Stran 1 od 1

Garmin 310 xt ( pojasnila )

OdgovorObjavljeno:06 Jun 2014, 07:24
Napisal/-a majkl23
Zdravo,

Odločam se za nakup ure, katera mora imeti intervalne treninge, prikaz tempa, dober gps itd itd....po prebiranju na vseh forumih tu in v tujini sem se nekako odločil za Garminov starejši model 310 xt, kolega pride čez en mesec v Slovenijo in v Kanadi ga dobi za 150 eurov, v Sloveniji pa krepko čez 200....

Dosti sem tudi na kolesu in v hribih in bi jo potreboval tudi za to...sicer pa je tudi vodoodporna kar je tudi ok...čeprav mi to ni prioriteta...

Sedaj pa me nekaj zanima in sicer:

Nekateri pravijo, da je bolj natančen footpod kot gps pri samem izračunu tempa, ko gledaš na uro...kaj to točno pomeni? Ali je ta footpod ponavadi že priložen k uri? Ko vključiš footpod potem gpsa ne rabiš vključevati ali kako?

Potem, če je temu tako gpsa skoraj, da ne potrebuješ ali kako, glede samega teka...

Kaj pomeni training caledar functionality? Pri tej uri piše, da ga nima pa ne vem kaj je s tem mišljeno...

In pa še day to day watch ability? Ta ura ga nima..kaj to točno pomeni? Upam, da to ne pomeni, da ne morem na uri gledati za nazaj treninge in da imam shranjenega samo enega oziroma treninge samo v enem dnevu??

Najlepša hvala vsem za pomoč in odgovore

S.

Re: Garmin 310 xt ( pojasnila )

OdgovorObjavljeno:06 Jun 2014, 11:52
Napisal/-a Scooby
"day to day watch ability" pomeni, da lahko uro uporabljaš kot običajno uro. Da ti kaže samo uro in datum.

Lp

Re: Garmin 310 xt ( pojasnila )

OdgovorObjavljeno:06 Jun 2014, 12:55
Napisal/-a StaraKost
.... spet bo nekdo rekel, da sem nesramen, pa vseeno.
Ni mi jasno kako boš sploh vedel uporabiti vse možnosti, ki ti jih nudi ta sicer odlična ura, če še teh osnovnih podatkov ne razumeš, oziroma moti te, da jih "kao" nima, čeprav ne več kaj bi z njimi ?

Preberi http://www.dcrainmaker.com/2009/09/garmin-forerunner-310xt-in-depth-review.html pa ti bo vse jasno :D .

Re: Garmin 310 xt ( pojasnila )

OdgovorObjavljeno:06 Jun 2014, 13:17
Napisal/-a majkl23
Lep pozdrav,

sicer je tako, da predno kaj vprašam kar sam ne vem, si prej preberem vse kar si najdem glede omenjene zadeve na spletu in ne iščem bližnjic, ker se rad marsikaj naučim.

To kar si pripel sem si že včeraj čisto vse prebral vendar nisem nikjer zasledil kaj pomeni, da ura nima training calendar funcionality?

Day to day mi je nekdo prijazen razložil - hvala...:).

Za ostal pa morda, če ti veš bi te prosil za odgovor.

Sicer pa se hitro učim in sem dojemljiv, tako da se bom tudi za to uro vsega naučil. Glede na to, da pa ni poceni pa želim vseeno vedeti kaj to pomeni.

Glede nesramnosti pa je tako, da smo si ljudje različni, nekdo je prijazen, nekdo vedno nesramen, nekdo vedno pameten, pač zato nisem na nobenem forumu, tukaj sem se včlanil zaradi drugih zadev...

Problem je v tem, ker se nekje zasledil in nimam pojma kje, da ta 310 xt ne more nekih treningov za nazaj predvajati na uri ali nekaj takega podobnega, da jih lahko gledaš samo za nazaj na računalniku, ne vem res ne vem...niti kje sem to gledal niti o čem se je to šlo...morda kdo ve?

Hvala

Lp

Re: Garmin 310 xt ( pojasnila )

OdgovorObjavljeno:06 Jun 2014, 13:41
Napisal/-a vroom
Problem je v tem, ker se nekje zasledil in nimam pojma kje, da ta 310 xt ne more nekih treningov za nazaj predvajati na uri ali nekaj takega podobnega, da jih lahko gledaš samo za nazaj na računalniku, ne vem res ne vem...niti kje sem to gledal niti o čem se je to šlo...morda kdo ve?


Tudi če je temu tako, to samo po sebi ne bi smelo biti problem. Za kakršnokoli resno pregledovanje treningov (razen osnovnih podatkov), je dosti bolje, da uporabiš računalniški program.

Samo glede intervalnih treningov: ali to funkcijo res potrebuješ? Če ima uro zmožnost beleženja krogov (lap-function), potem jih lahko bolj ali manj delaš sam, razen če imaš res veliko segmentov v svojem treningu, ki bi si jih zato težko zapomnil. Tudi jaz imam uro, ki ima cel kup funkcij in možnosti programiranja treningov (Timex Run Trainer), pa niti enkrat še nisem uporabil tiste funkcije. Takrat ko imam planiranih nekaj odsekov hitrejšega/počasnejšega teka, pač izklopim avtomatsko beleženje krogov (ki mi na vsake 2km poda podatke glede povprčnega tempa) in relevantne odseke ročno zabeležim s tem, da pritisnem tipko, ki zabeleži nov krog.

Če pa veliko tečeš na stadionu, kjer je verjetno več možnosti za izvajanje kompleksnih intervalov, pa bi ti za tak tip treningov verjetno dosti bolj koristila preprostejša ura, ki niti nima GPSa, npr. takšen tip, kjer samo udariš po zaslonu ure s prstom in zabeleži nov krog, pa zaraven ima še neke slišne alarme in ne vem kaj še. TA je sicer dražja, ker ima spomina za 250 krogov, ampak gotovo imajo bolj osnovne modele.

Re: Garmin 310 xt ( pojasnila )

OdgovorObjavljeno:06 Jun 2014, 13:49
Napisal/-a majkl23
Hvala za pojasnila...glede intervalov pa zakaj ne, morda mi bodo koristili...všeč mi je virtual partner, to vem, da bom precej uporabljal...raje vidim, da ima več funkcij kot pa premalo...vedno je tako, da nihče ne uporablja vseh fukkcij, verjetno jih tudi jaz ne bom...ampak ima pa precej funkcij katere so mi všeč, za v hribe jo bom nosil, velikokrat sem v hribih po 10 ur in mi taka baterija super prav pride...če pa imaš še kak nasvet za kako drugo podobno uro pa te z veseljem poslušam....hvala ti.

Re: Garmin 310 xt ( pojasnila )

OdgovorObjavljeno:06 Jun 2014, 14:43
Napisal/-a vroom
Drugače imajo močne baterije tudi ure Suunto (mislim da Ambit, če se ne motim, to lahko še kdo drug pove; so pa ti modeli malo dražji).

Kar sem hotel reči, je, da se ti s funkcijami ni potrebno obremenjevati – ker večinoma samo žrejo denar ravno na podlagi tistega psihološkega mehanizma, »da pa bom morda enkrat to kasneje potreboval«. Na koncu pa jih redkokdaj zares potrebuješ. Ti novi Garmini, ki so izšli sedaj, imajo polno nekh zanimivih funkcij – recimo računanje vertikalne razlike, ki jo narediš z vsakim korakom (poskakovanje) – to je zanimivo, a hkrati dejansko »neuporabno« oz. kurioziteta. Prav tako recimo funkcija, ki jo imam na moji uri – da me opominja, da moram piti na toiko in toliko minut – kar je spet lahko koristno, ampak tudi odvečno. Če veš, s kakšnim tempom približno tečeš (kar ti povejo podatki z ure), potem takoj tudi preračunaš (in to računanje gre čez nekaj časa kar avtomatsko, kot poštevanka), kdaj bi pač »morall piti«, če že greš na ta model – sam večinoma pijem tedaj, ko sem žejen ali ko pridem domov in mi zato ta funkcija sploh ne koristi.

Glej res samo za tiste funkcije, za katere veš, da jih boš potreboval ali da te res zanimajo. Pri mojem nakupu je bilo recimo važno, da je možno imeti auto-lap funkcijo, pa da podipra ANT+ protokol in možnost footpod senzorja. V tvojem primeru je to baterija; pogojno virtual partner, ker ti nudi motivacijo gled ena tvoje prejšnje teke.
Je pa res, da bo ta funkcija hitro izgubila svojo svežino – kajti ko boš nekajkrat tekel po isti progi in imel vklopljeno auto-lap funkcijo, ki ti bo dajala povprečja, ali pa preprosto gledal celoten pretečeni čas, boš takoj vedel, kako dobro/slabo tečeš glede na prejšnje treninge.

Edina funkcija, ki se mi še zdi zanimiva, je ta, da ti ura predvidi čas regeneracije oz. težavnost opravljenega treninga in tako dobiš še nek dodaten podatek, poleg svojega občutka. To imajo različni modeli Polarjev, Suunto, pa verjetno tudi kak Garmin, čeprav se na te najnovejše modele po pravici povednao ne spoznam toliko, ker mi zaenkrat moja ura še dela in mi ni treba delati raziskav za nakup nove :)

Glede natančnosti GPSa pa je tako, da se ure med seboj glede tega ne razlikujejo kaj dosti, predvsem je važno, da jo pustiš ene pet minut zunaj, da res fiksira vse možne satelite (torej da ne greš teči že takoj, kot ti napiše, da je signal OK, ker boš potem ob pregledu treninga videl, da si »baje« delal neke zavoje, ki jih v resnici nisi delal, štartal tristo metrov vzporedno od svoje lokacije na vrhu neke stolpnice ipd.).

p.s.: še glede footpoda. Footpod je bolj odziven kot pa GPS, torej hitreje sporoča spremembe tempa. Sicer prav tako fluktuira pri trenutnem prikazu hitrosti. Footpod moraš umeriti, najbolje da na kakšbnem stadionu in potem je na splošno natančnost ista kot pri GPS. Je pa res, da če tečeš po kakšnih izrednos trmih hribih, zna priti do odstopanj, ker se spremeni način koraka. GPS in footpod: lahko tečeš samo s footpodom in ti ni treba vklopiti GPSa, ker dobiš relevantne podatke s senzorja (razen seveda koordinat poti). Nekater ure pa tudi omogočajo kombinacijo obojega – s tem da footpod zgolj beleži kadenco teka, medtem ko GPS še naprej spremlja vse ostale podatke (koordinate, tempo, razdalja).

Re: Garmin 310 xt ( pojasnila )

OdgovorObjavljeno:06 Jun 2014, 16:52
Napisal/-a majkl23
No temu se pa reče pomoč glede mojih pojasnil:).

Zdaj pa se moram samo še odločiti ali je 310xt pravi nakup za mene oziroma kaj bi mi ti svetoval katero uro?

Potrebujem jo za tek, za kolo mi bo prav prišla čeprav jo bom nosil na roki, veliko grem po hribih in jo bom tudi tam imel s seboj.

Potem pa mi je ok, da se hitro poveže s satelitom, da je natančna pri svojih funkcijah, da lahko nastavim, da me opozarja recimo na vsak km ali pa, da si nastimam recimo v kolikšnem času bi rad pretekel 5 km ali 10 km in da me ura sproti opozarja kje se "nahajam".

Torej, da je baterija minimalno 10-12 ur ali več ( zaradi hribov ) in da je na splošno neka dobra ura...

V primeru, da jo bom naročil iz tujine sem pripravljen zanjo maksimalno odšteti 200 eurov torej je pri nas lahko 250, ker jo bom v tujini ceneje dobil....

Glede na vse napisano kaj bi mi ti svetoval za katere izmed ur naj se odločim?

Aja pa ne želim, da je touch screen, niti ni nujno, da se jo da uporabljati pod vodo, je pa ok, da je vodoodporna...

Najlepša hvala za prijaznost

Re: Garmin 310 xt ( pojasnila )

OdgovorObjavljeno:06 Jun 2014, 17:05
Napisal/-a vroom
Glede opcij ti težko pomagam, ker kot sem napisal zgoraj, trenutno nisem najbolj na tekočem z urami, ker mi še ni treba biti :)
Za 310 sem slišal, da je dobra ura, da pa je treba pazit na zaslon, ker je iz stekla in ni ravno dobro, če pade na tla, ker poči nekoliko hitreje kot pa tisti, ki so iz plastike. Suunto Ambit, pa tudi Garminov Phoenix pa sta tako ali tako izven finančnega okvira, ki si ga postavil. Morda ti še kdo drug zna svetovati glede konkretnega modela. Tukaj so seveda še Sigmine ure, ki delajo na navadno baterijo in imajo pospeškomer v pasu za utrip (pobrskaj malo po forumu, o tem smo že govorili) ter držijo ogromno časa, vendar pa nimajo GPS.

Morda bi prišla še v poštev nekoliko starejša ura Timex Global Trainer, ki ima GPS in tudi baterijo, ki zdrži nekoliko več časa (ne vem točno koliko, moral boš pogledati), ker je namenjena za triatlonce. Ta se da kje v tujini dobiti precej poceni in z namestitvijo posodobitev nudi bolj ali manj vse funkcije, ki jih rabiš.

Vedi, da za tak denar boš, vsaj kolikor imam sedaj v glavi, težko dobil uro, ki drži 10-12 ur. Ne obremenjuj se s tem, kako hitro se poveže s steatelitom; ko se enkrat dobro poveže, bo tako ali tako vseskozi dobro povezana. Tisti čas, ko se povezuje, se pač ogrevaš :)

Morda še kdo drug ponudi kakšno opcijo, sicer pa mislim, da se ne boš mogel izogniti temu, da se boš vrgel v branje na že omenjeni strani.