teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
#202518
Pozdravljeni,

prosil bi za nasvet kako se prehranjevati 1 teden pred pol-maratonom. Vem da moram zadnje dva ni pojesti veliko OH (testenine, riž). Kaj pa prej? Ali je tudi prej priporočljivo jesti OH ali kaj drugega?

LP
#202541
Isto, kot prej, brez kakršegakoli pretiravanja. Polmaraton je brez večjih težav moč preteči le na vodo.
#202542
pa na korenček :wink:
Drugače pa poglej na Poletovi spletni strani prispevke dr. Nade Kozjek Rotovnik. Za turista moje baže sem jaz lani upoštevala samo eno - sladoled :--
#202564
Loni napisal/-a:pa na korenček :wink:
Drugače pa poglej na Poletovi spletni strani prispevke dr. Nade Kozjek Rotovnik. Za turista moje baže sem jaz lani upoštevala samo eno - sladoled :--

Meni odgovarjajo čokolade in ogromno testenin v vseh božjih oblikah - take in drugačne. Samo, da so.
#202566
Ne se najedat,kr bo problem na tekmi z toaleto! :wink:
Jaz jem normalno do tekme.Zjutraj 2-2,5 uri pred startom pojem čokoladico(50 OH,18 B,5 M) in malo več pijem(vodo).Prejšnji dan pa pijem precej izotonične pijače.
Ko pa pred tekmo začneš spreminjat prehrano,dostikrat nastanejo težave(želodčne). :roll:
Pa tudi večerjo imeti dovol zgodaj,da se bo hrana prebavla do starta.
Pred mojim prvim polmaratonom sem se zvečer "nabasal" z 250g-i testenin,zjutraj pa še kosmiče(sport musli).Ne ponavljat moje napake,kr vam bo po nekaj km-ih žal,da ste se pojavili na startu.Ne taktizirat z hrano za polmaraton.
LP
#202568
OK hvala za nasvete. Ne bom potem kaj preveč kompliciral. V petek in soboto si bom privoščil testinine ali rižoto, v nedeljo zjutraj bom pa pojedel kako čokolado in banano.

Zanima me katere izotonične pijače bi bile primerne, da jih v soboto pijem? Isostar in podobno?
#202581
jaz pijem cedevito, vodo, čaj, gosti sok, maxim (da mal reklame nardim), pa tut pir, če mi pod roko pride. za spremembo od ostalih dni malo več popij. jaz normalno popijem liter in pol cedevite ali soka, teden pred maratonom pa to dozo podvojim. že sedaj jej testenine, kropmir, riž,... in ne samo v petek in soboto. vikend pred maratonom naj bi bil 60% na oh varianti :wink:
#202596
Radolca, ne straši ljudi. :D Človek sprašuje za polmaraton.

Glede na vreme bo čisto zadoščala pijača na postojankah, karkoli nam bodo že ponudili.
#202600
tae napisal/-a:Radolca, ne straši ljudi. :D Človek sprašuje za polmaraton.

Glede na vreme bo čisto zadoščala pijača na postojankah, karkoli nam bodo že ponudili.

dobronamensko sem priporočal tako stvar, ki pri meni velja tako za pol ali celoten maraton.

pa pazit je treba, da zjutraj vase ne uliješ ravno 2 litra tekočine :beer: , če ne boš še pred tržaško stopil v stran, da se olajšaš.
#202602
Radolca napisal/-a:pa pazit je treba, da zjutraj vase ne uliješ ravno 2 litra tekočine :beer: , če ne boš še pred tržaško stopil v stran, da se olajšaš.

Ti boš že stopil na stran, kam bom pa jaz počepnila :D
#202604
nana napisal/-a:
Radolca napisal/-a:pa pazit je treba, da zjutraj vase ne uliješ ravno 2 litra tekočine :beer: , če ne boš še pred tržaško stopil v stran, da se olajšaš.

Ti boš že stopil na stran, kam bom pa jaz počepnila :D


Nas bo več takih, ki ne bomo mogli kar tako stran stopit. :mrgreen:
Upam, da bodo postavljeni kakšni v zeleni barvi, za vsak slučaj :oops:
#202605
bernarda napisal/-a:Nas bo več takih, ki ne bomo mogli kar tako stran stopit. :mrgreen:
Upam, da bodo postavljeni kakšni v zeleni barvi, za vsak slučaj :oops:

Saj bodo... samo ne na Tržaški :)
#202620
V zvezi s polnjenjem glikogenskih rezerv pred (pol)maratonom so napisane cele študije. Zanimivo branje je bilo pred kratkim nekje objavljeno, kjer je jasno pisalo, da se presežki hrane pred maratonom nalagajo v maščobe, katerih tekač ne potrebuje. Zaradi tega je to polnjenje malo bolj resna stvar, kot le basanje s testeninami nekaj dni pred startom. Polnjenje je možno in učinkovito tam, kjer je bilo praznjenje.

Ker vrhunski tekači ne postavljajo takšnih vprašanj na tekaškem forumu, menim, da je za nas ostale najbolje, če jemo normalno hrano, kot smo navajeni. Le zadnji dan pred tekmo, vsaj po kosilu, je pa že treba pogledat, kaj se še da vase. Predvsem to, da se bo telo zjutraj lahko osvobodilo balasta, namesto da te mučijo vetrovi :wink:
#202684
Moje mnenje je tako-vsaki teden pretečem ponavadi vsaj enkrat razdalijo polmaratona, ostale dni pa po 15km plus minus. In jem dan pred tekom kar mi pač pride pod roko. Al je to riž ali pomfri itd al pa nič. Pa vseen pretečem in mam kr dober čas, se mi zdi. Zdaj ko pa pride LM pa sem začela nekaj komplicirat s prehrano in študirat kaj bom jedla- zakaj hudiča, če pa prej za isto razdalijo pri normalnem teku nisem niti pomislila da bi se večer prej basala s testeninami?
Torej...jaz bom jedla čisto enako kot vedno, v soboto za kosilo eno rižotko in ostalo kot običajno. Ne tečem za zmago ampak za sebe, sicer malo vseeno navijam za svoj dobri rezultat ampak mislim da mi do njega vsekakor nebojo pomagale komplikacije in spreminjanje prehrane en teden pred tekom...kvečjemu me bo to poteralo...do wcja tam kje za vogalom.
Tak da...jaz bom jedla...kar pač bo za jest :)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA