Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
Uporabniški avatar
 OBELIKS
#40092
Superca. Danes jih grem testirati.
Hvala.
Uporabniški avatar
 IgorOK
#40187
Pozdravljen!
Super, da si zacel spet migat.
Mislim pa, da imas za zacetek preveliko razdaljo. Ker telo ni navajeno imas bolecine.
Poskusi s polovicno razdaljo, vsak drugi dan. Potem pa vsak teden povecas razdaljo za 10%.
Morda se ti zdi premalo, vendar je najpomembnejsa vztrajnost in disciplina.

Pa veliko uspeha!
:P
Uporabniški avatar
 OBELIKS
#40196
Hehe, bolečine so preteklost. Sicer me noge malce bolijo med tekom, ampak naslednji dan nimam več težav. Pravzaprav sem že razmišljal, če se premalo naprezam :D .
Uporabniški avatar
 Tjasi
#40770
Zivjo!
Ne bom odpirala svoje teme, mislim da je ta primerna tudi zame.
V glavnem, za moj rojstni dan, sem naredila sklep, da bom zacela teci. Tecem ze dober mesec, 5-6 krat na teden. Moj cilj je oktobra preteci mali maraton ( 21 km ) v Ljubljani. Celo zivljenje sem sovrazila tek, zdaj sem se pa pripravila nanj in ga prav vzljubila. Zato bo zame velik uspeh, ce bom ful pridna do oktobra in tisto pretekla.

Me pa zanima mnenje izkusenih tekacev glede mojega treninga.
Najprej moram tudi povedati, da je eden od razlogov, da tecem tudi hujsanje
Tecem zjutraj ( kadar nimam zgodaj predavanj) ene 3krat na teden in 2 do 3 krat zvecer. Od tega 3krat na teden tecem v hrib ( na gorenjskem jih imamo veliko :lol: ). Casovno gor v hrib pride ene 40,45 minut samega teka ( od zacetka sem sicer umes se hodila, zdaj mi ni problem), kar se tice pa teka po "ravnem", ki ga prakticiram ostale dni pa vsak teden "podaljsam" tek za kaksen kilometer, edino ce ne zacutim, da nisem pripravljena. Ta teden v sem v redu zdrzala 12km.

Kako se v bistvu clovek pripravi na maraton? Kaj bi se morala delat naprimer? Aja delam tudi kardio vaje, predvsem zaradi oblikovanja telesa.
Kaj predlagate glede hrane po teku? Jaz ponavadi pol do ene ure po teku ne jem, potem pa kaj beljakovinskega ( skuto oziroma jogurt - meso ne pride v postev).

Potem pa se vprasanje o teku navzdol. Ko pretecem tistih 40minut v klanec, ponavadi nazaj hodim, ker sem ob teku navzdol zacutila neprijetno napetost v kolenih. Mogoce ne tecem pravilno? Ali sem pretezka? Kako se sploh "pravilno" tece navzdol.

Vem, da so vprasanja laicna in da bi odgovore lahko v bistvu nasla v drugih temah, ampak ce ima kdo cas, naj le odgovori.

Pozdravcek
Tjasa
Nazadnje spremenil Tjasi, dne 22 Maj 2005, 21:59, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 MihaPR
#40775
Glede kolen, tek navzdol zna bit kritičen, kako trenirat za to bodo bl gorski tekači znal povedat :)
Predvsem pazi na dve stvari:
1. obvezno in dosledno ogrevanje in raztegovanje pred treningom (govorim iz lastnih izkušenj, nažalost)
2. ne prehitro povečevat tedenske razdalje. Teorij je tok kukr je tekačev za pol maraton, IMHO ti za 21 km nikdar ni treba prej tečt tok, tam do 18 treniri :)
Uporabniški avatar
 tekačica
#40777
Tjasi

O težavah s koleni pri teku navzdol smo na našem forumu že pisali. Tudi sama sem imela pogoste težave pri teku navzdol, zato sem pred kratkim tudi sama forumovce vprašala za nasvet in tomaz.zupancic je odgovoril:

V takih primerih je že prej dobro preventivno trenirati klance navzdol, toda nikoli naravnost, vedno delaš takoimenovani slalom tip treninga nazaj dol.Saj tako krepiš tudi vezi, ki se nahajajo okoli gležnja.Potem tudi ni takega problema več z tekom navzdol, razen če nimaš prirojene slabe vezi, to je pa že druga poezija.
Kot sem dejal najboljši trening za navzdol je da tečeš cikcak slalom varianta.In vedno uporabljaj na treningu palica, ko greš v klanec ali pa ko greš z klanca navzdol.Saj v tem primeru, če pohod ali kaj hitrejšega traja kot 8ur razbremeniš kolena tudi za 400ton, ja prav ste slišali.Za toliko so izračunali švicarski znanstveniki, da razbremeniš če uporabljaš palice.Kar je kar logično, če človek pomnoži svojo težo, ki jo ima in koliko korakov narediš v 8urah pa dobiš kar zastrahujoč podatek.
V primeru da grem pa v hrib na rezultat za trening ali pa da spidiram hitrost takrat pa ne vzamem palic s seboj in grem ravnotako cikcak navzdol.

Za enkrat sice njegovega nasveta še nisem upoštevala, ker sem poškodovana, se ga pa vsekakor bom, ko se znebim poškodbe.
Uporabniški avatar
 kustus
#41263
lp

vidim da nas je kar nekaj težkokategornikov med tekači jaz sem imel januarja 143 kg z tekom sem sedaj na 115 kg. pa rečte da debeli ne moremo teč. no res da težje kot normalni a vendarle če je volja se da. letos sem bil že na kraškem, molniškem in v radencih.

samo volja je potrebna.
dolfe :twisted: :lol:
Uporabniški avatar
 OBELIKS
#41265
Olala, 30kg. Bravo. Si udaril tudi kako dieto?
Uporabniški avatar
 Tjasi
#41290
Bravo kustus.

No ja, jaz si teka pri taki tezi ne morem predstavljat, zato vsa cast. Ko sem imela jaz 10kg prevec / na moj 1,75 metra ( za moje pojme) sem tezko tekla. Zdaj jih imam ene 5 in je ze lazje. :lol:

V diete pa jaz ne verjamem. Verjamem v gibanje, uravnotezeno prehrano in veliko vode.
Uporabniški avatar
 OBELIKS
#41299
Tjasi napisal/-a:Bravo kustus.

No ja, jaz si teka pri taki tezi ne morem predstavljat, zato vsa cast. Ko sem imela jaz 10kg prevec / na moj 1,75 metra ( za moje pojme) sem tezko tekla. Zdaj jih imam ene 5 in je ze lazje. :lol:

V diete pa jaz ne verjamem. Verjamem v gibanje, uravnotezeno prehrano in veliko vode.


Saj to je tudi dieta. :D
Uporabniški avatar
 Tjasi
#41309
Ne, to je nacin prehranjevanja, ki je optimalen za celo zivljenje 8)
Uporabniški avatar
 OBELIKS
#41328
Ah, način prehranjevanja, dieta, isti šmorn.
Pustmo stat.
Drugače pa sedaj tečem/hodim že 2 tedna in sem skupno opravil 40km. Urnik pa je nekako tak:
Slika
Naslednjič pa grem v nedeljo. Bo to preveč na gosto?
Uporabniški avatar
 kustus
#41604
:D :x :roll:
No nekaj je blo treba tud na hrani narediti, vendar ne nevem kako veliko glavni del je na športni vadbi.
:oops: :oops: :oops:
tečem, zvečer vadim in seveda sladice gledam.

:twisted: kustus :twisted:


OBELIKS napisal/-a:Olala, 30kg. Bravo. Si udaril tudi kako dieto?
Uporabniški avatar
 kustus
#41605
lp

moj program je od pon do pet tek, vse večere pa športna vadba. zato nebo preveč če greš še kdaj na tek saj po mojem ne.

:roll: :laola
do letošnjega januarja nisem tekel niti za avtobusom sedaj pa petkrat na teden :oops: . no včasih je težko ampak ker je volja močna pa gre.

kustus


OBELIKS napisal/-a:Ah, način prehranjevanja, dieta, isti šmorn.
Pustmo stat.
Drugače pa sedaj tečem/hodim že 2 tedna in sem skupno opravil 40km. Urnik pa je nekako tak:
Slika
Naslednjič pa grem v nedeljo. Bo to preveč na gosto?
Uporabniški avatar
 kustus
#41606
:lol: :wink: čao
tud jest sem težje teku januarja a vendarle če je volja se da :P .
:oops:
sedaj je veliko lažje a še zmeraj imam preveč kg, delamo naprej da bo čedalje lažje.
:twisted: :shock: :o :oops:


Tjasi napisal/-a:Bravo kustus.

No ja, jaz si teka pri taki tezi ne morem predstavljat, zato vsa cast. Ko sem imela jaz 10kg prevec / na moj 1,75 metra ( za moje pojme) sem tezko tekla. Zdaj jih imam ene 5 in je ze lazje. :lol:

V diete pa jaz ne verjamem. Verjamem v gibanje, uravnotezeno prehrano in veliko vode.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA