Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
Uporabniški avatar
 strelec30
#9807
Ko se pripravljam na maraton,pretečem enkrat tedensko malo daljši tek.Normalno tečem tedensko cca.50-60km.Enkrat tedensko tečem tek,ki je dolg približno 16km,ostalo so krajši teki (intervali ipd.).Dva meseca pred nastopom na maratonu (42km) začnem ta dolg tek postopno zviševati.Vsak teden zvišam količino tega teka za 2km,tako da na koncu tega dvomesečnega ciklusa pretečem enkrat tedensko tek v dolžini približno 30-32km.No,recimo da začnem s tem ciklom 10 tednov pred nastopom,ker dva tedna prej začnem zmanjševati količino kilometrov.
Tak način priprave mi najbolj odgovarja,ni pa nujno da bi recimo odgovarjal tudi tebi.Eni rabijo več treninga,drugi malce manj.Na treningih se pač trudim,da se nikoli ne prekurim oz.iztrošim.Vedno si puščam malce rezerve.Zato pa na tekmah poskušam iztisniti iz sebe čimveč.Čao!
Uporabniški avatar
 cyc
#10265
Jaz imam pa eno sicer verjetno malo butasto vprasanje - namrec: kaj je namen tako dolgega teka? Posebno dobra kondicija skoraj verjetno ne, ker kakor sem preletel temo izgleda, da tekaci niso sposobni te sicer ogromne razdalje preteci kar kadar jim pase, pac pa za tem stoji cel kup priprav :D

Med osnovnimi motivi za tek so po navadi izboljsanje kondicije in pocutja, morda izguba telesne mascobe itd ... maraton pa ... kaj pa vem, nekaj prestiza je tu, a? ;)
 PPoce
#10302
Namen dolgega teka je navaditi telo na čimprejšnjo porabo maščob - kar zmanšuje možnost "zidu" na maratonu - čemur tudi pravijo zid pri 37. kilometru, ko telo pokuri vse oglikohidrate in ne uspe prestavit na maščobe - enostavno imaš občutek popolne brez-energije, in dostikrat tudi hodiš težko.

Moje mnenje je, da 30-32 km je že malo veliko za pripravo na 42 km.

LD
Uporabniški avatar
 cyc
#10312
:shock: :shock:

Hudica, veliko bom moral se prebrati ... do sedaj sem mislil, da se mascobe zacnejo kurit ce teces vec kot 20min (do takrat naj bi se kuril ATP). No, zdaj se mi v glavi formulirajo vprasanja - grem poiskat ustrezno temo, ce bom tu nadaljeval bo off-topic. :?
Uporabniški avatar
 matjaz
#10436
strelec30 napisal/-a:Ko se pripravljam na maraton,pretecˇem enkrat tedensko malo daljsˇi tek.Normalno tecˇem tedensko cca.50-60km.Enkrat tedensko tecˇem tek,ki je dolg priblizˇno 16km,ostalo so krajsˇi teki (intervali ipd.).Dva meseca pred nastopom na maratonu (42km) zacˇnem ta dolg tek postopno zvisˇevati.Vsak teden zvisˇam kolicˇino tega teka za 2km,tako da na koncu tega dvomesecˇnega ciklusa pretecˇem enkrat tedensko tek v dolzˇini priblizˇno 30-32km.No,recimo da zacˇnem s tem ciklom 10 tednov pred nastopom,ker dva tedna prej zacˇnem zmanjsˇevati kolicˇino kilometrov.
Tak nacˇin priprave mi najbolj odgovarja,ni pa nujno da bi recimo odgovarjal tudi tebi.Eni rabijo vecˇ treninga,drugi malce manj.Na treningih se pacˇ trudim,da se nikoli ne prekurim oz.iztrosˇim.Vedno si pusˇcˇam malce rezerve.Zato pa na tekmah poskusˇam iztisniti iz sebe cˇimvecˇ.Cˇao!



po moje si prehitro presaltal na tako veliko razdaljo, razen ce res ze par let teces.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA