teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
Uporabniški avatar
 MBrando
#287826
zdrava prehrana me je do sem pripeljala ja. Vso to bombandiranje kaj ja in kaj ne. Eksperimentiranje z PRESNO, VEGANSKO, VEGI, BREZBALJAKOVIN, BREZ OH bla bla bla.
Skratka, ne da se mi, je bolj stvar pogovora ob kafici in za par urc.
Vesel sem, da sem prišel iz tega kroga, da vem marsikaj o prehrani, kako delujejo določena hranila, kombiniranju, fruktozi, sladokorjih in še in še.

Železna disciplina pa je meni osebno druga zadeva. To je da bom vedno oboževal prave fra.sladice polne masla,jajc,bele moke in sladkorja, pravtako imam rad svinjino, govedino, divjačino, prava makova, z fr. maslom in marmelado ter navadni milka kakav z vsemi aditivi so definitivno nekaj ZELO DOBREGA. Meni vsaj. Si ne zatiskam oči in ne blefiram.
A ker vem, kaj to dela na telesu in kam bi vodilo če bi to užival vsaki dan imam v tem primeru stikalo imenovano ŽELEZNA DISCIPLINA. Ta je vedno prižgan a 2x mesečno ga izklopim, se ne obremenjujem in živim življenje iz otroštva. Takrat padejo rebrca, taprave ita. jajčne testenine in polivka od pečenja. Vsi vemo da se takšne stvari načeloma ne mešajo. škrob, b, m, jejžeš jejžeš bougo telo.
A tu in tam...vdari po tem. Uživanje v drobnih a dobrih stvareh. Vsaj meni...
Uporabniški avatar
 StaraKost
#287827
MBrando napisal/-a: Vsi vemo da se takšne stvari načeloma ne mešajo. škrob, b, m, jejžeš jejžeš bougo telo.
A tu in tam...vdari po tem. Uživanje v drobnih a dobrih stvareh. Vsaj meni...


...kdo pravi, da se ne mešajo. Tudi pred tem veleumnim odkritjem in ločevalnim dietam, so ljudje živeli in še vedno živijo, čeprav so in še vedno imajo na krožniku istočasno, krompir in meso :D .
Nazadnje spremenil StaraKost, dne 06 Sep 2012, 11:58, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 boatjan
#287832
Mene pa zanima kolikokrat si izmerite holesterlo in sladkor v krvi? Mislim, da je to bolj pomembno kot sami kilogrami, no teh tudi ni dobro, da je preveč.

Mislim, da se da normalna razmerja v krvi obdržat tudi s tem, da ješ za kosilo skupaj meso in krompir, pa za zajtrk kruh z marmelado itn, da poješ vsak dan kaj sladkega in se ne rabiš ves mesec odpovedovat nečemu, to je ja stres za telo.
 NUTRICIONIST
#287884
mojcej77 napisal/-a:Pozabila sem, da ravnotežje ni nekaj statičnega. Ko ga želiš obdržati, če si recimo predstavljate katerikoli gimnastični element, ali pa že navadno hojo, zahteva določeno dinamiko. In tako je tudi pri hrani, vsaj pri meni, pa mislim, da ne le pri meni - uravnotežena prehrana zahteva dinamičen pristop - neprestano se spreminja, neprestano išče balans med potrebo, željo in voljo ter še čim.


TAKO JE!
Uporabniški avatar
 MBrando
#287898
StaraKost napisal/-a:
MBrando napisal/-a: Vsi vemo da se takšne stvari načeloma ne mešajo. škrob, b, m, jejžeš jejžeš bougo telo.
A tu in tam...vdari po tem. Uživanje v drobnih a dobrih stvareh. Vsaj meni...


...kdo pravi, da se ne mešajo. Tudi pred tem veleumnim odkritjem in ločevalnim dietam, so ljudje živeli in še vedno živijo, čeprav so in še vedno imajo na krožniku istočasno, krompir in meso :D .


Absolutno drži. Pa naj se mešajo ali ne, najlepše je, da vlada nekakšna sproščena debata, da se medsebojno spoštujemo, podpiramo ter ne vsiljujemo svojih načel drugil. Le priporočamo.
Zato pa so mi forumi, kot je ta in še veliko drugih, katere obiskujem sila povšeči.

Naj se uživa tako v kulinariki kot v športu. HEAVEN!
Uporabniški avatar
 mare
#287926
boatjan napisal/-a:Mene pa zanima kolikokrat si izmerite holesterlo in sladkor v krvi? Mislim, da je to bolj pomembno kot sami kilogrami, no teh tudi ni dobro, da je preveč.

Mislim, da se da normalna razmerja v krvi obdržat tudi s tem, da ješ za kosilo skupaj meso in krompir, pa za zajtrk kruh z marmelado itn, da poješ vsak dan kaj sladkega in se ne rabiš ves mesec odpovedovat nečemu, to je ja stres za telo.

Jaz imam eno teorijo, za katero se nekateri zdravniki križajo, če jo slišijo. Holesterol in sladkor v krvi so samo ene številke, ki same po sebi še ne pomenijo, da je kaj narobe, to je le neko povprečje meritev (kot npr, pri teži, višini, maksimalnem srčnem utripu...). Saj nek zdravnik, ki še ne bi videl Kitajca, bi tudi mislil, da je nekaj hudo narobe z njim, ga po možnosti začel zdraviti proti zlatenici, črncu pa bi svetoval, naj se manj sonči. če ravno sprašuješ, meni to izmerijo vsako leto v okviru rednega pregleda, pa naj imajo veselje.

MBrando vidim, da sem te samo narobe razumel in si ti tudi čisto navaden človek s svojimi skušnjavami.
Uporabniški avatar
 MBrando
#287949
Mare: Tako je. In še dalje sva forumska kolega in vsekakor bom vesel vseh tvojih mnenj in predlogov.
Danke schön... :clap:
 sitrader
#287963
mare napisal/-a: Holesterol in sladkor v krvi so samo ene številke, ki same po sebi še ne pomenijo, da je kaj narobe, to je le neko povprečje meritev (kot npr, pri teži, višini, maksimalnem srčnem utripu...).



Mare, to ni teorija. To je dejstvo. Referenčne vrednosti se dobi tako, da se izmeri neko povprečno dovolj veliko populacijo. Kako se to izbere in določi, je posebno poglavje pa ne bi šel v to ker je kar komplicirano. In potem se zadevo seveda statistično obdela. Stanje oz. območje, ki bi mu reklo normalno ali zdravo se običajno določi s pomočjo t.i. 95% intervala zaupanja.

Načeloma to pomeni, da če si znotraj referenčnih vrednosti obstaja 95% verjetnost da si zdrav. 5% je lahko napaka. Lahko bi tudi rekli, da večina zdravih ljudi pade znotraj tega intervala (v določeni populaciji seveda). Verjetnost da bi bil zdrav in padel izven tega intervala je statistično gledano zelo majhna. Praviloma samo bolniki oz. tisti kjer je zgleda nekaj res narobe, pridejo izven referenčne vrednosti oz. padejo ven. Napaka je majhna.

Seveda so to samo verjetnosti, pa čeprav zelo visoke. Vseeno se najbrž lahko najde kakšna izjema. ;)

Kar se tiče drugih ras in populacij. Nekatere vrednosti so enake, nekatere različne. Tam se uporablja drugačne vrednosti. Ne glede na to, referenčne vrednosti so kar dober pokazatelj in jih ni kar tako za zavračat. Največ napak recimo naredijo ljudje ker ne gledajo pravih številk. Klasična napaka je, da recimo pri rdeči krvni sliki ljudje gledajo vrednosti na izvidu (ki recimo praviloma niso ločene po spolu). Spol pa je pri rdeči krvni sliki zelo pomemben faktor. Ni vse v tem da napiše računalnik H ali L (previsoko ali prenizko). Potrebna je interpretacija.

LP :)
Uporabniški avatar
 StaraKost
#287968
.... pri pregledu dobro vedo ali si moškega ali ženskega spola. Tudi algoritem za določanje področij bi to moral upoštevati. Zakaj bi moral človek sploh pomisliti, da strokovnjaki tega niso upoštevali, če je to pomemben podatek :mrgreen: .
 sitrader
#287971
StaraKost napisal/-a:.... pri pregledu dobro vedo ali si moškega ali ženskega spola. Tudi algoritem za določanje področij bi to moral upoštevati. Zakaj bi moral človek sploh pomisliti, da strokovnjaki tega niso upoštevali, če je to pomemben podatek :mrgreen: .


Strokovnjaki dobro vedo. :D Ampak nekatere "butaste" naprave še vedno ne dajo na izvid referenčne vrednosti po spolu (tam kjer je to seveda pomembno - predvsem rdeča slika in holesterol). Nekatere novejše pa to že upoštevajo in lahko tudi laik vidi pravilen rezultat. Hotel sem samo povedati, da moraš biti pozoren. Ne neki bav bav. Za strokovnjake se ne bojim da ne bi prav videli :D
 miha_z
#287991
Izerit cuker in holesterol pa res ni problem in nismo kaj dosti zaostali...
Referenčne vrednosti mali miljon stvari se najde na netu, če drugega ne. Ali pa se vpraša mojo mamo :lol:
lp,
M
Uporabniški avatar
 StaraKost
#287993
... ne gre se za to, da ni podatkov na netu. Gre se za to, da tisto kar dobiš v roke ti mora biti nedvoumno jasno, posebej če so za to, določene meje in povdarjena vrednost, če nisi v želenih mejah. Sedaj izpada, da pri določenih meritvah, kljub temu, da si, ali da nisi v mejah, je to še vedno lahko narobe in je odvisno od spola. Ker sem bil tudi sam informatik, dobro vem, da je takšna obdelava podatkov, nedopustna za končnega uporabnika. Posebej ker nas pravilna ne stane nič več.
 miha_z
#288002
Seveda se strinjam.
Je pa recimo tako, da sem bil s tamalim na zelo specialnih preiskavah in refenčnih rednosti sploh ni. Napiše dohtar mnenje. Podobno je pri ostalem, da je stvar dohtarja in ne nas laikov...
lp,
Miha
Uporabniški avatar
 StaraKost
#288007
... ne govorim o tem, kjer ne dobiš referenčne vrednosti, kot pomoč.
Tam kjer jih dobiš, pa morajo biti prave.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA