teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 klopotec
#190581
marčni zajec napisal/-a:mene zanima če je priporočljivo, da se to mleko preden ga piješ prekuha, ali to ni potrebno?


Če to mleko prekuhaš, potem to nima smisla. Raje kupi pasterizirano mleko, pa kuhanje odpade. Kvaliteta tega mleka je ravno v tem, da ni kuhano.
Uporabniški avatar
 garni
#190589
Ninica napisal/-a:Mene pa to zanima...torej je to mleko polnomastno, nič posneto?



Iz krave v hladnilnik in nato v mlekomat. Nič predelano ;)
#190598
klopotec napisal/-a:
marčni zajec napisal/-a:mene zanima če je priporočljivo, da se to mleko preden ga piješ prekuha, ali to ni potrebno?


Če to mleko prekuhaš, potem to nima smisla. Raje kupi pasterizirano mleko, pa kuhanje odpade. Kvaliteta tega mleka je ravno v tem, da ni kuhano.


aha, hvala. ker gor na mlekomatu namreč piše, da je priporočljivo, da se mleko
pred uporabo prekuha.
 spela*
#190599
klopotec napisal/-a:
marčni zajec napisal/-a:mene zanima če je priporočljivo, da se to mleko preden ga piješ prekuha, ali to ni potrebno?


Če to mleko prekuhaš, potem to nima smisla. Raje kupi pasterizirano mleko, pa kuhanje odpade. Kvaliteta tega mleka je ravno v tem, da ni kuhano.



Problem mleka iz trgovin po moje ni to, da je pasterizirano, ampak da je homogenizirano.

Kuhanje samo bo le uničilo večino bakterij. Lahko, da je med njimi tudi kakšne, ki so nam koristne, v to se nisem poglabljala, ker mleka tudi jaz ne pijem.
#190605
spela* napisal/-a:...Problem mleka iz trgovin po moje ni to, da je pasterizirano, ampak da je homogenizirano...


kaj sploh pomeni da je pasterizirano oz, kaj homogenizirano?
(se opravičujem ker s takimi gnjavim, ampak res ne vem. :oops: )
Uporabniški avatar
 anže07
#190617
no takole

pasterizirano-pomeni da so uničene vse bakterije klice encimi -to pomeni da je mleko segreto - seveda tam okrog 100 stopinj oz. malo manj

pri mlekih z daljšo trajnostjo imaš segreto mleko- uth, UVT -kar pomeni da je segreto še višje in je še slabse- več stvari se uniči


homogenizacija je zelo slaba- imaš šobo skozi katero je mleko razpršeno na kovinsko ploščo
razpršeno je pod takim pritiskom da se molekule v mleku spremenijo-vezi se spremenijo , na ta način da se maščoba ne more več združiti skupaj - razpršena je po celotnem mleku -gre direktno v kri - še vprašanje zakaj se sploh maščoba ne mleku združuje skupaj in to na vrhu -seveda pri naravnem mleku?-da prepreči vstop bakterij v mleko.
zaradi homogenizacije se kazein poveže z maščobnimi molekulami , na kazeinskih pa je vezan Ca - in maščoba se ne more več združevat

to je tako spremenjeno mleko da ni več podobno nobeni stvari iz narave - razen nafte

če samo pogledamo- sveže mleko ali pasterizirano se skisa čeprav je pasterizirano -to pomeni da določeni encimi in bakterije še živijo v njem

pri homog. in UVT mlekom pa se mleko čez čas POKVARI in ne skisa -čisto nasprotje od kakršnekoli naravne stvari
in še nekaj zanimivega - ali ni zanimivo kljub temu ga maščoba v homog. mleku ne preprečuje vstop bakterij v mleko se bakterije ne naselijo v njega - in to kaže na to da je postala popolnoma nenaravna snov

upam da se ti lepo razložil
 spela*
#190622
Google najde tudi slovarček pojmov predelave mleka:

http://ro.zrsss.si/projekti/kmetijstvo/ ... slovar.htm

Samo en popravek anžeta: pasterizacija pomeni uničenje večine, ne pa vseh bakterij, in se izvaja pri manj kot 100 stopinjah. Če se prav spomnim svoje srednješolske biologije, večina bakterij ne preživi temperatur nad 60 stopinj (čeprav so nekatere sposobne preživetja v izrednih razmerah).

S homogenizacijo baje izboljšajo okus mleku. Ne vem pa, koliko drži to, da naj bi se tako razbite maščobe potem lažje nalagale na stene žil, kar trdijo nekateri nasprotniki homgenizacije.
Uporabniški avatar
 anže07
#190624
ja se opravičujem za tam ko sem napisal -vse-

lahko povem le da se pri 60 stopinjah ne ničijo vse bakterije

le pri mleku ki je segreto na UVT- to je mleko z dolgo trajnostjo so uničene vse bakterije-in zato se mleko pokvari in se ne skisa

ima pa ta slovarček 1 napako -homogenizirano mleko ni lažje prebavljivo vendar težje

oz. homogenizirana maščoba oz. mleko se sploh ne more popolnoma prebaviti


sam tudi še nisem zasledil da bi kdo lepo razložil zakaj je mleko slabše za holesterol in aterosklerozo

glede na moje kar dobro znanje biologije lahko povem - lipoproteini - maščobno beljakovinski skupki - to je holesterol in na stene žil se nanašajo lipoproteini

in ne čiste maščobe - pri homogenizaciji se maščobnemu atomi z vezjo pridruži kazein - in to je maščobnobeljakovinska molekula - ti bi bil lahko razlog

poleg tega pa lahko povem še eno zanimivost-nasičenih maščob oz. maščob na splošno no dobro jesti z OH ki imajo visok GI oz kateri hitro dvignejo inzulin
saj inzulin vpliva na hitrost vsrkavanja - in maščoba kar vdre skozi črevesje
voda pa lahko zelo pomaga pri preventivi pred oblogami in holesterolom- če je telo dehidrirano se boji da bo izgubilo še več vode in zato mora narediti stene celic žil bolj neprepustne in napete - ker ni dovolj vode za napetost membrane jo nadomesti za maščobo in s tem se zmanjša tudi možnost za izgubo dodatne vode :drink
Uporabniški avatar
 mare
#193795
Nekaj dopolnil. Pasterizacija se izvaja pri temperaturah od 65 stopinj (niska pasterizacija, ki traja 30 minut) do 85 stopinj (kratkotrajna pasterizacija, ki traja 20 sekund) ali pa celo pri 120 stopinjah (1 sekundo).

Sterilizacija se izvaja pri 130-150 stopinjah.

Tisto o prodiranju homogenizirane maščobe direktno v kri je ena zgodba o jari kači. Po moje so to buče, nisem pa siguren. Ne vidim namreč, kako bi maščobe lahko prodrle direktno v kri. Telo absorbira glicerol in maščobne kisline, ne pa kar maščob. Maščobe se razgradijo s pomočjo žolčne kisline in encima lipaza. Meni bi se zdelo nekako bolj logično, da se laže razgradijo manjše maščobne kroglice (homogenizirane).
Uporabniški avatar
 MBrando
#287577
Zelo dobro napisano in zanimivo.
Sam sem se toliko sporihtal v glavi, da se ne tresem več ob vseh teh kampanijah okoli maščob, sojinega mleka, gonje proti kravicam, pujčekom itd. in končno uživam v raznolikosti ponudbe kulinaričnih dobrot.

Počasi le urejujem svojo prehrambeno motnjo in delujem po zdravi kmečki pameti.

Mleko ne pijem redno, ampak občasno in takrat obvezno MLEKOMAT saj je to takšnega okusa in vonja, da ga ni čez to. Obožujem podeželje, naravno, živali, domače pridelke in izdelke in z veseljem prispevam s temi par goldinarji k izboljšanju razmer.
Si pa ga kupujem 0.5litra in ga rečim z vodo, ker mi je okus preintenziven, a mešan z vodo mi je ravno prav.
Superca...zvečer ob kakšnem piškotu, si ga segrejem spenim, da dobim uber čvrsto peno in pol s piškotom posnemam tole penico in NOM NOM :clap:
I
Uporabniški avatar
 MBrando
#287741
NUTRICIONIST napisal/-a:vzamem mleko od bližnjega kmeta 1L =0,5€ in ga skisam...nom nom :drink


PERFEKTNO in POHVALNO! :clap:
Torej le nisem edini "butl", ker kao pijem mleko in uživam v naravni in domači kvaliteti.
Eni pa me vedno napadajo da je mleko za teličke. Mater ej, tolerance od nikoder...
 sitrader
#287752
mare napisal/-a:Tisto o prodiranju homogenizirane maščobe direktno v kri je ena zgodba o jari kači. Po moje so to buče, nisem pa siguren. Ne vidim namreč, kako bi maščobe lahko prodrle direktno v kri. Telo absorbira glicerol in maščobne kisline, ne pa kar maščob. Maščobe se razgradijo s pomočjo žolčne kisline in encima lipaza. Meni bi se zdelo nekako bolj logično, da se laže razgradijo manjše maščobne kroglice (homogenizirane).


To je bedarija. Nobena maščoba, "homogenizirana" ali ne ali pa kako drugače ne gre direktno v kri. Tudi mlečna ne.

Razlog je namreč v netopnosti maščob v vodi.

Tudi delci, pa čeprav homogenizirani, so še vedno mnogo mnogo ultra preveliki da bi bili "topni" v krvi. Že v prebavnem traktu jih mora žolč "emulgirati" da lahko lipaza sploh kaj naredi in razstavi na manjše enote. Ko pra pride čez prebavno membrano, pa ne morejo kar tako v kri. Niso topne v vodi (krvi). Zato ima telo "finto". Maščobam "doda" lipoproteine in jih tako emulgira - nastanejo t.i. hilomikroni, ki se potem normalno transportirajo po portalni veni do jeter, kjer gredo v nadaljno obdelavo.
Tudi ostale maščobe se po krvi ne morejo kar tako prenašati sem pa tja brez "spremstva". To spremstvo, je seveda spet lipoprotein, ko pa dobi maščobo zraven pa ga vsi poznate pod imeni VLDL, LDL, HDL in ostale oblike lipoproteinov, ki jim po domače rečejo kar holesterol.

Brez tega ni transporta. Ni važno kakšna maščoba in kako je bila prej obdelana. Olje se pač ne meša z vodo.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA