teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 sempja
#23772
Dragi kolegi tekači.... Mene pa zanima kake mate kaj občutke glede kave in kofeina. Jaz sem čist slučajno ugotovil, da mi pri treningu na dolge proge ful pomaga. Ne samo fizično ampak tud psihično in protibolečinsko.

Prebral sem ene par strokovnih člankov, ki so bli napisani na to temo in so rezultati dokaj spodbudni. Kake mate kaj vi izkušnje s tem....??
 Lučko
#23776
Ja kava je kot neke vrste poživilo (kakor za koga). Ima pa slabo stran, je velik odvajalec vode iz telesa (izguba vit. železo in kalcij)- možnost dehidracije. :roll:
Ja še nekaj malenkosti sem najdu (govorim o eni skodelici kave): da kava pospeši porabo maščob, sprosti maščobne kisline in tigliceride in jih porabi za energijo v krvi.
Nazadnje spremenil Lučko, dne 22 Okt 2004, 21:44, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 bojanu
#23787
Kaj pa red bull :shock: Ta ti šele da krila :lol:
Uporabniški avatar
 miro
#23795
Bojan , jaz ponavadi pred dolgimi teki -+21 popijem en red bull.
Tudi kava dokazano pomaga vsaj tja do 10km.
Kaj bolj strokovnega pa bo verjetno vedel Matevž.
Lp
Miro
Uporabniški avatar
 bojanu
#23799
Moja draga je bolj kofetarca in pravi, da ji kava pomaga. Za posebne priložnosti pa kakšen šluk red bulla :wink:
Meni pa nobeno poživilo ne pomaga, sem zmeri glih počasen :evil:

PS pozitivni učinki kofeina naj bi bili tudi znanstveno dokazani
 sempja
#23800
V glavnem fantje, situacija je taka, da kokr sem strokovno literaturo bral, ful pomaga na dolge proge. Kokr pravi Lučko, ti namesto glikogena pospeši porabo maščobnih kislin, kar naj bi bil tudi cilj na dolge proge. Poleg tega ful izboljša mentalno koncentracijo in osredotočenost.

Največji učinek na izločanje maščobnih kislin v kri ma, če se popije 3-4 ure pred fizičnim naporom, medtem ko kofein doseže vrhunsko koncentracijo v krvi po eni uri.

Res je tud to, da je diuretik, samo to ni problem, či si kofeinovih učinkov vajen skozi pretekle treninge. Potem nekako veš kakšna je tvoja mejna in povečana izguba tekočine.
 sempja
#23801
Aja, pa še to. Če hočeš od kofeina kar največ iztržit, je dobro, če 3-4 dni pred tekmo popolnoma abstiniraš. Tko se telo odvadi njegovih učinkov in bo reakcija naj ob zaužitju pred tekomo toliko bolj učinkovita.
Uporabniški avatar
 Matevz
#23850
Pretežno drži napisano, velja pa tudi, da YMMV :D

Zato nikar prvič ne probajte s tem jutri :!: :!: :!:

Nekaj več info o tem je zbranih tule:
http://www.rice.edu/~jenky/sports/caffeine.html
http://www.pponline.co.uk/encyc/0403.htm
http://www.vanderbilt.edu/AnS/psychology/health_psychology/caffeine_sports.htm

Pa dodati je še treba, da kofein ni več na spisku WADA kot prepovedana snov.

Jaz osebno pa ga ne uporabljam, razen na Ironmanu pijem Coca-Colo, ampak zaradi sladkorja.
Uporabniški avatar
 mirko1
#24773
iz prakse
brez kave ne grem niti na trening,kaj šele na tekmo
lp,mirko
 mijagirl
#25081
o shit. jst sm se za na tekmo kave napila..... kriza kok sm se tresla!!! :? :?
 dpop
#25150
S(m)o pa ljudje različno dovzetni na kofein...
Nekaterim že samo vonj po Barcaffee-ju "da krila" (Dvojna reklama PRESS)
nekateri pa lahko spijemo dvojno kavo pet minut pred spanjem pa
zaspimo "ko bebica"... ehhhh :? :wink:

Sem poskušal že različno "doziranje" (dve kavi + dva "krilodajalca"
alias RedBull-a) pa ni pomagalo... potem sem pa prebral da je
OVERDOZE s kofeinom lahko resen problem ... tam nekje pri 1000mg
je že "pretiravanje"... pa sem se raje nehal zaje**vat...

1214 Darko

P.S. Zdej sem "prešaltal"... ko(fe)inu sem FE zamenjal z KA :wink:
Hec, hec... (Đanki PRESS)
 Nataša
#25169
ideja za novo temo: najljubše droge :wink:

Dpop - kokain & enemon
Bajsi - hrana
Tini - beljakovine & hmelj
Aleš - isto kot tini
LojzeP - hmelj
Lučko - včasih nikotin + čokolada, zdej le še čokolada
Runner - včasih nikotin, zdaj pa...?
...

:lol: :lol:
Uporabniški avatar
 Binch
#25176
Nekje sem zasledila, da ima kava dvojen ucinek...nekaj podobnega kot zeleni caj. Ce ga predolgo pustis v vodi ima pozivljajoc efekt, krajsi cas pa umirjajoc.

Pri kavi naj bi bilo priblizno takole (nepreverjene informacije PRESS); ce se po kavici mirno ulezes in sprostis, te utegne zadeva ponesti v sladek spanec. V nasprotnem primeru te bo najkasneje v 15min stvari naspidirala (odvisno od navajenosti no...). V glavnem nej bi bil nek cca 15min interval vmes, v katerem se da tut spat.

Ceprov jest po kavi ne morem spat...nikakor. Zato tut ne pijem kave po 18h. Mi je pa fajn recimo mal spodbudit organizem pred kako sportno aktivnostjo...o rezultatih pa ne bi (not qualified for that)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA