prostor za debato o (ne le tekaški) športni opremi. obleka, obutev, pripomočki ... vprašanja, predlogi, nasveti, uporaba, ...
 Joyride
#29630
Zanima me, kako perete/čistite aktivno perilo, saj je zaradi njegove strukture prepovedana uporaba mehčalca, ki ga sicer uporabljam pri pranju ostalega perila.
Uporabniški avatar
 *Darja*
#29631
Hojla,
jaz perem aktivno perilo na 40 stopinj in brez mehčalca. Perem ga z ostalimi pisanim tekstilom, ker ga toliko nimam, da bi napolnilo cel stroj, pa še dobro je, če se ga čimhitrje opere, ker ga potem spet uporabljaš. Razen, če majc in hlač nimaš na kupe. :o
LP- Darja
Uporabniški avatar
 Vlajko
#29640
*Darja* napisal/-a:Hojla,
jaz perem aktivno perilo na 40 stopinj in brez mehčalca. Perem ga z ostalimi pisanim tekstilom, ker ga toliko nimam, da bi napolnilo cel stroj, pa še dobro je, če se ga čimhitrje opere, ker ga potem spet uporabljaš. Razen, če majc in hlač nimaš na kupe. :o
LP- Darja


Moja žena (pa tudi sam, da ne bi kdo mislil, da doma nič ne pomagam) enako. Pred prvim pranjem je potrebno preveriti, kako je kaj z "oddajanjem" barve ostalim artiklom v stroju. Se pravi, prvič "na roko".
Uporabniški avatar
 tomaz.zupancic
#29657
Jaz ponavadi takoimenovano švic majco perem kar na 90C, ker tako tudi piše na blagu.Če pa piše manj pa seveda manj.Ker je pa škoda reskirati denar za to, da bi človek eksperemintiral v pralnem stroju.
Sam vem da ne dodajam nobenega mehčalca, ker je že v samem prašku toliko vonja, da prežene vse nepredvidljive vonjave, ki so na blagu.
Konec, koncev pa noben mehčalec ne more povrniti tiste začetne mehkobe, ko ste določeno stvar kupili.
Če bi bilo vse tako mehko kakor je navedeno v reklamah potem bi bilo to noro.
Moram priznati, ko uporabljam nekatere vrste mehčalca pri ostalem perilu pa pride mehčalec nekako v poštev.
ČAO!
Uporabniški avatar
 Wega
#82077
kaj pa pogostost? Ali je potrebno pranje majice in hlač po vsakem treningu ali pa je dovolj nekajkratno zračenje in pranje na nekaj dni?
 matej-jethro
#82083
Vse se strinjam kar ste napisali in dodajam, da se z lahkoto pere tudi pod tušem!! Če je perilo iz polipropylena, modala (viskoze) sploh ni panike, če pa je iz poliestra, se pa lahko malo bolj obrabi (mucka!?).
Sam sem počel tako, potrdili pa so mi na enem seminarju, možje iz Helly Hansena!
Wega, mislmmm...odvisno od tvoje okolice, kaj čem rečt :roll:
Uporabniški avatar
 softi
#82091
Sicer je tukej pogovor o športnem spodnjem perilu, pa vseeno dodajam en del članka, ki je bil objavljen v zadnji številki Planinskega vestnika o skrbi za športna oblačila (avtor:Dejan Ogrinec)...

Skrb za goretex in podobne tkanine

- Vetrovko ali vetrne hlače operemo vsako posebej, brez ostalega perila. Ne uporabljamo belila ali mehčalcev. Uporabljamo original tekoči prašek, ki ga prodaja vsaka dobra športna trgovina, ali prašek v prahu(ne tekočih praškov ali gelov, ker so preveč koncentrirani).

- Če smo bili zelo aktivni(obilo znojenja) lahko oblačilo tudi samo operemo(ali stuširamo)v hladni vodi. S tem odstranimo soli iz laminatnih por in omogočimo boljše dihanje(prehajanje vlage).

- Nikar v kemično čistilnico!!kemično čiščenje dokončno uniči posebni sloj imenovan DWR, ki preprečuje, da bi vlakna na zunanji strani vpijala vodo.

- Daleč najboljše je, da oblačila vsakič, ko jih operemo, ali pa so premočena, posušimo v sušilcu na srednji temperaturi, ali jih zlikamo z likalnikom. Sušenje izjemno koristi sloju DWR. Ko se oblačilo posuši, bodo vlakna spet zalita in vetrovka bo odbijala vodo. To izjemno izboljša dihanje. Likamo na programu - umetna svila. Če ne gre drugače mokro jakno obesimo na obešalnik v bližini radiatorja.

- Enkrat na leto, je potrebno oblačila impregnirat s posebnim impregnatorjem(za goretex). Posušimo v sušilcu ali pa zlikamo.

- Ko so oblačila mokra, jih po možnosti ne mečkamo ali stiskamo. V hudem mrazu lahko znotraj laminata molekule vode zmrznejo, s tem raztrgajo laminat na mikro nivoju in s tem vplivajo na neprepustnost.

Skrb za flis tkanine, nekosmatene poliestre in debelejše nogavice

- Pri pranju vedno uporabljamo mehčalce. Mehčalec izboljša vodoodbojnost in vleko vlage, naredi pa jih tudi čvrstejše. Se pa flis opran z mehčalcem dalj časa suši, saj ostanki mehčalca na vlaknih vase vsrkajo vodo.

- V sušilcu se zmanjša "muckanje" oblačil. Ko je oblačilo še rahlo vlažno, ga lahko nežno skrtačimo z mehko krtačo za čevlje. S tem dlačice postavimo pokonci(oblačilo je toplejše) in odstranimo "mucke". Nogavic ne krtačimo!


Skrb za športno spodnje perilo vseh debelin

- Nikdar ne uporabljamo belila ali mehčalcev. Belila uničijo posebne kemične premaze, ki pripomorejo k večjemu vpijanju znoja in preprečujejo, da se perilo ne usmradi. Mehčalec, pa jih med potenjem raztaplja, kar lahko precej nadraži kožo.

- Uporabimo posebni tekoči prašek (Nikwax,Grangers...), ki jih prodajajo v športnih trgovinah, ali pa pralni prašek v prahu (ne tekoči!).

- Po vsakem pranju naj gre perilo v sušilec (podobno kot pri flisih)

skrb za oblačila iz windstoperja, softshella, windbreakerja,...

- Enako kot pri flisih
- Posebej za softshelle priporočljiv sušilec, zaradi schoellerja na zunanji strani

- Potrebna impregnacija enkrat letno



Upam, da bo komu tole v pomoč :D .

Lep dan še naprej
:wink:

p.s. če je bilo pa tole že kdaj napisano pa....Ma od viška ne boli glava :wink:
Uporabniški avatar
 Wega
#82129
Se opravičujem, sem od kdovekdaj potegnil tole temo iz naftalina, pa spregledal da govori o spodnjem perilu. V mislih sem imel vrhnje dele oblačil, za katere niti ni nujno, da so vednio prešviceni, če pa tudi so: ali je zračenje vseeno (seveda do neke mere) dovolj ali ne? Pa ne sprašujem zato, ker sem len ali rad smrdim, ampak ker ne verjamem kupu deklet okrog pralnega stroja, ki vsaka posebej vzdihuje kako je pralno sredstvo super in je perilo še boljše kot novo sedaj, ko so ga oprale z - kajvemčem... Po moje se pač z vsakim pranjem zgubi nekaj dobrih lastnosti, pa naj bo to kondom ali pa športna oblačila.

Kakorkoli že, na večino vprašanj je že odgovoril Softi (hvala!), če pa ima še kdo kaj za dodat pa zelo rad prisliuhnem.
 brzinca
#82130
Jaz imam hlače po 2x,se mi pa včasih" zgodi "mehčalec :? ,a se potem funkcija ful spremeni?
 matej-jethro
#82961
Mah, spremeni! Ni tolk hudo, kot če bi ga goretexu dodajal, kjer "ubije" vodoodbojnost. Se pa vseeno zmanjša aktivnost vpijanja in odvajanja znoja. Skratka, Al Pacino v Godfatherju je definitivno bolj nevaren kot pa mehčalec..... :wink:
#352077
Vsak po svoje. Včasih, če imam veliko perila, ali potrebujem posušiti naprimer puhovko, grem v samopostrežno pralnico. Večkrat hitreje. Naprimer oni http://pranje.si/ imajo nove sušilne stroji. Čas sušenja je 10 minut! Ampak za puhovke potrebujem 2-3 krat posušiti, če vseeno večkrat hitreje kot doma.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA