Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
 Tina79
#349782
Moje najljubše tekme so spomladi, ampak se z zdravili da odtečt tudi kakšno, ki pade v "visoko sezono". Pa inhalator v žep, za vsak slučaj - namesto gela ;)
Uporabniški avatar
 čara
#349784
Pelodna astma? To je zaradi alergij na pelodi? V tem primeru bi imunoterapija imela lahko učinek?

Alergije so namreč še ena reč, ki me zanima, ker se mi razvijajo in bi rada zatrla v kali, predno pride do prehudih težav.
 Tina79
#349787
Verjetno bi prišla imunoterapija v poštev, vendar glede na to, da so težave prisotne le krajši čas (zgodaj spomladi) in ne večino leta, še nisem razmišljala v tej smeri.
Pri sebi sem najprej v tem času začela opažati klasične znake alergije, kihanje in solzenje, potem pa vsako leto slabše, do težav z dihanjem. Najprej samo ob naporu, potem pa tudi v mirovanju. Če bo drugo pomlad huje, bom razmišljala naprej.
Lp
Tina
Uporabniški avatar
 čara
#349791
Bo huje. :) Z leti gre na slabše, ne najboljše. Če nič ne narediš. Ko so pa težave že zelo hude, pa tudi imunuterapija ni tako učinkovita.

Biresonanca recimo samo zamaskira reč, omili simptome-alergije ostanejo in dostikrat potem spet izbruhnejo simptomi.
 mdebelak
#349792
Tudi jaz sem v klubu astmatikov.
Težave se pojavljajo predvsem v vročih mesecih jun, jul, avg.
Takrat pač zmanjšam količino kilometrov z cca 200km na mesec na okoli 130km na mesec.
Septembra pa spet na polno oz. kdaj temperature padejo (23°C ali manj).
Pa lep astmatičen pozdrav. :-- :--
 bossteb
#349796
Sam imam mocno alergijo na pelod od 4. leta dalje, astma v pomladnem casu se mi je pojavila nekje pri 12. letu. Kar sicer ni bil tako velik problem, ker razen otezenega spanca nisem imel vecjih tezav. Vecino casa pred TV in racunalnikom, resni hribi pa itak ponavadi julija ali kasneje. Za fitnes sapa ni bila problem, s tekom sem se pa zacel ukvarjati sele po 25. letu.
No, zdaj pa sem nekako navajen, pozimi pri minus 10 s podkapo, da me malo pripravi na tezje dihanje, potem cvetijo breze in se zacne.
Ampak dva vpiha Ventolina pred tekom, prvih 10 minut deluje, potem do 1 ure diham skozi ozko slamico, ki se ji rece sapnik, nato se astma nekako umakne delno v agonijo, delno v trmo, tisti okus kot po krvi v ustih, ko je verjetno previsok pritisk v pljucih... Pa sem ze doma, pa set dva vpiha Ventolina in hitro olajsanje. Ceprav na teku nimam obcutka, da sem pocasen, so moji pomladni casi nekako 5 minut na uro teka daljsi kot v ostalih letih casih (razen pozimi na snegu ali gladkih terenih).

Bil sem pri internistu, ki mi je predpisal kortikosteroide, vendar sem po pogovoru z njim, ko mi je povedal, da se stanja ne da popraviti, lahko se samo omili simptome, sklenil, da jih ne bom jemal. Prevec stranskih ucinkov in ne vem, ce ni to ena zdravniskih modnih muh zadnjega desetletja (kot diagnoza depresija pred desetimi leti ipd.). Pulmolog pravi, da tvegam zabrazdanost pljucnih tkiv in da bom nosil posledice v starosti.
Toliko v vednost, moja odlocitev je taka, posledice glede tega bom nosil sam.

Mi pa zmeraj narobe hodi "domaca" tekma Najnaj21, ker je takrat najhuje, kar se tice dihanja. Ko pa pride recimo junij, so pa teki tako zelo lazji, ker je naenkrat vsaj 20% kisika vec kot sem ga vajen.

:--
Uporabniški avatar
 čara
#349800
Zato pa bi jaz poizkusila imunoterapijo, s katero se, vsaj pri večini alergij znebiš :)

Drugače trenutno uporabljam eno štupo za nos, ki naredi tak fulm čez sluznico + olivno olje ob vhodu v nos. Za kako uro sem dobra, potem pa spet pipca toči.
 ogi
#349805
Za alergijo obstaja relativno dobra resitev... akupunktura. Sam nimam neke noro hude alergije, ampak dovolj da je tecno ko pridem recimo spomladi s kolesa in se se dve uri mucim, da si ne bi mencal oci. Po 10x30min zabadanja igel, se mi je stvar zboljsala do te mere, da cvetenja trav niti opazim ne :) S tem, da se vedno traja, ceprav sem bil na akupnkturi za te stvari ze kaksnih 6 ali 7 let nazaj (z leti ucinek popusca, tako da bo prej ali slej potrebno stvar ponoviti).
 ogi
#349807
dr. Igor Razinger v Radovljici - http://www.bai-hui.si
Verjamem da jih je se veliko podobnih, ampak njega poznam se iz casov aktivnega sporta, tako da mu pac zaupam in hodim k njemu za taksne in podobne tezave (predvsem hrbet)
Uporabniški avatar
 MišaMiš
#350477
Zdravo,
tudi jaz imam astmo, ampak kar stalno že od ranih otroških let. Že celo življenje jo tudi spremljajo alergije na vse možne pelode. Najhujše obdobje je od maja do avgusta. Trenutno sem tudi zaključila imunoterapijo za letos (imam jo drugo leto). Moram rečt, da sem kar zadovoljna z rezultati in si želim, da bi resnično dolgoročno učinkovala kot mi pravi pulmologinja.

Se pa trenutno za priprave za maraton spet spopadam z simptomi astme. Kašelj, kratka sapa, težek občutek v pljučih, ko končam tek in se utrip umiri imam spet kratko sapo, kar jemlje mi jo in ne pridem do zraka. Na maraton bom še vseeno šla, saj je to moja velika želja in kdaj, če ne zdaj? Astma me pri tem ne bo ustavila, vem pa da bom mogla imet sabo ventolin, saj si ne upam riskirat. Na začetku sem si postavila boljši časovni okvir zdaj pa vidim, da mi bo v zadovoljstvo že če pridem na cilj - upam, na čas pod 4 ure.

Ali nosite sabo na tekme ventolin ali katero drugo zdravilo za prvo pomoč?
Nazadnje spremenil MišaMiš, dne 19 Sep 2016, 10:54, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 MišaMiš
#350478
Aja pa še nekaj...dva tedna nazaj sem bila spet na pregledu pri pulmologinji in mi je rekla, da ni šans, da diham skozi usta med tekom, ker mi to še slabša stanje. Plus, naj ne tečem v megli, kar že itak vem da ne smem. Se držite ostali tega, da ne tečete v megli? Kako naj diham cel maraton čez nos? Saj je s tem še zmanjšan pretok kisika v pljuča, mar ne?

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA