teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
Uporabniški avatar
 katka
#238474
Paleo-prehrana?
Nekateri so zelo proti. Zanimivo, da na načelnem nivoju, kajti vglavnem nimajo praktičnih izkušenj.

Mi pa smo ta tip prehranjevanja sprobali v praksi in kmalu zagledali lepe rezultate: bolj zdravo, odzivno in čvrsto telo ter opazno boljše počutje - vse to ob odličnih športnih dosežkih. Izgubljati odvečno maščobo in hkrati krepiti svojo mišično in kostno maso... kaj lepšega!

Če ste siti inzulinskih šokov in zaspanosti po obrokih, napihnjenega trebuha in vetrov, lakote, ki vas vsakič znova napeljuje na sladkarije, apatije, glavobolov in PMS (če naj sploh ne omenjamo prekomerne telesne teže, diabetesa tipa II, povišanega krvnega pritiska, celiakije in drugih resnejših zdravstvenih težav), potem velja preizkusiti preproste, nasitne in predvsem osrečujoče kulinarične odgovore, kakršne nudi paleo-prehrana.

Udeleženke in udeleženci 30-dnevnega paleo-izziva se bomo srečali v ponedeljek 15.11. ob 17.30 v telovadnici CrossFit Plamen in vabimo vse navdušene firbce, da se nam pridružijo na tem 30-dnevnem popotovanju. Domača stran CFP je tukaj.
Priponke
paleo-diet.jpg
paleo-diet.jpg (110.5 KiB) Pogledano 19353 krat
Uporabniški avatar
 Rollback
#238481
Katka, super :clap:
in kakšno naključje, da smo v novembru tudi mi na "paleo izzivu" :D :D

Sicer nekateri to prakticiramo že od maja, z ogromno pozitivnimi izkušnjami in z veliko volje, da bi nam uspevalo še naprej.

Želim, da se vas zbere čimveč - ta prehranski stil je, če drugega ne, zelo učinkovit (za vse kar si naštela)!
ps. če bi (bo) čas dopuščal, bi celo prišel pošpegat :wink:
Uporabniški avatar
 katka
#238537
Ha, kakšno naključje! Super za Viteze. :lol:

Tudi jaz sem že nekaj časa pretežno na paleo-jedilniku in ga lahko samo hvalim. Čeprav vsake toliko pojem tudi kakšen "standarden" obrok in se pravzaprav ničemur ne odrekam, mi prehranjevanje po običajni prehranski piramidi ne paše več. Mislim, da se v življenju še nisem prehranjevala tako kvalitetno, kot se sedaj. Stalno sita in zadovoljna, v seštevku pa pojem precej manj. Meni sicer malce težav delajo mlečni izdelki (kar vidim, si jih ti še kar našteval med okej hrano), ki jih imam rada, ampak telo ne ragira najbolje nanje. Lahko jih uživam, ampak potem se moram sprijazniti z napihnjenostjo za preostanek dneva... :roll:

Glede na to, da sem se preizkusila v tistem našem 24-urnem vzdržljivostnem preizkusu in se prehrana, kot sem jo bila zastavila, takrat ni najbolje obnesla (definitivno sem rabila več škroba), me zanima, kako to ti rešuješ, glede na to, da si vzdržljivostni športnik? S čim polniš zaloge glikogena?
Uporabniški avatar
 Rollback
#238562
Res je, mleko vsi guruji paleo in primal prehrane odsvetujejo - sam sem ocenil, da mi laktoza ne dela težav in ga nekaj tudi popijem (pravzaprav le v kofetu...). Marsikdo z mlekom in mlečnimi izdelki nima težav - zadnjič sem govoril z eno športnico vegetarijanko, ki ji skuta in sirotka predstavljata edini vir živalskih beljakovin (sem ji rekel, hvala bogu, vsaj nekaj...)
Poznam pa tudi ljudi s celiakijo, ki so svoje težave z želodcem rešili šele, ko so nehali uživati mleko.

Hm, glede glikogena še testiram in probavam. Zadnje čase ne tečem več toliko, sem pa pri obeh maratonih v zadnjem mesecu OH-je jedel le med tekom (napitki, banane, sladki prigrizki) in po teku (pizza, pivo, sladkarije, burek). Glikogenskih zalog pred tekom nisem polnil in se to na performansu ni nič poznalo, tisto kar sem pojedel vmes in takoj po teku pa mi je očitno zadostovalo. Naslednji dan se v obeh primerih nisem nič vdajal hidratom, povečal sem le beljakovinski in vitaminski vnos. Bom videl, kaj bo čez zimo, če mi uspe malo bolj konstantno laufat (vsaj 3x teden)...

Sem pa ravno v roke dobil knjigo od L.Cordaina, The Paleo diet for athletes - na hitro sem preletel in videl, da nič ne skoparijo z OH-ji pri športanju.. :arrow:
Uporabniški avatar
 miciM
#238645
Ja tole je kar zanimivo. Jaz bom tale izziv zelo skrajšala,na en teden, me pa predvsem zanima kako bom prebrodila "krizo" sladkarij :lol: , ker sem zelo sladkosneda. Pa še ena zadevica je, ne obožujem ne mesa ne rib, če to seštejem bom ratala še vegeterjanka :lol: :lol: :lol: . Sem pa jaz močno spremenila svoje prehranjevalne navade pred tremi leti, veliko stvari opustila (razen manših prekrškov, aja tukaj sem koristila jollije :D )in počutim se mnogo boljše.

:wink:
#238662
Ufff, eni pa imate veselje raziskovati nove diete in se spreobračati po raziskavah tistih, ki s tem služijo denar in ne ljudjem.

Vsak razumen človek ve kaj in koliko mora jesti, če mu hrana ni "zameglila" um.Če nekdo je nekaj, pa čeprav ve, da to ne bi smel, oziroma samo občasno, ali če je hidrate takrat ko jih ne potrebuje, in v času, ko je to neprimerno in nepotrebno, za njegovo rejenje in slabo počutje, niso krivi hidrati :D :mrgreen: .
Če smo pri vsaki stvari zmerni, in se držimo osnovne kmečke logike, da energijo ni potrebno "tankat" takrat, ko jo ne potrebujemo , ni nobenih nevarnosti, da bi bili debeli in nezdravo jedli, pa čeprav jemo VSE.

Jaz jem VSE, in kljub temu, da spadam med starejše, še vedno imam %maščobe med 10-12% na 75kg in 181cm višine, tako kot pred 35 leti, brez bilo kakšnega odrekanja. Edino čemu se ne odrečem in pozabim na zmernost, je redni trening :mrgreen: .

Štajerski reporter Milan pravi: več je diet, kot debelih ljudi :D
Nazadnje spremenil StaraKost, dne 26 Nov 2010, 09:01, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 katka
#238721
Rollback napisal/-a:Hm, glede glikogena še testiram in probavam. Zadnje čase ne tečem več toliko, sem pa pri obeh maratonih v zadnjem mesecu OH-je jedel le med tekom (napitki, banane, sladki prigrizki) in po teku (pizza, pivo, sladkarije, burek). Glikogenskih zalog pred tekom nisem polnil in se to na performansu ni nič poznalo, tisto kar sem pojedel vmes in takoj po teku pa mi je očitno zadostovalo. Naslednji dan se v obeh primerih nisem nič vdajal hidratom, povečal sem le beljakovinski in vitaminski vnos. Bom videl, kaj bo čez zimo, če mi uspe malo bolj konstantno laufat (vsaj 3x teden)...


Zanimive izkušnje...

Rollback napisal/-a:Sem pa ravno v roke dobil knjigo od L.Cordaina, The Paleo diet for athletes - na hitro sem preletel in videl, da nič ne skoparijo z OH-ji pri športanju.. :arrow:


Tudi res, ja... mene je v resnici presenetilo, kaj za enih dodatkov se tam notri zagovarja... ne vem, nisem se najbolj opredelila do tega, če mi je vse tisto všeč al ne... bolj ne, kot ja... :? Vsekakor se mi zdi Robbova knjiga mnogo bolj življenjska in v skladu s tem, kar osebno rabim.
Uporabniški avatar
 Rollback
#238730
katka napisal/-a:Vsekakor se mi zdi Robbova knjiga mnogo bolj življenjska in v skladu s tem, kar osebno rabim.


Se strinjam :!: Jo ravnokar berem in sem navdušen - način kako podaja dejstva in informacije se mi poleg vsebine zdi eden najbolj prepričljivih in zabavnih od kar berem te sorte literaturo :D
Uporabniški avatar
 katka
#238812
Mene, po svoje, vedno znova zgrozi, ko vidim, koliko je teh zgodb (tudi Robb piše o sebi na začetku knjige)... koliko nas, ki smo se prehranjevali s hrano, ki nas tudi pod razno ni osrečevala -- vse v dobri veri, da je zdrava in da (si) delamo prav... :(
Uporabniški avatar
 katka
#239755
Prvi teden izziva je za nami. Občutki so fantastični. Novinci odkrivajo nove, izvrstne recepte - predvsem za sladice BREZ sladkorja in moke (namig za vse tiste, ki se bojite, kako boste brez sladkega... saj ni treba, da ste brez sladkega.. :) ). Vsi po vrsti so polni energije, osebni rekordi v telovadnici pa se vrstijo iz dneva v dan. Ravno v ponedeljek je bil en tak dan opaznih in morda ne toliko pričakovanih "prebojev", tako pri zgibih kot pri vleki od tal, kjer je 7 novih članic in članov prvič v življenju od tal potegnilo 100 kg ali več!
:laola
Uporabniški avatar
 katka
#240416
Hmm... so (rahlo) versko obsedeni tudi danski raziskovalci? Ugotavljajo namreč, da

... the current dietary recommendations are not optimal for preventing weight gain among overweight people. A diet consisting of a slightly higher protein content and low-GI foods ad libitum appears to be easier to observe and has been documented to ensure that overweight people who have lost weight maintain their weight loss. Furthermore, the diet results in a spontaneous drop in the prevalence of overweight among their children.

Vir.

:D
#240418
Pa tu je govora o tistih ki so predebeli. Če izvzamemo nekaj % tistih, ki so predebeli zaradi bolezni, so ostali debeli zato, ker jedo preveč v nepravo vreme in nesorazmerno resničnim potrebam. Takim pomaga samo "pamet v glavo". Kar pomeni, jesti toliko, kolikor potrebuješ/porabiš.

Ne razumem kaj ima citirano zveze z "normalno" populacijo, posebej tisto aktivno, ki ni in ne bo debela tudi brez raznoraznih "čudežnih" diet.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA