teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 Mitch83
#277373
Prosim, napišite, kako se vam zdi moj jedilnik in kaj bi se dalo popraviti/izboljšati. Naj povem, da sem vegetarijanec, zato mesa v svojo prehrano ne vključujem.

Primer jedilnika:
Z: jogurt, ovseni kosmiči
M1: oreščki
skozi cel dan korenje (ogromno korenja :D )
M2: skuša v zelenjavni omaki iz pločevinke
K: kuhan krompir, zelenjavni zrezek ali losos ali oslič, včasih jajčna omleta
tek
M3: rižev vafelj, sojino mleko, kefir
V: paradižnik (ogromno paradižnika :D )
Uporabniški avatar
 matej712
#277400
Kje pa je sadje?
Jaz osebno bi zmanjšal tudi količino beljakovin in mlečnih izdelkov, dodal že omenjeno sadje, stročnice in oreščke (mandlji, orehi, lešniki...).
 Mitch83
#277420
Hvala za vajini mnenji. :)

S sadjem pa imam kar težave, mogoče ne prebavljam fruktoze, ne vem. Sem že poskusil, vsak dan sem jedel banane in jabolka, včasih grozdje, pa sem imel velike težave s prebavo, ki so takoj, ko sem ju umaknil z jedilnika, minile. Ima kdo podobne izkušnje? Glede na to, da svetujeta sadje, bi vprašal, ali ne dobimo z zelenjavo enake/podobne hranljive snovi kot z zelenjavo in hkrati manj sladkorja? Ali obstajajo kakšne stvari, ki jih lahko najdemo samo v sadju?

Ne, ni vsak dan isti jedilnik, to je samo primer, je pa v večini v dopoldanskem delu nespremenjen (kosmiči, jogurt, ribe, oreščki), v popoldanskem in večernem pa kolikortoliko spremenljiv, odvisen tudi od dolžine teka tisti dan. Pri sestavi jedilnika skušam vključiti jedi s čim več hranljive vrednosti.
Uporabniški avatar
 StaraKost
#277433
.... vem, da ne spada sem. Vseeno ne morem si pomagati, da ne napišem, kako ste eni takšni "umetniki", da iz tako osnovne in prvinske stvari kot je prehranjevanje, naredite takšno znanost in si tako zakomplicirate življenje.
 matrica
#277436
vencelj napisal/-a:
StaraKost napisal/-a:.... kako ste eni takšni "umetniki", da iz tako osnovne in prvinske stvari kot je prehranjevanje, naredite takšno znanost in si tako zakomplicirate življenje.


Se strinjam!


Ni čudno, da imajo prebavne težave :D :D :D
Uporabniški avatar
 jedrnat
#277452
Jaz pri prehrani ne "kompliciram", kljub temu pa razumem tiste, ki iz tega delajo "znanost". Ne gre za znanost, ampak za lastni razvoj posameznika in ekperimentiranje, iskanje, prilagajanje, iskanje vzrokov in posledic med prehrano, telesno težo, počutjem, telesno zmogljivostjo in športnimi rezultati. Kljub temu, da je precej tega znanega in napisanega, je popolnoma prav, da vsak sam preizkusi te reči. Moram priznati, da tudi sam z veseljem preberem drugačne jedilnike in če je kaj zame tudi uporabim.
Mimogrede: danes za zajtrk sem jedel domačo šunko, domači črn kruh, zmiksan namaz iz čemaža, skute, sladke in kisle smetane in masla. Pa čaj in kavico zraven... Popoldne pa imam na urniku še tek.
 NUTRICIONIST
#277537
StaraKost napisal/-a:.... vem, da ne spada sem. Vseeno ne morem si pomagati, da ne napišem, kako ste eni takšni "umetniki", da iz tako osnovne in prvinske stvari kot je prehranjevanje, naredite takšno znanost in si tako zakomplicirate življenje.


Ne boš vrjel, da to dejansko je zelo zapletena znanost, kot ti praviš. Poleg tega, da je treba obvladat prebavni sistem, je treba vedeti pridelavo, predelavo, skladiščenje surovin...da ne govorim, da je še zelo malo znanega kako določena hrana vpliva na telo. Nova veja znanosti in vse bolj popularna je nevro prehrana. Samo toliko, da malo razširim obzorja in pokažem, da ni to samo to, kar daš v usta.


@Mitch83, je možno, da si občutljiv na fruktozo ali pa samo telo ni navajeno. Mogoče poizkusi z res majhnimi količinami, a če ne bo šlo ni panike. Gre se bolj za raznolikost prehrane in kombinacije mikrohranil. Fruktoza v sadju ni noben problem, če le tega ni preveč.
 no.vo
#277549
matrica napisal/-a:
vencelj napisal/-a:
StaraKost napisal/-a:.... kako ste eni takšni "umetniki", da iz tako osnovne in prvinske stvari kot je prehranjevanje, naredite takšno znanost in si tako zakomplicirate življenje.


Se strinjam!


Ni čudno, da imajo prebavne težave :D :D :D


:D :D
Se strinjam tud jaz! Danes bi že vsak, ki ima 5 min cajta, predaval o prehrani. Ne zavedajo pa se, da stem marsikdaj komu lahko škodujejo...
Uporabniški avatar
 StaraKost
#277603
NUTRICIONIST napisal/-a:
StaraKost napisal/-a:.... vem, da ne spada sem. Vseeno ne morem si pomagati, da ne napišem, kako ste eni takšni "umetniki", da iz tako osnovne in prvinske stvari kot je prehranjevanje, naredite takšno znanost in si tako zakomplicirate življenje.


Ne boš vrjel, da to dejansko je zelo zapletena znanost, kot ti praviš. Poleg tega, da je treba obvladat prebavni sistem, je treba vedeti pridelavo, predelavo, skladiščenje surovin...da ne govorim, da je še zelo malo znanega kako določena hrana vpliva na telo. Nova veja znanosti in vse bolj popularna je nevro prehrana. Samo toliko, da malo razširim obzorja in pokažem, da ni to samo to, kar daš v usta.



Prav zaradi tega, ker o prehrani vem kar veliko, mislim, da je brez veze komplicirati. Tisti, ki si misli zagreniti življenje pa naj.
Par osnovnih pravil je čisto dovolj, da mirno in srečno ješ skoraj vse, kar dobiš na krožnik.
Že desetletja sem aktiven v raznih športnih panogah in kljub temu, da sem vsejed, ki ne komplicira preveč, sem konstantno na enaki teži +/- 1 kg in zelo konkurenčen tistim, ki bi zaradi kompliciranja skoraj morali imeti montirano "tehnico" pred usti, da im sproti vaga, analizira in računa zaužite kalorije :mrgreen: .
 Mitch83
#277620
Jaz sem si moral preurediti jedilnik in način življenja zaradi potencialnih zdravstvenih težav - povečana telesna teža in visoka raven sladkorja v krvi. Moram pa zdaj priznat, da me je strah, da bom s tekom pokuril manj kot zaužijem kalorij, pa da če bom jedel tudi nezdravo vmes, da me bo zaneslo na stara pota...
 NUTRICIONIST
#277642
[/quote]

Prav zaradi tega, ker o prehrani vem kar veliko, mislim, da je brez veze komplicirati. Tisti, ki si misli zagreniti življenje pa naj.
Par osnovnih pravil je čisto dovolj, da mirno in srečno ješ skoraj vse, kar dobiš na krožnik.
Že desetletja sem aktiven v raznih športnih panogah in kljub temu, da sem vsejed, ki ne komplicira preveč, sem konstantno na enaki teži +/- 1 kg in zelo konkurenčen tistim, ki bi zaradi kompliciranja skoraj morali imeti montirano "tehnico" pred usti, da im sproti vaga, analizira in računa zaužite kalorije :mrgreen: .[/quote]


Pri nas zdravih je to povsem pravilna in zdrava logika. Ker sem sam iz bodybuilding krogov, točno vem kaj pomeni pretirano ukvarjanje s prehrano ali ortoreksija, vendar tu gor je le to redko zaslediti. Mitch83 pa sploh ni pretiraval. Je pa res, da marsikdo ne zna določenih zadev vprašati na taprav način, ker nihče se ne spozna na vse in potem lahko izpade preveliko kompliciranje.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA