Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
Uporabniški avatar
 StaraKost
#355401
Velika začetniška napaka je, da v svoj daljši tek ne vključijo odseke hoje. Na ta način se lahko odteče daljša razdalja, brez strahu od poškodbe ali tega, da ne bi bili zmožni malo daljše razdalje.
Ne vem zakaj bi izboljševal čas na 6 km? V začetku je pomembno, da nabiraš kilometre brez bilo kakšnih obremenitev s časom. Teči večinoma počasi s tu pa tam krajšimi odseki hitrejšega teka in občasno hoje, da umiriš dihanje in narediš razbremenitev mišic, sklepov, tetiv, .... Čas na 6 km se bo kar sam izboljšal :D .
 bojanm80
#355402
sicer sem zacetnik, toda vseeno se mi zdi, da ce tipicno teces 6km nimas kaj delat 14km dolgih tekov ... naj me kdo popravi ce se motim ... sam si razdelim nekako tako da je "long run" nekje med 25% - 30% celotne tedenske dolzine ... zame za 1x je to 10K pri 30km/teden ... zdej ce preteces >= 45km/teden pol je OK ... tud sam pred tekom tipicno hodim vsaj 500m, po teku pa velikokrat se dlje ... malo razhodim, nato stretching in nato se malo hodim ...

StaraKost, se strinjam, sem slabo porazdelil svoje moci, predvsem zaradi Garmin ure, ki slabo racuna tempo ko teces po 400m krogu ... ura mi je rekla da tecm tempo cc 4:15/km pa sm si reku, ok to je dost hitr :D v resnici sem su pa bolj 4:50min/km :D ne vem zakaj nism postuderu da se ura na zacetku kroga ne ujema s prikazanim tempom :D

Drgac se pa moja forma lepo pocas izboljsuje, pri 28C tekel tempo 4:30 in prisel samo do 180HR (max >= 200) (1x tedensko tecem hitreje) ....

lp, Bojan
 bojanm80
#355551
No vceri sm bil pa spet mal zmeden ... Tecm tempo 6:00min/km in zadnje 3km (5km-8km) niti nism gledu na garmin uro ker sem bil po dihanju v super easy coni (plitvo dihanje brez kakrsnega koli napora, 4-4 no problem) ... Po teku pa sm vidu da sem mel pulza med 168 in 177 pri ene 26C... smesno vse skupi ...

cedalje bol razmislam da ne bom vec teku na HR ampak samo na tempo in obcutek ...
 bojanm80
#355552
mogoce pa je tole odgovor ki sem ga iskal:

Another factor you have to keep in mind is something called cardiac drift. The further you run, especially in hot weather, the more fluids you lose and the harder your heart has to work. As a result, when you run for a constant pace on level terrain, your heart rate will tend to gradually increase from the beginning of the run to the end, despite the fact that your pace and perceived effort are the same
 bojanm80
#355611
iscem dober plan za sub 50min 10K ... trenutno pretecem cc 35km na teden, 5km bi zmogel v priblizno 26min. npr. 12 ali 10 tedenski, pogojno tudi 8 tedenski ...
 bojanm80
#355645
bom spet mal podatkov nametu, mogoce lah kdo napise svoje izkusnje, kolk hitr se mu je srcni utrip nizal ...

starost: 37
tecem: cc 4 + 1/2 mesca
aktivnost pred 32 letom: zelo (gimnastika, breakdance, fitnes, ...)
aktivnost pred zacetkom ukvarjanja s tekom: sedenje za racunalnikom
srcni utrip pred zacetkom ukvarjanja s tekom: ~60
srcni utrip sedaj: 44-47 (merjeno na tri razlicne nacine: pas, IR senzor na telefonu, rocno s stoparico)

trenutno pretecem: cc 35km/teden (80% <= 6:00min/km, 20% hitreje do nekje 4:30min/km)

zdravje: nimam opaznih tezav

vem, da je normalno da se srcni utrip zniza, toda tako hitro? je imel kdo podobne izkusnje? Se opravicujem, ce bo kdo mislil da kompliciram, toda raje preverim vse kar me zanima ali se mi zdi cudno ...

lp, Bojan
Uporabniški avatar
 StaraKost
#355648
Tako kot je max utrip individualna stvar, tako je tudi min utrip individualna stvar. Eni imajo nizek utrip v mirovanju kljub temu, da so neaktivni.
Utrip v mirovanju pri različnih osebah se različno hitro spreminja. Nizek min utrip ni zagotovilo, da si boljši od nekoga, ki ima višji min utrip.
Pri osebah, ki so imele zelo aktivno "zgodovino", se spremembe po ponovni aktivaciji dogajajo dosti hitreje, kot pri osebah, ki nikoli niso bile aktivne.
 bojanm80
#355649
hvala za odgovor ... ravno to me je medlo, ker skoraj povsod pisejo, da naj bi bil srcni utrip v mirovanju povezan z aktivnostjo oz. fizicno pripravljenostjo posameznika ... pri meni pa seveda to ne korelira in sem posmislil se na kak bolj crn scenarij (malo verjetn toda vseeno) :D
Uporabniški avatar
 Zd.
#355651
bojanm80 napisal/-a:...ker skoraj povsod pisejo, da naj bi bil srcni utrip v mirovanju povezan z aktivnostjo oz. fizicno pripravljenostjo posameznika ... pri meni pa seveda to ne korelira...


Jaz pa bi rekla, po tvojem opisu sodeč, da korelira ;) Ko si se spet aktiviral, se je to takoj poznalo na srčnem utripu v mirovanju.

In ker sprašuješ po naših izkušnjah: jaz sem imela prej, ko še nisem tekla in kolesarila, srčni utrip v mirovanju čez 70, sedaj ga imam 40 ali celo manj. Sprememba se je, podobno kot pri tebi, zgodila v nekaj mesecih.

Nizek utrip v mirovanju, če primerjaš svoje podatke prej in sedaj, zagotovo pomeni, da si sedaj v boljši kondiciji, kar itak že veš ;) In če bi pobrskali po kakšnem znanstvenem ali strokovnem članku, ki obravnava korelacijo med kondicijo in višino srčnega utripa v mirovanju, bi zagotovo našli potrditev, da obstaja.
 bojanm80
#355652
Zd. napisal/-a:Jaz pa bi rekla, po tvojem opisu sodeč, da korelira ;) Ko si se spet aktiviral, se je to takoj poznalo na srčnem utripu v mirovanju.


Ja mogel bi napisat, da ne korelira v taksni meri ... Seveda sem v boljsi kondiciji, toda po nekaterih tabelah bi moral biti vrhunski atlet :D Tu pa ima verjetno starakost kar prav, da imas lahko zelo nizek pulz in to se ne pomeni, da si nujno boljsi od nekoga, ki ima visjega ... ceprav se iz tega podatka racuna HRR (heart rate reserve), ki ga vsi tako omenjajo ...

evo take tabele so prav smesne:

http://www.topendsports.com/testing/heart-rate-resting-chart.htm

HRR razlaga:

https://www.youtube.com/watch?v=CAVYCHqKEiY

Sam bi mogu met ~200-45 = 155 ....
 bojanm80
#355673
V pon. sem imel tekaski trening, kjer smo delal veliko vaj katerih nisem bil vajen, bilo pa je tudi zelo vroce (min 30C), sem pa imel dovolj tekocine pri sebi ... Posledicno sem imel drug dan cisto trde noge in sem se zato odlocil, da naredim malo pavze od teka oz. sem se le malo razhodil ... Na dan treninga in se dan potem sem se pocutil normalno, nato pa sem obcutil, da se mi rahlo zavrti, ko na hitro vstanem (nikoli imel taksnih tezav) in tudi tako na splosno sem se pocutil rahlo plavajocega ... zaradi pocitka sem imel nizek pulz v mirovanju, prav tako pa sem kasneje zmeril pritisk, ki je zame neobicajno nizek (kljub temu da je idealen): 115/80, 117/80 ter 120/80 ...

sicer se je vse skupaj ze rahlo zboljsalo, ampak vseeno se cutim da nisem 100% ... Pritisk je danes tudi ze visji .... Skrbi me mogoce tudi to, da ne pridobim nazaj dovolj mineralov, saj po teku pijem le vodo, soli npr. pa uporabjlam zelo zelo malo (skoraj nic ne solim itd....)

Ma kdo kake podobne izkusnje?
Uporabniški avatar
 boatjan
#355679
Če se toliko obremenjuješ s tem pulzom, je najbolje da greš na obremenilni test, pa k kardiologu itd. Mislim, da tečeš do 10 km in pri teh razdaljah se ne rabiš bati, da boš zgubil minerale. Po mojih izkušnjah lahko tečem do 1,5 na dan, brez dodatkov, dobiš vse z normalno hrano.

Lep pozdrav!

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA