teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
Uporabniški avatar
 ROSI64
#201235
Veliko tekačev me sprašuje na tekih, kje sem dobil magnezijeva zrnca, ki se zaužijejo brez tekočine.

Vrečko le odpremo in si jo stresemo v usta, kjer se zrnca zelo hitro stopijo. Tudi okus je meni dokaj prijeten. Je pa zelo praktičen za nošenje na dolgih tekih, kjer potrebujemo dodatke magnezija, saj je pakiran v majhnih vrečkah z nepremočljivo embalažo. Jaz ga imam na vseh dolgih tekih s seboj. Tudi sotekačem in tekačicam na tekmovanjih sem velikokrat pomagal s tem magnezijem.

Sedaj pa k stvari zakaj to pišem. Magnezij sem namreč kupil v Hoferjevi akciji pred časom. V četrtek 15.10.2009 bodo imeli spet v akciji, ravno pravi čas pred LM. Ker marsikdo ne dobi domov prospekta ali ne gre na njihovo spletno stran, za to ne bi vedel, kot niso vedeli za prvo akcijo.

Pa še povezava: http://hofer.si/si/html/offers/58_13113.htm
Uporabniški avatar
 bluegreen
#201440
Za kaj je magnezij dober in za kaj vi uporabljate? Samo občasno, pri dolgih tekih ali tudi nasploh, ali to ni niti odvisno od "teže" treningov?

Hvala za pojasnila.
Uporabniški avatar
 ROSI64
#201442
bluegreen napisal/-a:Za kaj je magnezij dober in za kaj vi uporabljate? Samo občasno, pri dolgih tekih ali tudi nasploh, ali to ni niti odvisno od "teže" treningov?

Hvala za pojasnila.

Magnezij je mineral, ki v telesu vpliva na pravilno delovanje številnih encimov, igra pomembno vlogo pri presnovi ogljikovih hidratov, maščob in beljakovin ter pri procesih proizvajanja, porabljanja in transporta energije.

Pomaga ohranjati zdrave kosti, delovanje srca, mišičnega tkiva in krvnih žil ter omogoča transport snovi skozi celične membrane.

Magnezij je pomemben za manjšo dovzetnost za stres.


Naravni viri magnezija so: zelena listnata zelenjava (magnezij je sestavina klorofila), soja, sir, arašidi, orehi, oves, krompir v lupini, banane, avokado, rjavi riž in posušene marelice.

Pogosti znaki pomanjkanja magnezija v telesu so: mišični krči , utrujenost, šibkost, pomanjkanje teka, nespečnost, nemir, lomljivi nohti. Dodajanje magnezija lahko pomaga tudi proti migrenam ter pri urejanju simptomov PMS.

Pomanjkanje magnezija je povezano tudi s spremembami v presnovi kalija in kalcija.

Priporočen dnevni vnos magnezija je odvisen od starosti in spola, za odrasle ženske je 320mg, za moške pa 420 mg. Potrebe po magneziju so pri ženskah povečane v nosečnosti in med dojenjem. Povečane potrebe po magneziju so tudi v primerih povečanega izločanja z urinom (diuretiki), pri pogostem uživanju odvajal, pri športnikih, pri dnevni izpostavljenosti stresu ter pri zlorabi alkohola.
Uporabniški avatar
 bluegreen
#201447
Uh, to je blo pa hitro in izčrpno, se zahvaljujem. Glede na navedeno hrano, ki vsebuje Mg, sem mnenja, da ga zaužijem dnevno kar dovolj. 8)

Najverjetneje pa ga vseeno zmanjka pri dolgih tekih, v kolikor razumem.

LP
Uporabniški avatar
 nini32
#201516
na pobudo trgovca iz hervisa sem si v DMu kupila Mg v obliki tablet. že štiri mesece pojem dve tabletki zjutraj oz. čez dan. ker tudi sama jem veliko hrane ki vsebuje Mg, mi količina zadustuje. pred tem pa sem imela krče v mišicah, bile so trde (toge) in utrujene.

rosi64, torej če grem na 21tko priporočaš uživanje teh zrnec med tekom. kaj pa daljši treningi? in koliko je to daljši? 10, 15 več km?

lp, nini
Uporabniški avatar
 ROSI64
#201525
nini32 napisal/-a:na pobudo trgovca iz hervisa sem si v DMu kupila Mg v obliki tablet. že štiri mesece pojem dve tabletki zjutraj oz. čez dan. ker tudi sama jem veliko hrane ki vsebuje Mg, mi količina zadustuje. pred tem pa sem imela krče v mišicah, bile so trde (toge) in utrujene.

rosi64, torej če grem na 21tko priporočaš uživanje teh zrnec med tekom. kaj pa daljši treningi? in koliko je to daljši? 10, 15 več km?

lp, nini

Na 21km jih ne potrebuješ, saj vzameš magnezij zjutraj pred tekmo. Jaz vzamem med tekom, ki so daljši od 30km, pa še to ne vedno. Vzamem, če občutim zategovanje mišič. Pri meni je problem, ker se med tekom veliko potim in s tem zgubljam tudi minerale, med njimi tudi magnezij. Tako pri daljših tekih v vročini vzamem včasih tudi dva. Letos na KAM-u 35km sem vzel enega, sem pa še tri razdelil med tekače, ki so spraševali na okrepčevalnicah po magneziju.

Ta hoferjev je zelo uporaben, saj ga lahko vzameš kadar koli in kjer koli (služba, v avtu na poti, avtobusu, med kolesarjenjem,...), saj ni potrebna voda, kot pri tabletkah, streseš ga v usta, kjer se hitro stopi, pa še dobrega okusa je. Pa še 400mg je
Uporabniški avatar
 ugor
#201532
ROSI64 napisal/-a:Ta hoferjev je zelo uporaben, saj ga lahko vzameš kadar koli in kjer koli (služba, v avtu na poti, avtobusu, med kolesarjenjem,...), saj ni potrebna voda, kot pri tabletkah, streseš ga v usta, kjer se hitro stopi, pa še dobrega okusa je. Pa še 400mg je


Vendar je pri konzumiranju le tega potrebna pazljivost, ko si ga streseš v usta. Na Gardi sem se skoraj zadušil :roll: , ker sem mislil, da se je že stopil in sem del prahu vdihnil na vso moč.

LP
Uporabniški avatar
 ROSI64
#201535
ugor napisal/-a:
ROSI64 napisal/-a:Ta hoferjev je zelo uporaben, saj ga lahko vzameš kadar koli in kjer koli (služba, v avtu na poti, avtobusu, med kolesarjenjem,...), saj ni potrebna voda, kot pri tabletkah, streseš ga v usta, kjer se hitro stopi, pa še dobrega okusa je. Pa še 400mg je


Vendar je pri konzumiranju le tega potrebna pazljivost, ko si ga streseš v usta. Na Gardi sem se skoraj zadušil :roll: , ker sem mislil, da se je že stopil in sem del prahu vdihnil na vso moč.

LP

Jaz si ga nikoli ne stresem na jezik, ker je nevarno, da ti ob dihanju delček zrn zaide v sapnik. Jaz si ga vedno stresem pod jezik, ker tako te nevarnosti ni, pa tudi največ sline je tam.
Uporabniški avatar
 izzardly
#201543
nini32 napisal/-a:na pobudo trgovca iz hervisa sem si v DMu kupila Mg v obliki tablet


V DM se dobi tudi Mg v kombinaciji s kalijem, v zrncih (pod znamko Das gesunde plus), pakiranih v mini vrečkah. Čez mejo pa pri istem trgovcu prodajajo Mg tudi v tekoči obliki, v mini stekleničkah.

(Upam, da nas šef ne bo po prstih zaradi reklam :oops: )
LP
 Marinka
#209313
Hoferjev magnezij sem jedla vse dni v tednu pred LM. In je pomagalo! Nobenih krčev ali težav med maratonom. Moram pa povedati, da so me še teden dni pred tekmo močno bolela stopala ter mišica za kolenom, da sem šla na tekmo s kinezijskimi obliži. Tako da bi lahko laično rekla, da sta magnezij + glutamin kar dobra kombinacija.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA