Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...

Kako vi dihate med tekom?

skozi usta
31
56%
skozi nos
4
7%
vdih skozi nos izdih skozi usta
15
27%
vdih skozi usta izdih skozi nos
Brez glasov
0%
drugo
5
9%
Uporabniški avatar
 ero
#11624
cyc napisal/-a:Če preračunam, dobim spet povprečno hitrost 10km/h ven.
Kaj je to - malo ali veliko za jogging?


torej 6 min/km. hm, meni tole vleče bolj na jog kot na easy. a vse je odvisno od tvojih osebnih delovnih območij glede na pulz.

bom poskusil zbrskati tisto tabelco pulzov in delovnih območij. a mam ta teden mega gužvo. če se ne oglasim do petka, me spomni, OK?
Uporabniški avatar
 Matevz
#11634
cyc napisal/-a:....ker mi kdo nasproti pride s (se mi zdi) kar precej večjo hitrostjo. Ne vem pa, koliko časa zdržijo tak tempo. ....


Hitrost/Napor je za vsakega drugačno. Jaz lahko tečem 5 min/km tri dni, 10km malo pod 4 min/km, ti si verjetno pri 6 in 5, najboljši maratonci pa so pri 3,5 in malo pod 3. Zato se ne primerjaj z drugimi.

Večinoma se doigaja, da tekači tečejo prehitro.

Kar pa se dihanja 2/4 tiče se meni zdi to malo nenearavno (spet stvar osebnih preferenc :) ). Jaz tečem easy 3 not 3 ven, tempo tek je 2/2 (steady pa je nekje vmes), pri intervalih (dolgih) ali pa na dirki pa proti konciu lahko pride na 2not 1 ven.
Uporabniški avatar
 cyc
#11639
ero napisal/-a:bom poskusil zbrskati tisto tabelco pulzov in delovnih območij. a mam ta teden mega gužvo. če se ne oglasim do petka, me spomni, OK?

OK, te bom spomnil :)

Drugače pa - pobrskal sem po Googlu glede cooperjevih testov in našel http://www.bijlmakers.com/cooper/cooper.htm. Z okoli 6min/km se začne "normal" območje za starost <30let. S tem da ta moja hitrost je taka zato, da zdržim dvakrat toliko. :? Mi pa daje slutit da tako grozno počasi to morda spet ni. Sicer pa - saj šele slab mesec tečem, bo že še šlo na bolje :D

Za hitrejši tek bom pa seveda spremenil režim dihanja na 2/3 recimo (baje morata biti vdiha vedno samo dva?? - bom pobrskal kaj kej na 'netu lepega o tem piše 8) )
 Primož
#12388
Tole dihanje skozi nos not-ven in pa vdih na dva koraka, izdih na tri korake prakticiram že kako leto in pol in na začetku je bilo kar težko, saj sem tudi običajno bolj dihal na usta, kot na nos. Po mojem mnenju je taka tehnika teka idealna za tiste, ki želijo izgubiti na teži oziroma pokuriti maščobne zaloge v telesu. Tempo teka pri tej tehniki dihanja redko dovoljuje dvig srčnega utripa nad 70 procentov maksimalnega utripa, ker moramo pri močnejšem teku zaradi pomanjkanja kisika odpreti usta na stežaj. 60-70 procentov maksimalnega utripa je idealna obremenitev za kurjenje maščob, pri večji obremenitvi pa telo potrebuje hitrejše gorivo in začne kuriti ogljikove hidrate namesto maščob.
Uporabniški avatar
 cebelica
#12435
Res je fantje. Dihanje sploh ni tako preprosto.
Imam pa še eno vprašanje.
Primož pravi:

Primož napisal/-a:Tempo teka pri tej tehniki dihanja redko dovoljuje dvig srčnega utripa nad 70 procentov maksimalnega utripa, ker moramo pri močnejšem teku zaradi pomanjkanja kisika odpreti usta na stežaj.


Pa bi se s tem kar strinjala. In zato se mi zdi, da je tehnika dihanja skozi nos primerna predvsem za daljše teke, maratone. Ali morda pride v poštev tudi pri krajših bolj šprinterskih (do 6 km) in pa gorskih tekih? Tu zelo hitro pride do kisikovega dolga, o katerem si govoril Tomaž. Jaz vedno diham kot slon. Po pravici povedano bi mi takrat še ena usta čisto prav prišla. :wink:

Pogovarjala sem se s tekačem, ki mi je rekel, da bi prav rad videl tistega, ki na Šmarno goro priteče z dihanjem skozi nos.

Kaj menite o tem?

LP, maja
Uporabniški avatar
 cyc
#14004
ero napisal/-a:bom poskusil zbrskati tisto tabelco pulzov in delovnih območij. a mam ta teden mega gužvo. če se ne oglasim do petka, me spomni, OK?


Ero, oba sva pozabila - ti izbrskati ono tabelico, jaz pa spomniti te na to :P Zdajle sem se spomnil ko me je stvar spet začela zanimati :lol:

Imam pred seboj nov plan, reče se mu "Beginners 10k schedule". 5k je history :P No, tu notri spet strašijo s to terminologijo jog/easy/steady/cruise/run ... :?

Je pa res da mi tabelica ne bo prav nič pomagala, dokler nimam merilca utripa :oops: :idea: :?

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA