prostor za debato o (ne le tekaški) športni opremi. obleka, obutev, pripomočki ... vprašanja, predlogi, nasveti, uporaba, ...
 jakac
#349448
V preteklosti sem tekel pretežno po terenu in sem uporabljal trail copate tudi za redke cestne teke, zdaj pa je tega že toliko, da se mi zdi smiselno investirat še v en par čevljev. Žal se ne znajdem najbolje v poplavi vseh možnih modelov, hkrati pa sem pred konceptualno dilemo, ker večino treninga opravim na drugi podlagi, kot so tekme...

1x na sezono odtečem maraton (kar je običajno 100 % asfalt), sicer pa tečem 20-25% asfalt, ostalo makadam. Gre za daljše razdalje (15-25km), krajše raje delam po gozdu. Bi mi znal kdo svetovati kateri tip čevlja bi bil primeren?
Uporabniški avatar
 vencelj
#349456
Kot ti je že jorgamesh namignil, zadeva ni tako preprosta.
Vsak tekač ima svojo anatomijo stopala, svoj način teka, po teži smo si zelo različni, torej je izbira zelo individualna stvar. Zato ti bo težko nekdo rekel, da kupi točno te in te superge, morda tebi ne bi ustrezale niti pod razno.
Ena možnost je, da guglaš številne nasvete glede pravilne izbire tekaških copat, da vsaj približno veš, kaj je pri izbiri pomembno oz. na kaj moraš biti pozoren...lahko pa se v vsej teoriji tudi izgubiš.
Moj nasvet pa je, da superge greš kupovat v specializirano trgovino, kjer vedo, kaj prodajajo, kjer po možnosti premorejo tudi test- skeniranje stopala, da lahko izbiro skrčiš na pronatorske oz. supinatorske modele. Preizkusi več parov. Po mojih izkušnjah je zelo pomemben že prvi občutek. Če te na copatu nekaj moti, se ne zadovolji s tem, "da se bo sčasoma uneslo oz. da se bo copat na nogo usedel", take raje takoj izloči. Ni dovolj, da copat obuješ, z njimi naredi nekaj korakov, če se le da, tekaških. Izbira najdražjih modelov ni potrebna, verjemi mi, da za take dobiš dva povsem ustrezna para. Tudi videz (barva) še zdaleč ni najpomembnejši kriterij.
Predvsem si vzemi čas za nakup, ker si z neprimernimi copati lahko narediš veliko škode. Izbira je pa sedaj res velika...prevelika, Lažje bi se odločal ob manjši...
Sicer so pa tekači včasih malce razdeljeni po proizvajalcih, nekateri so stalno pri isti firmi, drugih sploh ne gledajo. Redki so, ki jim to ni važno.
Veliko sreče pri izbiri in nakupu :!:
Pa pozdravljen na Tekaškem forumu, vidim da si nov.

LP, vencelj

Vidim, da ti je v zvezi s stopalom že jasno, da si nevtralen tekač.
Uporabniški avatar
 jorgamesh
#349457
Za te karakteristike imaš ogromno izbiro v trgovinah tako, da je težko izpostavit par modelov. Koliko si pa pripravljen zapraviti in kakšna je širina sprednjega dela stopala?
 jakac
#349464
Hvala vsem :-)

Imam relativno ozko peto, spredaj sem pa nekoliko širši od povprečja. Več kot 100 ne dam...

V bistvu sem iskal bolj splošne smernice, ne konkretnih modelov. Npr. v tem testu, ki ga je prilepil Vencelj (hvala! že v uvodu je veliko koristnih informacij), so čevlji razdeljeni v 4 skupine. Če izločim tekmovalne in hribovske, ostaneta klasični nevtralni in klasični stabilni. Sumim sicer, da bo odgovor "odvisno od tega kaj ti paše", ampak ali bi na podlagi napisanega dali prednost eni ali drugi ? :-)

V vsakem primeru pa obljubim, da bom upošteval nasvet in se šel podučit k strokovnjakom :-)
Uporabniški avatar
 jorgamesh
#349466
Če imaš nevtralno stopalo glej raje nevtralne modele kot stabilne. Širši sprednji del imajo predvsem določeni modeli znamk Brooks in Mizuno.

Še en test
http://www.polet.si/oprema/veliki-test- ... -nevtralci

To moraš obiskat Intersport, Tomas sport ali podobno trgovino en popoldan in si vzet uro, dve, da stetiraš par modelov. Obvezno pojdi popoldne, ko je noga že otekla in v tekaških nogavicah.
Uporabniški avatar
 klemen83
#349475
Splača se v trgovini poiskati model, ki ti paše na nogo in ti je všeč, tako da veš firmo, številko, barvo, itd., nato pa ta model poiščeš na spletu in ga lahko dobiš tudi za pol ceneje.. :)
 isomg
#349490
klemen83 napisal/-a:Splača se v trgovini poiskati model, ki ti paše na nogo in ti je všeč, tako da veš firmo, številko, barvo, itd., nato pa ta model poiščeš na spletu in ga lahko dobiš tudi za pol ceneje.. :)


Pa le glej, da boš šu v trgovino pri največji gužvi, pa po možnosti probaj čimveč različnih modelov, po možnosti kar vse... :roll:
Uporabniški avatar
 čara
#349500
klemen83 napisal/-a:Splača se v trgovini poiskati model, ki ti paše na nogo in ti je všeč, tako da veš firmo, številko, barvo, itd., nato pa ta model poiščeš na spletu in ga lahko dobiš tudi za pol ceneje.. :)


To je svinjarija. Jemlješ čas in energijo zaposlenim v trgovinam, za en hvala lepa ali pa še to ne, kakor so danes eni narejeni. Vsaj desetaka stisni v roko prodajalcu, ki je imel s tabo samo delo, brez nakupa. Ja JBG prek spleta pač fališ in se tepeš po glavi ali pa kupiš, kar si že imel.
Uporabniški avatar
 jorgamesh
#349501
Ma saj se da tudi v naših fizičnih trgovinah dobiti ugodne ponudbe, če malo raziskuješ. Kakšni popusti, kuponi, lanski modeli, akcije. Redne cene novih modelov imajo pa res tiste priporočene tovarniške. Včasih pa še višje.
Uporabniški avatar
 majcka
#349505
čara napisal/-a:
klemen83 napisal/-a:Splača se v trgovini poiskati model, ki ti paše na nogo in ti je všeč, tako da veš firmo, številko, barvo, itd., nato pa ta model poiščeš na spletu in ga lahko dobiš tudi za pol ceneje.. :)


To je svinjarija. Jemlješ čas in energijo zaposlenim v trgovinam, za en hvala lepa ali pa še to ne, kakor so danes eni narejeni. Vsaj desetaka stisni v roko prodajalcu, ki je imel s tabo samo delo, brez nakupa. Ja JBG prek spleta pač fališ in se tepeš po glavi ali pa kupiš, kar si že imel.


Saj včasih so pa trgovine same malo čudne. Dobiš domov ponudbo o akciji...prideš v trgovino najdeš ustrezno številko, hočeš kupit...in glej ga zlomka....cena ne štima. "Ja na spletu imaste napisano tako in tako ceno (razlika pa kar konkretna)." "Ja gospa, tisto velja pa samo za spletni nakup." Ker normalen bi pa kupil ta isti čevelj od iste štacune za več kot četrt dražje, če je pa na netu cenej???? A ne morejo imet akcije tudi v trgovini??? Meni je to skregano z vsako logiko.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA