Forum za opise in izkušnje iz tekaških prireditvah. Povejte, kako je bilo. Lahko ali težko, da gremo prihodnjič še mi zraven :)

Moderatorji: ero, AVI

#7636
Včeraj sem se že osmič udeležil Maratona treh src v Radencih. Tokrat prvič na krajši, 10 kilometrski razdalji. To kar se je dogajalo nam tekačem med tekom, človek res ne bi pričakoval od organizatorjev, ki so z velikim pompom zadnjih nekaj mesecev v samih presežnikih napovedovali največji tekaško-rekreativni športni dogodek v Sloveniji. In potem, odpove organizacija ravno v teku, kjer je nastopilo največje število udeležencev, tako rekreativcev kot tudi tekmovalcev. Nemalo takšnih nas je bilo, ki smo prišli v Radence tudi zato, da bi si s tekom na 10 km nabrali nekaj novih točk za Slovenski pokal v rekreativnih tekih. Ta tek naj bi namreč bil na izrecno željo (zahtevo) organizatorja 24. Maratona treh src uvrščen v letošnji koledar Slovenskega pokala in med teke za Pokal Pomurja.
In za kaj je prav zaprav šlo? Redarji ki so usmerjali tekače, na enem od ključnih mest (približno na drugem kilometru) niso usmerili tekmovalcev v pravo smer. Na tem mestu tudi ni bilo nobene oznake za spremembo smeri. Sam sem tekel v vodilni peterki, le prvi tekmovalec je bil pred nami kakšnih 20 m. Naj se sliši še tako smešno, policist na motorju, ki je vozil na čelu in usmerjal tekače, se je med tekom nenadoma ustavil in ves zbegan vprašal tekača - "kam pa zdaj?" Žal odgovora na to vprašanje ni poznal nihče. Tako smo tek nadaljevali v smeri, ki se nam je zdela najbolj logična. Čez nekaj deset metrov pa znova ŠOK. Pravokotno smo pritekli na glavno cesto, naravnost v nepregledno množico tekačev na 5km. In tu spet vprašanje: "kam zaboga pa sedaj??" No, tu so redarji že bolj vestno opravljali svoje poslanstvo in nas celo usmerili na levo. Saj bi se človek nekako sprijaznil in si rekel, zaradi teh nekaj metrov več in malo nejevolje se pa res ne bom sekiral. A glej ga zlomka: redarji so nas usmerili v napačno smer tako, da smo sedaj tekli proti nepregledni množici tekačev na 5 km in se mukoma prebijali naprej. Padlo je tudi nekaj krepkih, češ: kje maš pa kompas, saj vidiš, da vsi tečejo v obratno smer!?" No, naša kalvarija se je nadaljevala do trenutka, ko smo po približno dveh dodatnih kilometrih spet pritekli na mesto, kjer smo se srečali s tekači na krajši razdalji. Ker sta bili samo dve možnosti, smo tokrat preslišali napotke redarjev in ubrali svojo, pravilno pot. Na tej točki se je nakaj tekačev odločilo, da ne bodo nadaljevali (v glavnem favoriti), ker jim je bilo dovolj te organizacijske šlamparije. Sam sem se odločil, da odtečem do konca. V cilju sem enega od sodnikov opozoril, kaj se je med tekom dogajalo, pa je odvrnil, da ga rekreativna teka na 5 in 10 km ne zanimata, glavno da je na malem in velikem maratonu "vse vredi".

Epilog te šlamparije:
- večje število tekačev nas je na 10 km progi dejansko preteklo približno 12 km
- v pregledu rezultatov na 10 km, so bili uvrščeni tudi posamezni tekmovalci, ki so dejansko tekli in pretekli 5 km progo. V moji kategoriji sta bila to tekmovalca uvrščena na 1. in 2. mesto
- pri pritožbeni komisiji smo podali zapisnik, kjer smo predstavili vse nepravilnosti in zahteve.
Na podlagi te pritožbe je organizator za nastopajoče na 10 km izdal obvestilo, da se tek na 10 km razveljavi in da razglasitve zmagovalcev ne bo. Razlog: napaka organizatorja pri označbi proge. Zaradi te napake tudi NOBEN TEKMOVALEC NI BIL ZABELEŽEN NA VMESNI KONTROLI. Oganizator bo vse tekmovalce, ki so prišli do cilja objavil po abecednem redu s časom, ki so ga dosegli, v biltenu, ki ga bodo prejeli po pošti, skupaj s priznanjem.

In kaj sedaj, se sprašujem? Šli smo na tekmo, prevozili cca 400 km, plačali štartnino. Tekma je razveljavljena, zato so splavale po vodi vse točke v obeh tekaških pokalih. To pa še ni vse. Za oba pokala bo treba organizirati novo tekmo, seveda nekje na Pomurju in zopet kilometrina, cestnina, štarnina...

Priporočila organizatorjem v prihodnje:
- naj se ne lotevajo organizacije tovrstnih tekmovanj v obsegu, ki jim ga niso kos
- štart na krajše razdalje naj bo ločen, nekaj minut po štaru glavne tekme
- za tek na 5 in 10 km, v kolikor ga bodo še prirejali, naj se uporabi ista trasa
- na čelo teka je treba postaviti osebo, ki do podrobnosti pozna potek proge
- redarje je treba seznaniti s progo ter jim povedati kam in kako naj usmerjajo tekače
- teki v Radencih naj se v bodoče ne uvrščajo v sklop tekmovanj Slovenskega pokala v rekreativnih tekih.

Toliko za enkrat z moje strani. Da bom pošten, v Radencih vse vendarle ni bilo tako slabo. Rekordna udeležba, izvrstno tekmovalno vzdušje predvsem na obeh daljših preizkušnjah, gostoljubnost in nenazadnje, lepo vreme.

Lep tekaški pozdrav!

Matjaž

Pa vaši komentarji - za in proti!

 Ursa
#7642
Zelo lepo napisano. Sama sem ponavadi do organizatorjev precej prizanesljiva, ker vem koliko truda in časa je vloženega v vse skupaj. Pa vendar mora vsaka prireditev glede na svojo "težo" zadovoljiti vsaj določene minimalne standarde. In Radenci so ga tokrat res polomili.

Slisala sem tudi nepreverjeno informacijo, da bodo tekmovalko, ki se je prijavila na 42km in nato tek končala pri 21km, rangirali med tekače 21ke. Kar ne bi bilo tako zelo odmevno, če ne bi sedaj dobila še medalje za 3. mesto... Ne vem, če je to res, če pa je, tega ne razumem.

Kot je napisal Matjazv: se tekaskimi pozdravi naprej. In s cim manj slabe volje :)

Lp, Ursa
Uporabniški avatar
 milkec
#7664
Zgleda, da je tudi TF dobil svoje izbrisane (kakro smo zdajle tukaj ugotovili)! Ja, mislim, da je to velika sramota za Radence, ker so na silo naredili 10km in vsilili Slovenski pokal, progo pa pozabili po prvem ogledu!
Uporabniški avatar
 mare
#7665
Čudno, meni se je pa zdelo, da je bilo vse skupaj zelo dobro označeno, precej bolje kot na večini tekov (ali kolesarjenj), na katerih sem bil. Ali so oznake postavili pozneje? (Jaz sem bil na 2. kilometru okoli 9 minut po štartu.)Razcepi prog so bili večkrat in zelo jasno označeni, na križiščih trakovi in še redarji. Potem so me pa stalno prehitevali eni tekači z norim tempom in nekaj preklinjali, da so zgrešili pot. Je pač tako, da je lahko proga še ne vem kako dobro označeno, pa če bo tekač pred nami zgrešil, je velika možnost, da gremo za njim. Tudi meni se je isto enkrat že zgodilo na kolesu, tavali pa so že celo maratonci na olimpijskih igrah. Mislim, da si prireditelji ne zaslužijo toliko kritike. Vse skupaj malo spominja na tisti vic o prvenstvu Jugoslavije na 100 m, ko je Črnogorec odstopil zaradi izčrpanosti, Bosanec pa se je na progi izgubil.
Uporabniški avatar
 runner
#7669
Zgleda, da je tudi TF dobil svoje izbrisane


:lol: :lol: :lol:
 Ursa
#7673
Mare, tudi sama ne kritiziram rada, vendar je treba na večje napake opozoriti 1. zato, da se ne bodo pojavljale več in 2. da bomo vsi tekače vedeli pri čem smo z rezultati :)

In največja napak je to, da smo zgrešili ČISTO VSI na 10ki (ni nobenega vmesnega časa), ne le najboljši.... očitno table le niso bile tako jasno postavljene.

Lep pozdrav,

Ursa
Uporabniški avatar
 ero
#7715
hoj,

na tej povezavi najdete uradni dokument s sklepom pritožbene komisije, ki ga je omenil že Matjaž.

za začetek bi omenil le, da sem bil prisoten gotovo na prek 200 tekaških prireditvah (kot uradni časomerilec in kot tekač) a sem v soboto prvič doživel razveljavitev teka!

močno upam, da dejstvo o razveljavitvi teka ne bo šlo kar tako mimo in da bo prišlo do posledic, ki bodo preprečile podobne neljube dogodke v prihodnosti. a če pogledam članke novinarjev iz Radenec (Nedelo in Delo), se bojim, da bodo organizatorji poskušali vse skupaj čim prej pozabiti. žalostno je, da se ob tem 'prazniku množičnosti' z veliki črkami omenjata le Javornikova in Kejžar, vsi drugi (bojda nas je bilo prek 6000) pa smo vredni omembe le v kontekstu cifer (še en rekord) in v stilu 'so se zmotili in zašli'.

beda! beda organizacije, ki je ne zanimajo tisti, ki tečejo zase in ne za denarne nagrade. beda športnih novinarjev, ki vidijo le 'vrhunski' šport, vsi drugi pa smo za njih le število glav v čredi!

sori, nisem mislil biti tako trpek a takšno hinavstvo me pogreje ...

Matjažev dopis je točen in konstruktiven. z njim se popolnoma strinjam!
 Nataša
#7716
ero napisal/-a:žalostno je, da se ob tem 'prazniku množičnosti' z veliki črkami omenjata le Javornikova in Kejžar, vsi drugi (bojda nas je bilo prek 6000) pa smo vredni omembe le v kontekstu cifer (še en rekord) in v stilu 'so se zmotili in zašli'. beda! beda organizacije, ki je ne zanimajo tisti, ki tečejo zase in ne za denarne nagrade. beda športnih novinarjev, ki vidijo le 'vrhunski' šport, vsi drugi pa smo za njih le število glav v čredi!


to sem tud sama nehote pomislila, ko sem poslušala poročila iz Radencev. glede na to, koliko se propagira zdravo življenje in rekreacija, je tega v medijih ful premal...razen Poleta. teden pred Radenci je novinarka v Nedelupisala o "znanih" Slovencih, ki tečejo, in se niti ni pozanimala za točen datum maratona v Radencih, najprej je napisala "čez 14 dni", potem pa še "konec maja".

pa samo to še dodam, mal izven konteksta - v Radencih so me spet ljudje spraševali, če ima Tomas sport tudi svojo tekaško ekipo...nismo več razpoznavni kot TF? :cry:
Nazadnje spremenil Nataša, dne 17 Maj 2004, 14:37, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 ero
#7717
še moje osebno videnje teka samega.

to, da vsa čreda starta skupaj, je narobe. tega v Ljubljani ni več. kot rekreativec na 10km se nisem grebel za prve vrste a sem takoj po prehodu startne črte zaradi svojega hitrejšega tempa dobesedno prestavil nekaj tekačev pred seboj. enostavno prijel sem jih za rami in premaknil.

ker sem se prej pozanimal, sem vedel, da gremo v drugem rondoju desno in potem levo. do tu vse OK, od tu dalje pa popolna neznanka. tečemo po ulici med hišami, nikjer nikogar. pritečemo do lepe, zelo široke ulice na levi. na njej le tekači in parkirani avtobusi. zdelo se mi je malo čudno, da bi proga tekla med avtobusi a če so vsi pred menoj zavili levo, grem pa še jaz. menda ne bom edini tekel naravnost?

OK, sprintamo dalje. in zagledamo trumo tekačev na 5,5km, ki se vali pravokotno na našo pot od leve proti desni. spogledujemo se med seboj, vprašujemo drug drugega, kam? iščemo oznake. nič! zavijemo levo, tečemo proti toku, hudo. še vedno se sprašujemo in za dobro mero malce (a na glas) preklinjamo. sčasoma se obrnemo (jaz sem v napačno smer tekel kakih 200 metrov, nekateri precej več) in sprint nazaj. tokrat vzporedno s tekači na 5,5km in slalom med njimi. pogledi še vedno iščejo kako uradno osebo. med seboj se sprijaznimo, da je šlo vse skupaj v godljo in da zdaj tečemo le še za trening.

končno zagledam možaka s srebrno sodniško oznako AZS in ga vprašam, če je tu desetka. malo zmedeno mi pritrdi. najbrž nisem bil edini, ki sem mu zastavil čudno retorično vprašanje. kmalu nato zagledamo tudi tablo, ki označuje odcep desetke na desno in si vsaj malce oddahnemo, ker smo na pravi poti.

nato hiter tek do cilja in dokajšnje uživanje. mi so vsaj tekli skozi gozd in po makadamu. na devetem kilometru me prehiti Avgust in malo za njim še Matjaž. oba nista najboljše volje a hudo grizeta. ko pritečem v cilj, tam že vre. ostalo veste...

kasneje se pogovarjam s fantoma iz Timinga, ki sta bila na vmesnem času na 10km. od njiju zvem, da smo enostavno prehitro zavili v levo, ker proga ni bila pravilno zaprta in označena. tudi onadva sta se precej bedasto počutila, ko sta čakala na tekače, pa do njiju ni prišel niti eden.

zaključek? vsa čast vsem, ki smo se kljub polomu organizatorjev trudili in dali vse od sebe. še posebej tistim, ki so kljub precejšnjemu neprostovoljnemu podaljašnju proge tekli po progi in do cilja! seveda vse čestitke pomagačem ob progi. tako kot na daljši razdalji, je bilo tudi tu za nas odlično poskrbljeno.

organizatorji pa naj res dobro premislijo, ali se gredo množičnost zato, da se potem hvalijo s ciframi ali zaradi nas tekačev. če jih zanima le prvo, naj se raje posvetijo podeljevanju nagrad Kenijcem, to jim gre dobro od rok!

v soboto je bilo v Radencih 400 tekačev izbrisanih! splošno opravičilo ni dovolj! razveljavljen je bil tek za Slovenski tekaški pokal, tako da ima ta polom za seboj zgodovino in pred seboj ne le lokalne posledice. zelo slabo!
Nazadnje spremenil ero, dne 17 Maj 2004, 15:31, skupaj popravljeno 1 krat.
 dragons
#7720
Če človek,
ki pride iz Ljubljane v Radence prevozi 360km ( porabo goriva naj si vsak izračuna )
na poti plača 2360 sit za cestnino ( 2 x(260+310+610)
in plača startnino 1800 sit
povsem tem pa doživi to kar ste doživeli vpraša ali se bo še kdaj vrnil v Radence.

Zaupanje se gradi dolgo časa zgubi se ga v trenutku.
Uporabniški avatar
 Bajsi
#7723
Helou!
Dragi moji sotrpini!
Radenci so prva prireditev, ki je osmislila maraton v vsej svoji dolžini kot tek za masovne množice. Davnega leta 1980, nekaj dni po smrti Starega. Od tedaj do danes se je marsikaj spremenilo. Tako število udeležencev kot trasa proge. Slednje še prevečkrat.
Ko se prvič udeležiš take prireditve ti je vse super in kul, ker imaš povečini probleme s samim seboj in svojim novim uspehom. Na ocenjevanje prireditve preprosto pozabiš. Ko odmencaš nekaj tekov in zamenjaš nekaj prizorišč ti kritičnost prileze iz nog v možgane. In, prav je tako!
Maraton treh src je ena čisto navadna vaška veselica. Noben organizator, ki da kaj nase ne dela maratonske prireditve v soboto, še manj ob treh popoldne, ko je sonce najbolj pripekajoče. Razen, če si gasilsko društvo. Ne dopusti, da je štart popolnoma pomešan in ne dopusti, da se jim tekači izgubljajo.
Progo, ki sem jo še uspel okusiti v prvotnem stanju (42,2km v enem krogu, preko Avstrije) so po tem še nekajkrat spremenili. Od tega, da so jo speljali preko goric, do tega da je sedaj zopet ravninska, do tega, da so jo prav neumno stlačili v dva kroga. Ali je za slednje kriv organizator, ali politikantstvo županjskih oblasti, ker nočejo zapor cest (kot je to problem v Ljubljani), ne vem. Vem le to, da vse skupaj zelo bedno. Pri vsem tem pa še tako nenormalno/nemoralno visoke štartnine. In to pri vsem tistem sponzorstvu, ki ga imajo. Očigledno denar zopet curlja v žepe tistih, ki jim je organizacija neke prireditve španska vas, ali pa njihova splošna nedojebanost.
Potem pa se hvalijo z najbolj množično prireditvijo. Če je maratonski tek, potem se tukaj štejejo samo 42 in 21 km. S tem nočem podcenjevati ostalih, ki konzumirate krajše razdalje. To prireditev pa seštejejo vse skupaj, s pohodniki in veveričkinim tekom. Topogledno je to 24. rekreativni tek Treh src!!
Tokrat me v Radencih ni bilo, predvsem zaradi bolezni, nekaj zaradi teka trojk. In, ne vem čisto točno kaj se je dogajalo. Nekaj sem izvedel iz vašega pisanja, nekaj iz lastnih izkušenj. In še danes se ni nič spremenilo.
Nazadnje spremenil Bajsi, dne 17 Maj 2004, 16:32, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 bigfrik
#7727
Mogoce bi pa morali drugo leto ob obilici drugih tekov(pa nesramno visoki startnini v Radencih)bojkotirati ta tek in ko bi teklo le pet kenijcev......,ampak to je ze neka druga zgodba,pa da ne bom prevec kriticen,organizacija na daljsih progah je bila odlicna :!: :!: :!: ,samo zadovoljni morajo biti vsi udelezenci in ne le polovica :!: :evil: :twisted:
Uporabniški avatar
 Matej
#7730
Kar se množičnosti na maratonu tiče, je pomislek res vmesen - 42-ke se je udeležilo zgolj 105 tekmovalcev.
Uporabniški avatar
 runner
#7732
Maraton treh src je ena čisto navadna vaška veselica.


Caki caki mal Bajsi ... kaj nisi tocno to rekel za NY maraton?

:-) da da ... samo se salim

runner
Uporabniški avatar
 Bajsi
#7733
runner napisal/-a:Caki caki mal Bajsi ... kaj nisi tocno to rekel za NY maraton?
runner

Helou!
Res je. Vendar sem tu mislil predvsem po kvaliteti tekaškega življa. In predvsem v navednicah.
Namreč, na NYCM se prijavljajo vsi, ki imajo pet minut časa in nekaj km za seboj.
Za ilustracijo: jest sem tekel 3:56 in bil absolutno 6300. od dobrih 24000 tekačev.
Pa me s tem rezultatom uvrsti na kakšen naš maraton. Verjetno bi bil pri nas v polovici druge polovice oziroma bolj na koncu.
MTS pa je vaška veselica po organizacijski plati. Organizacije se lotevajo taki, ki očigledno niso presegli nivoja gasilskih veselic, čeprav vsa čast slednjim. Tako množično prireditev na takem nivoju si upam organizirati tudi jest. Rabiš samo malo poslovne žilice z dobršno mero kaplarstva.
V vsem tem času vseeno niso uspeli privabiti ljudi, da sodelujejo, da pomagajo. In v čem je catch? Ljudje so še vedno dovolj pametni, da vedo kam potem odteka denar. In zakaj bi se šli prostovoljce. Če bi bilo poslovanje transparentno in bil denar porabljen zato, da bi domorodci imeli kaj od tega potem bi organizator pridobil tudi maso prostovoljcev. Ravno tako kot gasilska društva. Za ilustracijo: organizatorjem NYCM pomaga vojska 12000 (dvanajsttisoč) prostovoljcev. Skoraj eden na dva tekača, če smo skromnejši eden na tri. Po tej matematiki, bi jih na MTS bilo vsaj 2500.
Ma še bi lahko pljuval, pa je brez veze. Že zdavnaj sem se sprijaznil, da so nekatere prireditve pod nivojem, pa vendar se vedno znova vračam nazaj. Zakaj? Ker grem tja laufat in se dobro imet. Tudi v dobri družbi. Za kar pa poskrbite TF-ovci.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA