prostor za debato o (ne le tekaški) športni opremi. obleka, obutev, pripomočki ... vprašanja, predlogi, nasveti, uporaba, ...
 robotek
#342741
Helou,

odlocam se za nakup novih superg in nagledane imam vivobarefoot evo pure. Ze lansko sezono sem imel nagledane podobne superge, pa so mi odsvetovali tak hiter prehod na minimalisticne superge(iz adidas boost zadev), tako, da sem to sezono tekel v kinvari 5, katere so mi zelo ustrezale (kljub bolecim mecam prvih par tednov uporabe :D ).

Zanima me ali je preskok iz kinvare na evo pure prevelik? Ne bi rad kaksnih poskodb zaradi bedarije :?

Hvala :)
 ogi
#342749
robotek napisal/-a:Ne bi rad kaksnih poskodb zaradi bedarije :?

Potem ostani na copatih, ki imajo blazenje. Resno. Tudi ce ni tako zelo cool kot je trenutno bosonogi tek. ;)
 bod
#342750
Raje kot da (popolnoma) zamenjaš superge raje uporabljaj oba modela hkrati. Minimalističnega za kratke teke, bolj blaženega pa za daljše. Potem počasi večaš delež tekov na "minimalkah" in greš izključno nanje, ko se blažene znucajo (in začenš iskati zamenjavo za slednje, ker pravi tekač ne more imeti samo 1 par super, no :D ).

Glede na to, da so te pri prehodu na Kinvaro bolela meča, si verjetno spremenil tehniko. Slednje je bolj pomembno kot pa minimalističnost copat. Nenazadnje se da brez problemov teči "na prste" s 300 in več gramskimi krampastimi trail supergami.

Če te je pa res strah poškodb, se posnami od strnani ali pa daj nekaj evrov za kak tečaj teka, kjer boš poleg posnetka dobil še strokovno analizo in nasvete.
 robotek
#342751
ogi napisal/-a:
robotek napisal/-a:Ne bi rad kaksnih poskodb zaradi bedarije :?

Potem ostani na copatih, ki imajo blazenje. Resno. Tudi ce ni tako zelo cool kot je trenutno bosonogi tek. ;)


Hmm, ne gre se za to kar bi bilo bolj kul :) Me je pa na bolj blazenih veckrat kje kaj bolelo kot na manj blazenih - vrjetno je tukaj tudi slaba tehnika.

bod napisal/-a:Raje kot da (popolnoma) zamenjaš superge raje uporabljaj oba modela hkrati. Minimalističnega za kratke teke, bolj blaženega pa za daljše. Potem počasi večaš delež tekov na "minimalkah" in greš izključno nanje, ko se blažene znucajo (in začenš iskati zamenjavo za slednje, ker pravi tekač ne more imeti samo 1 par super, no :D ).

Glede na to, da so te pri prehodu na Kinvaro bolela meča, si verjetno spremenil tehniko. Slednje je bolj pomembno kot pa minimalističnost copat. Nenazadnje se da brez problemov teči "na prste" s 300 in več gramskimi krampastimi trail supergami.

Če te je pa res strah poškodb, se posnami od strnani ali pa daj nekaj evrov za kak tečaj teka, kjer boš poleg posnetka dobil še strokovno analizo in nasvete.


Ja tehnika se je 100% spremenila na boljse - prej sem imel veliko otiscancev na petah, cesar zdaj ni vec. Tako sem trenutno pocel s boostom in kinvaro - dokler mi ni boost postal cisto premehek za tect (premalo obcutka kaj se dogaja z nogo).

Hvala za predloge obema. Kolikor opazam, mi manj blazenja vsekakor bolj odgovarja kot vec - bomo pa videli ce bo brez tudi prav. Tak n=1 eksperiment, da vidim ce je kaj na tem tarahumara mambu jambu :D
Uporabniški avatar
 tadejz
#342752
Moja izkušnja: iz klasičnih sem šel na minimalistične (zero drop, nič blaženja) postopoma. Za krajše teke (do 10km ) brez blaženja, daljše razdalje klasične superge. Teden dva so bile prisotne bolečine v mečih, dokler se ne ojača. Prej sem pristajal na peto, kar je imelo za posledico boleča kolena, hrbet. Potem sem tekel vse razdalje do 42km v supergah brez blaženja. Sedaj tečem vse teke (zadnja 4 leta) v minimalističnih copatih (Vivobarefoot) brez izjeme; razdalje od 1-100km. Zadnje leto tečem bolj trail teke in tudi tu uporabljam copate, kjer peta ni dvignjena in ni blaženja (Inov8) - je pa sam podplat jasno bolj nazobčan in debel in se podlaga ne čuti kot pri Vivo.
Negativnih stvari nisem zaznal, pozitivnih pa veliko: izboljšana tehnika teka, nič žuljev, manj težav s kakimi bolečinami, copati trajajo dlje časa, občutek podlage.
Tekel sem z Vivo, Merrel (trail), Feelmax, Inov8 (trail) in najbolj mi ustrezajo Vivo, predvsem zaradi širokega sprednjega dela, zaradi česar stopalo ni utesnjeno.
 robotek
#343375
Hvala se enkrat za odgovore ;)

Koncno mi je uspelo priti do superg - vivobarefoot evo pure.

Ravno opravil s testnimi 10km. Copat se je obnesel odlicno. Lahki, stik s podlago cudovit, ogromno prostora za prste tako, da je noga zelo stabilna... cutjo se kaksni kamencki cez podplat ampak ni motece. Se pa v njih pozna slaba navada teka iz blazenih copat :) Kaksen kilometer sem potreboval, da nisem vec stopal na peto, tako da so se kar precej obcutila meca po koncu teka :mrgreen:

Zaenkrat zelo navdusen nad njimi... v prihodnosti bom tudi trail copate zamenjal s cim podobnim :)
Uporabniški avatar
 rok.si
#343377
Robotek,
saj so te že drugi, pa te še jaz opozorim na postopnost - tudi sam sem pred kakima dvema letoma spremenil tehniko pristajanja na prednji del stopal namesto na peto.
Najprej sem kakega pol leta tekel še s klasičnimi blaženimi copati. Dal sem skozi bolečine v mečih, da sem od začetka kar klecal po stopnicah :) in mislil da je že to dovolj in da sem se že navadil nove tehnike.
Potem sem nabavil zero drop Merrellke s tankim podplatom. Pa sem prehitro začel z njimi teči 10+ kilometrske teke in pokasiral bolečino v stopalnem loku (plantarni fascitis? ). Je trajalo kaka dva meseca (krajši teki, uporaba starih copat), da je bolečina izginila. No, zdaj pa že 1+ leto samo z minimalnimi copati brez problemov, pretekel sem tudi polmaraton in zaenkrat ne vidim prav nobenega razloga, da bi se vrnil k uporabi blaženih copatov.
 vlade
#343378
Z vidika biomehanike je vsak naklon prsi-peta večji od recimo 3/4 mm pravi zločin do sklepov in tetiv. Po drugi strani pa je pred leti brutalno marketinško podprta minimalistična obutev skoraj izginila iz tekaške ponudbe. Razlog: poškodbe tekačev s copati, ki ne premorejo nikakršnega blaženja.
Ne mešajmo minimalistične obutve in majhnega naklona (zero drop).
Copat brez blaženja ne vidimo pri Kenijcih ali Etiopcih. Razlog? Niso tako naivni, da bi si uničili zdravje in kariero.
Z mojega vidika priporočam vsak copat z naklonom od 0-4 mm in z vsaj malo blaženja.
Altra (0), newton (3-4), saucony (0-8), trekta (4)...
 robotek
#343412
@rok.si
Hvala ;) Ravno zato sem jih nabavil sedaj - pred zimo... da zacnem z njimi na izi in krajsih tekih :) Se mi pa zdi tek toliko bolj lahkoten, da se kar tezko nazaj drzim - da ne bi odletel dlje in bolj hitro :D

@vlade
Do poskodb verjetno pride ravno zaradi hitrega preskoka iz ultra blazenih, 12mm drop copat na minimalisticne... Se po raznih forumih zasledi kar precej ljudi, ki ravno zaradi bosonogega teka lahko tecejo brez bolecin - in seveda tudi obratno. Mogoce razlog tudi, da minimalisticni cevlji nisi najbolj "udobni" - se cutijo kamencki, trdi... da je reklama za blazene veliko bolj agresivna... :roll:

Kar se tice pro-jev pa je vrjetno razlog bolj denar in spoznorji :wink: Drugace bi si morda Kipchoge bolj prilimal vlozek letos na Berlinskem maratonu :?: :)
Uporabniški avatar
 čara
#343413
Pri nekem pametnem začetku z bosonogim tekom, se tudi podplati začenjajo prilagajat-več maščobe, trša koža. Kar sicer za nogavice in posteljnino ni ravno bajno. Ampak tam po afriki ne tečejo po asfaltu in skalovju bosi.

Te pa najbrž prisili v to, da se potrudiš za boljšo tehniko in za mišice celotnega telesa. JBG ni blaženja copat, pa rabi telo blažit pristanke.
 ogi
#343416
čara napisal/-a:JBG ni blaženja copat, pa rabi telo blažit pristanke.

In ker fizike (ne glede na tehniko) na zalost ne mores premagati, se je po tem bosongem hypu povecalo stevilo poskodb kolkov in kolen za 75%. "Argumenti" kot so "pred 3000 leti so tudi tekli bosi" so malce bolani, ker 1. zivljenjska doba pred par tisoc leti je bil kaksnih 25-30let, danes pa 90 tako da ni ravno primerljivo, kot drugo, pred 3000leti nihce ni pretek po 100+km/teden pa se bi lahko nastevali. Po drugi strani je pa statistika poskod kolkov in kolen dokaj relevantna in lepo kaze krivuljo navzgor odkar se je zacel ta hype z "zdravilnim" bosonogim tekom. Ampak kar se mene tice, vsak s svojim telesom dela kar mu pac pase. Ce je pomembno biti "in", naj pac tece bos, samo naj potem cez 5 ali 10 let ne joka, da je invalid. ;)
 robotek
#343418
@ogi
Imas mogoce ime studije do te krivulje poskodb bosonogega teka?

Sam sem zasledil samo tole: http://bjsm.bmj.com/content/early/2013/ ... dc0b574a73

Katera se mi zdi dokaj slabo zastavljena saj se gleda samo obutev. Brez postopnega privajanja, tehnike teka...

Dalec od tega da bi se slo za hype, zgolj ekspreiment. Sicer kolikor je meni znano je stevilo poskodb s tekom zacelo narascat po "izumu" tekaskih copat. Poznam veliko ljudi ki ima super copate in veliiiko poskodb. Osebno mislim, da je bolj vazno kako teces kot pa v cem teces. Po nekaj prebranih ortopedskih knjigah se mi zdi fizika dobre tehnike enaka pri bosem teku kot pri blazenem (logicno ista tehnika, vrjetno bolj ojacane noge pri bosonogem).

Se mi zdi pa zanimivo, da je clovek prezivel miljon let brez tekaskih copat (kljub temu da so tekli verjetno vec kot 100km na tedn - za hrano :) ). Sedaj pa bomo vsi brez blazenih copat invalidi :D
 ogi
#343419
Robotek nimam linka, ker si jih nisem shranjeval. Jih je bilo pa nekaj, vklucno s podatki cloveka, ki je (bil) zdravnik ameriske reprezentance drugace pa ortoped v NY in vsi podatki so se bolj kot ne ujemali oz. stevilke niso pretirano odstopale med seboj.
In ja, clovek je prezivel miljon let. Ampak kot sem prej napisal... poglej si pricakovano zivljensko dobo (http://tinyurl.com/q9cma46 - to je samo za zadnjih 60let, pa vidis hudo velike spremembe). In v 30 letih zivljenja tudi ce se matras ne mores nabrati toliko degeneracijskih sprememb in poskodb kot v 90. Pa da ne bo pomote... ljudje niso umirali pri 30letih zaradi bosonogega teka, prav tako kot danes ne zivijo 90let zaradi blazenih tekaskih copat :) Je pa res, da prav tako ne pomeni, da ce pol leta teces bosonog in nimas problemov, da je vse ok. Kolena, ce ni res nekaj ekstremnega, ne poskodujes v mesecu ali dveh, v 10 ali 15 letih pa jih.
Pa se nekaj, kar leti na tisto, kar sem napisal prej... fizike ne mores premagati. Niso point misice. Point je v tem, da pri vsakem koraku "pribijes" svojih 60, 70, 80, ali pa 120kg v tla (kaksna sila ti v tem momentu deluje na tvoje zglobe in kosti si lahko zelo preprosto in hitro izracunas). Zglobi nekega strasnega blazenja nimajo, ker preprosto nimajo prostora. Misice ti pri tem ne pomagajo, tehnika teka pac, vendar samo do dolocene mere. In ce dodas se blazenje copat, je vse skupaj malo manj brutalno, se vedno pa je tek za te stvari vse prej kot zdrava stvar ;)
Zato sem se vedno taksnega mnenja kot ga je napisal ze Vlade... zero drop definitivno ja, barefoot nikakor ne.
 robotek
#343423
@ogi skoda, sem dosti investigiral te zadeve pa nisem naletel na to.. morda pa se :)

Kakorkoli, hvala vsem za input ;) Zaenkrat sem super zadovoljen s evo pure copati, kaj vec pa povem ko bo vec kilometrov za njimi :)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA