teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 Baina
#211441
Pozdravljeni. Sem nova na forumu, vendar pa ga berem že nekaj časa, saj najdem veliko odgovorov in nasvetov. Zanima pa me vaše mnenje o moji težavi:
Sem rekreativna tekačica, stara 17 let. Velika sem 164 cm, tehtam pa 44.5 kg. Vem da je to premalo. :? S športom se ukvarjam že od nekdaj, zadnji dve leti pa bolj intenzivno. Zjutraj ponavadi tečem (pozimi orbitrek) približno 30 min, popoldne pa imam trening 1.5 h (tek ali orbitrek in razne vaje za noge, trebuh, zadnjico). V zadnjem času (ne vem natančno, nekje 3 mesce) sem izgubila nekaj kg (iz 55 sem prišla na 44.5kg). opazila sem, da mi moči pešajo, nimam več takšne hitrosti, elana, vzdržljivosti… Ko vstanem z mesta se mi zavrti, zatemni pred očmi. Vem da je to mogoče posledica prenizke teže (ali pa česa drugega?) in da moram težo zvišati, ker nočem izgubiti kondicije in volje do športa in teka. Zanima me koliko kalorij potrebuje moje telo in koliko kalorij porabim? Mogoče kakšen nasvet glede prehrane? Lepo vas prosim za nasvete in odgovore.
Uporabniški avatar
 stena
#211444
U madona. Iz idealne teže si prešla na ubistvu skoraj bolezensko stanje. Verjetno premalo poješ glede na vso to športno aktivnost in je telo začelo samo sebe jesti. V kalorije se ne bom vtikal, ker zadeve ne poznam dovolj dobro, da bi lahko o tem govoril ti pa predlagam, da za začetek malo zmanjšaš obremenitev na recimo eno uro trikrat tedensko in da ješ čez cel dan.

Zaradi tega ne boš nič manj oblikovana in nič manj kondicijsko sposobna, boš pa napolnila baterije in dobila kakšen pozitiven kilogram nazaj. Verjetno vadiš predvsem zaradi lepo izoblikovanega telesa in zato je trikrat na teden povsem dovolj. Vedi, da se mora telo odpočiti, napolniti in napolniti zaloge, drugače opeša.

Po pameti!!
Uporabniški avatar
 dejc
#211446
Po vsej verjetnosti imaš tudi premalo železa, zato ti predlagam da greš čimprej na test krvi v laboratorij. Tam ti bodo tudi znali povedati kako naprej, vsekakor po pameti.
Uporabniški avatar
 Popaj
#211448
Iz mojih izkušenj ti lahko povem samo to, da imaš verjetno prenizek krvni pritisk. Ko sem bil toliko star kot ti se, mi je ravno tako včasih zavrtelo. Še danes se mi včasih močno zavrti. (Imam večne probleme z nizkim krvnim pritiskom, pa tudi z železom sem jih imel) Vendar le obišči zdravnika, da ti pove natančno diagnozo. Pa dobro in kvalitetno jej. Ne se bat jest. Jaz jem dvakrat na dan obilen obrok (tudi pujs, pa tenstan krompir, pa solata, pa piškotki,...) pa še plus trikrat kaj po malem. Pa imam pri 43-letih 67 kg pri 176 višine. Jej veliko sadja-sadje je zakon. Zjutraj popij vsaj skodelico mleka. Se ti prebava odlično uredi.
Le pojdi k zdravniku na splošni pregled, na se bati. Le on ti bo dal pravi nasvet, mi lahko le ugibamo. Saj veš moški pa ženski hormoni niso isto.
Lepo se rekreiraj še naprej in vse se bo uredlo!!
Uporabniški avatar
 Uroš Sobočan
#211465
saj si že sama ugotovila, vsekakor ti je začelo primanjkovat moči predvsem na račun teže. Problem je tudi počitek, saj ga ni zaslediti.
Tvoj BMR znaša okrog 1400 Kcal, za uro teka porabiš od 600-900 Kcal odvisno od intenzivnosti. Torej na grobo dnevno rabiš tam okrog 2500 Kcal. Sicer pa so to samo številke, imej jih okvirno v glavi ostalo pa prisluhni telesu, verjemi deluje.

Glede prehrane, če ne pališ na sladkarije in podobno sranje :twisted: tudi zdravo se da skoz prit. Imej vsaj 6 obrokov dnevno, dopoldanski naj so bolj obilni, proti večeru pa naj bojo predvsem beljakovine in zelenjava na krožniku, če rabiš veliko energije so odlični tudi oreščki. Najbolj pa palim na ovsene kosmiče skuhane v mleku, to je obvezno 2x dnevno pri meni, sadja ne jem dosti kvečjemu banane, jem pa zelo dosti zelenjave. Kuham si večinoma sam, in pa strmim k temu da je vse čim bolj "naravno" pa ne bio in podobni ekstremi.
Sam imam 178 cm, 62 kg, 23 let, dnevne potrebe pa ponavadi zelo velike ker so najkrajši treningi 18 km (ultraš).
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#211467
Zraven vsega ostalega predlagam vsak dan žlico meda.
 Baina
#211476
Najprej se vam zahvalim za hitre odgovore.
Naj omenim še to, da sem pred parimi leti imela podoben primer, ko sem tako veliko shujšala (anoreksija, pri isti višini do 39 kg), a takrat se nisem ukvarjala toliko s športom kot sedaj. Posledično sem imela tudi težave z železom in menstruacijskim ciklom (od takrat imam nereden ciklus). Bojim se, da sem sedaj spet na istem. :? Domači in prijatelji so zaskrbljeni nad mojim telesom in zdravjem. Naj napišem še moj jedilnik za boljšo predstavo:
Zajtrk: približno 200 g navadnega probiotičnega jogurta in 3 žlice polnozrnatih muslov
V šoli pojem kakšen polnozrnat rogljiček, ali pa sirovo štručko, ali pa kakšen čokoladni žepek
Kosilo: juha, kakšen kos piščančjega fileja (poleg tega jem še le kuhano govedino) in riž
Večerja: polnozrnata žemlja (60 g) namazana z lahkim namazom (kot je Philadelfija ali pa Dukatela) in par rezin piščančje salame, včasih si privoščim dve kepici sladoleda
Zajtrk imam ponavadi ob 5 h zjutraj(zaradi šole, med vikendom imam zajtrk ob 8h), kosilo imam ob 15h, večerja pa je ob 18h.
Zanima me koliko povprečno znaša ta moj jedilnik? Kaj bi vi dodali? Kaj mi manjka? Kaj naj pojem za več energije pri treningu? Vem da pojem malo :? , zato me zanima vaše mnenje.
Naj povem še to, da veliko premalo tudi pijem :oops: od 0.5 L-1L vode dnevno. Včasih še manj. Urin je temne barve, močnega vonja, zelo malokrat grem tudi na wc, včasih sploh ne občutim žeje. Sem mogoče že dehidrirana? vem da si zelo škodim oz delam škodo mojemu telesu, zato pa se obračam na vas, ker imam veliko željo po teku in si želim da bi tekla tako kot vi (lahkotno, brez težav, velike razdalje, dovolj moči in energije).
Uporabniški avatar
 stena
#211484
Lahko ti zaupam svoj jedilnik (tisti med hujšanjem in zavedanjem kaj jem) za primerjavo (dobro sem fant, kar dosti višji in težji 188/92 trenutno): zjutraj, če je prav pojem tudi do 0,5kg kruha z marmelado in margarino in spijem tudi do pol litra mleka. Potem recimo do kosila oziroma nekje do 15h (če je zajtrk okrog osmih, devetih) praktično ne rabim jesti, razen kakšne frutabele ali sadja, zato pa veliko veliko pijem vode (vode zato ker sem pač hujšal, drugače bi pil kaj bolj sladkega :D ). Potem kosilo kar mi je pač padlo na pamet-toliko da sem bil sit recimo ena pica, ali pa ocvrt sir ali pa bolj zdravo rižota, makaroni bolognese, piščančji zrezek z rižem, kus kusem ampak sem se držal brez repeteja, jedel počasi in ko sem bil sit sem bil sit. potem pa med 17 in 18 uro še kakšen kos kruha, pa spet sadje in kakšen košček čokolade ali kakšno kakavovo palčko. Po tej uri (pa tudi vmes od kosila do sem) pa sem veliko veliko veliko pil. Spil sem tudi po tri litre vode na dan.

Migal sem 3-5x na teden po kakšno urico (ponavadi tam 45min) in zvečer sem delal vaje za hrbet in trebuh. Vse to mi je prineslo kar velik upad kg v zelo kratkem času.

In point tega: pojedel sem skupaj vsaj še enkrat več kot ti poješ sedaj, spil pa sem vsaj trikrat več tekočine kot ti sedaj, migal sem več kot pol manj, pa sem izgubljal kilograme. Dobro je res da sem fant in večji in da pokurim več ampak vseeno.

Počasi boš mogla začeti jesti več in piti več (ne sedaj v šusu pojesti celega vola). Že zavedanje, da je nekaj narobe je dober znak. Jaz na tvojem mestu kalorij sploh ne bi gledal in bi jedel kar bi mi pasalo, če pa cela pica pa cela pica. In jedel bi čez cel dan lepo tri obroke malo večje in potem vmes kaj za grickat. Ob tem da zmanjšaš (na začetku) vadbo na trikrat tedensko si boš opomogla, mogoče pridobila kakšen kilogram (ki te bo naredil veliko bolj gajstno) in potem lahko nadaljevala dosedanjo športno aktivnost, z novim načinom prehranjevanja.

Pa ti dam še primer (ker sem se ravno razpisal) mojega hranjenja med treningom (sem plaval zjutraj in zvečer po od 2-2,5h in vmes še 1h fitnesa): pred treningom nisem mogel jesti ker mi je bilo potem slabo, sem pa med treningom spil 1l tekočine. Takoj po treningu mi ni bilo težko zmazati sendviča iz pol kg kruha. Potem sem v šoli pojedel še kakšen sedvič in okoli 14h doma obiiiiilnoooo kosilo, potem spanje in trening (spet liter tekočine), po treningu pa še obilnooooo večerjo. Pod obilno štej dvakratnik normalne porcije kosila. Težo sem ohranjal na istem, pa še vedno sem bil na koncu tedna zelo zelo utrujen.

Upam, da sem ti uspel saj malo pomagati in da si približno predstavljaš koliko bi morala pojesti pri takšni količini vadbe.

Če pa rabiš še kakšen nasvet pa z lahkoto vprašaš. Te je res škoda.
Uporabniški avatar
 Uroš Sobočan
#211487
Baina napisal/-a:Naj omenim še to, da sem pred parimi leti imela podoben primer, ko sem tako veliko shujšala (anoreksija, pri isti višini do 39 kg), a takrat se nisem ukvarjala toliko s športom kot sedaj.


Tudi jaz podobno:
:arrow: Blog

Defenitivno premalo poješ še bolj zaskrbljujoče je koliko piješ.
Glej odloči se za nekaj, igranje ni rešitev, verjetno je problem kje drugje ampak se mi ne da razlagati in razglabljati kaj in kako. Ti si ti in tega ti noben ne more vzet, samo ugotovit moraš kdo si.
Uporabniški avatar
 Popaj
#211498
Gotovo imaš krvno sliko slabo. Pri tvojih letih jo boš izboljšala na dva načina.
Prvič:Prehrana. Jej kar ti zares paše, ne glej na kalorije, pa lepo počasi dviguj obroke. Naredi si plan da boš videla napredek. Moje mnenje je, da so "lahki" jogurti, mleko brez maščob (ali je to še mleko?) in podobna sranja en velik komercialni nateg. Nimaš še osemdeset let, da bi morala to jesti! Nekje sem bral , da je več škodljivih snovi v tem sranju kot v navadni hrani! Za zdrav razvoj potrebuješ vse, od sladkorja, soli, maščob, hidratov.. (testenine so poleg sadja moja najljubša hrana, že od kar pomnim).
Po fizičnem naporu lahko ješ kolikor ti paše, saj telo še dve uri po prenehanju intenzivne vadbe, črpa snovi iz zalog-beri podkožna maščoba, pa kaj vem od kod še vse.
Drugič: Psihično stanje. Najbolj pomembno v življenju je, da najdeš samega sebe. Tako kot je Uroš povedal. Najdi se! Poglej lepe stvari v življenju. Verjemi, da ti seštevanje kalorij ne bo pomagalo. Pomagaš si lahko le sama. Prisluhni si, cilje postavi na realna tla pa bo šlo. Presenečena boš, kaj ti lahko vse življenje nudi. Poslušaj tiste, za katere si prepričana, da te imajo radi. Zaganjanje s špotnimi aktivnostmi brez nadzora-napaka.
Če ne zaupaš svojemu dohtarju ali ti je enostavno zoprn, ga zamenjaj!
Toliko z moje strani! Boš videla, da se bo še vse uredilo!
 Baina
#211534
Me veseli, da nisem sama s takimi izkušnjami in težavami kot so anoreksija (sem mislila, da mi sploh ne boste odgovorili, ker je problem pač zelo psihološke narave, zato sem se bala :oops: zastaviti vprašanje na športnem forumu, a kot vidim, so tudi takim vrlim športnikom (saj vem, da se lahko vsakemu) to tudi zgodi.
Tako kot si zapisal na blogu Uroš, se je to moje hujšanje začelo na identičen način. Najprej tisti občutek, da lahko sam s sabo manipuliraš in se obvladaš, potem postopno (oz pri meni kar hitro) dodajanje in večanje količine treningov, a količina hrane vse manjša in manjša, odpovedovanje določeni hrani (čokoladi, sladkarijam, še medu v čaj sem se odpovedala in raznim gostim 100% sadnim sokovom) ti pa ves vesel, ko kg gredo kar dol in si želiš še več treninga, zdi se ti da bi lahko še več shujšal, še manj jedel in več treniral (čeprav težko, brez energije, že komaj kako zdržiš). Nekaj časa sem se počutila odlično, sedaj pa se mi veliko vrti, tudi slabe volje sem velikokrat, razpoloženje mi niha, ne ljubi se mi med družbo, vse o čem razmišljam je hrana (kaj je kalorično in kaj ni) in pa kako bom te kcal sfulala dol s treningom :cry: .
Sedaj poskušam to rešiti. Začela sem jesti malo več (doma me starši pazijo). No kg so šli še malo dol (na dan mi tako pade 1-2 dag- sedaj imam 44.3kg). zanima me zakaj? Povečala sem količino obrokov, včeraj sem zvečer pojedla še po večerji jabolko, imela popoldansko malico (mandarino). Poizkušam več jesti, trudim se, toda včasih si ne upam vzeti hrane :oops: (spet moja psiha). Ampak moram, ker kot sem rekla si res želim postati zelo dobra tekačica, z veliko energije, ki z lahkoto preteče 10 km pa še več (sedaj ne vem če bi prebežala sploh 5 km). Zanima me tudi, kaj naj si pojem za energijo? Si vi kdaj privoščite kakšne grehe (čokolada, sladoled, puding) ali jeste le izključno zdravo hrano (suho sadje, sadje, oreščki)? So sladkarije res škodljive? Vem veliko neumnih vprašanj, toda mene vseeno zanima :oops: (če ne vprašaš ne boš nikoli vedel odgovora :wink: )

P.s.- Uroš prihajava iz iste pokrajine(Prekmurje:wink: )
 jezek.teka.teka
#211544
zdravo,

nimam takih težav kot ti, prej v kontra smislu - da se dobri hrani težko odpovem, pa tudi če imam pol kako kilo preveč, se za to ne sekiram. jo že pokurim, ko pride obdobje, da se več gibljem. upam, da z leti tudi ti prideš do takih ugotovitev. potem se ne boš toliko obremenjevala s kilami. seveda mi na meni ni vse všeč, ampak da bi se pa odpovedala čokoladi, pa ni šans! :wink:


glej, kile ti bodo morale it gor, to sama veš in vidiš. brez dovolj kalorij ti tudi mišice ne bodo zrasle, brez mišic pa se boš težko z lahkoto gibala, kar si menda želiš. torej morale bodo, če si res želiš biti zdrava. kot je napisal uroš, sama se boš odločila, če želiš živeti ali se ugonobiti.

druga zadeva - pitje vode. nimam enakih psihičnih momentov kot ti, a nekako lahko razumem to, zakaj te veseli kontrolirat težo. ampak zakaj ne piješ vode? če se zavedaš, da to ni zdravo? da tehtnica pokaže manj?

vodo pijemo, da se preplaknemo, da grejo strupi iz nas, pa da nadomestimo, kar gre z znojem iz nas ter kar izdihamo. (izdihamo pa veliko vode).
1% manj vode v telesu je cca 10% izgube telesnih sposobnosti. (če tehtaš 44 kg, je 1% 0,44 kg, nekje 4 deci in pol izgubljene tekočine). to ni veliko tekočine, pa vendar pomeni za telo velik napor. zelo se matrajo ledvice, ki želijo tvoje telo razstrupiti vsega tistega strupa, ki ga pridelaš nenazadnje tudi z naporom, v katerega siliš telo. tudi za tvoj mehur ni v redu, da ga ne preplakneš. tako si veliko bolj odvzetna za okužbe sečil.
če te zagrabi nahod ali gripa, se bo tvoje telo dosti težje branilo, če nisi dovolj pila. itd.

skratka, če urin ni bister, si dehidrirana. torej ti odgovarjam pritrdilno.

tretja zadeva - tvoj jedilnik.
- zajtrk mora biti največji obrok, ne pa en mali jogurt pa tri žlice muslije... na tak način ne boš mogla bit športnica - isto kot če ne bi tankala avta, pa bi želela, da te vozi okoli.
- o količinah hrane sploh ne bi razglabljala; lahko rečem le, če bi ustrezno s tem, kar ti privoščiš sebi, hranili tiste, ki so do nas odvisni (recimo mali otroci, psi), bi nas upravičeno zaprli zaradi zlorabe, mučenja otrok, živali. zakaj se zlorabljaš, namesto da bi se imela rada, boš pa morala odgovoriti sama sebi.
- ješ kaj sadja in zelenjave? od kje dobiš minerale, vitamine, ki so tako potrebni za dobro športno udejstvovanje? priporočam da uporabiš google pa si prebereš malo o tem.


zdi se mi super, da ne zanikaš. da si prepoznala svoj problem, to je prvi korak do rešitve. :clap:
nisi zabredla tako globoko kot prejšnjič, to je tudi super.
starejša si in bolj zrela, zato boš to krizo lažje prebrodila. to je tudi pozitivno.
prosiš za pomoč in nasvete, to je tudi izraz odraslosti in zrelosti.
veliko pozitivnega, torej.
veliko razlogov za optimizem!

od tu dalje pa... je na tebi, da zrelo pristopiš, pobrskaš po strahovih, šibkostih in slabostih, ki te ženejo v samouničevanje in se jim postaviš po robu.

imaš koga, da se lahko pogovarjaš z njim/njo?
imaš možnost strokovne pomoči? - sama si ugotovila, da je tvoja težava psihičnega izvora

želim ti vse dobro, čeprav sem mogoče kaj napisala ostro. ampak, drago dekle, s samo samo res delaš grdo. in če vidim zlorabe, pač ne morem bit tiho. samo da ti ne zlorabljaš drugega, ampak samo sebe. predstavljaj si, da bi nekoga ugrabila, ga malo hranila in ga silila trenirati dvakrat na dan... ni lepa slika, ne? zakaj delaš to sebi? kot so ti že napisali pred mano, sprejeti se, se imeti rad... to je temelj. najdi ta temelj čim prej, si na dobri poti, samo ne popustit, boš videla, nekega dne se boš ozrla nazaj pa se videla na tej točki in boš ponosna nase.

samo pogumno. :) lp!
Uporabniški avatar
 bluegreen
#211545
Jaz sem od aprila 2009, ko sem začel s tekom, shujšal za 10 kg :D Ker sem treningom teka dodal še vaje za moč, kot so skleci, trebušnjaki, počepi, itd., seveda brez nekih pretiravanj, so se mi po dolgem času zopet pojavile trebušne mišice, katerih si nisem videl že kar nekoliko časa :D :D Treniram pa vsaj 3 x na teden po eno uro, včasih 4 x, tudi 5 x, če mam res čas in mi predvsem služba to omogoča.

Zdaj pa najbolj pomembno, zaradi česar to pišem - jem 2 x toliko kot prej! Kaj jem, žrem!!!! Kg sicer ne gredo več ekstra dol in so ostali na 80 kg, kar pri 180 cm mislim da ni panike, špeh se pa vseeno veselo topi in spreminja v mišično maso. Vsi, ki so me po dolgem času videli, so mi čestitali in bili prepričani, da sem izgubil vsaj 20 kg, čeprav sem jih samo 10. Poudariti pa vseeno moram, da pa res malo pazim kaj pojem, razna McSranja sem si izbrisal iz jedilnika.

Ja pa kadit sem tudi nehal. :juhuhu: To, da sem kadil, sploh ni bilo slabo, ker če ne bi kadil, ne bi rabil nehat kadit in se bat, da bi se še bolj zredil in iz tega vzroka začel teči. Tak da vse slabo je za nekaj tudi dobro. Ko boš ti prebrodila tvojo krizo, ti bo tudi pomagalo, saj boš psihično močnejša in imela eno izkušnjo več.

Tak da Baina ti kar lepo jej, pubeci raje pogledamo za kako punco, ki "ma kaj za prijet" :wink: Glede na količino tvojega treninga pa vseeno mislim da samo mandarina za malico ne bo dovolj.

Moje skromno mnenje
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#211555
Po dolgem času ena iskrena tema na TF, ki zareže v srce. Obe strani sta se po mojem mnenju doslej dobro odrezali, zato navijam za zmago pozitivne energije.
Dajmo @Bajna :clap:
 jezek.teka.teka
#211559
Baina napisal/-a:Nekaj časa sem se počutila odlično, sedaj pa se mi veliko vrti, tudi slabe volje sem velikokrat, razpoloženje mi niha, ne ljubi se mi med družbo, vse o čem razmišljam je hrana (kaj je kalorično in kaj ni) in pa kako bom te kcal sfulala dol s treningom :cry: .




:?

ne morem, da ne bi brala tvojih postov, pa čakala, če boš še kaj napisala.

tudi mene je ta tema prizadela. sploh tole zgoraj. dej si preberei še enkrat, kaj si pravzaprav napisala. naredi nekaj zase, da se izkoplješ ven.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA