teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 ninko
#246680
Pozdravljeni,

že nekaj časa nazaj sem iskala kakšno temo o glutaminu, pa nisem nič našla tu na TF.
Glutamin, kakor piše na internetu, je res ena hudo dobra zadeva :) Zanima me, če ga dodajate k prehrani in če tudi sami opazite same pozitivne učinke? Morda kakšne negativne...
In pa, ali je glutamin posebi ali glutamin v wheyu ista zadeva?
spodaj je link do članka o glutaminu, kjer vse natančno piše... vendar me vseeno zanimajo dejanske izkušnje (če so)
lp :)

link, ni mišljeno kot reklama :wink:
Uporabniški avatar
 StaraKost
#246706
Najprej razčisti, zakaj bi sploh potreboval več glutamina kot ga lahko dobiš z naravno hrano.
Kot drugo, ali bi ti večje količine glutamina sploh pomagale pri tvoji aktinosti. Če si vzdržljivostni športnik, sigurno NE.
 musaka
#246707
Pogosto iščemo »snov ali »preparat«,ki bi nam nekako pomagal

Zanimajo nas snovi, ki bi izboljšale zdravje, povečale moč imunskih celic in/ali pospešile zdravljenje različnih bolezni.

Športnike zanimajo prehranski dodatki, ki bi jim omogočili bolj učinkovito ali več telesne vadbe in, jasno tudi izboljšanje telesnih zmogljivosti.

Nekaj odgovorov na ta zahtevna vprašanja je na dlani. Samo prehranski dodatek, tudi če ima nekaj potencialno ustreznih lastnosti glede na zgornje zahteve, brez urejenega »zdravega« življenskega sloga ne bo deloval ali pa bo deloval zelo šibko. Če prevedemo v ekonomski jezik, to pomeni, da zapravljamo denar. Podobno velja tudi, če je učinek prehranskih dodatkov zelo majhen. Še posebno ker se velikokrat bojimo tudi možnih škodljivih učinkov. Zato se upravičeno postavlja vprašanje, ali sploh obstaja kakšna čudežna snov, ki ima vsaj nekaj zgoraj opisanih dobrih učinkov. Obstaja jih več in ena se imenuje glutamin. Vendar pozor: uživati ga je treba takrat, ko je uporaba res upravičena.



Stara nova aminokislina



Stara zato, ker jo poznamo že dolgo. Nova zaradi številnih znanstvenih odkritij v zadnjih 15 letih,ki kažejo njeno presnovno vlogo v popolnoma novi luči. Upravičeno bi lahko rekli, da jo je znanost razsvetlila. Glutamin pravzaprav ni nič redkega ali posebnega. Je aminokislina , ki je najpogosteje zastopana v našem telesu. Ko spoznavamo njene številne učinke, nam postaja čedalje bolj jasno, zakaj je narava naše telo tako dobro oskrbela s to aminokislino. Da bi bila našemu telesu čim bolj na voljo, jo telo ustvarja samo in tako ni popolnoma odvisno od zunanjega vira. Z lahkoto pa jo vnesemo v telo v obliki beljakovinske prehrane, ki je bogata z glutaminom.

Največ glutamina v telesu nastane v skeletnih mišicah,jetrih in celo v maščobnem tkivu,pljučih in možganih. Ker ga zelo potrebujemo, kadar smo v stiski(bolezni,stradanje,hud napor), ga organizem ustvarja celo iz odpadlih produktov:glutamin nastane tudi tako, da se stranski produkt presnove amonijak veže na drugo aminokislino, ki se imenuje glutamat. Ta presnovna pot zelo lepo prikaže, kako učinkovito naše telo samo rešuje svoje presnovne stiske. Ko je odpadnih produktov največ, jih organizem pretvori v za telo koristno snov, ki jo najbolj potrebujemo.

Zanimiva je tudi pot ,kako pride glutamin v najbolj pomembna presnovna središča oziroma tista mesta v telesu, kjer potekajo obrambne bitke pri bolezni, pa tudi pri naporu. Telo takrat najraje uporabi, lahko bi rekli tudi zlorabi periferna tkiva, zlasti mišice, maščevje in tudi kožo, ter sproščeni glutamin usmeri v jetra, vranico in imunske celice. Kar tretjina aminokislin, ki se v stresnih stanjih sproščajo iz mišic, je glutamin. Tudi zato tako poudarjamo, kako zelo je pomembno, da imamo mišice in da so naša zaloga za bolezni. Ta funkcija mišic je verjetno veliko bolj pomembna kakor vsi mišični atletski dosežki.



Glavne naloge glutamina



Glutamin je sicer zelo pomembna strukturna aminokislina, kar pomeni , da se uporablja za gradnjo številnih beljakovinskih struktur, in to v velikih količinah. Te beljakovinske strukture so nekakšen rezervoar, iz katerega se glutamin sprošča, kadar ga zmanjka za njegove druge pomembne presnovne funkcije. Osnovni skelet, iz katerega je zgrajen glutamin, je namreč transportno sredstvo, ki omogoča prenos dušika in ogljika po telesu. Glutamin je kritičen za presnovo vseh celic, ki se hitro delijo, kot so na primer celice imunskega sistema in celice prebavil. Imunske celice so praktično rečeno odvisne od glutamina. Poleg glukoze je njihovo glavno gorivo in jim omogoča diferenciacijo. To pomeni, da se lahko razvijejo v imunske celice z različnimi funkcijami in tako bolj učinkovito izvedejo in sodelujejo pri vnetnem napadu. Glutamin jih torej hrani in jim hkrati tudi omogoča, da so bolj učinkovite. A glutamin ni pomemben sa za izvedbo vnetnega napada, njegova vloga se še bolj pozna pri reševanju posledic vnetja v telesu. In to marsikje. Tako v črevesju kot v mišicah.

Če so imunski procesi zelo intenzivni in/ali dolgotrajni, telo ne zmore zgraditi dovolj lastnega glutamina, zato pravimo, da postane glutamin s stanjih presnovnega stresa esencialna aminokislina. Kar pomeni, da postane telo odvisno tudi od njegovega vnosa od zunaj.

Z vnosom glutamina v telo pa ne vplivamo samo na delovanje imunskih celic,njihovo vnetno aktivnost, ampak tudi na presnovne posledice vnetja. Te učinke s pridom uporabljajo v medicini kot presnovno podporo pri zdravljenju kritično obolelih bolnikov.

Bolniki dobivajo glutamin neposredno v kri ali pa ga vnašamo v telo skozi usta, ponavadi v obliki raztopljenega praška. Ker pa je že v samih prebavilih poraba glutamina zelo velika, večino ga porabijo že črevesne celice in imunske celice v stenah črevesja, je učinek glutamina, ki ga vnašamo skozi prebavila, drugačen od učinka tistega, ki ga bolnik dobi »v žilo«.

Več raziskav v zadnjih letih je pokazalo, da naj bi bil odmerek glutamina, ki ga zaužijemo, večji, kot je ponavadi priporočeno na deklaracijah proizvajalcev. Vemo tudi, da naj bi ga zaužili večkrat na dan v daljšem časovnem obdobju, če želimo, da ima »terapija« z glutaminom, kadar je potrebna , v resnici dober učinek.

Avtor: mag.Nada Rotovnik Kozjek dr.med

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA