teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 optimistka
#202068
Živjo!

Tudi jaz sem bolj na začetku s tekom in bom verjetno večkrat kaj vprašala.
opažam, da če pojem veliko sladkarij, ful težko tečem in začnejo me boleti golenice.
So sladkarije torej prepovedane, če se hočemo ukvarjati s tekom na zdrav način?
Uporabniški avatar
 vencelj
#202070
Sladkarij naj bi se pred tekom izogibali, nasprotno pa nam po teku učinkovito zapolnijo glikogenske zaloge.
Nekaj o tem je v 2. točki članka:
http://tek.si/prehrana-zacetniki/
http://www.aktivna.si/strokovnjaki/1402/prehrana.aspx

LP
Uporabniški avatar
 tulček
#202080
Obstajajo tudi zdrave sladkarije :D Probleme delajo beli cuker, bela moka in refinirane in hidrogenizirane maščobe. Vsega tega je veliko v tako imenovani đank hrani. Če to zamenjaš z javorjevim sirupom, polnovredno moko, kvalitetnimi maščobami ne boš imela problemov.
Sama sem bolj sladke sorte, vendar si večino sladkarij naredim kar sama, to je najbolj ziher :wink:
Uporabniški avatar
 raf
#202174
če pred tekom poješ frutabelo eno, ni to nič narobe, ker ti bo energija samo pomagala pri teku.
če pa se nabašeš z 200g čokolade je pa že malo preveč, ker boš imela poln želodec in ti bo med tekom delal na polno in boš imela občutek premikajoče žogice tam spodaj, kar pa ni dobro ...
P.s.
iz tega smo izvzeti sladkočki , kateri lahko pojemo teh tablic kolikor hočemo, da dvignemo cuker.
p.s.2
ste vedeli, da je insulin bil v preteklosti doping za športe, kjer si rabil veliko misično maso.
sedaj so ga večinoma opustili, ker so ugotovili, da je povzročal trajne poškodbe ledvic in jeter pri zdravih športnikih, ki so se pregrešili in zlorabljali ta hormon.
 klopotec
#202187
tulček napisal/-a:Obstajajo tudi zdrave sladkarije :D Probleme delajo beli cuker, bela moka in refinirane in hidrogenizirane maščobe. Vsega tega je veliko v tako imenovani đank hrani. Če to zamenjaš z javorjevim sirupom, polnovredno moko, kvalitetnimi maščobami ne boš imela problemov.
Sama sem bolj sladke sorte, vendar si večino sladkarij naredim kar sama, to je najbolj ziher :wink:

Javorjev sirup ima enake slabe učinke kot beli sladkor. Enako tudi rjavi sladkor. Sam sem tudi do pred časom mislil, da je javorjev sirup v redu in sem zapravil zanj kar nekaj denarja. Pa žal ni.
Uporabniški avatar
 MančaPomaranča
#202199
Konec koncev itak ugotoviš, da nič ni zdravo. :?
Prisegam na vijolično kravo z imenom Milka :mrgreen:
 MKC
#202205
če ti tisti sirup ravno tako dvigne 'inzulin' ni nič bolje. pa če bi bil črni sladkor in bi ti nabijal sladkor ni nič bolj zdravo.
Uporabniški avatar
 Arnela.O
#202209
Kaj pa vem. Sladkarij načeloma ne maram, moj problem so bolj "slani" pregreški. Izogibam se obojega, sej se pač prepričaš, da nobeno ni koristno. Če pa ne gre pa pač izbereš kakšno sladko sadje ali pa kakšno sadno tablico, mogoče proteinsko tablico itd.

Meni je že sladkana kava "majka" :D
 klopotec
#202221
tulček napisal/-a:
klopotec napisal/-a:Javorjev sirup ima enake slabe učinke kot beli sladkor

Se da o tem kje malo več prebrat?

A ni dovolj če to povem jaz, he,he. Seveda se da. Dr. Norman Walker, Become younger, pri nas pa Tudi vi se lahko pomladite, leto izdaje 2009, stran 54.
 klopotec
#202224
MančaPomaranča napisal/-a:Konec koncev itak ugotoviš, da nič ni zdravo. :?
Prisegam na vijolično kravo z imenom Milka :mrgreen:


Ah ne. Sladkorji v sadju in medu. No problem.
Uporabniški avatar
 tulček
#202390
klopotec napisal/-a:Ah ne. Sladkorji v medu. No problem.


Z vsem spoštovanjem Klopotec ampak, jaz pa sem brala kak med ni fajn, ker zelo zakisa telo. No pa smo :lol: Žal še nisem uspela it v knjižnico, da bi prebrala kritike javorjevega sirupa, ampak tak bom rekla, moje izkušnje kažejo, da sta tako med kot javorjev sirup vredu za moje telo, beli sladkor pa ne. OK, tu in tam (enkrat ali dvakrat na mesec, da se razumemo) kakšni manjši pregreški z babičinim pecivom ali kepico sladoleda, se meni ne zdijo problem.

Teorije o tem kako polnovredna naravna hrana ni vredu, pa so po moje plod fanatizma ali pa raznih špekulacij, ki samo delajo zmedo. Ampak mi se ne damo, a ne da Klopotec :wink:
Nazadnje spremenil tulček, dne 19 Okt 2009, 19:13, skupaj popravljeno 1 krat.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA