Stran 1 od 3
oprema za tek na smučeh
OdgovorObjavljeno:26 Nov 2008, 19:01
Napisal/-a inny
Ker se to leto želim naučiti teka na smučeh sem šla gledat opremo in presenečena ugotovila, da ni niti tako drago kot sem sprva mislila. Pa še 50% popusta imajo. Torej zanima me sledeče:
1. Ker sem popolni začetek in sem nekaj brala o smučeh, me zanima ali je zame primerna bolj klasika? Velika sem 165cm, smučke morajo biti večje cca 20cm? lahko manj, več? so lahko 178 cm? ker sem ravno to mero našla smuči z vezmi vred?
2. Glede čevlja kaj moram paziti? tako kot pri tekaških teniskah? so lahko 1 št. večje? in kakšna je razlika med fiscarkami in no name čevlji?
3. Kakšne morajo biti palice, zame velikost?
4. In kaj naj imam oblečeno? lahko tekaške hlače? mi bo premrzlo? prosim za kakšen nasvet, ker bi šla rada kupiti opremo čim prej

OdgovorObjavljeno:26 Nov 2008, 19:12
Napisal/-a 007
!78cm bo čisto dovolj zate, glede čevljev je pa najvažnejše, da čevelj paše na bindungo (okovje), pa da lahko pomigaš s prsti. palice zate za klasiko tam nekje 137,5 ali 140cm, za drsalno tehniko pa cca 147,5cm.
OdgovorObjavljeno:26 Nov 2008, 19:33
Napisal/-a Kokiii
Hej. Lepo da si se odloèla za ta šport, ti ne bo žal
Kar se smuèk tièe, mislim da bo velikost èisto prava, èe govorimo o skate smuèeh, za klasiko bi naj bile malo daljše. Ker se smuèke za klasiko in skate razlikujejo, bi se morala že zdaj odloèit, kateri slog te bolj zanima. Sicer je neko nepisano pravilo da bi se naj vsak prvo nauèil klasike in šele potem skatea, ampak sem recimo tud sam zaèel kar z skateom, pa se tud da nauèit. Ti pa vsekakor predlagam kak zaèetniški teèaj, takih enodnevnih bo kar nekaj organiziranih...
Kar se obleke tièe bi naj zadostovala oprema za tek. Vsaj jaz uporabljam "navadne" tekaške hlaèe, gor kak windstopper, pa me nikol ne zebe. Pridejo pa prav kake dobre rokavice...
Pa upam da neboš obupala zarad možnih zaèetniških problemov
Aja, pa zanima me še, kje si našla ta 50% popust? Ker ravno sodelavec tud opremo kupuje...
OdgovorObjavljeno:26 Nov 2008, 20:01
Napisal/-a inny
Hvala vama za hitri odgovor, čeprav sem kasneje videla da je napisan poseben kotiček za tek na smučeh

. Ja jaz sem se že lansko leto spogledovala s tem športom, pa žal ni bil primeren čas, to leto sem se preselila in imam pred nosom tekaške proge in vem da so organizirani tečaji,samo žal mi niso še javili kdaj
Se pravi za klasiko bi bilo dovolj 178cm? Popusti so pa v LJ sport2000, Smučke po 80 eur, s tem da je na to ceno 50% popusta, isto je pri čevljih....
OdgovorObjavljeno:26 Nov 2008, 20:16
Napisal/-a Marijan
Inny,
zanesljivo ti ne bo žal, da si se odločila za tek na smučeh. Predlagam ti opremo za klasično tekaško tehniko in seveda tudi obisk tečaja. Glede opreme sta ti že predhodnika dobro svetovala, sicer pa se lahko (glede nasveta :-) brez skrbi prepustiš prodajalcu v športni trgovini.
Za hiter športni tek po urejenih progah je običajna tekaška oprema odlična, v mislih je potrebno imeti le, da je to zimski šport in se včasih tudi kje ustavimo, torej naj bo vedno oblečeno kaj toplega.
Ko bodo prvi smučarskotekaški koraki že za tabo, si pa lahko občasno privoščiš tudi kakšno takšno poslastico, oziroma skok v divjino:
http://www.ro.feri.uni-mb.si/~marijan/Rogla/Rogla.htm
http://www.ro.feri.uni-mb.si/~marijan/R ... bniska.htm
In še moja izkušnja: prav ti čudoviti trenutki v neokrnjeni naravi v zadnjih nekaj letih so me toliko prevzeli, da mi je zimska rekreacija izključno le še tek/pohodništvo na smučeh. Žal (ali pa na srečo :-) sem ob tem alpsko smučanje popolnoma opustil!
No, pa le pogumno začni! Lep pozdrav:
Marijan
OdgovorObjavljeno:26 Nov 2008, 20:23
Napisal/-a inny
Marjan hvala. In vem, da mi ne bo žal, ker že tečem neizmerno rada, čeprav bi lahko malo večkrat

. Slike narave so pa res lepe.
OdgovorObjavljeno:26 Nov 2008, 23:02
Napisal/-a vasko
Glede izbire sloga: če maš možnost dostopa na urejene tekaške proge, potem definitivno skejting tehnika, je hitreje, bolj živahno in vse... Če pa misliš tečt kr tko mal naokol, ne po urejenih progah, potem pa pride v poštev le klasika.
OdgovorObjavljeno:27 Nov 2008, 08:20
Napisal/-a genius30m
Res se boš podala v lep šport. Jaz tečem že 22 let (nisem star, samo zgodaj sem začel) in vedno iskreno uživam. Predlagam pa 100% samo skating tehniko. Z klasiko si ne boš mogla pomagat, če resnično ne znaš mazat smuči. To je hudič pri klasiki, čeprav je res lep šport. Brez pravilnega mazanja boš po domače imela samo sranje. Še enkrat, samo skating glej, razen če se misliš samo sprehajati.
OdgovorObjavljeno:27 Nov 2008, 16:55
Napisal/-a inny
Pa to ni res, do sedaj sem mislila, da pride v poštev pri meni samo klasika, zdaj je pa cel hudič

Zdaj ste me pa zmedli. A ni klasika priporočena oziroma skoraj nujna za nas začetnike? in ali ni tako, da je klasika bolj za tek po ravnem, skating pa bolj za tiste bolj "živahne", ki si želijo kucljev in dolinic? ni samo v tem poanta? ojoj, očitno bom mogla še za nakup malo počakat, ker zdaj sem malo zmešana

OdgovorObjavljeno:27 Nov 2008, 17:12
Napisal/-a luzr
Inny, pravzaprav imaš prav.
Zmeni se za poskus. Med drugim društvo v medvoški Preski večkrat ponuja tečaje tehnike teka na smučeh. Opremo si je mogoče izposoditi marsikje.
Po različnih smučeh, ki sem jih imel na nogah ti lahko to priporočam.
Podpovprečno spretnega in prestrašenega moškega smo v nekaj urah naučili vse na na tekaških poteh med ljubljaskim Brdom in Kosezami.
Tisto, kar je napisal genius30m ne drži. Še zlasti ne za nas neprofesionalce.
Za klasiko ni treba na vsak način mazati smuči. Cenejša možnost za povprečnega rekreativca, ki se bi rad le sprehajal so narebričene smuči z "ribjo lusko" ("crown") čisto dovolj.
Obstajajo namreč tudi turne tekaške smučke...
Tudi z drsalnimi ("skating") smučkami je možno teči po urejeni klasični smučini ("špuri").
Biatlonci in nordijci, kolikor vem, ne uporabljajo "zobotrebcev".
Dejansko je drsalna tehnika zabavna. A ne za začetnika, ki se mu zaradi bolečin v kolkih smučarija za vedno zagabi. Drsalni korak je treba zvaditi, začetnica pa verjetno ne dela vsak dan vaj za stegenske in zadnjične mišice. Moški pa še manj...
O izbiri ustreznih smuči smo dovolj napisali že v prejšnji sezoni. Priporočam brskanje po forumu.
OdgovorObjavljeno:27 Nov 2008, 18:37
Napisal/-a niki
Jaz sem kot otrok poskusila tek na smučeh s klasičnimi smučmi (kar je takrat edino bilo na razpolago). Potem sem si pa pred približno 6-7 leti sposodila ponovno te smuči in si rekla, da ni šans da bi šla na kakšno drsalno tehniko. Seveda mi ni dalo miru, ker je moj dragi vedno švignil mimo mene, medtem ko sem se jaz mučila
Ravno takrat pa so imeli v bližini test smuči in čevljev in že sem bila tam z novimi čevlji in skate smučmi. In me je ta tehnika čist prevzela. No, takoj ko sem prišla domov sem si jih nabavila, čevlje pa sem kar tiste testne kupila (se mi je uspelo zagrebsti).
Tako, da sama nisem imela nobenih hudih izkušenj ali pa znanja pa sem na koncu pristala na drsalni tehniki, ker mi bolj sede.
Če bi pa imela možnost po celem snegu pa raziskovati naravo na tak način, bi bile pa klasične smuči bolj primerne.
Torej po moje je najprej vprašanje kje misliš teči na smučeh (po celem snegu ali na urejenih progah), potem pa seveda katera tehnika ti bi odgovarjala.
Jaz bi se na tvojem mestu najprej sposodila smučke in poskusila, jaz osebno pa sem mnenja, da če imaš dovolj volje, da te prvi padci na rit ne odvrnejo, potem bi vzela smuči za drsalno tehniko. Sicer to bi oz. sem jaz naredila, ti pa poskusi najti glede na sebe kaj ti odgovarja.
OdgovorObjavljeno:28 Nov 2008, 08:21
Napisal/-a genius30m
Tekaške z "luskami" po sredini ima moja tašča, ki je stara 60 let. Mogoče je za čisti začetek tudi to ok. Ampak res samo za sprehajanje.
Glej, pri pravi klasiki je temelj vsega mazanje. Če tega ni ne moreš tečt.
Lahko pa čisto enostavno tečeš skating tudi po ravnini. In to res brez pravega napora. Večina ljudi dela napako ker preveč obremeni roke, potem pa po parih minutah zmanjka moči. Kot povsod je tudi pri tem športu osnova tehnika.
Mogoče je res najprej bolje koristiti izposojo in se potem odločit kako naprej.
OdgovorObjavljeno:28 Nov 2008, 10:17
Napisal/-a IZY 11
Učenje teka na smučeh se po pravilu vedno prične z učenjem klasične tehnike teka na smučeh. Tehnika je nekoliko bližje naravnemu gibanju (hoji in teku), je manj zahtevna z vidika ravnotežja. To pa ne pomeni da je ta tehnika lažja, pravilna tehnika je še kako zahtevna, posebaj za tek v klanec in spuste, kjer so slabe smučine in je potrebno prestopat iz smučine v smučino.
No res je, da tisti ki želijo kaj več oz. resno tečejo klasiko prisegajo na smuči, ki jih pod čevljem mažejo sami z klistri in voski za sprijemanje s snegom. Ker pa je čisto začetna oblika klasične tehnike nič kaj drugega kot hoja ob pomoči palic in po vsej verjetnosti po bolj ravnem terenu pa je še kako primerna za začetnike ali tiste, ki ne želijo kaj pretirano teči, ampal le uživati na snegu in se malo rekreirati

. Za te so čisto dovolj smuči, ki so pod čevljem (na drsni ploskvi) narebrane. Načeloma zadostujejo. S tem da je pa treba vedeti, da te smuči niso primerne za strme vzpone (vsaj za izvajanje osnovnega diagonalnega koraka ne, smrečka pa itak gre skoraj vsepovsot). No te smučke pa imajo še en resen problem. Namreč ko je smučina zamrznjena oz. bolj kot je, manj primejo. Takrat so lahko celo nevarne, ker lahko zdrsnejo nazaj. To je pač treba upoštevat ko tečete. Če pa greste izven urejene smučine na cel mogoče že od sonca prepariran sneg pa so odlične. Jaz bi jih čistim začetnikov priporočal.
No za tiste bolj zagrete pride v poštev počasen prehod na drsalno tehniko. Za to pa je že treba malo bolj obvladat tehniko in imeti dobro ravnotežje

.
Na Drski organizirajo tečaje teka na smučeh, mislim da če se začneš s smučarskim tekom ukvarjat iz nule je najbolje iti na začetniški tečaj. Tisti denar se tako ali tako obrne, družba je navadno luštna, naučiš se pravilne tehnike, dobiš osnovne napotke kje teči, kako vaditi, in kasneje je vse lažje kot pa če začneš od nule sam in niti ne veš kako in kaj.
Pa veliko užitkov na snegu

OdgovorObjavljeno:28 Nov 2008, 10:31
Napisal/-a Matevz
Skoraj vsak izmed meni pozannih, ki je začel s klasiko, je hitro ugotovil, da je to primerno za 2 skupini ljudi:
1. sprehajalce
2. navdušene zagreteže (za katere pa ni dvoma, da imajo v garaži tudi najmanj ene skejterce

)
In posledično je bilo kmalu treba skate dile kupovat.
Kar se učenja tiče, je mogoče za tiste, ki še nikoli nisso stali na smučah res lažje začeti s klasiko, za vse, ki pa smučajo alpsko je učenje skate tehnike relativno kratek proces (seveda le do ene točke - do dobre tehnike pa je potrebno kar nekaj vaje - ampak to isto velja za klasiko).
Kar se hribov in ravnin tiče, pa sta obe tehniki primerni za vse vrste razgibanosti terenov in med njima ni razlike.
OdgovorObjavljeno:28 Nov 2008, 11:38
Napisal/-a 3man
Po več kot 30 letih teka na smučeh lahko rečem samo to, da se v vsem strinjam z genius30m-jem.
Ne mislit, da klasika ni užitek, le prekomplicirana je.
Samo en primer:
Zjutraj preveriš podatke o temperaturi in vlažnosti na tekaški progi, upoštevaš spremembo zaradi časa, ki bo potreben da prideš do proge in nato 30 minut v kleti mažeš smuči (če znaš in imaš vseh 20 maž in opremo). Ko prideš na progo vidiš, da so pogoji popolnoma drugačni in da si zamazal smuči. Sledi odstranjevanje maž in mazanje na novo v mrazu in brez ustrezne opreme (razen če imaš prirejen kombi z vso opremo, kot jih imajo klubi). Za konec pa po 200 metrih ugotoviš, da je smučina popolnoma uničena, ker so jo uničili sprehajalci (tako je vsako leto na Arehu).
Torej kupi si skate smuči.
lp