Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
Uporabniški avatar
 tafrišn
#36341
Čisto tko iz firbca, glede na to, da vročina vpliva na zmožnost/intenzivnost telesne aktivnosti, me zanima, kako vam kaj utrip niha glede na zunanjo temperaturo. Se mi zdi, kolikor brkljam po forumu, da o tem še ni bilo govora. Pri sebi opažam, da imam pri isti hitrosti in razdalji sedaj ob lepih sončnih dneh za okoli 5-10 udarcev višji povprečni utrip kot pa v mrzlih zimskih dneh (ob ustrezni hidraciji). Kako pa kaj vi utripate v mrazu in vročini?
Uporabniški avatar
 Damijan
#39695
Uf, grozno je videti prispevke/teme brez odgovorov...

Utrip - pri sebi ga spremljam že nekaj let, "znanstveno" pristopam šele od takrat, ko se lahko krivulja izriše še na ekranu.

Nekaj ugotovitev:
- ko sem v top formi (tj. sposoben preteči maraton pod 3h), kar je cca. 2-krat letno, hkrati pa spočit (tj. ne sredi intervalov, pač pa v regeneracijskih dnevih), utripa srce zjutraj zeeeellllooooo počasi, včasih se spusti tudi pod 40 u/min. Skoraj grozljivo... In obratno - višji jutranji pulzi so navadno znak utrujenosti. Skratka, srce mi deluje tako kot pravi večina teorij.

- drugače opažam razlike v pulzu še na nek način: imam eno krajšo progo (6km), ki jo zmeraj pretečem v bolj easy ritmu. In - neverjetno - na pomlad se hkrati precej znižajo tako povprečne vrednosti utripa kot sam čas, potrebne za to, vedno enako razdaljo. To si razlagam z vedno boljšo pripravljenostjo, bolj prijaznimi temperaturami (!), predvsem pa z manj plasti oblačil, ki si jih navlečem nase.

- zadnjič sem npr. opazil še eno malenkost: na samotni ravnini, kjer sem tekel, je prav lepo lepo sijalo pomladansko sonce, pa sem za kak kilometer potegnil majico z dolgimi rokavi preko glave in tekel zg. brez. In - čudo - pulz je upadel za cca 5 u/min. Kolega - izkušen sotekač - mi je razložil, da je to normalno, ker da se telo menda bolj učinkovtio ohlaja. In za vsako delo, ki ga opravljamo, potrebujemo "obrate motorja" = utrip srca. To hkrati sovpada s tem, kar sem omenjal v zgornji alineji (manj plasti - učinkovitejša ventilacija).

Vse to pomeni, da opažam ravno obratne stvari, kot jih navajaš ti (višji pulz ob višji temperaturi). Sicer je verjetno to res - vendar po mojem tam pri temperaturah nad 20-23 stopinj - ko spet postajamo neučinkoviti z "ventilacijo", pa tudi če tečemo goli.

Tudi Galloway nekje v knjigi, ki jo forumovci veliko omenjajo, navaja tabelo z učinkovitostjo teka pri različnih temperaturah. Mislim, da gre nekako takole: optimum - cca 15 st. Celzija, z vsako dodatno stopinjo ali dvema pa predviden čas za maraton pade za nekaj minut. Menda za nad 28. stopinj svetuje, da naj počnemo raje kaj bolj pametnega, kot da tekamo. Jaz se s tem kar strinjam...

Sicer pa - ne moreš verjet, kako se posamezniki med seboj razlikujemo... Enim paše bolj hladno, druge zebe tudi pri 15.stopinjah.

LP

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA