Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
Uporabniški avatar
 Staša
#4465
Živjo!
Pred nekaj dnevi me je Jerneja prosila, če ji pošljem svoj program vadbe, po katerem sem uspela v treh mesecih premagati 21 km. Saj verjetno ga mnogi poznate, pa vendar...

Tule je link: http://www.halhigdon.com/halfmarathon/

Jaz sem delala po "NOVICE". Mi je bil pa res všeč, ker ima tak "osebni" pristop, pa vsak dan ti kaj pove, kakšen nasvet... :)

Upam, da še komu pride prav.
Uporabniški avatar
 primus
#4669
Se mi kar 'milo' stori, če je kakšen prispevek brez odgovora. :( Je tako osamljen...

Torej, Hal Higdon, Jeff Galloway pa še kdo, so ameriški 'guruji' rekreativnega teka in seveda po ameriško opevani in znani...

Ko vidiš nekaj teh programov je bistveno, da pokapiraš njegovo 'logiko' in ji poskušaš čim bolj sledit (100 % se ga itak ne moreš držat). Pomembno je koliko je dnevov počitka, kdaj so dolgi teki, kako povečuješ njihovo razdaljo in skupno tedensko razdaljo ipd.

So pa na začetku res v veliko pomoč, nekaj podobnega je bilo tudi v Poletu. Na internetu je tega veliko, piskrček sem pa pristavil tudi pri rubriki literatura.

primus
 Ursa
#4674
Tale programček bo prav prišel tudi meni za oktobersko 21ko (prvo)! Staša hvala! Sem se ravno spraševala kako prilagajat program... kaj lahko spustiš oz. s čim zamenjaš itd. Tako da je tudi zgornji post kar prav prisel :)

Me pa zanima ali delate tudi "strenght" treninge - a je to fitnes :?: in kaj je 5K-run (kar naprej v miljah, pol pa na 5K)... to verjetno niso kilometri?

Lp, Ursa
 Nataša
#4690
Hej, Urša!
5K so kar kilometri. Američanom je to ful čudna merska enota, kokr češ kok smo Evropejci weirdoti k mamo kr ene kilometre...

jest k ne maram fitnesa delam vaje za moč kar doma, mam dve 4-kilski uteži pa nardim kakšne vaje za roke, rame, ...pa trebušnjake. na žalost pri tem nisem preveč pridna :cry: Švarci me še kar prehti na celi črti.
Uporabniški avatar
 H2O
#4694
stasa,
če sem čist iskrena sem tvoj prispevek včeraj prebrala, potem pa, ko sem prebrala tisto o 21 km v 3 mescih (to je zame itak čista misterija) brez da bi rekla bev al pa mev zbezljala na druge teme. :? :? :? ampak! si bom zadevco sprintala pa jo zvečer mal prebrala. mogoče se pa še premislim in začnem čist resno vadit. :? :? :?
lep dan ti želim kljub snegu :?
 Ursa
#4708
Nataša hvala!

Torej bo treba se mal potelovadit zraven teka.... že strečing delam bolj občasno, zdej pa še tole. Moram pa rečt, da sem tudi sama prišla do tega, da imam prešibke trebušne mišice in da bi morala kaj narediti za to. Upala sem, da bo to prišlo s tekom... pa zgleda, da se bom morala potruditi :wink:

Zdej me pa zanima, kdo še dela fitnes vaje poleg teka in za katere mišične skupine - trebušne, hrbtne, noge?

Lp, Ursa
Uporabniški avatar
 H2O
#4714
no, ursa, evo, jaz jih delam. sicer ne hodim v telovadnico, ker mi časovno sploh ne znese v življenju vsega naredit, ampak sem ugotovila, da je tud doma čist ok cca. 4 x na teden potelovadit.
vaje delam približno tiste, ki so narisane v delovi prilogi dom.
za rito, noge (spodnji in zgornji del), hrbtne in trebušne mišice + roke.
le da je moja ponovitvena frekvenca višja od tistih, ki so napisani v delovi prilogi. recimo 2 x 100 trebušnjakov, 2 x 30 sklec....
namesto uteži uporabim kar lepo taveliki plastenki julijane.
se mi pa zdi, da je tu na tem forumu kar nekaj deklet, ki pridno vadijo tudi v telovadnicah in ti bodo gotovo znale napisati napotke za vadbo bolj v detajle...
Uporabniški avatar
 miro
#4726
H2O si pa od sile , ali pa sem jaz malo len. Tvoje serije so kar za profije .Vsaka čast.
Uporabniški avatar
 Fotr
#4728
H2O napisal/-a:....namesto uteži uporabim kar lepo taveliki plastenki julijane...

Zdaj šele vem, zakaj vzdevek H2O :D :D
Uporabniški avatar
 H2O
#4729
oh, hvala miro, če že tečem ne tko kot vi, pa mogoče nardim kakšen trebušnjak al pa skleco več :D
fotr, živjo, sem pozabla napisat, da plastenke ne smejo bit prazne! :shock: :D
Uporabniški avatar
 Staša
#4730
Hoj!
Jaz sem delala strech&strenght kar po tem programu (je link na vaje). Gre za ene par vaj (trebušnjaki, uteži za roke...), enkra tedensko. Na začetku se mi je zdelo prav primitivno, čisto premalo, potem pa je kar pasalo, ko se mi ni dalo kakšen dan. Sem pa sledila dokaj natančno trening. Ja, res je, da ko enkrat zmoreš recimo 10 km, pa imaš potem trening samo 5 km, se ti zdi malo neumnoin bi kar podaljšal, ampak kot sem rekla, včasih pa prav to pomaga, da se sploh spraviš. Po dolgem dnevu v službi še tečt? Pa sem si rekla: "Jah, saj je pol manj kot v nedeljo, to bo en dva tri..."
Sem pa šla tekat tudi v dežju in snegu - pravzaprav sem v tem najbolj presenetila sama sebe, saj sicer nisem ravno vztrajen človek.
Ja, milje in km se mal mešajo. Sicer pa so tekmovanja menda dobra za motivacijo in tempo.
Skratka, jaz sem živ dokaz, da se iz popolnoma nič da v treh mesecih preteči 21 km (zdaj pa probavam še metodo 42km v 6 mesecih - po Gallowayu in z malo rezerve).
Kar pogumno in ne pretiravat. Kot so komentraji v treningu - glej okolico, pomisli, koliko si pretekla na začetku... Sicer pa kar preskoči kakšen teden na začetku, če ga že imaš v nogah, to je pa največji užitek.

Lep pozdrav v zasnežene kraje. Tu na morju je nevihtno, grmi in pada. Ravno prav za učenje tele slovenske in eu zakonodaje! :) Pa tek tudi ne izostane, saj vmes posije izza oblakov sonček!
Uporabniški avatar
 Tjaša
#4738
stasa napisal/-a:Hoj!
Lep pozdrav v zasnežene kraje. Tu na morju je nevihtno, grmi in pada. Ravno prav za učenje tele slovenske in eu zakonodaje! :) Pa tek tudi ne izostane, saj vmes posije izza oblakov sonček!


Hja, Staša, saj bi še kdo pretekel maraton, če bi imel tako idealne pogoje za trening kot ti - tam ob morju, pa sonček med deževnimi kapljami, pa cvetoče češnje (so že?) :mrgreen: (zelena od zavisti) :!:

Pozdravček,
 Ursa
#4909
Staša, pregledala sem vaje za moč pa me zanima, ali si delala samo po tem planu, ali si še kaj dodala?

Tnx, Ursa
Uporabniški avatar
 Staša
#4969
Ne, samo po tem. Ej, saj ti pride pod kožo. Ne prehitevat.
A boš delala po tem?
 dpop
#4980
nej me kdo popravi ce se motim....

tek na dolge proge nej bi bil stvar ki jo je treba nekaj let lepo
pocasi trenirat... pa pridejo rezultati

men se zdi tole v treh mesecih do pol maratona cisto sistem
Mr. Dzirlo (instant) varianta...

sej ne da bi ga zmogel... ampak zakaj bi sploh pretekel 21km...
samo zato da jih???

pod 1.
trening takole na horuk brez kaksnega merilca srcnega utripa
je lahko precej riskanten... sej... 1000 ljudem rata ampak
ko 1001. "rukne" v srce...

pod 2.
in kaj potem ko preteces tistih famoznih 21.... pa potem ko ih 42...
kje so potem cilji oz. motivacija

pod 3.
"ni je hitre poti in ni je bliznjice do znanja" je ena globoka misel (pozabu avtorja)... sicer v teku se hitreje dalec pride :wink: ampak znanje pa izostane

teci je treba ne z nogami ampak z glavo...

pa ne da sem nek velik tekaski strokovnjak... ampak po 10 letih tekanja sem uspel spoznati svoje napake in zmote... pa mogoce je prav da
komu probam posredovat osebne izkusnje.... kot pravijo ameri IMHO
(In My Humble Opinion)

pa brez zamer

LP Darko

P.S. ko se zjutraj zbudis in imas v lezecem polozaju utrip pod 40
takrat ves da si dobro treniral.... zadnjih nekaj let :lol: :twisted:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA