Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
Uporabniški avatar
 KHAN
#65085
Ali je kdo med vami, ki se ukvarja z ultramaratonom in ga tudi trenira (razen Mravljeta) ? Če je kdo tak naj se javi in naj malo napiše kako trenira, nakaterih ultramaratonih je že tekel........!
Ker me zelo zanima ta vrsta teka vendar ne poznam osebno nobenega ultraša bi želel ,,slišati,, od vas kako se to zadevo greste oziroma kako trenirate. Vsak nasvet je dobrodošel!!! :P :P :P
Nazadnje spremenil KHAN, dne 11 Maj 2006, 14:01, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 KHAN
#65599
Zgleda, da so med vami samo taki, ki tečete ta ,,normalne,, daljše teke in, da sem jaz eden redkih v Sloveniji, ki ga zanimajo ultra dolgi teki (50 milj in več) :evil: :evil: :evil: . Ali pa se motim? Res pa je, da je treniranje in tekmovanje ultra maratonov čisto nekaj drugega kot pa vikendaških 5 kilometrčkov! Udeležiti se tekme na 50, 100 in več km in milj ter tekmo tudi končati je zelo velik osebni uspeh!!! Ultramaratoni kot so Spartatlon, Western States 100 so hudičevo težki! Da ne govorim o maratonu Badwater, ki je najtežji ultramaraton na svetu ( ne pa najdaljši); tek poteka skozi dolino smrti (Death Valley) in tečti pri 50 in več stopinjah ni ravno lahko :shock: :shock: :shock: !!!
Ali vas kaj bolj zanimajo ultra dolgi teki? Mene vedno bolj in v bližnji ali daljni prihodnosti, ko bom dovolj pripravljen bom začel tekmovati na teh tekih :twisted: :twisted: :twisted: !!! Zaželite mi srečo! :P :P
 Nataša
#65600
:shock: Pa mamo enega novega "hribovca" na forumu! Khan, mi smo vsi totalni hardiči in ne tečemo drugega spljoh kot ultramaratone, tkole, dva, tri na teden za trening.

Srečo boš pa rabu, ja :lol:
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#65602
Hojla,

Ooo seveda nas zanimajo...

Ampak ti zelis izmenjati izkusnje verjento z uradnih maratonov.
Moja najdaljsa kilometrska izkusnja je 150km izkusnja ki pa ni ravninska...

Sicer je cestni ali kaksni uradni ultramaraton se posebej zanimiva zadeva ker je to tudi organizcijski problem...priti na start stroski potem logistika...

Mene osebno najbolj zanimajo puscavski predeli ampak prireditve kot si jih omenil Spartathlon pa Marathon Des Sable v pa Dunaj-Budapest so neke vrste EU klasika ...ampak tudi se je treba ...

Sicer pa koliko sebe poznam v bistvu skoz in skoz se pripravljam za velike razdalje...

Kot o prvem tovrstnem izzivu vsekakor razmisljam o Spartathlonu, sicer
pa z razdaljami ki so v SLO ponujene 42km , 50km, 75km pa se kaksni osebni podvigi imam za seboj...

In zadeva je povseci ce je avanturisticnega znacaja.

Pa seveda podpora rednega teama tdi veliko pomeni kjer je ves team
predan ultra-maratonu...

Ma veliko razmisljanj pride na temo...ampak ponavadi je najbolje najprej narediti korak potem pa reci HOP...sicer pa reference imas:
Hilary - gorski ultramoratonec, pa Mravlje cestni ultramaratonec...izkusenj in knjig je kar veliko, pa na naetu je veliko treningov in nasvetov za prehran obstaja tudi ultramaratonski phorum v USA...

Ma gremo rajsi tekat kot filozofirat...ce imas kaksno idejo ki bi se jo dalo konkretizirati ne pa samo sanjati shoot it...pa gremo malo promovirati tekaski forum in dobro voljo...Jaz se ukvarjam se s temi idejami ki sem jij prej navedel in cilji pa se ne pridem skozi s casom...

Ma tdobro da malo gnjavis da si malo ozavestimo cilje in delamo bolj nacrtno...
Uporabniški avatar
 5rca
#65603
jest pretečem vsak mesec en sto kilometrski ultramaraton 8) tko, na koščke narezan :wink:


joj, se ne smemo norčevat :oops: je resno mislil :shock:
Uporabniški avatar
 svizec
#65604
KHAN, saj ne razumem čisto dobro kaj bi rad povedal. Iz tvojih besed veje rahlo zaničevanje, ko se oziraš na forumovce, ker ti tek na 5-km progi očitno ne prinaša nobenega zadovoljstva.
Sploh so pa tudi lestvice vrednot čisto individualno naravnane in s tega stališča bi uspešno pretečeno 2-km progo marsikdo zlaka smatral za enega večjih uspehov v svojem življenju.
Zdi se mi, da bi se rad le malce pobahal s svojim interesom za ultra razdalje, kar v osnovi ni nič slabega, vendar nedobrodošlega med ljudmi, ki ultra razdalje sprejemajo kot nekaj nepotrebnega in zdravju škodljivega. Poleg tega pa je tek na ultra dolgih razdaljah hudo individualna disciplina, ki se ji moraš posvetiti sam, brez ozira na potencialno družbo, saj ti prijatelj oz. prijateljica na kakšni preizkušnji, ko boš zapadel v psihično krizo, ne bo kaj prida v pomoč.
Ne razumi me narobe, nočem ti hudega, tudi sam se zanimam za tek na daljše proge, saj mi je še pred kratkim tek na polmaratonu predstavljal nekaj grozno težko dosegljivega. Toda zdaj, ko sem premagal to razdaljo in še potem, ko sem premagal 50-km razdaljo s kombinacijo teka in hoje, sem videl, da sem sposoben doseči še veliko več.
Toda ključ do uspeha se skriva v tvoji glavi in le v majhnem deležu v nasvetih, ki jih boš pobral na forumu.
Poleg tega pa si se oborožil z zelo kakovostno literaturo, v kateri je mnogo odgovorov na tvoja vprašanja.
Za ostale ne vem, zagotovo pa bom jaz zelo vesel vsakega tvojega poročanja o tem kako ti gre.
Priznam, da me je zamikalo, da bi se ti pridružil, vendar sem odločen, da bom najbolj trnove začetke prehodil sam, to pa zato, da se spoznam in ugotovim kje so plusi in minusi.
Kaj pa veš, morda na koncu celo ugotovim, da to sploh ni zame...
 Nataša
#65608
Na tem forumu nas v osnovi zanimajo ljudje (upam, da se ne motim), šele potem razdalje, dosežki in hvalospevi. Khan, gotovo boš našel vsaj nekaj somišljenikov in novih kolegov, le kakšno stopničko nižje boš moral stopiti in znižati nivo arogance, s katerim si nas "nagovoril". pa veliko sreče :wink:
Uporabniški avatar
 Vlajko
#65609
... Pa tega smeška ( :twisted: ), ki nam ga tako rad pošiljaš tudi takrat, ko ti nismo nič naredili, poskusi na svoji tipkovnici nekako "dizejblati". :wink:

PS: Nataša in Svizec :arrow: :cast1: :clap:
Uporabniški avatar
 raziskovalec
#65610
KHAN napisal/-a:Zaželite mi srečo! :P :P


Srečno Khan.
Uporabniški avatar
 INOT
#65614
Hm če se lahko moja malenkost šteje za ljubiteljskega ultramaratonca pol nes je tu gor kar nekaj,ki se ukvarjamo s temi zadevami.Vsak od nas ima svoj pogled na to,svoje principe treninga,počitka,prehrane...
Težko je dat nek recept za vse to.Najprej moraš imeti seveda veliko željo,dovolj pretečenih kilometrov za sabo,izkušnje...Pa seveda bit pripravljen na to,da trpiš bolečine.Tu je pa seveda psihična priprava zelo velikega pomena.
No kar se mojega pogleda na vse skupaj tiče je recimo razdalja 30-40 km tista,ki jo moraš na treningu brez težav premagati recimo dva krat tedensko,če se pripravljaš za kakšno težjo tekmo tam od 50-100 km....
Daleč največ izkušenj med nami tukaj ima seveda Marathon 100.Najboljše,da se obrneš nanj.
Sicer pa če ima človek dovolj veliko željo lahko naredi vse kar si zamisli.Seveda v okviru svojih zmožnosti in sposobnosti.Najprej pa moraš seveda spoznati samega sebe in svoje meje...
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#65621
KHAN napisal/-a:Zaželite mi srečo! :P :P

Pa srečno, čuj. Veš, mene tudi zanimajo daljši, vendar zmerni napori, tekmovat pa ... mogoče bom na takšni tekmi v drugem življenju ... ko bom pesek. Javi kaj, kakšnih treningov si se lotil za ultra in pazi se infra.
Uporabniški avatar
 DuleKTKV
#65623
Vso srečo ti želim KHAN! Upam, da samozavest ni vse, kar premoreš in da bomo o tvojem napredku obveščeni tudi na forumu. Če misliš, da je nirvana v ultramaratnu-vsaka čast, želim pa ti tudi, da bi ti vsak nov dosežen cilj, odprl pot k novim ciljem in čimveč :D in čimmanj :twisted:
Uporabniški avatar
 KHAN
#65917
Dragi forumovci v mojih pisanjih ni bilo nobenega zaničevanja in arogance do tistih, ki tečete rekreativno in pa krajše razdalje, plus tega tistih 5 kilometrčkov ni bilo mišljeno dobesedno 5 km. pa tudi tisti smeškoti :twisted: , niso namenjeni vam ampak jih dam gor kar tako!!! Verjemite mi, da nisem nikogar hotel podcenjevati in poniževati in tudi moje pisanje ni bilo mišljeno arogantno!!! Pač pa, ker se nobeden ni javil sem mislil, da so med vami samo taki, ki vas zanimajo tekiod cca, 5km pa do maratona; ultra pa da vas ne zanimajo. Resnično ni bilo moje pisanje mišljeno tako, kot ste ga nekateri razumeli. Pač ste me narobe razumeli; da vas podcenjujem...! Nikakor ne; jaz spoštujem vsakega, ki se sploh loti teka. Edino kar je pri meni je to, da me zanimajo ultramaratoni. Saj se bom udeležil tudi drugih tekov recimo letos se bom prijavil na polovični maraton na LJ maratonu... Se pa opravičujem vsem, ki ste me narobe razumeli!!!! NIKOGAR NISEM IN TUDI NE BOM PODCENJEVAL, KER TO NI V MOJEM KARAKTERJU!!!!!! :P :P :P :P
:P :P :P Če koga zanima; iščem partnerja s katerim bi skupaj trenirala. Stopil sem v kontakt z D. Mravljetom in ponudil se mi je da mi bo pomagal pri treningih. Obljubljam pa da bom poročal o svojih tekmah, načinu treningov...! Trenutno se še ne počutim dovolj pripravljenega za prvih 50 milj tako, da se cca. pol leta še ne bom udeležil nobenega ultrateka, bom pa na drugih tekmah. Še enkrat nikomur nisem hotel nič slabega!!!!!!
Nazadnje spremenil KHAN, dne 17 Maj 2006, 12:45, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 miro
#65925
khan , če želiš teči ultra dolge teke , potrebuješ vztrajnost. Zato ti priporočam , da malo sam pobrskaš po "TF" , saj je na njem kar nekaj poročil o takih tekih , treningih in povezave na te strani -npr.: Aleševo, kjer opisuje svoj "puščavski tek , poišči opise od Iztok SAM iz njegovih preizkušenj , pa še kaj bi se našlo, torej bodi vztrajen.
Lepo pa je , da si se dogovoril z Mravljetom.
Dobro treniraj!
Lp
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#65935
NO jaz pa bom vecja baraba in bom rekel da trening ultra-maratona je se nekaj najlazjega ...le glava mora biti na mestu in mir v srcu.
Ce imas kaksna valovanja ki te odrivajo od treninga...
JE pa krasno zdravilo za umiritev uma heheh...

Na tvojem mestu bi za zacetek natreniral tako da bi si zadal naslednji cilj:

eno valovito traso cca. 20km sem sposoben preteci 5x na teden zgodaj zjutraj

Kaj pomeni valovita: cesta, makadam, cisto rahli vzponcki gor dol...

Ves ostali cas pa namenis treningu dihanja, samospoznavanja pri presnovi prehrane...

Mravlje je imel veliko casa v tistih casih. Rastel je v ugodnih ramzerah in lahko ob sluzbi treniral in je delal kar veliko let ( kolirko sem bral knjigo ).
PA poleg tega je oral ledino in je lazje dobil sponozrje in s tem cas in denar. Danes so dalec drugacni casi in ultra-maraton se zdalec ni tako priljubljen sport pri sponozrjih.

Torej si bolj primoran se nasloniti nase.

Torej ko si enkrat natreniral to da si sposoben prakticno vsak dan preteci 20km v tednu ( recimo vsak delovni dan ).
Potem si zastavis tedenske stres teste recimo kaksnih 30 do 40 km. weekendu

Ter mesecni stres test ...takrat pa recimo 50 do 100 km....

To pocenjas eno leto naslednje leto pa se spravis na tekmo...

Brez dvoma pa bi jaz na tvojem mestu zacel lepo z maratoni, pa potem Celje-Logarska pa kaksen SAM pa potem kaksen Biel 100km pa potem bos pa itak zvezda...

Midva z Zvonetom pa pocenjava velikokkrat kaksno preko 100tke pa se pridruzi da vidis ce si kje tukaj noter.

Ampak saj ves...
ce gres tect maraton in ce na 10km-u mislis kje je 42km potem zaisugrno ga ne bos pretekel...
Vedno moras misliti na kilometre ki so tocno pod tvojimi nogami.

Cisto preprosto zacni tako kot si ti kolegi TFovci svetovali kar zacni pri 5ih in spostuj vsak kilometer ki ga bos dodal. Tako bos najhitreje prisel najdlje....

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA