Forum za opise in izkušnje iz tekaških prireditvah. Povejte, kako je bilo. Lahko ali težko, da gremo prihodnjič še mi zraven :)

Moderatorji: ero, AVI

 spela*
#365136
Mah, pretiravate. Sem tekla tudi v Berlinu, kjer smo bili vsi razdeljeni v startne bokse. In je bila gneča celo pot - tako da se niti ni dalo prehitevati.
V nedeljo sem startala čisto zadaj, na Aškerčevi, ker mi naprej ni uspelo priti. Sem se pač s sotekačem morala prvih nekaj km malo boriti za svoje mesto na cesti - ampak to je pač del množične tekaške prireditve. Če vas to tako moti, tecite sami.
 gran
#365137
Se pridružujem kritikam o startnih conah. Sam sem začel iz prve vrste druge cone s ciljem 1:35 na 21 km, kar bi verjetno celo dosegel, če bi sistem startnih con deloval, kot je zamiščljen. Kar nekaj časa na Dunajski sem bil ujet za tistimi iz prve cone, ki so imeli tempo 5 min/km, kar je tempo za tretjo cono.

Vseeno sem imel čas 15 minut boljši čas kot lani (lani je bila prva tekma), še vedno je precej rezerve. Kljub vročini nisem zašvical skoraj nič, čeprav mi veliko bolj ustreza oblačno vreme z bolj vlažnim zrakom in malce nižjimi temperaturami.

Zaradi vremena je bilo letos veliko več navijačev ob progi, mi je bilo pa vseeno lani bolj všeč, ker je bilo zaradi dežja na Kongresnem Trgu in Trgu Republike manj gneče.

Če startnina ostane enaka, grem naslednje leto spet, dilema bo 10/21.

Čestitke vsem, ki ste pretekli katerokoli razdaljo.
 a.l.e.x.
#365138
Jaz pa sem bil s nedeljo na maratonu v Benetkah, kjer so redarji strogo razvrščali tekače v štartne bokse glede na prijavljen čas. Ob prijavi si namreč navedel pričakovani čas teka, tako da si dobil ustrezno obarvano štartno številko glede na dodeljeni boks. In ja, se pozna, da pomaga, ker ni toliko "slaloma" med prehitevanjem.
#365139
Nepravilnega razvrščanja je bilo precej. Sam sem štartal na koncu 1 cone s ciljem teči pod 1:35. Ampak se mi ni zdelo, da me počasni tekači preveč ovirajo, večino sem jih prehitel po dunajski, ki je dovolj široka. Po 5km pa se je kolona dovolj razredčila, da ni bilo težav

V primerjavi z Berlinom je bilo v LJ super. V Berlinu je bila gneča neznosna in nikakor nisem uspel teči svojega tempa.

Me pa kar pogreje ko sem 500m po štartu iz prve cone tekel tempo 4:45 (hitreje ni šlo zaradi gužve) in slišim ko se 2 pogovarjata: "Počasi, počasi, prehitro sva štartala". :evil:
Uporabniški avatar
 SamoTri
#365152
V nedeljo sem drugic pretekel Ljubljanski maraton. In za razliko od lanskega leta, ko je dezevalo, sem bil tokrat nad vremenom navdusen - za moje pojme ravno prav toplo. :)

Par dni pred maratonom sem prebral nek clanek o tem, kako da organizatorje skrbi visoka temperatura, idealna da naj bi bila okoli 6 stopinj celzija. Kako mi je to dvignilo pritisk! Kar kaze ta clanek je samo to, da organizatorjem ni niti malo mar za rekreativce (ki nas je 99,9%), ampak samo za tistih par profijev, in za vprasanje, ali so temperature primerne za rekord ali ne. Me prav zanima ja, koliko normalnim ljudem je idealno teci maraton pri 6 stopinjah! No, tam nekje okoli 15 je za moje pojme cisto v redu. Govorim seveda o maratonu, ki se ne tece pri tako visokih intenzivnostih, kot recimo desetka ali 21-ka, in kjer nisi tako zelo razgret.

Poleg tega je mesec oktober zelo muhav glede temperature. Sam sem vedno v dilemi, kako iti na start. V dolgih ali krakih rokavih? Z jakno ali brez? V jutranjih urah, ko je treba se pripesaciti na start, je obicajno okoli 5-7 stopinj. Potem te caka ogrevanje nekje po mestnih ulicah, se ze malo preznojis, nakar moras iti stat v startne bokse za najmanj pol ure (ce hoces biti kolikortoliko spredaj), kjer se pa ne mores vec premikati in se samo se hladis. Ce si ze preznojen, je se toliko slabse. Ce si v v kratkih, te zebe, ce si v dolgih.... ti bo po par kilometrih teka postalo vroce. In oktobrsko vreme ponavadi dvigne dnevno temperaturo (med maratonom) na vsaj kakih 12-15 stopinj, no, tokrat celo na 20. Oprema za tek pod 10 stopinjami in za okoli 20 stopinj pac ne more biti ista...

Letos hvalabogu ni bilo te dileme. Znosno - ne prevec mrzlo - ze zjutraj, in potem prijetno toplo cez dan. Koncno enkrat... :)

Kar se pa startnih boksov in prehitevanja tice pa hja... prvi kilometer (do zelezniske postaje) je guzvarnica, potem pa se trasa bistveno razsiri in gres lahko mimo. V prvem kilometru pa izgubis lahko koliko... recimo pol minute maksimalno (recimo da si prisiljen teci 5:00 namesto 4:30). Za maraton niti ni tako usodno.
Uporabniški avatar
 jorgamesh
#365153
Ljudje smo si različni, vendar je 20 stopinj vsekakor previsoka temperatura za optimalen tek.
Recimo meni osebno je vse nad 10 stopinj preveč, še posebej, če nabija sonce. Od 0-5 bi mi bilo optimalno.
Tole letos je pa bilo čisto preveč tako, da sem kar zavil v cilj za polmaraton.

Podpiram predloge, da se štart maratona prestavi na zgodnejšo uro, saj le redki čez leto tečejo v času kosila, še posebej upoštevajoč, da se premakne tudi ura na dan tekme.

Glede štartnih boksov ni tako kritično, vendar se bi dalo elegantno rešiti z različno barvno obrobo številke glede na prijavljen čas in varnostniki na vhodu v posamezne cone.
 lecko
#365157
čestitke vsem. 42 km se sliši kar spoštovanja vredno. Kako pa na maraton gledate tisti, ki poznate tudi še dalješe variante npr na trailih 50, 100 in še več ? Vam je po takih razdalajh maraton še vedno težka preizkušanja kot traili ?
Uporabniški avatar
 SamoTri
#365158
jorgamesh napisal/-a:Ljudje smo si različni, vendar je 20 stopinj vsekakor previsoka temperatura za optimalen tek.
Recimo meni osebno je vse nad 10 stopinj preveč, še posebej, če nabija sonce. Od 0-5 bi mi bilo optimalno.


Ja no zanimivo, kako imamo razlicna izhodisca. Sej ne mislim polemizirat glede tega s tabo, ti dam cisto prav, da smo si ljudje razlicni. Opisal bom samo svoje izhodisce glede tega, kaj mi je idealna temperatura.

Kot triatlonec sem navajen tekmovati predvsem v poletnih mesecih, ko so temperature visoke. Tek na triatlonskem tekmovanju pride na vrsto cisto nazadnje, to obicajno pomeni v popoldanskih urah. Kaj so popoldanske ure sredi poletja, mi verjetno ni potrebno razlagati... pomeni temperature okoli 28, 30, ali celo 33 stopinj... zadnja leta je glede tega itak cisto noro. No in redko, res redko se nam zgodi, da nas vreme blagoslovi s kaksnim "hladnejsim" dnevom, kar je za nase pojme temperatura morda malce nad 20 stopinj. Vse kar je pod 20 je ze kar hladno.

In ja, seveda, se strinjam s tabo, da ni ravno "optimalno" teci maratonov pri 30+ stopinjah, ampak verjetno tudi ni "optimalno" teci maratona po celodnevnem plavanju in kolesarjenju, ne glede na vreme... :)

jorgamesh napisal/-a:Podpiram predloge, da se štart maratona prestavi na zgodnejšo uro, saj le redki čez leto tečejo v času kosila, še posebej upoštevajoč, da se premakne tudi ura na dan tekme.


Jaz bi ga kvecjemu premaknil na kasnejsi cas. :) Sorry, ampak a ti treniras zjutraj? Jaz samo po sluzbi, kar pomeni po 18h. No, smo si spet zelo razlicni...
 vinkop
#365161
casi tekov so v zgodnjem dopoldanskem casu boljsi kot v poznem popoldanskem....preverjeno 1000x, zato so tekme vecinoma med 9. in 10. uro... :TF)
Uporabniški avatar
 jorgamesh
#365164
SamoTri

Govorim o tekačih, ne triatloncih. Velika večina ljudi, ki redno tečejo, teče ali zjutraj-dopoldne, ali zvečer, odvisno od časa/službe. Le redki posamezniki se v pripravah na jesenske maratone mučijo po soncu sredi dneva. S tem da glavne - dolge teke večina opravi zjutraj, ponavadi ob vikendih. Telo se temu nekako privadi in tekma sredi dneva najbrž ni optimalna za doseši svoj potencial. Seveda, če greš na maratonsko tekmo za "dušo" in ne na čim boljši rezultat, to ne igra posebne vloge.
 spela*
#365166
SamoTri napisal/-a:V nedeljo sem drugic pretekel Ljubljanski maraton. In za razliko od lanskega leta, ko je dezevalo, sem bil tokrat nad vremenom navdusen - za moje pojme ravno prav toplo. :)


Tudi za moje. :)

Veliko lažje tečem v toplem kot v mrzlem vremenu. Celo vročina me ne moti preveč - pač prilagodiš tempo. Važno, da ne zmrzujem po prihodu v cilj. :)

Mi je pa težko teči v soparnem vremenu - kot je ponavadi v Radencih, tudi ko niti ni preveč toplo, morda precej pod 20 stopinj. Tisto je pa kar težko.
Uporabniški avatar
 slorunner
#365173
Jaz sem med tistimi, ki imamo radi bolj mrzlo. Letos februarja sem tekel na 8-urnem nočnem teku na Bledu pri -5 stopinj, odlično zame. Mrzlo in nič sonca, seveda. Postavu osebni rekord na 50 km in 75 km, zraven pa še 2. najboljši čas takrat na 42 km.

Ko vidim, da bo čez 10 in sončno, vem, da ne bo rekordov tist dan, si pa pač prilagodim cilje, tek je užitek, včasih grem na tekmo samo, da se mam lepo.

lecko napisal/-a:čestitke vsem. 42 km se sliši kar spoštovanja vredno. Kako pa na maraton gledate tisti, ki poznate tudi še dalješe variante npr na trailih 50, 100 in še več ? Vam je po takih razdalajh maraton še vedno težka preizkušanja kot traili ?


Razdalja kot taka mi ni več težka, je pa izziv postaviti dober rezultat.
 Urška89
#365192
ZdravkoC napisal/-a:s tekom sem začel leta 2005 spomladi in isto leto pretekel svoj prvi maraton, to je bil 10. Ljubljanski maraton. Od takrat sem manjkal samo enkrat, ko smo šli s Tekaškim forumom na maraton v Podgorico. Nepozabna zgodba. Torej moj štirinajsti Ljubljanski in menda dvanajsti v vlogi zajca.
Strinjam se, da je velik nered glede razvrščanja tekačev v bokse. Vse dokler se polmaratonci ne odcepijo v levo, moraš prehitevati in skakati levo, desno, na pločnik, po bankini ... da lahko ohranjaš svoj tempo.
in ja, čestitke vsem :laola

Hvala tudi vsem vam, ki dajete tempo! Čestitke za tako lepe številke, kar se tiče udeležbe. :clap:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA