prostor za debato o (ne le tekaški) športni opremi. obleka, obutev, pripomočki ... vprašanja, predlogi, nasveti, uporaba, ...
 wind
#276450
210 ima možnost prikaza trenutne hitrosti, 110 pa ne.

Ampak trenutna hitrost na gps-u ne bo točna; v tem sistemu satelitov ne, morda čez leta, ko bo zaživel Galileo. Poglej svoj tek v GarminConnect ali v Sporttracks-u in klikni na par točk, ki so druga za drugo in poglej, kako trenutna hitrost odstopa pri enakomernem teku po ravnem, kjer ni ovir in ni napak na trasi - na grafu tempa je vmes skok za +-30s, to ni uporabno. In ko greš skozi dvojni ovinek, npr grem čez kratek most čez Savo, obrnem in nazaj po drugi strani, skoraj vedno zreže en zavoj, pa so ta odstopanja še hujša.
Tudi če neka ura računa povprečje zadnjih nekaj točk, ne more biti točno. Če bo predolg interval, bo boljše, ampak potem zgubiš odzivnost, to ni več trenutna hitrost.

Na 110 lahko nastaviš najkrajši autolap, to je 400m, drugega ne moreš. Če te zanima tempo za krajši del proge, stisneš knof Lap na uri. Starejši (npr 305) in novejši dražji garminovi modeli pa imajo to mejo za autolap precej nižjo, tako potem dobiš boljši približek "trenutne" hitrosti.

Za nov firmware se ne splača "težit", ker ga seveda ne morejo dat, ne bi prodali dosti 210 in dražjih ur, če bi bili tako prijazni do kupcev.

No, jaz sem kljub vsemu zadovoljen s 110ko, prikaz hitrosti za km ali 400m je zame OK.

BTW, zanimivo je, kako se tega lotevajo v najnovejših urah, Suunto Ambit ima vgrajen kar merilec pospeška v uri (ista tehnologija kot footpod) in to samo zato, da "zgladijo" napake pri trenutni hitrosti z gps-a.
 wind
#276451
rio napisal/-a:... tista prekinjena črta je ob preteku kilometra, če imaš vklopljen avtolap, takrat žal kakih 20 m ne beleži


Čudno. Meni pa normalno shranjuje točke, le da vmes doda še točko za lap oznako.
 sitrader
#276532
wind napisal/-a:
Ampak trenutna hitrost na gps-u ne bo točna; v tem sistemu satelitov ne, morda čez leta, ko bo zaživel Galileo.



To drži.

Na žalost pa je to omejitev trenutne tehnologije in ne bo pomagalo zgolj "več" satelitev. Naj pojasnim. To bi sicer bolje razložil kak fizik, pa vseeno.

GPS meritev ni nič drugega kot merjenje časa. GPS satelit ni nič drugega kot ena super natančna atomska ura, ki sporoča čas. Iz različnih časov različnih satelitov (čas sprejema je odvisen od tega koliko je satelit stran od tebe), sprejemnik na zemlji izračuna položaj. Vic je v tem, da morajo biti takšne ure izredno natančne. Če se ne motim, vsaj 5 ali 6 decimalk sekunde! Da se zadeva ša malo zakomplicira, mora imeti sprejemnik tudi "dober" računalnik, ki računa na veliko decimalk, ker mora preračunati tudi t.i. relativističen popravek. Štos je namreč da ker se satelit giblje precej hitreje od tebe na zemlji, po Einsteinovi teoriji njegova lastna ura teče počasneje (iz naše perspektive na zemlji). In to je treba upoštevati. Zdaj človek te razlike v svojem življenju praktično ne bo nikoli občutil, pri toliko decimalkah sekunde pa to postane izredno pomembno oz. zelo vpliva na rezultat (v tem primeru izračunan položaj).

Na kratko to pomeni, bolj točna ura, bolj točna meritev. Več satelitev ne pomaga. Pomaga pa pri odpravljanju sistemskih napak meritve. Torej z več sateliti se izpovprečijo napake merjenja, rezultat postane bolj stabilen, manj skače, ne postane pa bolj točen. Trenutna GPS tehnologija (za civilne namene) omogoča nekje do 20m napake. Kar lahko tudi sami opazite na zemljevidu. Če bi nam dali še kako decimalko ali dve, potem bi najbrž bilo na meter natančno ampak to je že politična zgodba. Stvar je taka, da v večini primerov je to povsem dovolj. Pri teku je lahko problem le pri merjenju trenutne hitrosti (točno na sekundo ali pa pri kratkih intervalih do 400m), kjer je takojšen rezultat izredno pomemben zaradi narave takšnega treninga. Pri daljših razdaljah se zadeva izpovpreči in je meritev razdalje oz. hitrosti bolj ali manj dovolj dobra. Težavo imajo delno tudi cestni navigatorji, ampak oni to rešujejo tako, da algoritem postavi avto vedno na cesto (tudi če meritev kaže da si zraven ceste). Vozit se pač ne moreš po gozdu zraven ceste. Problem natančnosti je torej manj odvisen od ure, ker je to "kiks" sistema. Rdino kar lahko ura "pokvari" je zgolj to, da ne računa dovolj natančno. In tu se najbrž pojavljajo razlike med starejšimi in novejšimi modeli (ali pa med boljšimi oz. slabšimi če že hočete). "Kiks" pa imajo vsi. Vsaj dokler ne bo boljši sistem (ali pa "popravljen" da bo dajal bolj natančne podatke).

Vem da sem bil predolg.

LP
 rio
#276661
hehe. ne, nisi bil predolg. vem pa, da ma us army natančnost "odprto" na en centimeter. bi bilo pa zanimovo, da bi jim tam nastavili na 20 m hehe.
 bobsaap
#298855
Od zadnjega posta v tej temi je minilo že kar nekaj časa ...

Zanima me, kako ste kaj zadovoljni uporabniki ure Garmin Forerunner 110 HR?

So kakšne razlike med temi zadnjimi modeli 110ke, ki se sedaj prodaja in tistimi ki so bile v prodaji pred letom?

Hvala za odgovore ...
 andym
#316252
Bobsaap, urco imam dober mesec, ni težav. Mi je pa pri prvem prenosu podatkov na računalnik zmrznila in je dve uri nisem mogla nažgat... Od takrat pa ni problemov. Je pa tako kot so že napisali - tempo na km ni čisto realen, kar se je pokazalo tudi na lj maratonu... :?

Mene pa zanima, če mi lahko poveste, kako v programu garmin connect spremeniš milje v KM? Vse sem že poskusila, pa nikakor ne rata :roll:

Hvala :wink:
 janif
#316264
Čisto enostavno, pri profilu klikneš na desno puščico in ena od opcij je settings. To klikneš in nastaviš measurement units na metric.

Če ti ura zmrzne, držiš levi gumb zgoraj in jo resetiraš. Potem bo spet delovala. To sem ugotovil šele letos, ko mi je zmrznila in sem šel potem laufat kar z eno ročno. Ko sem prišel nazaj sem ugotovil, da je čudežno oživila in sem šel gledat navodila. Jst pa že razmišljal o servisu :wink:

Kar se tiče pa te ure na splošno, jo uporabljam že več kot 3 leta, no letos spomladi so mi jo zamenjali, ker se mi je pri nadgradnji sw sesula. Verzija 2.10, ki sem jo imel na stari uri je imela še precej bugov, ki so do verzije 2.50 bili odpravljeni. Na 2.60 še nisem šel.

Z natančnostjo sem pa zadovoljen, edino višinske metre je treba včasih vzeti z rezervo. Sprobano v vsem pogojih, na vseh površinah, tudi v hribih. Je pa res pri višinskih metrih, da je natančnost tukaj težava vseh ur, tudi specialnih prav za ta namene zaradi spreminjanja tlaka, tam kjer ne veš natančne višine, je pa tudi ne moreš kalibrirat.
Uporabniški avatar
 StaraKost
#316271
janif napisal/-a:tam kjer ne veš natančne višine, je pa tudi ne moreš kalibrirat.


...saj to tudi ni potrebno. Vsaj mene tako kot tudi večino, zanima samo višinska razlika, ki sem jo premagal. Kljub spremembi tlaka je ta, ki jo izmeri višinski barometer uporabno natančna. Absolutna višina mi je nepomembna.
 andym
#316305
janif napisal/-a:Čisto enostavno, pri profilu klikneš na desno puščico in ena od opcij je settings. To klikneš in nastaviš measurement units na metric.


Hvala, tja pa res nisem pogledala :oops:
 misha1
#321551
Pozdravljeni,

https://buy.garmin.com/en-US/US/catalog ... duct=63511

odločam se za nakup Garmin ure, ki bi jo uporabljala za tek, da bi mi kazala točen čas in hitrost teka, km/h, srčni utrip.. zaželjen bi bil tudi višinomer in da bi zadeve lahko dala na računalnik ter primerjala čase. Na linku sem dodala tudi primerjave ur in me zanimajo vaše izkušnje z njimi.. kaj bi mi priporočali glede na to da nisem preveč zahtevna ali bi rabila dražjo uro?
 davidkopic
#347283
4 leta uporabljam tole urco in mi javlja, da imam poln pomnilnik ki ga ne morem izbrisati. Ko jo priklopim na računalnik pa nimam vidnih dejavnosti.
Lahko kdo pomaga?

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA