teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
Uporabniški avatar
 ROSI64
#213844
grb napisal/-a:
ROSI64 napisal/-a:Med presno hrano se šteje vse, kar ni toplotno obdelano in se poje surovo.


Ne vzeti tole kot provokacijo, ampak ali se potem tudi domac prsut in tatarski biftek steje med presno hrano?

G.

Če so vprašanja na mestu jih ne štejem kot provokacijo in na njih z veseljem odgovorim.
Res je, :clap: tudi to se šteje med presno hrano. :D
Veliko ljudi primerja presno hrano z vegetarijanstvom, je pa to velika razlika.
Uporabniški avatar
 grb
#213846
[quote="ROSI64"
Če so vprašanja na mestu jih ne štejem kot provokacijo in na njih z veseljem odgovorim.
Res je, :clap: tudi to se šteje med presno hrano. :D
Veliko ljudi primerja presno hrano z vegetarijanstvom, je pa to velika razlika.[/quote]


Hm zanimivo. Tudi meni se je zdelo to tako. Verjetno zato, ker je par (mislim da res samo dva) ljudi, za katere vem, da so (ali so bili ) presnojedci, to postalo samo kot malo radikalnejsa oblika vegetarijanstva.
Uporabniški avatar
 Bobek
#213885
V zadnjem času se je pojavilo ogromno verzij presnojedstva in glej ga čudo :shock: , večina izvira iz Amerike.
Ti noter tlačijo vse živo, od mesa do nekakšnih surovih testenin itd.

Stari presnojedski guruji (Walker, Shelton, Wandmaker, naš Kolar) se ob teh novih trendih lahko samo križajo, ali obračajo v grobu.

Ne bi posebej tule našteval zakaj( če koga zanima naj si prebere kaj iz njihove obsežne literature), vendar meso je prepovedano v kakršnikoli obliki. Po načelih presnojedstva je škodljivo za človeka in ni priporočljivo niti v presni obliki.

Tudi trave ne jemo, (na začudenje mnogih vsejedcev), pa je tudi presna. Ogromno stvari je presnih, a za ljudi neužitnih, strupenih, ali vsaj težko prebavljivih.

Presnojedstvo izhaja iz načel Higienizma in je samo ena od točk zdravega življenja. Tam so točno definirali kaj spada med presno hrano zdravo za človeka. Z vsem se ne strinjam, v večini pa se mi zdijo predpostavke kar dobro podprte. Na žalost je literatura samo v angleškem jeziku, če koga zanima pa mu lahko stvar posodim.

V enem stavku bi rekli: "Presna hrana primerna za človeka, je tista, ki ni bila obdelana s strani človeka (pršut odpade, a tudi vse fermentirano in olja), je privlačna vsem čutilom (surovo neobdelano meso se večini gabi) in se človek lahko samo z njo nasiti."
Ta zadnji pogoj izloči čebulo, česen in vse začimbe. Torej, kot mono obrok te mora nasititi do konca.

Pravo presnojedstvo (po Higienizmu) tudi ni 70%, kot tudi vegatarijanstvo ne more biti polovično, 70%, ali celo 99%. Ali si vegetarijanec, ali nisi.

Narobe pri vsej stvari s presnojedstvom je to, da so nekateri ljudje naredili iz tega religijo in so prav fanatični pristaši zdrave prehrane in smatrajo da je edino njihova pot prava pot.
Ker pa so tudi na tem področju mnenja različna, se je zato sedaj izoblikovalo več struj surove prehrane.

Eni zagovarjajo surovo meso, mleko in jajca, nekaterei trdijo da si presnojedec če si 70% ali več na surovi hrani, tretji trdijo da ne smeč jesti niti hladno stiskanega olivnega olja.


Kaj je pravilno, je tako kot vsaka stvar prepuščeno vsakemu posamezniku posebej in je tudi za vsakega človeka drugače. Na sebi moraš preiskusiti zadeve in videt kaj ti bolj ustreza (kot pri teku).

Tudi pri religiji marsikateri vernik trdi (na žalost nekateri tudi precej agresivno), da je le njegova prava.

Torej tudi pri prehrani ne more biti univerzalne prave poti. Če ti ustreza in se dobro počutiš, jej kar ti paše. Vsakdo pa se danes lahko pozanima kaj je zdravo in kaj manj. Najslabše je slepo zagovarjat svoj način in trditi, da se drugi motijo. Kaj pa če se motim jaz?
Skozi zgodovino se stalno popravljajo napake, skozi življenje se stalno učimo in popravljamo stare grehe.
Kot znanost ne more reči da je na koncu, tudi mi ne moremo trditi da obvladamo vse znanje s področja prehrane. Samo trudimo se razumeti.
 peter50
#258690
Moje mnenje je da bi moral človek ki zeli dolgo in zdravo ziveti jesti čim manj tako da si vedno malo lačen-mislim v trebuhu.To pomeni da organizem manj trpi kot pri prekomernem prehranjevanju ki povzroča odvečno težo, obremenitev presnovnih organov ....
Vzgled so nam lahko 100 letniki po svetu kateri so vsi po vrsti raje koščeni kot predebeli.
Seveda ima tudi vrsta hrane vpliv na zdravje .Predvsem surovo sadje in zelenjava so hrana naših prednikov ko še niso poznali ognja. Jz se probam čimbolj drzat presnega -obožujem tudi tatarski biftek in suši( rusli),sveža surova jajca, domač kefir-...
Je pa res da vsaka dieta oz usmerjeno prehranjevanje zahteva trdnega človeka zato pa vecina ljudi le te samo preizkusi.
l.p
peter
Uporabniški avatar
 StaraKost
#258700
peter50 napisal/-a: ........Predvsem surovo sadje in zelenjava so hrana naših prednikov ko še niso poznali ognja.
peter



...kako pa veš. Mogoče so pred ognjem jedli surovo meso brez "termične" obdelave in so bili "presnojedci" :D .

Hec na strano. Smešno mi je ko se eni sklicujejo na to, kar so ljudje pred stoletji ali tisočletji jedli :mrgreen: . Razvoj gre naprej, ljudje se spreminjajo, njihove navade tudi, tako tudi prehranjevalne.
Po definiciji treninga, ki je univerzalna in pravi, da je trening adaptacija organizma na "obremenitev" s katero spreminjamo svoje navade in telo tako, da dvigujemo "obremenitev" postopno skozi daljše odbobje in tako damo organizmu čas, da se prilagodi/adaptira na to "obremenitev". Če "obremenitev" stopnjujemo prehitro v prekratkem obdobju, smo na dobri poti, da oslabimo imunski sistem, zbolimo ali se poškodujemo :D .
Enako velja tudi za prehrano. V teh nekaj stoletij se je človek adaptiral tudi na drugačen način prehranjevanja od prvotnega. Prav zaradi tega je bilo kakšno sklicevanje na to kaj so včasih jedli smešno, ker na ta stari način prehranjevanja več nismo adaptirani...
Samo 30-40 let nazaj je bil za večino kruh in mleko glavna jed, vse ostalo pa dodatki.
Sedaj sta oba po enih, skoraj da "prepovedana" :D .
 spela*
#258703
StaraKost napisal/-a:
peter50 napisal/-a: ........Predvsem surovo sadje in zelenjava so hrana naših prednikov ko še niso poznali ognja.
peter

...kako pa veš. Mogoče so pred ognjem jedli surovo meso brez "termične" obdelave in so bili "presnojedci" :D .
Hec na strano.


A saj pravzaprav niti ni hec.
Tudi mene zanima, o KATERI zelenjavi in sadju teče beseda? Kaj konkretno so torej jedli ti "naši predniki"?

(Zadnjič sem na TV slučajno ujela kuharsko oddajo Luke Novaka in kako-je-že-ime njegove soproge. Predstavljala sta grško kuhinjo - musako, grško solato itd. Vse lepo in prav, ampak to sta počela ob prebiranju Homerja. Kot da so stari Grki poznali paradižnik in papriko. :roll: )
Uporabniški avatar
 vencelj
#258704
...in da ne pozabimo, da se pričakovana življenska doba stalno podaljšuje in je danes bistveno daljša kot še nedaleč nazaj, ko hrana po sili razmer, zaradi pomanjkanja, še ni bila tako raznovrstna.
Je pa kvaliteta življenja bolj pomembna kot dolžina...

lp
 spela*
#258705
Hočem reči, da če je argument to, da naj bi jedli tisto, kar so jedli naši predniki, potem imamo bore malo izbire. Pa sploh ni treba iti tako daleč v zgodovino (torej v čas pred začetkom gojenja domačih živali in razvojem poljedelstva in sadjarstva). Že če gremo le dobrih 600 let nazaj, se izbira ZELO skrči.
Uporabniški avatar
 Bobek
#258707
Če izločiš vso industrijsko predelano hrano, si naredil ogromno za zdravje pa če ješ kuhano ali surovo, vegansko ali mesojedsko.
Uporabniški avatar
 MBrando
#285486
Da ne odpiram nove teme, se obračam na vas, moji dragi TEKAČI in upam da ne doživim javnega linča s tako neumnimi vprašanji, okoli DIAMANTA med mesninami. A kaj čmo, ker sem gurman, želim tudi tako jesti in doživeti vso božanskost za zajtrk in seveda pri tem občutiti vse sestavine in okuse posebej.
Ekola pa že teče slina :>

Bom kar prilepil tekst iz enega drugeg foruma, kateri pa se nanaša na
tole temo. Seveda, v tem primeru vinček odpade. Ob 4ih zjutraj pa ga
res ne bi rad že ĐINGAL

"Zanima me, v kolikor boste pomagali greenhornu in ne bom doživel linča na tej
strani Trojan , če mi lahko zaupate najboljšo kombinacijo uživanja
kvalitetnega pršuta?

The ohter day nisem bil zadovoljen s kombinacijo, saj sem si naredil preveč DELAVSKI sendvič in okusi niso
prišli do izraza . Seveda sem uporabil najboljše sestavine a menim,
kolikor se spoznam, da sem vsekal mimo.

Kot je že rekel VERONIK, pršut je diamant in se tako tudi obravnava.
Torej,po moje, menim da samo pršut, dober svež kruh (sam pečem) z hrustljavo
skorjo iz pirine moke, kvaliteten pršut, pa morda različni siri. Domača
zelenjava pa posebej na krožniku. Mrbit tudi domača skuta, kod podlaga
za pršut, ali to že neugodno vpliva na okus?

Kaj pa porečete glede pijače? Dober črn ali zelen čaj, ali pa grem kar z žitno kavo v
akcijo, mlekom, jogurtom,kefirjem ali pa je to vse SMRTNI GREH in bi me
takoj sprefockali ali pa mi vrgli kamen v glavo, glede na obnašanje in
vprašanje.

Vložena ali sveža zelenjava? Da/ne? Katero favorirate?

Hvala za vso pomoč ino odgovore."
Uporabniški avatar
 Misho76
#285491
:lol: Ti si res car in resnično občudujem tvoj entuziazem :cast: Pršut gre dobro samo s svežim belim mehkim dišečim kruhom in kozarcem terana ali refoška :oops: Ker praviš, da ga zgodaj ne boš 'žingal' bo najbolje kozarec navadne mrzle vode. Če ne bo šlo z belim kruhom, mora biti svež črni. Dodatki pa samo sir po možnosti blagega okusa (gauda ...) in olive ter mogoče še kapre. Pozabi na namaze. Veliko užitkov :wink: lpM
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA