Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
Uporabniški avatar
 vencelj
#349326
Med ponovnim branjem knjige Ustvarjen za gibanje Grege Hočevarja sem naletel na odstavek, ki me je spomnil, da je bila nekoč na :TF) že odprta ta tema in sedaj jo ponovno vlečem iz naftalina.

Citiram omenjeni odstavek iz knjige:
Človeško telo lahko letno zgradi dva, največ tri vrhunce sezone.Zadovoljiva priprava na maraton, tudi pri rutiniranem tekaču, zahteva nič manj kot polnih 26 tednov.


Zelo na kratko sem svoj pogled napisal že takrat (2008!):
vencelj napisal/-a:Odvisno, kakšne ima kdo cilje: če je cilj optimalno odteči maraton, potem največ dva, če pa je cilj zgolj odteči maraton, brez rezultatskih ciljev, lahko tudi več.


LP, vencelj
 borc
#349339
Naj teče vsak kolikor mu paše, če le ob tem uživa. :clap:
Sam si rečem, da se grem športni turizem. Zavedam se, da verjetno posameznih mest, krajev ali celo držav ne bi nikoli obiskal, če tja ne bi šel tečt maraton. Že to je enkratno, da lahko med tekom vidim kar lep kos posameznega mesta oz. pokrajine kjer se teče, vidim različne ljudi, različne pristope k organiziranju dogodkov. Nekje so tekmovalci ful naspidirani za tečt (Italija), drugje (Azija) je vse skupaj u izi, lagano sportski. Pa vidiš kako se tekači oblačijo in kaj vse vlačijo s sabo ... gelov, tablic, pijače, kot bi šli nekam za cel vikend taborit ;) ... pa pol imaš Balkan, kjer pride folk v košarkaških supergah in šuškavih trenirkah al bombažnih majicah. Vse to lahko opazuješ med tekom, če le nimaš konjskih plašnic na sebi in ti je vse skupi muka oziroma odveč ... OK, imaš tudi maratone kjer moraš mučo dosti gledat pod noge zaradi granitnih kock al pa tračnic. Lahko pa se samo zadebatiraš s sotekmovalci, deliš petke frocem in neskončno uživaš.
Letos sem v treh mesecih pretekel 6 maratonov in dosegel čase med 3:08 in 3:30, od tega sem pretekel v 19ih dneh 3 42ke. Ne hvalim se, saj so nekateri tekači sposobni preteči še več oz. so pretekli še več. Ne samo tekači, tudi tekačice. Letos sem na 4ih tekmah celo videl hrvatico Vrajičevo, ki ob velikem številu pretečenih maratonov dosega tudi zavidljive rezultate. Hočem samo povedat, da ob premagovanju maratonov neizmerno uživam in zakaj bi me nekdo omejil samo na dve ali tri 42ke. Pa še to bi na koncu bil Ljubljanski maraton in pa Radenci al pa Istrski, ki je lepši in bo kajkmalu prehitel Radence v vseh pogledih.
Če bi finančna sredstva omogočala bi potoval in se udeleževal maratonov nonstop povsod po svetu, a žal nimam financ ministra za sabo :(
Zakaj to počnem? Ker lahko ... in to mi je neprecenljivo :)
Uporabniški avatar
 vencelj
#349341
Tule je še eno razmišljanje na to temo: http://www.tekaskitrener.si/?MeniID=14
Koliko maratonov je še zdravo :?:
Vprašam vas: “Kolikokrat mislite, da je zdravo iti v hribe?” Redno npr. dvakrat na mesec ali pa le enkrat do dvakrat na leto.

Preberite, komentirajte, povejte svoje mnenje :!:
 spela*
#349342
Jaz tečem dva ali ti na leto.
Se strinjam, da jih, če tečeš povsem rekreativno, lahko pretečeš več. Vsaj kar se fizičnega napora tiče.
Drugo so namreč časovna in finančna sredstva. Jaz tečem vsako leto v Ljubljani in Radencih, letos grem sicer spet v Berlin, ampak to je že izlet - dopust, in tek v Berlinu ali kje drugje je nekaj, kar si lahko privoščim enkrat na leto in zaradi česar potem izpustim kaj drugega, kar bi me zanimalo.

Na srečo pa je poleg teh dveh maratonov tudi pri nas v Sloveniji še dovolj drugih zanimivih prireditev, od tekaških do plavalnih in triatlonskih, tako da potem stroški ne gredo v nebo. :)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA