedna nazaj sem imel prvi trening kot ti čimdlje tečt in na svoj tempo, ki sem ga imel lani ko sem šel na Ljubljanski maraton na 10km (malce manj kot 6min/km). Posledica? 2km v 14 minutah, ter tako boleč hrbet in mečne mišice, da sem komi prišel domov. Danes po 10 dneh kombiniranega programa teka in hoje pa naredim v 36min okoli 4-5km in še boli me nič ne. Moja glava in pljuča pravijo a to je vse? Še bi lahko, a telo mi je hvaležno. Polagam ti na srce, ne prehitro, da te ne bo minilo do teka, ker potem ljudje mislijo, da tek ni za njih, a dejansko delajo nepravilno.

Kot je rekel predhodnik, kar paše tebi ne pomeni da bo tudi drugemu in obratnu. Lahko pa probavaš različne stvari in najdeš nekaj kar paše tebi.

In se strinjam - telo nikoli ne laže, samo poslušaj se in vse bo okej. Še največ pa se boš naučila iz svojih izkušenj, upam da ne bodo slabe.

Vso srečo. :clap:
Uporabniški avatar
 Zd.
#349062
Pozdravljena,

kot so ti svetovali že drugi: na začetku se sploh ne obremenjuj s hitrostjo. Ker če se boš, se ti zna zgoditi, da boš ponovno prenehala :wink: Za začetnika je celo priporočljivo, da izmenjuje tek in hojo. Najbolj pomembno je, da vztrajaš: da greš na rekreacijo (tek ali kaj drugega) npr. 3x tedensko (oz. vsak drugi dan) in se giblješ vsaj 30 minut v kosu (v začetku, kot rečeno, izmenjaje tek in hoja). Ko boš to ponavljala kakšen mesec, boš kar naenkrat "stekla" - čudila se boš sama sebi, da bodo odseki hoje vedno krajši oz. jih kar naenkrat ne boš več potrebovala.
Srečno!
Uporabniški avatar
 čara
#349065
Recimo, da sodim v to kategorijo, ker vmes zaradi poškodbe, nato bolezni nisem tekla skoraj leto dni....V glavnem. Za dobro tekaško formo, brez poškodb je fajn tek kombinirat s hojo po razgibanem terenu, v živahnem tempu. Kolesarjenjem (kako urco na kolesu je zelo koristno, čeprav, se jaz zelo redko spravim na kolo), vaje za ravnotežje in moč, joga, jogalates, pilates. Skakanje s kolebnico.

V začetku je mogoče recept "manj je več" dober. Kobiniraj hojo, s tekom. In počasi vedno več tečeš. Pa na dolgi rok, rabiš met mišičasto telo, če želiš teči brez nekih poškodb od teka.

Če te po teku grabi volčja lakota-jo ukrotiš z nekim zate optimalnim razmerjem hranil.
 simona10
#349183
Živjo

Nisem povsem frišna tekačica :) a vseeno, ne vem kam bi umestila moje vprašanje. Zelo rada tečem v naravi, zadnje čase pa na tekaški stezi izvajam fartlek. Imam pa eno vprašanje - Kar nenadoma me je spreletelo, da bom padla; ustavila sem se, šla počasi naprej (8,2 - 8,5 hitrost). Pol ure je bilo v redu, potem pa ni šlo več, ves čas sem se ustavljala. Zakaj, v čem je fora? Pa tako rada tečem. Ne vem kako naj se jutri zberem in odtečem na tekaški stezi 50 minut. Ima kdo podobne izkušnje?

Hvala že vnaprej!
Uporabniški avatar
 vencelj
#349185
simona10 napisal/-a:Živjo

Nisem povsem frišna tekačica :) a vseeno, ne vem kam bi umestila moje vprašanje. Zelo rada tečem v naravi, zadnje čase pa na tekaški stezi izvajam fartlek. Imam pa eno vprašanje - Kar nenadoma me je spreletelo, da bom padla; ustavila sem se, šla počasi naprej (8,2 - 8,5 hitrost). Pol ure je bilo v redu, potem pa ni šlo več, ves čas sem se ustavljala. Zakaj, v čem je fora? Pa tako rada tečem. Ne vem kako naj se jutri zberem in odtečem na tekaški stezi 50 minut. Ima kdo podobne izkušnje?

Hvala že vnaprej!


Prvo vprašanje, ki se mi poraja: ti to počneš na tekaški stezi :shock: :?:
 simona10
#349186
Haha, saj vem-to je bolj zadnji mesec. Meni je fino.
Ampak nisem mogla niti počasi teči, kar naenkrat. Jutri zjutraj bom šla ponovno in upam, da bom že v redu, ali je to strah v glavi ali kaj...
Uporabniški avatar
 vencelj
#349187
simona10 napisal/-a:Haha, saj vem-to je bolj zadnji mesec. Meni je fino.
Ampak nisem mogla niti počasi teči, kar naenkrat. Jutri zjutraj bom šla ponovno in upam, da bom že v redu, ali je to strah v glavi ali kaj...


Mislim da je v glavi. Če se ti ponovi, poskusi zunaj, v naravi.
Tudi če se ti ne ponovi, raje pojdi ven, v naravo :!:

LP, vencelj
 simona10
#349188
Saj bom šla danes zvečer ven ali na stadion.
Super mi je, ker grem zjutraj na fitnes na tekača, takoj pod tuš in v službo. Zato mi je fino.
Upam, da bo jutri zjutraj na tekaču vse ok, sicer bo kriza :(
Ja vem, da je v glavi, drugega ne more biti; ampak kar naenkrat-žalosti me, kaj se dogaja v moji glavi :(

Hvala za nasvet. Veliko km še naprej :)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA