Stran 1 od 1

BOLEČINE V NOGAH

OdgovorObjavljeno:13 Okt 2004, 10:06
Napisal/-a m65arko
:(

Tečem že približno štiri (4) leta vsak drugi dan, neglede na vremenske pogoje ( razen če dežuje res močno in je zima ).
V začetni fazi teka- prva tri leta sem nenehno napredoval, tako , da sem bil z svojimi rezultati zelo zadovoljem.Moram povedati ,da sodim med težje tekače ( 187-95-39 let), tako, da mislim, da so moje težave povezane s samo težo.
Namreč, med tekom me občasno bolijo noge, tako, da mi je teči zelo neprijetno.Prav tako bi rad povdaril, da moj trenind ni skoraj nikoli pod 10-mi km, kar je lahko prav tako problem. V letošnjem letu so se moji rezultati tudi poslabšali, neglede na moj trening. Prav tako imam problem z održavanjem svoje telesne teže, neglede na moje treniranje.Vprašal bi pa tudi, če je lahko vzrok za moje bolečine tudi neprimerna obutev in kakšno tekaško obuvalo mi svetujete? :P :P :P
Zelo bi bil pa vesel, če bi mi lahko kdorkoli se pač dobro spozna na tek svetoval ali napisal kakšen program teka, ker mi moje finančno stanje ne omogoča plačevanja nasvetov.
Vsem, ki se boste potrudili in mi poslali bilokakšen nasvet se vam že v naprej lepo zahvaljujem.
Marko :laola

Re: BOLEČINE V NOGAH

OdgovorObjavljeno:13 Okt 2004, 10:22
Napisal/-a marathon95
m65arko napisal/-a: :(

Moram povedati ,da sodim med težje tekače ( 187-95-39 let), tako, da mislim, da so moje težave povezane s samo težo.
Namreč, med tekom me občasno bolijo noge, tako, da mi je teči zelo neprijetno.Prav tako bi rad povdaril, da moj trenind ni skoraj nikoli pod 10-mi km, kar je lahko prav tako problem. V letošnjem letu so se moji rezultati tudi poslabšali, neglede na moj trening. Prav tako imam problem z održavanjem svoje telesne teže, neglede na moje treniranje.Vprašal bi pa tudi, če je lahko vzrok za moje bolečine tudi neprimerna obutev in kakšno tekaško obuvalo mi svetujete? :P :P :P
Zelo bi bil pa vesel, če bi mi lahko kdorkoli se pač dobro spozna na tek svetoval ali napisal kakšen program teka, ker mi moje finančno stanje ne omogoča plačevanja nasvetov.
Vsem, ki se boste potrudili in mi poslali bilokakšen nasvet se vam že v naprej lepo zahvaljujem.
Marko :laola


Lijepi pozdrav m65arko.
Došao si na pravo mjestu, tu se savjeti ne plačaju, a dobiš ih dosta.
Malo pogledaj po temama koje su već napisane, a uskoro budu došli odgovori na tvoje pitanje. Obuća, o tome isto ima dosta tema ili pogledaj www.superge.si tam najdeš sve kaj ti treba, a obuća mora biti ok, naročito kod tvoje težine.

Re: BOLEČINE V NOGAH

OdgovorObjavljeno:13 Okt 2004, 11:01
Napisal/-a Fotr
m65arko napisal/-a:...Tečem že približno štiri (4) leta vsak drugi dan, neglede na vremenske pogoje ( razen če dežuje res močno in je zima ).

Najprej potrebuješ pošten počitek (3 do 4 tedne), potem pa enolični trening spremeni v raznolikega, ena tretjina tek, ena tretjina ostali športi, ena tretjina počitka.
m65arko napisal/-a:...V začetni fazi teka- prva tri leta sem nenehno napredoval, tako , da sem bil z svojimi rezultati zelo zadovoljem.Moram povedati ,da sodim med težje tekače ( 187-95-39 let), tako, da mislim, da so moje težave povezane s samo težo.

Teža ni kriva, ampak preutrujenost od prepogostega in preveč enoličnega treninga teka. Imam še hujše mere kot ti (185 - 97 - 60) pa se mi zadnje čase, ko treniram pod strokovnim vodstvom dr. Škofa ne dogajajo nikakršne bolečine. Tudi prej se niso, a sem vedno nehal zaradi preutrujenosti, ker sem napačno mislil, da več treninga in bolj intenzivni trening prinašata vzdržljivost in hitrost.

Prilagam zapiske, ki sem jih napisal po predavanju dr. Škofa. Pazljivo jih preberi in po daljšem počitku jih poskusi upoštevati. Pridi na kakšno tekmo ali trening, da se spoznamo in pogovorimo. Zvedel boš vse mogoče nasvete, ki ti bodo prišli prav.


Kakšna naj bo tekaška vadba?

Vadba je koristna zato, da zvišuje raven zdravja, naj bo varna in športno učinkovita, kar pomeni, da mora biti vidno napredovanje. Največji problem je neaktivnost, ker takrat vadbe ni. Pri vadbi je največkrat problematična strokovnost:
- vadba je pogosto prezahtevna (prevelik obseg, neprimerna intenzivnost)
- nastopijo poškodbe in bolezni
- prenehanje vadbe
- enostranska vadba
- naveličanost in poškodbe

Če treniramo tek ni treba in tudi ne smemo samo teči. Koliko treniranja je optimalno:
- odvisno od tekaške izkušenosti (vadba teka je kot kuhanje golaža, vanj moramo dati različne sestavine, da bo okusen, prav tako moramo v trening teka vložiti različne sestavine vadbe, da bo uspešen)
- tek je zahtevna aktivnost, privilegij najbolj sposobnih
- postopnost treninga

Vsak ima svoj tekaški razvoj, ki določa dolgotrajnost prilagajanja lokomotornega aparata na obremenitve. Obseg treninga je odvisen od zahtev naloge za katero se pripravljamo:
- začetnik – tečem zgolj za zabavo, dobro počutje in zdravje: 2 do 3 krat tedensko 30 do 45 minut lahkotnega teka, okrog 20 km tedensko. Važno je ukvarjanje še s kako drugo športno aktivnostjo poleg teka, tako da znese športna aktivnost 5 krat tedensko, od katerih naj bo polovica netekaških aktivnosti. Pomemben je odmor in počitek. Skupna energijska poraba naj bo preko 2000 kcal na teden. (1 km teka pri 70 kg teže je 60 kcal porabe)
- priprava na tekmovanje – tekmovalni novinec – na tekmo se je smiselno začeti pripravljati, če tečem že vsaj pol leta 3 do 4 krat (izjemoma 5 krat) tedensko, potem naj tekaška vadba vsebuje: teki 6 do 10 km, enkrat na teden pa 12 do 18 km, enkrat tedensko intenzivnejša vadba, 4 do 6 krat športna aktivnost. Na pripravah pred tekmo tečemo najmanj 40 do 50 km na teden. Izberemo primerne tekmovalne razdalje (do 12 km, enkrat letno polmaraton), primerno število tekmovanj (nekaj tekem z dolžino proge 5 do 10 km in en ali dva daljša teka od 6 do 12 km.
- večje tekmovalne ambicije – prisotne naj bodo šele, ko sem reden tekač vsaj 1 do 2 leti. Tekaška vadba naj bo 4 do 6 krat tedensko, teki dolžine od 6 do 12 km, enkrat na teden 15 do 25 km. Enkrat ali dvakrat na teden mora biti vadba intenzivnejša.. Število pretečenih kilometrov naj bo 40 do 60 na teden, če se pripravljamo na maraton pa 90 km. Število tekmovanj: 6 do 15 na leto (5 tekem do 21 km plus še en maraton letno).
- kako hitro na tečem – pravilo: čim hitreje, tem bolje, ne velja. S prehitrim tekom ne vzpodbujamo bioloških sprememb v mišicah, ki so nujne za napredek tekača. Tekač mora imeti, tako kot avto, več prestav, kar pomeni, mora teči z večimi različnimi hitrostmi.

Kakšna naj bo vadba?
- raznovrstna, ob teku so pomembne še druge aerobne aktivnosti (menjajte aktivnosti in uživajte)
- brez krepilnih vaj ni varne in učinkovite športne vadbe
- gibljivost v sklepih in prožnost mišic in tetiv nam ohranja in zagotavlja
varnost in vitalnost
- preventivne kinestetične vaje so koristne in zabavne

Od česa je odvisna hitrost teka?
- motivacija
- taktična razporeditev psihične in telesne moči in energije
- enakomerna porazdelitev hitrosti čez celo progo – bolje je počasneje začeti in hitreje zaključiti
- nevarno in povsem zgrešeno je, prepustiti se tempu na tekmi, kajti
vedno obstajajo boljši in hitrejši tekači, na tekmi tekmujemo sami s sabo
- tehnika teka – ekonomičnost in neekonomičnost – nepotrebni gibi, ne
delaj dolgih korakov, ampak teci, kot bi grabil z nogami (kot teče konj)
- s telesom se ne gibaj levo desno, ne uporabljaj nepotrebnih gibov


Kako oblikovati vadbeni program?

Vsak trening vsebuje:
- uvodni del – ogrevanje
- glavni del
- zaključni del – umirjanje, iztek

Ogrevanje:
Ne glede na vrsto teka je potrebno ogrevanje:
- pred tekmo: daljša ko je tekaška proga, daljše in počasnejše ogrevanje je potrebno. Ogrevamo se s hojo, počasnim tekom, razteznimi vajami, s stopnjevalnimi teki, priprava mišic, da bodo v celoti funkcionirale, kratek sprint s hitrostjo teka na tekmi. Med ogrevanjem in startom naj se organizem umiri (10 do 15 minut) z lahko hojo, lahkimi vajami, s psihično koncentracijo in s pripravo misli na tek. Ogrevanje ima biološki in psihološki karakter.
- glavni del – tekma
- zaključni del – tek se mora izteči, da se stranski produkti v mišicah zaradi povečanega krvnega obtoka izperejo iz telesa. Po težji tekmi je treba organizem počasi umiriti. Če tekma ni preveč naporna, je smiselno narediti nekaj razgibalnih vaj. Po naporni tekmi strečing ni zaželen. Po vsaki tekmi nastanejo na mišicah poškodbe, zato jih je treba s počitkom in prehrano regenerirati. Pri športnikih ni problem izvajanja treningov, ampak problem, kako športnika spočiti, da ne pride do pretreniranosti.
Obnova organizma
Obnova različnih vadbenih obremenitev je različno dolga:
- kratek trening v aerobnem področju – obnova traja 6 do 12 ur
- dolgotrajni aerobni trening – obnova traja 24 do 48 ur
- trening v področju anaerobnega praga – obnova traja 24 do 48 ur
- anaerobni laktatni trening – obnova traja 48 do 96 ur
- trening poskokov za tehniko – obnova traja 48 ur

Bistvo treninga je valovanje obremenitev – razbremenitev. Kadar je to valovanje uravnovešeno, takrat je viden napredek.

Anaerobni prag
- produkcija je večja od porabe, na meji aerobnega praga je stanje maksimalnega ravnotežja v organizmu, je zadnje umirjeno stanje, zadnje stabilno stanje organizma, tempo vzdržljivosti, zgornja meja stabilnega stanja
- aerobni prag določimo ali izmerimo s srčnim utripom ali Conconijevim testom
- spodnja meja, da je trening koristen je 60 do 70 % maksimalnega srčnega utripa, pri 80 % se začne maksimalno stabilno stanje, ki traja nekje do 90% maksimalnega srčnega utripa
- poraba kisika je drugi kazalec aerobnega praga, hitrost pri Cooperjevem teku je hitrost pri maksimalni porabi kisika

Oblikovanje tedenskega ciklusa treninga

- ponedeljek: srednja zahtevnost (10 do 12 km)
- torek: visoka zahtevnost (aerobni intervalni trening 8 do 12 km)
- sreda: srenja zahtevnost (hoja v hrib 40 minut in vaje za moč)
- četrtek: nizka zahtevnost, odmor
- petek: srednja zahtevnost (tek 8 km)
- sobota: visoka zahtevnost (dolgotrajni tek 15 do 18 km ali tempo tek v tekmovalni hitrosti 8 do 12 km)
- nedelja: odmor

Dinamika obremenitve:
Vsak 3. teden naj bo razbremenilni, trening se zmanjša za 50 %. Pri povečevanju zahtevnosti vadbe naj bo prisotna postopnost. Najprej se povečuje obseg vadbe, nato pa intenzivnost, nikoli pa ne smemo povečevati obeh komponent hkrati.

Sezonski program:
- ciklus uvajanja v trening (4 tedne)
- bazični aerobni ciklus (10 do 12 tednov)
- ciklus specialnega treninga (4 do 6 tednov)
- ciklus neposredne priprave na tekmo (2 tedna)

Tedenski ciklus pred tekmo (2 tedna):
- ponedeljek: tek 6 km
- torek: kratki aerobni intervalni teki 15 x 200 m
- sreda: odmor
- četrtek: tek 6 km
- petek: odmor
- sobota: lahkoten tek 15 minut in stopnjevanje med tekom
- 10 do 14 dni pred tekmo naj bo zadnji močnejši trening pred tekmo (10 km tekmovalnega tempa)
- predzadnji in zadnji teden treninga sta podobna

Se vidimo na teku ali treningu!

OdgovorObjavljeno:13 Okt 2004, 11:37
Napisal/-a m65arko
:cast1:
Hvala za obširni nasvet. Jaz imam namreč še eno težava in to je poškodba prepone. Zato trenutno treniram samo toliko in na takšnji intenzivnosti, da me prepona ne začne PREVEČ boleti. Saj vem ,da bi moral počivati, vendar pa se bojim, da se nebi preveč zredil. Dosti hodim tudi v breg, kjer pa prepone ne čutim.
Jaz prihajan iz Celja, tako, da ne vem za nobeno skupino, ki trenira skupaj na mojem koncu oziroma ,da se kje zbirajo?????
Javite mi če se kje res zbirate!!!!!! :lauf: :lauf: :lauf: :lauf:

OdgovorObjavljeno:01 Nov 2004, 20:00
Napisal/-a Nedi
Seos majstore.ko boš spočit greva spet na eno dolgo turo

OdgovorObjavljeno:02 Nov 2004, 08:04
Napisal/-a m65arko
:lol: :lol: :lol: Serbus majstore
Pa si me odkril. Sevede grema takoj, ko boš imel ti čas.
Pozdravček
Mesy :laola [/url][/list][/code]

OdgovorObjavljeno:02 Nov 2004, 14:02
Napisal/-a Nedi
Se bova zmenla za vikend :D

OdgovorObjavljeno:02 Nov 2004, 14:14
Napisal/-a editor
m65arko napisal/-a::cast1:
Hvala za obširni nasvet. Jaz imam namreč še eno težava in to je poškodba prepone. Zato trenutno treniram samo toliko in na takšnji intenzivnosti, da me prepona ne začne PREVEČ boleti. Saj vem ,da bi moral počivati, vendar pa se bojim, da se nebi preveč zredil. Dosti hodim tudi v breg, kjer pa prepone ne čutim.
Jaz prihajan iz Celja, tako, da ne vem za nobeno skupino, ki trenira skupaj na mojem koncu oziroma ,da se kje zbirajo?????
Javite mi če se kje res zbirate!!!!!! :lauf: :lauf: :lauf: :lauf:



mogoče tole
http://www.sportosplet.net/viewtopic.php?t=1098

OdgovorObjavljeno:03 Nov 2004, 15:54
Napisal/-a Bor
m65arko napisal/-a::lol: :lol: :lol: Serbus majstore
Pa si me odkril. Sevede grema takoj, ko boš imel ti čas.
Pozdravček
Mesy :laola [/url][/list][/code]



hm :oops:

pi es glej zgornji post

OdgovorObjavljeno:04 Nov 2004, 00:07
Napisal/-a janko
živjo Marko!

Še jaz bi ti nekaj napisal, kljub temu da se je Fotr zelo potrudil (večkrat preberi, ker je veliko takega, kar mi rekreativci radi neupoštevamo!!!).

O obutvi še ni bilo govora. Ker si težji tekač bi verjetno potreboval copate, ki imajo res kvalitetno izdelan podplat z npr. vstavljenimi zračnimi blazinicami po celotni dolžini (seveda so cenovno dražji, vendar je copat skoraj edino, v kar je potrebno in smiselno pri teku vlagat denar). Mislim da bi prodajalci že morali vedeti kateri copat je to. Vedeti pa moraš to, ali se ti stopalo v fazi stika s podlago kakorkoli obrača navznoter (pronacija) ali pa celo navzven (manj verjetno - supinacija). Izdelujejo namreč posebej ojačane modele za take primere. Kako to pogruntati: Lahko se vidi iz starega copata (prinesi ga s sabo v trgovino in ga pokaži prodajalcu) ali pa naj te nekdo (izkušen) pogleda od zadaj ko tečeš.

Praviš, da redno tečeš vsak drugi dan. Mislim, da je to prva in velika napaka, ki te je pripeljala verjetno do bolečin v nogah, verjetno tudi do tega, da ni bilo več napredka. Zakaj? Ker nisi upošteval svojih občutkov, ampak si se avtomatsko ravnal po svojem planu. Torej, šel si tečt tudi takrat, ko si bil utrujen in si s tem izpostavljal svoj organizem poškodbam in boleznim. Največji problem nas rekreativcev je ODMOR!!! In vzrok tiči samo v tem, da ne poslušamo svojega telesa, ki nam velikokrat pove drugače, kot si sami želimo. In drugi problem je POSTOPNOST. To ne pomeni, da bomo avtomatsko vsak teden pretekli 10 km več. Potrebno je najprej osvojiti določeno stopnjo priprave, šele nato povečati obremenitev. In na vsake tri do štiri tedne kolikor toliko redne priprave, je potrebno narediti en teden vsaj 50% manj treninga.

Za vadbo uporabljaj različne vsebine: tek, kolesarjenje, tek na smučeh, rolanje... , ker je tek kar stresna aktivnost za noge, hrbtenico... Zato ti priporočam, da doma narediš tudi kakšen trebušnjak, da ne govorim o drugih vajah, ki jih vsi tekači tako redno in dobrovoljno delajo (delamo?).

Prva stvar za napredek je, da začneš uporabljati različne hitrosti teka in različne dolžine teka.

Pa da ne bom preveč ponavljal že napisano.LP:

OdgovorObjavljeno:04 Nov 2004, 07:13
Napisal/-a m65arko
:clap:
Prav vesel sem za tvoje mnenje. Mi je prijatelj prav tako predlagal spremenbo treninga ,ker sem prav zaradi tega venomer utrujen in ne morem uživati v samem teku.
Prav zaradi teh mojih problemov mi je isti prijatelj napisal treninge za mesec dni, katerega bom sedaj uporabljal in videl , če mi bo to pomagalo pri mojih težavah.
Bomo videli in sporočim rezultat v naslednjem mesecu.
ČE BO USPOLO GREM NA :piti:
LP Marko