teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 Dtek
#241169
:) Pravljice, za mavrične ljudi... Ideja je že dobra, seveda, ampak žal z načinom življenja, ki ga imam si ne upam odločit, da grem v gozd nabirat za moje obroke. Aja, pozabil sem še, da verjetno v večini gozdov ni več hrane iz Paleolitika, smo jo potolkli, samo od sladkih koreninic in črvov pa se mi tudi ne živi. Morda bi pa drugič, srni, ki jo zbijem z avtom kar odgriznil stegno pa je :)

Ne vem, di se mi, da bi spet radi kar preskočili nekaj stoletij razvoja (ali zablodenj) in jedli, kot pred nekaj 1000 in bili srečni do konca svojih dni. To ne gre. Če pa hočem izvedet kaj danes pojest bom šel pa verjetno do dietetika. Ali se pa motim...
Uporabniški avatar
 katka
#241269
Zima je že tu in naš jesenski paleo-izziv se počasi bliža zaključku.

Spoznanja, vtisi in doseženi rezultati ljudi, ki sodelujejo v 30-dnevnem izzivu bodo tema srečanja, ki bo v ponedeljek 13. 12. ob 17.30 uri v telovadnici CrossFit Plamen. Nekaj rezultatov že poznam, zanima pa me, če bodo kaj od tega, kar so spoznali in odkrili tekom tega meseca, vzeli naprej s seboj in na kakšen način.

Na srečanje ste vabljeni tudi vsi morebitni firbci, naprošam le za najavo udeležbe preko emaila crossfit.plamen@gmail.com.

Lep vikend! :)
Uporabniški avatar
 katka
#241808
"Bistveno je, kaj počneš tistih 80% časa." To je nekako srž zaključkov in spoznanj udeleženk in udeležencev našega jesenskega paleo-izziva. Vsi so, po pričakovanjih, izgubili nekaj telesne teže (kar sicer ni bila glavna poanta izziva; izgubili so nekje med 1-5 kg, kljub temu, da *ni bilo nobene restrikcije kalorij*, kar je vedno dobro poudariti), ženske so opazno lažje šle skozi menstrualni cikel (brez ali z bistveno manjšim PMS), pri tem pa je bil performans vseh po vrsti na treningih vidno dober, da ne rečem boljši, kot pred tem. Izziv se zdaj končuje, člani posadke pa se, kot so povedali, ne nameravajo vračati nazaj na pretežno visokohidratno prehrano, četudi si puščajo možnost občasnih off-obrokov.

Recept meseca so bili definitivno mafini brez moke & sladkorja, katerih variacijo najdete na temle fantastičnem blogu. Pa dober tek!
8)
 Ula*
#252914
Andreja_T napisal/-a:
zakaj zaboga nekateri niso siti, navkljub vsej hrani, ki jo pojedo? Moja - in ne samo moja - ugotovitev je, da gre razloge iskati v hranilih


moja ugotovitev pa je, da gre razloge iskati v glavi.
ljudje, ki so pretežki (ne govorimo o ženskah, ki so obsedene z 2kg preveč, ampak o tistih res pretežkih), imajo problem v glavi. tolaženje s hrano, prepogosto hranjenje zaradi praznine in dolgčasa, najedanje, ko si že (dovolj) sit, itd., so samo nekateri izmed razlogov. seveda se prehranski guruji zavedajo, da bi bila taka trditev poslovni samomor - če hočeš nekaj prodati, pač ne boš potencialnemu konzumerju rekel, da ima "problem v glavi" (razen če nisi psihiater ali terapevt te vrste).

zakaj tako mislim? ker sem tipičen primerek člolveka, ki počnem vse "narobe", če se oziram na priznane "prave" načine prehranjevanja. nič polnozrnatega, jem skoraj samo belo moko, sorazmerno veliko sladkarij (z rafiniranim sladkorjem), velikokrat jem kampanjsko (ker si cel dan ne utegnem vzeti 1 ure za kosilo), uglavnem ne zajtrkujem, jem ob nemogočih urah (enih ponoči)... količinsko veliko OH. po vseh pravilih bi morala imet 150 kil, imam jih pa ca. 3x manj. torej... sledim samo simpl pravilom: jem samo in dokler sem lačna, ne glede na uro in dan - in pojem točno tisto, kar mi zapaše. če je to zrezek ob enih zjutraj, je pač zrezek.

kaj in koliko dat vase, je predvsem odvisno od načina življenja. če si couch potato, bo eno normalno porcijsko kosilo pač preseglo tvoje celodnevne potrebe... ko grem na pico se zgrozim, saj je vsakič večja. ker gostinci pač sledijo splošni požrešni obsedenosti po "več" (pa ne samo na prehranjevalnem območju)


Živjo!
Sama sem vegetarijanka(jem le ribe) nekaj več kot tri leta in od takrat opažam da pri hrani sploh več nimam meje. Jem dokler mi ni slabo, pa še takrat bi najraje jedla naprej. :? Potem pa pride seveda tisti "krivi" občutek... :( Cel dan se držim nazaj, da ne pojem vsega, potem pa me karnaenkrat zagrabi in potem jem :S ( predvsem sladkarije, oreščke, mlečne stvari )
Zaradi tega tudi ne morem shujšati ( moja teža ni prekomerna, se je pa povečala za 8kg odkar ne jem mesa. )
Po tvojem postu sem se zamislila... mogoče mi pa manjka meso? Ali pa je moja volja tista, ki me pusti na cedilu? :?:
Uporabniški avatar
 Bobek
#252922
Ula* napisal/-a:Sama sem vegetarijanka(jem le ribe) nekaj več kot tri leta in od takrat opažam da pri hrani sploh več nimam meje. Jem dokler mi ni slabo, pa še takrat bi najraje jedla naprej. :? Potem pa pride seveda tisti "krivi" občutek... :( Cel dan se držim nazaj, da ne pojem vsega, potem pa me karnaenkrat zagrabi in potem jem :S ( predvsem sladkarije, oreščke, mlečne stvari )
Zaradi tega tudi ne morem shujšati ( moja teža ni prekomerna, se je pa povečala za 8kg odkar ne jem mesa. )
Po tvojem postu sem se zamislila... mogoče mi pa manjka meso? Ali pa je moja volja tista, ki me pusti na cedilu? :?:


Ribe so meso. Če ješ ribe 2-3x tedensko, telo ne bi smelo pogrešat mesa.
Uporabniški avatar
 katka
#253048
Bobek napisal/-a:Ribe so meso. Če ješ ribe 2-3x tedensko, telo ne bi smelo pogrešat mesa.


Ne strinjam se, da telo zaradi rib ne bi smelo - ali pa, da ne bo - pogrešalo mesa in, po pravici povedano, sploh ne vem, zakaj je treba odgovarjati na vprašanja, katerih bistva ne razumeš.

Primer. Rdeče meso vsebuje večje količine triptofana, aminokisline, ki je organizem ne proizvaja sam. Čeprav se triptofan do določene mere najde tudi v drugih živilih, ga z njimi ne zaužijemo nujno v zadostnih količinah. Potem je tu še vrsta drugih dejavnikov, katerih pomanjkanje bo na dolgi rok telo spravljalo iz ravnovesja (maščobe, vitamini, minerali...).

Pri tebi ne gre za pomanjkanje volje, Ula, ampak za lakoto, ker očitno ne dobivaš zadosti potrebnih hranil preko hrane, ki jo uživaš. Saj še sama praviš, da si se zredila in opazila te spremembe v odnosu do hrane po prehodu na drugačno prehrano, ki očitno ne ustreza tvojim potrebam. Poizkusi poslušati svojo intuicijo, ker se mi zdi, da ti nakazuje pravšnji odgovor.

Probaj se nekaj časa ne držat nazaj pri hrani, ampak si načrtuj 4-5 obrokov dnevno, v katere vključi vire beljakovin (predvsem živalskega izvora), maščob in nekaj (pa ne preveč) ogljikovih hidratov. Za mero, koliko beljakovin užiti na obrok, si vzemi svojo dlan ali pest - k temu dodaj žlico - dve maščob (lahko olive, avokado, maslo, hladno stiskana olja - izogibaj se industrijsko pridelanim maščobam ala margarina / rastlinska olja in vse, kar to vsebuje), z og. hidrati pa eksperimentiraj - naj jih bo le toliko, da po obroku ne čutiš zaspanosti / utrujenosti (najbolje, če uživaš čimveč zelenjave, nekaj sadja in MALO škroba, sladkorju se pa izogibaj). Če čutiš zaspanost, zmanjšaj količino o. hidratov.

Pa sporoči, kako ti gre! :)
Uporabniški avatar
 Bobek
#253054
katka napisal/-a:
Bobek napisal/-a:Ribe so meso. Če ješ ribe 2-3x tedensko, telo ne bi smelo pogrešat mesa.


Ne strinjam se, da telo zaradi rib ne bi smelo - ali pa, da ne bo - pogrešalo mesa in, po pravici povedano, sploh ne vem, zakaj je treba odgovarjati na vprašanja, katerih bistva ne razumeš.

Primer. Rdeče meso vsebuje večje količine triptofana, aminokisline, ki je organizem ne proizvaja sam. Čeprav se triptofan do določene mere najde tudi v drugih živilih, ga z njimi ne zaužijemo nujno v zadostnih količinah. Potem je tu še vrsta drugih dejavnikov, katerih pomanjkanje bo na dolgi rok telo spravljalo iz ravnovesja (maščobe, vitamini, minerali...).


Kaj pa če ti ne razumeš, oziroma spadaš med trdovratne zagovornike mesne prehrane.

Triptofan se nahaja v skoraj vseh beljakovinskih jedeh in tudi z vnosom uravnotežene rastlinske prehrane, ga ne primanjkuje (v bistvu niacina, ki se tvori iz triptofana). Sploh pa še če ješ ribe.
Že vegetarijanski obrok iz pečenega krompirja z dodatkom korenja in 100 g ajde ter skledo endivje, zadosti skoraj v celoti dnevnim potrebam po niacinu.
Samo 100 g sardel pa ima 14 mg niacina, dnevna potreba pa je okoli 13 mg.
Torej ribe niso dovol?

Vitaminov in mineralov je dovolj v sadju in zelenjavi, kakovostnih maščob pa tudi ne rabiš dobit iz mesa. Ena najboljših je kokosova, z dodatkom olivnega olja, avokada si pa sploh preskrbljen.
Razen če si fanatičen zagovornik mesne prehrane.
Uporabniški avatar
 Bobek
#253056
Bobek napisal/-a:Razen če si fanatičen zagovornik mesne prehrane.


Šele sedaj sem opazil, da si zagovornica paleo diete, oziroma prehrane jamskega človeka in kot take, te seveda ne bo prepričalo nič.
Uporabniški avatar
 katka
#253095
Če bi Ula rabila par žlic ajde in skledo solate, bi bila že sita. Če bi ji bile ribe zadosti, tudi. Pa nič od tega.
Beljakovine rastlinskega izvora za človeka pač niso enako kvalitetno hranilo, kot beljakovine živalskega izvora. Podobno je z maščobami. Je pa res, da se razlikujemo po potrebah po določenih hranilih. Moje telo dandanašnji zelo dobro ve, kdaj dobi zadosti triptofana - in ja, ta *rabi* biti iz rdečega mesa, nobene ribe, kaj šele solata, ne pridejo niti blizu.

Aja, pa ta "fanatična" nalepka. Nekateri ljudje opletate s tem izrazom z neverjetno lahkoto. Morda ti bo pri ocenjevanju fanatizma prav prišel podatek, da več kot 20 let nisem uživala mesa in se tja ne bi več rada vračala. Brez slabe vesti. In sita, končno. :)

Kako pa se ti prehranjuješ?


Ula - še enkrat: eksperimentiraj in si beleži, kaj počneš, vključi tudi meso (najbolje domače, industrijsko pridelano ni fajn) in probaj ugotoviti, če te bo to bolj zadovoljilo in povzročilo izgubo tistih kilogramov, ki si jih nehote pridobila po spremembi prehrane.
Uporabniški avatar
 semjul
#253101
:D

sem pristaš mešane, čimbolj raznovrstne prehrane kamor prištevam tudi meso, tako da me teme kot je paleo izziv zanimajo.
Večina razpravljalcev se pri prehrani osredotoča predvsem na dve poziciji, z mesom ali brez njega.
Vse premalo pa se posvečamo problemu priprave hrane, kar je za zdravje ključnega pomena.
Npr. meso pečeno ali ocvrto v rastlinskem olju postane zdravju zelo škodljivo, če se olje pregreje, kar se rado zgodi. Kisline v olju spremenijo strukturo in postanejo strupene.
Kisline v pregretem rastlinskem olju in ne meso s katerim zaužijemo le te. Dimljene stvari, pa čeprav je to sir, konzervirane stvari, pa naj bo to koruza ali fižol, gazirane pijače, kisline v njih, sadje in zelenjava s škropivi, katere meljemo na litre in to uživamo. Zato mislim, da bi morali več pozornosti in debate usmeriti v to kako v praksi pripraviti zdrav obrok, manj pa ali je ta mesni ali ni. Ljudje smo različni in se tako tudi prehranjujemo. Kaj ni to nekaj čudovitega?!

Sedajle pomladi se je najlepše sprehoditi po bližnjih planinah z nožičem in torbo, nabrati nekaj regrata, čemaža, smrdljivke, kmalu bo bezeg, kopriv je na pretek, mimogrede proti domu zaviti k znancem na kmetijo po kokošja jajčka, kos mesa in si pripraviti obrok z jabolčnim kisom, bučnim oljem, v konvekcijski pečici pečenim šniclom......Verjemite, da po takšnih obrokih telo poka od moči in energije. :wink:
Uporabniški avatar
 EčO
#253104
semjul napisal/-a::D

sem pristaš mešane, čimbolj raznovrstne prehrane kamor prištevam tudi meso, tako da me teme kot je paleo izziv zanimajo.
Večina razpravljalcev se pri prehrani osredotoča predvsem na dve poziciji, z mesom ali brez njega.
Vse premalo pa se posvečamo problemu priprave hrane, kar je za zdravje ključnega pomena.
Npr. meso pečeno ali ocvrto v rastlinskem olju postane zdravju zelo škodljivo, če se olje pregreje, kar se rado zgodi. Kisline v olju spremenijo strukturo in postanejo strupene.
Kisline v pregretem rastlinskem olju in ne meso s katerim zaužijemo le te. Dimljene stvari, pa čeprav je to sir, konzervirane stvari, pa naj bo to koruza ali fižol, gazirane pijače, kisline v njih, sadje in zelenjava s škropivi, katere meljemo na litre in to uživamo. Zato mislim, da bi morali več pozornosti in debate usmeriti v to kako v praksi pripraviti zdrav obrok, manj pa ali je ta mesni ali ni. Ljudje smo različni in se tako tudi prehranjujemo. Kaj ni to nekaj čudovitega?!

Sedajle pomladi se je najlepše sprehoditi po bližnjih planinah z nožičem in torbo, nabrati nekaj regrata, čemaža, smrdljivke, kmalu bo bezeg, kopriv je na pretek, mimogrede proti domu zaviti k znancem na kmetijo po kokošja jajčka, kos mesa in si pripraviti obrok z jabolčnim kisom, bučnim oljem, v konvekcijski pečici pečenim šniclom......Verjemite, da po takšnih obrokih telo poka od moči in energije. :wink:


Se podpišem! :clap:
Uporabniški avatar
 dexi27
#253109
Semjul skoz sem vedo da si ti pametn ded :laola :laola

Ja tud pr nas doma raje kot temu ali bomo jedli meso ali ne posvečamo pozornost ali je to meso, zelenjava, sadje domače (k sreči imam starše z osrčja Pohorja in kar nekaj mesa, zelenjave in sadja pridelajo na dokaj eko način) ali je nevemkolkokrat predelano. Tako, da res poskušamo jest veliko raznovrstne hrane z čim bolj zdravim načinom priprave. In to mislim, da je ključ do uspeha, no vsaj zame :wink:
Uporabniški avatar
 katka
#253110
semjul napisal/-a:Ljudje smo različni in se tako tudi prehranjujemo. Kaj ni to nekaj čudovitega?!


:clap:

Potrebujemo različno hrano oziroma hranila, da bi se počutili dobro - zelo se strinjam s teboj. :) Heh, tvoj post kar kliče po dobrem domačem kosilu!

Moja prijateljica živi od malo hrane, rabi kar nekaj OH, ne mara kaj dosti živalskih maščob in pretiranih količin beljakovin, boljše se počuti, če čuti lakoto kot sitost. Z mano je ravno obratno. Dokler sem verjela, da "moram" živeti od "lahke" hrane, je šlo vse narobe... na koncu tudi z zdravjem. Najboljše funkcioniram na hrani z zadosti B in M živalskega izvora in z opreznim doziranjem OH. Če pazim na vnos OH, gre moja telesna teža definitivno navzdol, ne glede na količino hrane / kalorij, ki jih zaužijem. Kar se mene tiče, je paleoprehrana definitivno (zame) najboljši odgovor, do katerega sem prišla tekom let preučevanja teme prehrane in eksperimentiranja z njo. In tudi tu ni enega samega točnega odgovora; kaj na primer z mlečnimi izdelki...

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA