teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
#293065
ODGOVOR VSEM, ki se ponašate s pivom pred, med treningom...

Že nekaj strank mi je med prvim treningom padlo skupaj, ker cel dan ne pijejo tekočine, pred treningom pa popijejo enega ali dva piva, kar še dodatno potegne tekočino iz celic (alkohol je dehidrator). Zato malo previdnosti pri teh zadevah!
#293069
NUTRICIONIST napisal/-a:ODGOVOR VSEM, ki se ponašate s pivom pred, med treningom...

Že nekaj strank mi je med prvim treningom padlo skupaj, ker cel dan ne pijejo tekočine, pred treningom pa popijejo enega ali dva piva, kar še dodatno potegne tekočino iz celic (alkohol je dehidrator). Zato malo previdnosti pri teh zadevah!


Bistvo mojega odgovora ni v pivu ampak odgovor nekaterim, ki se registrirajo le da potem reklamirajo
ugor napisal/-a:
forrestgump napisal/-a:jaz po treningu spijem merico proteinov, ker mi ne lezi laktoza uporabljam http://www.flexshop.si/optimum-nutritio ... p-364.html

Jaz pa pivo! :beer:
#293070
NUTRICIONIST napisal/-a:ODGOVOR VSEM, ki se ponašate s pivom pred, med treningom...

Že nekaj strank mi je med prvim treningom padlo skupaj, ker cel dan ne pijejo tekočine, pred treningom pa popijejo enega ali dva piva, kar še dodatno potegne tekočino iz celic (alkohol je dehidrator). Zato malo previdnosti pri teh zadevah!

morajo biti veliki laiki, kar se tiče vnosa tekočin pred in med tekom :!: oziroma kar se tiče pitja nasploh, če so ti skupaj popadal :?
zjutraj pred maratonom ali polmaratonom popijem pol litra vode, prejšnji dan pa, na palec povedano, 4 litre.
pivo pa po tekmi :drink
#293072
[
Radolca napisal/-a:morajo biti veliki laiki, kar se tiče vnosa tekočin pred in med tekom :!: oziroma kar se tiče pitja nasploh, če so ti skupaj popadal :?
zjutraj pred maratonom ali polmaratonom popijem pol litra vode, prejšnji dan pa, na palec povedano, 4 litre.
pivo pa po tekmi :drink


:clap: :clap: :clap:
#293088
NUTRICIONIST napisal/-a:ODGOVOR VSEM, ki se ponašate s pivom pred, med treningom...

Že nekaj strank mi je med prvim treningom padlo skupaj, ker cel dan ne pijejo tekočine, pred treningom pa popijejo enega ali dva piva, kar še dodatno potegne tekočino iz celic (alkohol je dehidrator). Zato malo previdnosti pri teh zadevah!


Če bi dobro prebral, bi ugotovil, da gre za pivo po treningu, ne pa pred ali med njim!
:!:
Pa še to, kdo je govoril o alkoholnem pivu...
Je pa Laško zakon! :lol:
#293100
da, da...moje besede vzemite le kot opozorilo. Ljudje se spoznamo na določene stvari...vsak pač ne spremlja prehrane oz se ne izobražuje v tej smeri. Ena oseba izmed teh oseb je bila po poklicu odvetnik, samo za predstavo.

Poveličevanje piva pa lahko pri laiku, ki bi bral forum, povzroči precejšnjo zmedo in posledično tveganje za še kakšno neumnost.
#293816
NUTRICIONIST napisal/-a:da, da...moje besede vzemite le kot opozorilo. Ljudje se spoznamo na določene stvari...vsak pač ne spremlja prehrane oz se ne izobražuje v tej smeri. Ena oseba izmed teh oseb je bila po poklicu odvetnik, samo za predstavo.

Poveličevanje piva pa lahko pri laiku, ki bi bral forum, povzroči precejšnjo zmedo in posledično tveganje za še kakšno neumnost.


:clap:
Po zdravi logiki in uravnoteženo, pa bo.
Wuhuuu, veselim/o se življenja!!! :laola
#316783
StaraKost napisal/-a:... kaj pa tu počne Aspartamska kislina ?
Ne da je tudi ona potrebna za mišično regeneracijo ?


a je kaj narobe z aspartamsko kislino? ;)

... ena od neesencialnih aminokislin, ki je v mnogih živilih, dobiš jo tudi v fižolu in korenju.
(v 100g fižola kar 16x toliko kot v eni pločevinki cocacole (Diet Coke))
#316812
... mislim, da je doza kar velika, ker je izražena v g in ne v mg kot v tabeli za fižol. Pa tudi fižol ne jemo vsak dan :).
Ker treniramo vsak ali skoraj vsak dan, tisti, ki ima takšne napitke jih tudi konzumira vedno po treningu, torej vsak dan. Aspartamska kislina pa zmanjšuje spolno moč/poželenje. Mogoče je komu to bolj pomembno, kot hitra regeneracija :).
Mogoče se tudi motim in navedenih 2290 mg/100g še nima občutnega vpliva.
#316816
Aspartamska kislina – univerza v Mississippiju je na 500 znanstvenih raziskavah dokazala, da nepovezane Aminokisline, med katere sodi tudi Aspartamska kislina, povzročajo hude nevrološke poškodbe,saj prične prav počasi uničevati nevrone; kot so MS, ALS, izguba spomina, hormonske motnje, izguba sluha, epilepsija, Parkinsonova. Monopolist Monsato o tem molči in z nasprotnimi »znanstvenimi dokazi« zatrjuje nasprotno.

http://www.zeleni-izvir.si/index.php/blog/45-aspartam
#316820
Da se vrnem k "oknu priložnosti". Če se želiš držati tega pravila, naletiš na precej nejasnosti in težav. Če se odpraviš od doma na rekreacijo oziroma trening, ki ga zaključiš prav tako pred domom, potem teh težav ni veliko. Lahko si že celo pred treningom pripraviš obrok za regeneracijo. Čas, ki ga potrebuješ, da se znebiš športne opreme in prideš do mize, je optimalen. Ravno 15' ali nekoliko več. Tudi mešanico si lahko doma pripraviš po priporočilih. Edino kar mogoče ostaja nedorečeno je to, katera živila konkretno je najbolje uporabiti. Za ogljikove hidrate ni tako težko, saj lahko uporabiš med, kandirano sadje ali kako sladico, ki ima visok GI. Težje je izbrati dovolj hitro prebavljive beljakovine, če ne želiš uživati beljakovinskih praškov. Ali ustreza mleko, jogurt, kefir, kislo mleko, pinjenec ipd. Kaj bi bilo še bolj primerno (hitro prebavljivo)?
Težave pa se pojavijo, če se odpraviš (z avtom) nekoliko dlje od doma in moraš imeti tak obrok s seboj. Če imaš prav tako krožno traso (ravninsko ali razgibano), ki jo zaključiš pri avtu, imaš lahko s seboj podobno hrano, kot doma. Težava in nejasnost se pojavi pri gorskem teku ali kolesarjenju navkreber. Če treniraš na ta način, da intenzivno tečeš navzgor, povratek pa imaš v zmernem tempu, kdaj prične teči "okno" ali po cilju teka navzgor, kjer imaš povprečni utrip nad 80%, ali po zaključku celotnaga teka, vključno s povratkom, pri katerem imaš povprečni utrip pod 60%? Po moje začne po prihodu na vrh in bi moral obrok zaužiti 15' po prihodu na vrh in ne po prihodu v dolino, ko se pri daljšem teku čas za regeneracijski obrok že izteka. Težava pri takem treningu pa je tudi v tem, katero hrano imeti s seboj, da jo boš zaužil na vrhu in da te ne bo med tekom navzgor preveč obremenjevala. Spet so predvsem problematične beljakovine. OH lahko zaužiješ v obliki raznih ploščic ali pa uporabiš kocke turškega medu, ki so pakirane v polivinilu. Za vnos beljakovin sicer obstajajo beljakovinske ploščice, ki poleg OH vsebujejo tudi beljakovine, toda ne vem, če ena ile mogoče dve taki ploščici zadoščata, saj jih več ne moreš imeti s seboj.
Veliko je napisanega o "oknu priložnosti" nikjer pa še nisem zasledil, da bi pisalo, kako to izvajati v praksi, v različnih okoliščinah (raznovrstni treningi in tekme). Tudi na tekmah zna biti problem. Nekaj teh živil, bi moral imeti v prtljagi, ki ti jo dostavijo na cilj, da lahko potem, ko se preoblečeš, zaužiješ najnujnejšo količino regeneracijskega obroka. Makaroni, klobasa ali golaž ipd., kar ti postrežejo organizatorji, niso ravno optimalen regeneracijski obrok, pa ponavadi je tudi prepozno na razpolago.
Ali ima kdo kaj več idej, oziroma znanja, kako ravnati v teh primerih?

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA