teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 MKC
#223822
Zdravo.

Po mojih včerajšnjih neprijetnih izkušnjah na maratonu v Radencih odpiram naslednjo temo.
Zgodilo se je naslednje (skrajšano). Že v prvem krogu sem slišal premetavanje hrane po želodcu in v drugem krogu sem moral dvakrat 'na stran' (pa potem še takoj ob prihodu v cilj). V prvem krogu mi je hrana še nekako pasala a sem vsega skupaj (v 1. krogu pojedel) kakšnih 5 piškotov morda nekaj 'športne' pijače in nekaj vode. V drugem krogu pa mi nekako ni več pasalo nič jesti, samo nekaj vode sem ter tja. Tako sem do cilja pojedel skupaj nekaj piškotov, slabi dve kocki sladkorja, 3dcl tistega napitka na štantih in vodo. Na srečo sem imel apetit po končanem teku.
Verjetno ni bila pravilna prehrana pred maratonom, zato vas prosim, da tisti ki se vam ljubi napišete, kaj konkretno jeste pred maratonom (kakšni so kaj obroki ipd.) - in da seveda potem nimate podobnih težav kot jaz :)
Vem pa, da se razlikujemo in da enemu paše nekaj, drugemu pa povsem nekaj drugega.

Hvala in Lp
#223830
Največje greške:
a) spreminjanje prehrane dva dni pred prireditvijo (telo spraviš v stres)
b) poudarek na glikogenskih zalogah (ki so za maratonce brez pomena, pomembnejše je izgorevanje maščob, posledično je pomembnejši stalni dotok "goriva" med tekom)
c) misel da so "športni" napitki čudodelni. Niso. Manj kompliciraš boljše je, tudi domači malinovec z nekaj bobipalčk je odličen prav tako čokoladno mleko po teku
d) ješ kaj ti paše ne "TO KAR PRAVIJO". Na 12 urnem sem pojedel ene 2 kile čokolade z lešniki o zaprtju ni bilo ne duha ne sluha, prav tako pravijo da ni najboljša ampak meni je ustrezala tisti dan
e) telo navadit na dodatke pomeni (po mojem mnenju), da telo začne slabše absorbirat snovi iz navadne hrane, saj jo itak dobi na izi način preko praškov. Za primer čokolino ali ovsena kaša s kakavom?

Če na kratko povzamem en dan ne pomeni, da je potrebno z prehrane in vsega narediti znanstveno fantastiko, ješ isto kot si navajen, povečaš le količino, če ti je telo ne zavrne. Pomembnejša je zdrava prehrana in zdrav način življenja, posledično poslušanje lastnega telesa, o tem pa ima vsak svoje mnenje.
#223831
ja. :)
jedel sem to kar jem že vsaj zadnje leto (ali več). tisti 'športni' napitek je pač tista sladkana voda z imenom Sprint ali kaj je (to kar so nudili na progi). Z dodatki je pa tudi tako, da nisem nič več jih jemal. Prej manj.
#223877
Uroš Sobočan napisal/-a:Največje greške:
b) poudarek na glikogenskih zalogah (ki so za maratonce brez pomena, pomembnejše je izgorevanje maščob, posledično je pomembnejši stalni dotok "goriva" med tekom)

d) ješ kaj ti paše ne "TO KAR PRAVIJO". Na 12 urnem sem pojedel ene 2 kile čokolade z lešniki o zaprtju ni bilo ne duha ne sluha, prav tako pravijo da ni najboljša ampak meni je ustrezala tisti dan

tole pod b) praviš, da potem nič več ne ješ pred maratonom, kot ješ sicer običajno?
in pod d) - s tem se strinjam, da ješ kar ti paše. problem je če ti ne paše nič kar je na razpolago :)
#223888
Nisem v celoti napisal, daje se prevelik poudarek na glikogenu pri vzdržljivostnih tekih, izgorevanje maščob in konstanten dotok sta bolj učinkovita. Ne ne nažiram se vse kar spremenim je edino, da dodam k večerji kompleksne OH, ki jih ponavadi ni. Drugače pa še ponavadi za zajtrk imam oatmeal, moje telo je pač navajeno na vlaknine. Pa stročnice konstantno vključene v prehrano tudi zadnji teden. Pač ne delam revolucije, ker vzamem nastop za malo bolj hiter trening :wink:

Če ti nič ne paše je problem. Sicer pa imaš kak žep na sebi v katerega lahko spakiraš tisto nekaj nujnega oziroma si z nekom ob progi zmeniš, da ti pripravi. Voda pa vedno je.
#224134
Uroš Sobočan napisal/-a:b) poudarek na glikogenskih zalogah (ki so za maratonce brez pomena, pomembnejše je izgorevanje maščob, posledično je pomembnejši stalni dotok "goriva" med tekom)


Mene ta drugi del zanima.
Zdi se mi kod da bi lahko skoz jedu in da moje telo kuri kalorije k zmešan in sm skoz lačen.Ker imam letos namen preteči maraton, bi mi prišel kakšen nasvet kaj naj jem med tekom? Naj se poslužujem gelov ali npr. palačinke??? Koliko naj jem in kdaj začeti jesti? Je to stvar računice ali občutka oz izkušenj.

Pa še moje izkušnje z tednom pred tekom. Sicer še nisem tkel na tekmh maratona sm ga pa zadnjič za trening. Spremljal sm Gašperja in Mihata na dobrodelnem teku iz Ljubljane do Pirana. Priprav za ta tek ni bilo, ker sem se šele zadnji dan odloču da grem zraven. Razn 1/2kg makaronov 4ure pred štartom nč druzga. Tud za tek trojk pred tednom dni ni bilo nič posebnega samo dva dni povečan vnos OH in tekočine (voda, izotonikov). Sm pa ugotovil da mi je boljše če par dni prej ne uživam sadja.

Pa še moje skromno mišljenje. Sicer nimam veliko izkušenj še :D ampak vsak človek je nekaj posebnega in vsak sam sebe najbolj pozna in ve kaj mu paše in kaj ne.
Je pa potrebno tudi kdaj kaj stestirati in tako ugotoviš.
#224138
maark napisal/-a: Je to stvar računice ali občutka oz izkušenj.

Zato so treningi, da ugotoviš kaj in kako, in tega NE spreminjaš na tekmah.

maark napisal/-a:Je pa potrebno tudi kdaj kaj stestirati in tako ugotoviš.

Tako je.
#224264
MKC možno, da je bilo že pred tekom kaj narobe s tvojim črevesjem, lažje vnetje? ali pa si pojedel nekaj kar ti je obležalo v želodcu ali v črevesju, lahko je bila problem tudi količina hrane, ki se do teka ni uspela dovolj prebaviti.
Zame je pomembno, da imam pred tekom čim bolj prazen prebavni trakt in čim več glikogena v mišicah, seveda je pomembna tudi zadostna hidracija.
Zadnje dni pred tekmo si prizadevam, da ne jem hrane, ki bi mi "obležala"( mesni izdelki.... ), čisto zadnji dan pred tekmo pa jem čim manj trde hrane. Popoldan pred Radenci (21 km) sem pil še samo tekoči sadni jogurt in gosti sok (ni vsak dober, meni odgovarja Fructalov, po večini drugih me boli želodec). Zjutraj pred tekmo pa sem jedel prepečenec z margarino in tekočim sadnim jogurtom, lahko pa bi tudi testenine, in pil tekočino.
Pred tekmo še ponavadi spijem dvojno kavo in dovolj vode. Dober test hidriranosti mi je, da moram pred tekom na vodo in je ta čisto prozorna.
Med tekmo sem vzel po 60 ml Enervitena na 10 in 15 km. Pri krajših tekih, manj kot eno uro, pa ne vzamem ničesar, tudi vode ne. Glede na temperaturo v Radencih, mi med tekom ni bilo treba dodatno piti.
Mogoče pa sem napisal kaj uporabnega. LP!
#224304
hvala. kot kaže bom moral še malo 'eksperimentirati' pred kakšnimi prireditvami. več enostavnih OH bo izgleda potrebnih, pa manj težje prebavljivih B.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA