Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
 mdebelak
#350479
MišaMiš napisal/-a:Aja pa še nekaj...dva tedna nazaj sem bila spet na pregledu pri pulmologinji in mi je rekla, da ni šans, da diham skozi usta med tekom, ker mi to še slabša stanje. Plus, naj ne tečem v megli, kar že itak vem da ne smem. Se držite ostali tega, da ne tečete v megli? Kako naj diham cel maraton čez nos? Saj je s tem še zmanjšan pretok kisika v pljuča, mar ne?

Nisem nek doktor, ampak mal se mi čudno zdi zakaj nebi dihali skozi usta.
Samo za primer: ali mislite, da je Marko Baloh (boleha za astmo) prekolesaril celo Ameriko z zaprtimi usti, na dirki po Ameriki (RAAM)??
 mojA
#350482
Tudi meni ne paše megla preveč, kadar je takšno vreme, megleno in polno alergenov, ne delam težkih treningov. Tako lažje diham. Pozimi dam preko ust zaščito in diham čim manj globoko. Je pa zanimivo, da mi mraz odgovarja. Bolj kot je mrzlo, bolj mi paše, tako da maraton odtečem veliko lažje in hitreje v mrazu. Vendar pazim, da se ogrejem in vedno začnem teči počasi, da se nekako "ulaufam" ;). Imam pa za na vsako tekmo Ventolin. Zadnje čase mi pomaga bolj psihološko, sem ga pa večkrat uporabljala na Teku trojk ali Radencih. Tisto je bilo trpljenje, sem mislila, da se bom res zadušila (cvetenje...). Spomladanskih tekem se raje kar izognem :).
 mojA
#350483
aja, pa še to. Seveda diham tudi skozi usta, sicer bi se zgrudila :lol: . Pazim pa, da nekoliko bolj plitko, dokler pač gre. Se mi zdi da je pomembno bolj na začetku treninga, kasneje si toliko ogret, da vsaj meni - ne škoduje.
Uporabniški avatar
 MišaMiš
#350490
Pozimi imam tudi jaz obvezno buffko čez usta. Sicer nssplošno pa pozimi ratam zaspana med tekom...ne vem zakaj.
Glede dihanja čez nos, sem jo sicer čudno pogledala pa si mislila svoje. Mislim, da nihče ne zmore prelaufat daljših razdalj z nekim tempom, če diha skozi nos. Razumem, da je dihanje na polna pljuča čez usta bolj škodljivo za nas astmatike, ampak tako pač je v športu.

Za ventolin imate kakšno mini torbico poleg? Ne vem kam bom dala ventolin in gele za maraton. Najbrž si bom res omislila kakšno mini torbico okoli pasu.
Uporabniški avatar
 čara
#350529
Za zaspanost med tekom je morda krivo, da zmanjka goriva? Za zimo mogoče več maščob, več OH ali pa je to neka evolucijska reč. Kot včasih so na zimo malo bolj počivali.
 thag
#356265
Oila, jaz imam astmo ze od svojega 6. leta zdaj sem star 28.
Alergicen sem ( BIL ) na vse mogoce, macja dlaka, pasja dlaka, prsice, cvetni prah, perje, ribe ko sem bil dojencek zivalske beljakovine in se in se.
Kakorkoli, pri 6h letih se mi je razvila asthma in na zacetku je bilo kolikor pomnem kar hudo, se posebej za starse. A postopoma smo se navadli, najhuje je bilo z macjo dlako, saj sem macko samo viidel in se zacel dusiti. Kakorkoli, na stvari sem se nehote najvajal, doma smo imeli papige, in postopoma se je obcutljivost alergije zmanjsala tako, da zdaj lahko kak vecer tudi na pernatem vzglavniku prespim, pri 8h letih smo pudlja dobili, ki ima sicer bolj volneno dlako, z njim nisem imel tezav, postopoma, z srecevanjem ostalih pesov, se je tudi ta zmanjsala. pri 18h pa sem dobil bab ki je imela kar nekaj mack doma, ajoj kaksni so bili prvi meseci tam ... Zdaj lahko spim z macko na postelji ( ne preblizu glave ) tezave mi dela samo se cvetni prah in prsice za to uporabim flonidan - po potrebi.
Spomnem se, kot je napisano v uvodnem clanuku, kako je bilo, ko sem bil mlajsi, kake muke so bile ze priti do sole, do katere so vodile stopnice, kaka muka je bila sportna vzgoja, z uciteljem, ki itak ni razumel, dodajam, da sem imel kako kilo prevec. Kakorkoli, pri 14h letih sem z ocetom zacel kolesarit, na zacetku nisem niti 10 km naredil, a z vstrajnostjo in voljo sem prisel do tega da sem delal nekaj tisoc km na sezono, samo cez poletje se spomnem da med 2 in 3 tisoc. to me je drzalo nekaj let, skratka iz 2h pumpic na mesec sem prisel na mogoce 4 na leto. Kasneje sem menjal sport in sel v navijastvo, gimnastiko, akrobatiko, kjer sem vztrajal nekaj let tudi kot vaditelj, ko sem vse skupaj opustil, zaradi slabsih odnosov in drugih obveznosti, delo sem si nasel v trgovini z malimi zivalmi, kjer spet vse kar naj bi mi skodovalo, a na sreco hujsih tezav nisem imel, poizkusil sem biti nekoliko bolj aktive izven sluzbe, na njivi, spregodi, plavanje kosarka... Zal premalo a vseeno dovolj, da se mi stanje ni slabsalo. ped tremi meseci, pa sem se zaradi sluzbe v kateri presedim 8 ur,m odlocil, dabi bilo dobro kaj narediti, kolesa nimam vec, casa IN VOLJE trenutno, za neke daljse ture ni... Tako, da sem se odlocil za moj najbolj strasni sport v vesolju, tek. Ze lani sem poizkusil, a sem po 2h kilometrih hoje in teka ( neka mesanica tudi tek je bil bolj hoja, ) omagal tam se je koncalo. Letos junija, sem se zmenil z kolegi in smo zaceli tect, na sreco je v druzbi lazje in zdaj ze tretji mesec tecem in aprila upam in planiram iti na 21km polmaraton ( istrski maraton ) Danes pretecem 10km pod 1 uri ( zame ogromen dosezek rabim 59 minut :P ) brez pumpice in brez tazav.
Z raznimi aktivnostmi ( tudi pred zacetkom teh tekov ) sem prisel do tega, da flonidan in ventolin, uporabljam le po potrebi in mi ventolin drzi ze od januarja! Pred leti v najstniskih letih, mi je dr. na debelem rticu predpisala vse mozno, jemal sem od do, namesto ventolina pa sem imel symbicort mislim,da 180 saj je berodual bil presvoh. Takrat bi me najraje dala v streilnoobmocje in prepovedala vsako premikanje!
Danes pa uzivam v zivljenju z vsemi aktivnostmi, obiskom hrobov, nabiranjem gob in spargljev, tekom, druzbi psov, macke itd. !

Kakorkoli, tudi sam, se sprasujem kaj bo pozimi, saj mi mrzel zrak res dela tezave, se posebej, ko bo pihala burja, zato me zanima koliko ruta pred usti dejansko pomaga? Dihanje cez nos pa zaradi stalne zamasenosti le tega, skorajda ni mogoce. Nocem prenehat tect pozimi a v telovadnici se mi pa ne da, ker mi je dolgocasno, a ce res ne bo drugega...

Glede torbice za ventolin ( se vedno ga imam vedno s sabo, ze zaradi psihe ) pa sem si v dechatlonu upil tak prijeten marsupio oz nahrbtnicek za na hrbet. V njem je dovolj prostora za teleon kljuce, kak dokument in ventolin. 13 e sem placal in je zakon zadeva, na klip se jo zapne, in je narejena tako, da ne plese po hrbtu in sploh ne cutis da imas kaj na sebi.
 mojA
#356266
Super, bravo, dobro imaš pod kontrolo tole astmatično nadlogo :). Glede teka v mrazu - meni odgovarja ! Bolj kot je mraz, lažje diham. Raznih mask in šalov pred usti ne prenašam dobro, ker postane vse mokro in se lima in drgne po obrazu. Sama se držim tega, da tečem samo do minus 5. Če je bolj hladno mi ni v redu. Bolijo pljuča. Pa še to: v mrazu se ogrejem notri, tečem počasneje še posebej prva dva km in ves ta čas pazim, da diham plitvo in po možnosti čez nos. Kasneje pa lahko diham čisto normalno.
Verjetno je pa vsak človek drugače narejen. Pazi nase, bodi pozoren. Res pa mislim, da ni nobene potrebe, da ne bi tekel tam do nekje -5.
 mdebelak
#356268
Sem astmatik in sem pretekel ultramaraton Zagreb čazma, Celje Logarska, Sladkih 6, formaraton in zdaj se pripravljem za svojo prvo 100tko.
Imam občutek, da imamo vse ovire v glavi.


Aja, leta 2019 pa bom pretekel ultrabalaton.
 thag
#356271
a mogoce bo pomagalo, ce se res notri segrejem, v nedeljo sem si kupil svojo prvo tekasko uro in se mi je mudilo iti probat, sem rekel, samo 2 km ( imam izmerjeno eno razdaljo, a pozabil sem, da zacne z klancem) in jaz takoj v tek... ko me je zgrablo, matimoja, se ventolin sem doma pozabil, ker sem rekel, saj grem samo do tam...
Je pa bilo 18 stopinj zunaj in rahlo pihalo... Upam, da z ogrevanjem bo boljse, ce ne sem razmisljal te rutice, ki jih lahko dam na glavo ali okoli ust itd.
Bravo! res, Jaz zdaj sem si zaal plan, da grem na istrijanski maraton, 21km, bom videl kako se bom pripravil za 42 ma 21 grem sigurno, osebno mi je lepse te daljse ture delat kot krajse! Vseeno cestitke ! 100 km uff... Ultrabalton pa je 212 km?!? to je moj rekod z kolesom v enem dnevu ... SRECNO!
Uporabniški avatar
 Loni
#356283
mdebelak napisal/-a:Sem astmatik in sem pretekel ultramaraton Zagreb čazma, Celje Logarska, Sladkih 6, formaraton in zdaj se pripravljem za svojo prvo 100tko.
Imam občutek, da imamo vse ovire v glavi.


Aja, leta 2019 pa bom pretekel ultrabalaton.


Še ena z alergijami, bronhialno astmo in (ta mi povzroča največ težav) astmo ob naporu, ki rada teče/ hodi daljše zadeve. Šprint ni zame, ker mi rado sapo odreže, sem pa izredno vzdržljiva in svojo prvo 100ko (CCC) sem uspešno opravila v letu, ko sem imela s pljuči največ problemov. Moja pulmologinja mi nikoli ni odsvetovala teka, kvečjemu me na rednih pregledih vpraša, katerega imam v planu. In iz kapitale sem šla na vas in to tisto ta pravo, Golnik je znan po dobrem zraku :) .
Uporabniški avatar
 vencelj
#358757
Ali lahko pritrdite spodnjemu citatu oz. kakšno je vaše mnenje, pravzaprav izkušnje :?:

Citat:
Poslabšanje astme lahko sproži tudi telesna obremenitev. V nasprotju z drugimi sprožilci astme bolnikom telesnih dejavnosti ne omejujemo. Nasprotno, gibanje bolnikom z urejeno astmo celo koristi – povsem enako, kot zdravim ljudem. Seveda pa je povečana telesna aktivnost (na primer šport) dovoljena le tistim bolnikom, ki imajo s preprečevalnimi protivnetnimi zdravili ter drugimi ukrepi docela urejeno astmo. Bolniki z urejeno astmo so zmožni vseh telesnih aktivnosti, za katere razvijejo potrebno telesno kondicijo. Torej popolnoma enako, kot velja tudi za zdrave osebe.

Simptomi ob telesnem naporu so znak neurejene in nezadostno zdravljene astme. Neredko so tudi prvi znak, ki vas opozarja na poslabšanja astme, torej na povečanje astmatskega vnetja sapnic.


Kopirano iz:
http://www.klinika-golnik.si/dejavnost- ... /astma.php
 thag
#358771
Moje izkušnje so take, da ja, v kolikor nimam kondicije, v kolikor se ne premikam in grem na nek napor, ki me zadiha takoj, na polno, še posebej če je nekoliko bolj hladno zunaj, ali sem prehlajen.

Po mojih izkušnjah je tako, da, če se začne postopoma z treniranjem, se je dovolj vztrajen in trmast, se vsi simptomi izboljšajo. Kot primer, danes pretečem 10km brey pumpice, januarja, ko sem po cca dvomesečnem premoru ponovno začel teči, sem porabim kar nekaj vpihov za 5km.

Z kondicijo so vidni tudi napredki.
Glede zdravil, pa je moje mišljenje mičkeno drugačno.
Odkar sem se odrekel vsem zdravilom, razen ventolinu, se mi je stanje neverjetno izboljšalo. Občutek imam, da sem prej bil odvisen od njih, hkrati me je dr. toliko filala z zdravili, da mi je zraven še ultope dala, ker sem imel težave z želodcem ( Kislina )
Kakorkoli vse sem nehal jemat ( sem imel symbicorte(sem menjal z ventolinom-bolj švoh ) sem imel singulare, flonidan, flixotide in flixonase in ultope ) Nehal sem, nekaj časa sem trpel, ma zdaj živim brey vsega tega. Če je nujno imam doma flonidane, in vzamem zaradi alergije ( morda 1 na mesec )
Tako, da dejansko mislim, da me je delala odvisnega od ydravil, po njenih napotkih, bi moral živeti v beli razkuženi sobi, uporabljat tak sesalec, tak jogi, taka pregrinjala, preselit bi se moral, ker tam ni bilo vredu, nobene domače živali, pač zavit v foljo. Nič od tega nisem naredil, preselil sem se, ja takrat, k punci ki je imela kar nekaj mačk... Pa se je tudi alergija na mačke zelo poboljšala, prej sem samo videl mačko, sem bil bogi, zdaj lahko spi z mano, sicer ne pri glavi a...

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA