Stran 1 od 1

Kako izbrati primeren sportni copat za tek?

OdgovorObjavljeno:22 Mar 2006, 17:20
Napisal/-a Daco
Jst se po parih letih odlocam za nakup novih superg za tek in tuhtam katere izbrati. Sej vem, da imajo vsi neke svetovalce, ki ti pomagajo izbrat primeren sportni copat itd... pac rabim superge za tek v fitnessu na stezi, ob lepem vremenu po naravi in makedamu (ceste sem se prej izogibal, ker je bilo naporno za podplate) Nazadnje ko sem kupoval superge za tek, sem kupil ene Nike Air Max pa so bile najdrazje v trgovini (ob enih smekish adidaskah) in so bile okol 23k. Zdaj jih pa pod 23k ze skoraj ni... :shock:

Skratka, najprej sem si mal ogledal runnersworld.com, kjer sem mal prebral kaksne superge naj bi bile primerne zame in nato sem si ogledal teste tega tipa superg. Kul sem si rekel in nekako sem si izbral, da bi bile zame primerne bodisi Nike Air Max Moto IV bodisi Adidas Supernova Cushion (Nike Air Max 360 in Adidas 1 sta predraga). Pol sem pa sel se mal prebrat na njihov forum, kjer itak pravijo da ocenjevalci delajo zgolj reklamo za nove modele, ker dobijo zastonj superge za sprobat in ne upajo spljuvat.

OK, pol sem sel pa mal po btc-ju, pa v sport 2000 in gigasportu itak niso mel nic pametnega, v city sportu (tenet) pa je tisti jecljajoci gospod, ki daje vtis da se kar spozna na superge, pa tam notri je ze inventar... me vprasa ce mi lahko pomaga. Jst pac iscem Adidas Supernova Cushion, pa mi pravi... hmm, a nebi raje kaksnih mehkejsih izbral? Men je blo mal cudno, ker na testu so bile pac tretje najmehkejse. Pol mi je pac razlozil, kako Adidas dela super superge, ki so zelo prozni sam pri blazenju so pa se 15 let zadaj, ker tista njihova pena adiprene se po nekaj mesecih sesede in je potrebno kupit nov copat, ker ne blazi vec in so najcenejse reebok v blazenju veliko boljse od Supernove, ki je komaj ven prisla. Pa na sploh je prehvalil Reebok DMX sistem, ki blazi tako sprednji del podplata kot peto in se prenasa blazenje obremenitve ob teku - skratka njegovo priporocilo Reebok Road Plus (al Pro), za katere sicer pravijo na runnersworld, da so sicer kul a so bolj stability supergi za tiste, ki imajo probleme s pronacijo. Sam sem mel nekak filing, da poriva naprej Reebok, ker jih je mel najvec tam :)

OK, pol grem v Intersport (Hala 12) pa mi tam en mladenic ponudi pomoc in mi takoj ponudi Mizuno Wave Rider 9, ki je najdrazji copat in pravi ja te so super pa vse... sej kul stari, sam ne vem - na runnersworld jih niso lih pohvalili prevec oziroma so napisali, da za ta denar dobis boljse. No pol so mel pa se Nike Air Max Moto IV, pa je rekel da so cist novi, komaj prisli pred enim tednom ter da sicer ne ve veliko o njih so pa dobri. Ob njih pa je imel se nove Nike Air Zoom Skylon ter Nike Air Zoom Vomero - tudi precej vsecna. Pa ko sem ga vprasal za nasvet, kateri bi bili bolj primerni... jah kaj pa vem, Vomero ima zelo mehke podplate in je bolj za po tartanu laufat, Zoom Skylon je nekako srednja razlicica, Moto IV pa ima trso gumo v podplatu, ter kombinacijo air max blazenja v peti in air zoom v sprednjem delu. OK, hvala za nasvet ;)

Sem pol na nike domaci strani prebral, da so kao Moto IV odlicni copati z zelo dobrim blazenjem, Zoom Skylon odlicni copati z blazenje za hitre tekace ter Vomero odlicni copati z blazenjem za tek na dolge proge - itak sama hvala z njihove strani

No v mestu se nisem bil, ker nisem imel casa... v nedeljo pa so bile trgovine zaprte ko sem se sprehajal po trubarjevi pa copovi :)

Sam res me zanima kje dobit dobre nasvete okol sportnih copat, pa kako jih izbrat?

OdgovorObjavljeno:22 Mar 2006, 17:32
Napisal/-a MihaPR
Izkušnje :)
Drugače pa, se naučiš brat te teste kar hitro. Mene je stalo en napačen nakup, ravno reebook, sem kupil, pa so bile trde kot kamen :(
Zaenkrat, počakaj na jutri, preberi Polet, notri bo test superg. Potem pa naprej :)

OdgovorObjavljeno:22 Mar 2006, 22:07
Napisal/-a Fotr
Tole sem našel v svojih zapiskih o tekaški obutvi. Posledica sodelovanja z dr. Škofom v nekdanji Poletovi ekipi.

Ne obstaja en dober tekaški čevelj za vse tekače. Vsak posamezni model je lahko idealen za enega tekača in nesprejemljiv za drugega. Odločilno vlogo pri izbiri ustreznega tekaškega čevlja za posameznega tekača imajo posebni dejavniki:
- anatomska zgradba stopala
- morebitne težave s poškodbami
- način teka
- tekaške zahteve (trening in/ali tekmovanja)
- tekaška podlaga
- kako pogosto in kakšne razdalje bomo premagovali itd.

Izbira tekaških čevljev po teh kriterijih je prepuščena »tekaškim mačkom« z izostrenim občutkom in izkušnjami, vsem drugim je ob široki ponudbi različnih modelov na trgu verjetno najbolje svetovati, naj si pomagajo z nasveti prodajalca. Predvsem o tem, kakšen kompromis med mehkobo tekaškega čevlja in njegovo stabilnostjo je za vas najboljši.

Za lažje sodelovanje s prodajalcem pri nakupu tekaških čevljev si odgovorite na naslednja vprašanja:

– Kakšna je raven vaše tekaške sposobnosti oziroma s kakšno hitrostjo opravljate večino svoje tekaške vadbe? Več ali manj kot 6 min/km? Začetniki potrebujejo mehkejšo obutev, vendar stabilno.

– Kakšna je vaša telesna teža: majhna (do 65 kg); srednja 65 do 80 kg in velika (nad 80 kg)? Težji tekači načeloma potrebujete mehkejše tekaške čevlje z večjo blažilno sposobnostjo. Toda ne tecite z obrabljenimi čevlji, ki so že zdavnaj izgubili svojo mehkobo!

– Kolikokrat tedensko vadite? Če zelo pogosto, naj bo izbira zelo preudarna. Potrebujete kakovostnejše (tudi dražje) tekaške čevlje! Če ob redni vadbi niste imeli posebnih težav, je najbolje, da spet izberite enak model tekaškega čevlja. Če ste bili poškodovani, ugotovite, zakaj! Ko kupujete nove čevlje, vzemite s seboj stare! Dober prodajalec vam bo na podlagi obrabe starih čevljev koristno svetoval. Če veliko tečete, imejte vsaj dva para čevljev!

– Ali na treningu pogosto pretečete več kot 20 km? Daljše razdalje boste lažje premagovali z udobnejšo tekaško obutvijo, vendar le če imate stabilen gleženj. Tudi tukaj je potreben kompromis.

– Kje najraje tečete, po cesti, poljskih ali gozdnih poteh? Trši tereni zahtevajo mehkejšo obutev, neravne tekaške poti pa bolj stabilne čevlje.

– Ali se vam stopalo pri postavitvi na podlago obrača na notranjo stran? Če je tako, potrebujete čevlje s poudarjeno sposobnostjo kompenzacije pronacije – torej stabilnejšo obutev.

Še nekaj koristnih napotkov pri kupovanju tekaških čevljev.

1. Za tek kupite tekaške čevlje. Če niste zelo trenirani, kupite par tekaških čevljev srednjega cenovnega razreda priznanega proizvajalca. Pričakujte strošek od 15 do 25 tisoč tolarjev. Ne kupujte čevljev za tenis, aerobiko itd., temveč obutev za tek.

2. Kupujte tekaške čevlje v specializirani trgovini. Tam boste našli široko ponudbo tekaških modelov in številk ter predvsem strokovnjaka, ki bo razumel potrebe začetnika in vam ustrezno svetoval.

3. Pri nakupu tekaškega čevlja upoštevajte tri stvari:

a) nakupujte v poznem popoldnevu, ko je vaše stopalo največje (in že malo otečeno od dnevnih aktivnosti);

b) vzemite s seboj nogavice, ki jih boste uporabljali za tek;

c) pomerite oba čevlja (eno stopalo je pogosto večje kot drugo).

4. Bodite zahtevni pri udobju. Ko kupujete tekaški čevelj, bodite pozorni na številko. Številke se razlikujejo glede na proizvajalca in včasih so lahko razlike med dvema proizvajalcema tudi do dve številki. Nadenite si malce debelejše nogavice, da boste popolnoma prepričani, da je čevelj dovolj udoben. Pri preizkusu morajo biti čevlji zelo udobni. Prsti morajo imeti dovolj prostora, da se lahko gibljejo. Pritisnite s pestjo na čevelj za palcem – pri tem mora biti še prostor (vsaj 1 cm) med koncem palca in vrhom čevlja. Neudobni čevlji pri nakupu bodo postali še veliko bolj neudobni pri teku.

5. Peta ne sme drseti navzgor pri odrivu in mora biti udobno nameščena, saj ta del skrbi za varnost stopala.

6. Poskusite čevlje pri teku. Večina tekaških trgovin vam bo omogočila, da boste poskusili čevelj tudi s tekom na mestu ali celo okrog trgovine. Med tekom bodite pozorni na udobje prstov, na to, ali drsijo naprej. Ali občutite stiskanje stopala? Prav tako morate biti pozorni na peto. Ali drsi in se dviga iz čevlja?
V splošnem: ali je čevelj udoben? Če ni – pomerite drug par.

OdgovorObjavljeno:22 Mar 2006, 22:20
Napisal/-a primus
.... in ko najdeš copat, ki ti ustreza, ne eksperimentiraj po nepotrebnem ter se drži te znamke & modela čim dlje.

OdgovorObjavljeno:23 Mar 2006, 11:16
Napisal/-a Daco
Aja, sem opazil da je pomembna tudi teza tekaca. Pri visini 185 cm imam tam nekje okoli 88 kg +/- 3kg (zima/poletje) :)

izbira tekaških copat

OdgovorObjavljeno:24 Mar 2006, 17:06
Napisal/-a stari
V nedeljo boš lahko na 6.MKM v Sežani preizkusil 5 modelov tekaških copat NIKE.
Nasvidenje v Sežani